15 knižních hitů jarní sezóny: Jaké tituly přinese Velký knižní čtvrtek?

0
4940

S přicházejícím jarem souvisí kromě citelného oteplení a stále se prodlužujících dnů také oblíbený knihomolský svátek. První Velký knižní čtvrtek letos připadá na 19. března a jako vždy bude o co stát. Ať už máte rádi napínavé thrillery, životní příběhy slavných osobností nebo třeba filozofické úvahy, určitě si zde přijdete na své. Podívejte se s námi, jaké tituly si tentokrát knihkupci pro čtenáře přichystali.  

Vzdělaná – Tara Westoverová

Rádi byste si přečetli strhující memoár, který vypráví o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě? V tom případě sáhněte po knize pojmenované jednoduše Vzdělaná. Tu napsala Tara Westoverová, dívka, která je živoucím příkladem toho, že někteří lidé jsou zkrátka a dobře neporazitelní.

Nezáleží na tom, do jaké rodiny se člověk narodí. Pokud se bude dostatečně snažit, může jednoho dne změnit svět. Své o tom ví právě Tara Westoverová, která poprvé vkročila do školní třídy až ve chvíli, kdy dosáhla sedmnácti let. Vyrůstala totiž na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků. Zatímco její psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, matka se živila jako léčitelka a bylinkářka. Tara pomáhala otci na šrotišti, s matkou vyráběla tinktury a musela snášet týrání ze strany staršího bratra.

Když už Tara nedokázala situaci dále snášet, rozhodla se vzbouřit a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a následně byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Odtud pokračovala na Harvard a v Cambridge získala doktorát. O tom, jak zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň je za něj někdy nutné zaplatit vysokou cenu, se nakonec rozhodla napsat knihu, která možná inspiruje i vás.

Úniková hra – Megan Goldinová

Mezi nejočekávanější tituly vydavatelství Mladá fronta, které spatří světlo světa letos v březnu, patří také kniha Megan Goldinové s názvem Úniková hra. Jedná se o dechberoucí thriller, kde nebude nouze atmosféru plnou strachu a všudypřítomného napětí. Dohromady totiž svede čtyři osoby, které čeká boj o přežití v uzavřeném výtahu.

Vincent, Jules, Sylvie a Sam patří mezi velice úspěšné investiční bankéře, kteří se dokázali dokonale přizpůsobit rušnému životu na Wall Street, kde se hraje hra plná úskoků. Jediné, na čem zde záleží, jsou peníze, a pokud se chcete dostat až na vrchol, musíte být ochotní udělat pro to prakticky cokoliv. A to čtyři ambiciózní bankéři moc dobře vědí.

Jednoho dne všichni dostanou pozvánku na teambuildingovou akci. Z té se však brzy vyklube úniková hra a v malém uzavřeném prostoru začnou na povrch vyplouvat ta nejtemnější tajemství, jaká si jen dokážete představit. Ve vzduchu také stále visí jedna důležitá otázka – co se stalo se Sarou Hallovou? Tady veškerá zábava končí a začíná neúprosný boj o přežití.

Bizarní povídky – Olga Tokarczuková

Svět je čím dál bizarnější. Odkud se však tato podivnost bere? A je podivnost spíše vlastností světa, nebo se vlastně skrývá v nás samých? To se rozhodla ve své nejnovější knize prozkoumat držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. Přináší proto deset překvapivých a nepředvídatelných povídek, pomocí kterých se snaží literární publikum vyvést z rovnováhy, vystrčit ho z komfortní zóny a ukázat mu, že náš svět je čím dál méně srozumitelný.

Bizarní povídky se odehrávají na několika různých místech a čtenáři tak mohou nahlédnout do Volyně během vpádu švédských vojsk, do současného Švýcarska nebo i do vzdálené Asie. Díky proměnlivému rytmu jednotlivých příběhů si však ani na moment nebudou jistí, co se na další stránce odehraje. Prvky grotesky, černého humoru, fantastiky a hororu, které Olga Tokarczuková v knize používá, totiž odhalují, že v realitě nic není takové, jak by se to na první pohled mohlo zdát.

Melmoth – Sarah Perryová

„Mistrovské dílo… děsivé a inteligentně vystavěné, funguje jako horor, ale i filosofické zamyšlení nad povahou lidské vůle a lásky.“ Přesně to říkají recenzenti deníku Washington Post o nejnovější knize z pera britské spisovatelky Sarah Perryové. Ta zkoumá děsivou legendu o tajemné postavě, která již po staletí v rozevlátém tmavém šatu putuje po celém světě, vyhledává lidi, kteří se provinili nějakým činem nebo pouhou zbabělostí, a láká je do své společnosti.

Kniha s názvem Melmoth tentokrát čtenáře přivede do stověžaté Prahy, která přetéká historií a tajemnými stíny. Zde žije také překladatelka Helen, jež před lety prchla z rodné Anglie, aby unikla trýznivým výčitkám svého svědomí. Když se ovšem v Klementinu objeví písemnosti, které odkazují k dávné legendě prostupující dějinami, její pracně vybudovaná křehká existence se pomalu, ale jistě začíná rozpadat.

Krvavý Bronx – Kolektiv autorů

Kateřina Tučková, Ludvík Němec, Alena Mornštajnová, Michal Sýkora, Petra Soukupová nebo třeba Michal Konečný. To jsou jména autorů z nakladatelství Host a Druhé město, kteří společně vytvořili text na motivy „černé kroniky“ a svou obsáhlou povídkovou antologii nazvali Krvavý Bronx. Proč právě takto? Jejich texty se totiž věnují brněnské sociálně vyloučené lokalitě, které se již dobrých třicet let neřekne jinak než Bronx.

Všechny ty zprávy, zprávičky a povídky pocházejí z druhé poloviny 19. století a můžete v nich jasně vidět, že velký nepokoj a sociální drama v sobě známá městská čtvrť nesla už v časech, kdy jí lidé říkali prostě Cejl. Odehrávají se zde totiž všechny možné zločiny, které si dokážete představit – vraždy, krádeže, nelegální potraty končící smrtí, bizarní záměny, ale i sňatkové podvody. A skoro pokaždé se jedná o životy žité na hraně lidské existence.

Rozpojené státy – Martin Řezníček

Mnozí lidé si myslí, že Ameriku dobře znají. Málokdo ovšem tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý člověk, který se na tomto území narodil a prožil zde všechny své dny. Z toho důvodu se Martin Řezníček rozhodl provést experiment, kdy se po dobu pěti let takřka každý večer divákům pokoušel přiblížit změny, jimiž země prochází a které se zdají být nejhlubší za posledních několik dekád. A jak říká spisovatel Jakub Szántó, americké brýle Martina Řezníčka si rozhodně budete chtít nasadit.

Jeho kniha s názvem Rozpojené státy čtenářům vypravuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i místních, kteří o naší malé zemičce nikdy neslyšeli, se zde autorovi daří vyvracet, či naopak potvrzovat stereotypy, jež o USA panují. To vše navíc v době, kdy dochází ke klíčovým tektonickým posunům symbolizovaným prezidenty Obamou a Trumpem.

I´m Your Man: Život Leonarda Cohena – Sylvie Simmonsová

Hudebník a zpěvák Leonard Cohen se bezpochyby řadí mezi nejvlivnější umělce posledních padesáti let. Byl to muž, z něhož čišela inteligence a nespoutané emoce. Z toho důvodu také dokázal neobyčejným způsobem do svých písní zapracovat obyčejná lidská témata – lásku, sex, víru a moc. Složitou osobnost této obdivované hvězdy, která se prezentovala jako silně věřící Žid, zasvěcený buddhistický mnich i miláček žen, vám v březnu odhalí kniha I´m Your Man z pera Sylvie Simmonsové.

Cohenova biografie začíná v Montrealu, kde se legendární zpěvák narodil. Později ho provází také do Londýna, na řecký ostrov Hydra nebo třeba do New Yorku šedesátých let, kde umělec započal svou hudební kariéru. Čtenáři zároveň mohou sledovat jeho výstup až na naprostý vrchol showbyznysu, ale také jeho ústup do ústraní i celosvětové turné o patnáct let později.

Růžové vrány – Pavla Jonssonová

V hudebním průmyslu ještě na chvíli zůstaneme. O tom totiž pojednává také další novinka Velkého knižního čtvrtku, kniha s názvem Růžové vrány, kterou má na svědomí Pavla Jonssonová. Ta přináší dvacet rozhovorů s předními českými muzikantkami působícími na české alternativní scéně a zkoumá jejich osobní historii, tvůrčí metody, obecné názory i postoj k situaci žen v současné hudbě.

Mezi muzikantkami, které Pavle Jonssonové odpovídaly, se objevila třeba Eliška Kohoutová, Iva Bittová, Radůza, Gaia Mesiah či Lenka Dusilová. Společně s nimi se autorka snaží najít odpovědi na otázky, které se hudebního průmyslu přímo či nepřímo dotýkají. Proč existuje tak málo dívčích skupin? Je tvořivost žen tolik odlišná od kreativity mužů? Existovala v minulosti nějaká česká odpověď na americké hnutí riot grrrls? To zhodnotí české hudebnice i sama autorka, kterou zpovídal hudební publicista Petr Ferenc.

Sněžím! Deník bílé mafie – Radek Kedroň

Líbila se vám kniha s názvem Operace Rath, kterou před několika lety debutoval přední český investigativní novinář Radek Kedroň? V tom případě si nenechte ujít ani jeho nejnovější dílo pojmenované Sněžím! Deník bílé mafie. Tentokrát se autor zaměřil na rozkrytí machinací a korupce v českém zdravotnictví, kde téměř bez kontroly protékají miliardy korun z veřejných peněz.

Ukázkovým případem, který si Kedroň ve své knize vzal na paškál, je kauza ředitele Nemocnice Na Homolce. Vladimír Dbalý byl odsouzen na 9 let a v médiích proslul tím, že si veškeré příhody ze svého korupčního, finančního a kokainového tažení zapisoval do deníku. Skvěle napsané dílo dokonale rekonstruuje, jak to tenkrát fungovalo v českém zdravotnictví. Podrobně mapuje spletité sítě bílé mafie a způsob, jakým je rozplétali policejní vyšetřovatelé. Zároveň však nechybí ani citace z legendárního ředitelského deníku.

Zvuky probouzení – Petr Třešňák, Petra Třešňáková

Další neméně složité téma si pro svou knihu zvolili také Petr Třešňák s Petrou Třešňákovou. Novinka pojmenovaná Zvuky probouzení totiž vypráví příběh rodičů, kteří vychovávají dceru s autismem, jejíž porucha je navíc spojená také s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není to však primárně svědectví o autismu, ale spíše popis hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřní vyrovnávání se s tím, že se člověku narodilo postižené dítě.

Rodiče čtrnáctileté Dorotky ve své knize reflektují vnitřní proměnu, kterou během posledních let společně prošli. Zachycují zde kouzelné momenty života s atypickým dítětem, složitost nepřetržité péče i děsivá dramata, kdy jejich dceru trápil vnitřní neklid a sebepoškozování. V textu se postupně prolíná perspektiva otce i matky, střídá se vyprávění každodenních příhod a jejich psychologická i spirituální reflexe.

Až se ti zatočí hlava – Ondřej Štindl

Píše se leden 2018, Miloš Zeman byl právě podruhé zvolen prezidentem a za okny pořádně mrzne. Co se týče občanů, ti si vylévají srdce na sociálních sítích, zatímco v redakci nejmenovaného deníku nedobrovolně končí vyhořelý komentátor Jan „Johan“ Souček. Na začátku knihy Až se ti zatočí hlava tímto antihrdinou lomcuje vztek, bezmoc a strach. A tak když pod svým článkem najde výsměšný komentář, učiní naprosto nesmyslné rozhodnutí.

Temně groteskní příběh Ondřeje Štindla se odvíjí na pomezí satiry, hororu, psychodramatu i road movie. Čtenáři v něm mohou vidět surovou a stísňující karikaturu rozdělené společnosti, ale také obraz existenciální krize, touhy uniknout a strachu z nicoty. Ani v pokřivené době však neztrácejí svůj význam základní životní otázky, s nimiž se potýká i antihrdina Johan, v jehož světě představuje trapnost naprostou jistotu a nabízí se jen velice vzdálená možnost katarze.

Na smrt – Jozef Karika

Do ještě vzdálenější historie se vrací nejnovější počin slovenského spisovatele Jozefa Kariky, který se proslavil především romány Trhlina, Tma a Strach. Kniha pojmenovaná Na smrt čtenáře zavede do Československa, Německa, Spojených států, Polska, Ukrajiny i Pobaltí. Představuje unikátní žánrový mix historické ságy, thrilleru a hororu, detailně přibližuje velké množství událostí, které se tvrdě zapsaly do našich dějin, a zároveň je děsivou připomínkou, jak málo stačí k tomu, abychom se všichni stali krutými, bezcitnými monstry.

Hlavními hrdiny působivého romány jsou dva kamarádi – Žid Viktor a Němec Karel – kteří neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Zatímco Viktor se rozhodne utéct k příbuzným do New Yorku, kde stane v čele mafiánské organizace, Karel pokračuje ve studiu a pod vedením Reinharda Heydricha se mění v oddaného stoupence nacistické ideologie. Zničehonic se tak ocitají na opačné straně barikády a po letech přátelství se z nich stávají protivníci.

Tanec reality – Alejandro Jodorowsky

Zajímavou novinkou, kterou přinese Velký knižní čtvrtek, je autobiografický román Alejandra Jodorowského. Kniha jménem Tanec reality nabízí pohled do života a mysli tohoto překypujícího autora. Zároveň sleduje jeho lidskou, duchovní a mystickou cestu od raného dětství až po vývoj jeho psychomagických a metagenealogických praktik.

Jodorowský čtenářům odhaluje mytické modely a rodinné šablony, na nichž jsou založeny události každodenní existence člověka. Prostřednictvím příkladů z vlastního života poté vysvětluje, jak cesta jednotlivce za opravdovým naplněním zahrnuje odhazování fantomů, které rodiče projektují na své děti.

Tanec reality autor bere jako léčebný akt. Ohlédnout se zpět do vlastní minulosti je totiž podle něj obdoba hloubení v našich vlastních duších. A pokud dokážeme kopat dostatečně hluboko, najdeme tam vnitřní světlo, které nám pomůže při těch nejtěžších životních zkouškách.

Řecké mýty – Luc Ferry

Máte rádi příběhy z řecké mytologie, které se staly základem mnoha románů, pověstí i filmových adaptací? Pak se vám jistě bude líbit také kniha s názvem Řecké mýty. Filosof a univerzitní profesor Luc Ferry se zde pouští do rozboru jednotlivých bájí a vysvětluje čtenářům, jaký přínos mají v dnešní moderní době.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o pouhé převyprávění klasických řeckých mýtů, opak je pravdou. Ferry se pohybuje na pomezí mytologie a psychologie, snaží se popsat schémata chování řeckých hrdinů a pro přiblížení mýtů využívá ustálená spojení, která dodnes můžete zaslechnout v běžném jazyce, jako je například Ariadnina nit nebo popadnout býka za rohy. Díky tomu jeho text působí spíše jako dobrodružná výprava do světa antiky.

Ruce v hlíně – Kirsten Bradleyová

Mezi očekávanými tituly Velkého knižního čtvrtku samozřejmě nemůže chybět ani nějaké to dílo pro nejmenší. Tentokrát se děti mohou těšit na publikaci pojmenovanou Ruce v hlíně: Kniha pro malé zahradníky, kde Kirsten Bradleyová čtenářům radí, jak nejlépe objevovat kouzla přírody. Připomíná také, že byste se přitom neměli bát ušpinit si ruce od hlíny. Jen tak totiž nejlépe zjistíte, jak příroda roste, kvete a chutná.

Ať už bydlíte ve městě, nebo jste celý svůj život prožili na venkově, tato inspirativní knížka plná barevných ilustrací vás naučí pozorovat a zkoumat přírodu od jara až do zimy. Zjistíte třeba to, jak pohodlně ubytovat hmyzí rodinku nebo kdy konečně nastane vhodná doba na zasetí všemožných semínek. Pomocí jednoduchých kreativních návodů se malí čtenáři zároveň naučí vyrobit vlastní terárium a krmítko pro ptáčky, kteří denně přilétají na jejich zahradu.


Na který titul březnového Velkého knižního čtvrtku se těšíte nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů!

15 knižních hitů jarní sezóny: Jaké tituly přinese Velký knižní čtvrtek?
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno