Blíží se Velký knižní čtvrtek. Na jaké tituly se můžete těšit?

0
1447

Svátek všech milovníků dobrých knih letos vypukne již 17. října, kdy vybraní nakladatelé v rámci tradiční akce s názvem Velký knižní čtvrtek uvedou na trh dvacet novinek, které by neměly během letošního podzimu uniknout vaší pozornosti. Na své si přijdou všichni čtenáři od milovníků sci-fi a fantasy přes dětské publikum až po příznivce válečné literatury. Na jaké hity podzimní sezóny se můžete ve vašem knihkupectví těšit?

Nezlomná – Richard Askwith

Jedním z nejočekávanějších titulů vydavatelství Mladá fronta pro letošní podzim je kniha s názvem Nezlomná z pera Richarda Askwitha. Jedná se o příběh, která sleduje osudy hraběnky Lety Brandisové, která se i přes nechuť a opovržení tehdejší společnosti v říjnu 1937 postavila nacistům ve Velké pardubické.

Vyprávění plné odvahy, zármutku, vzdoru a třídní nesnášenlivosti čtenářům nabízí pohled na předválečné Československo, kde panuje tíživá atmosféra. Zároveň se však všichni připravují na nejprestižnější sportovní událost celé země, která je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami a díky své obtížnosti se pyšní přezdívkou „ďáblův dostih“. Německo proto na místo posílá elitní důstojníky SS, kteří mají Slovany roznést na kopytech. To však ještě netuší, že se závodu zúčastní také Leta Brandisová, jež se tak navždy zapíše do dějin jako hraběnka, která dala národu naději v hodině temna.

Debutantka z rodu Kennedyových – Kerri Maherová

U slavných osobností ještě chvíli zůstaneme. Na pultech knihkupectví se během Velkého knižního čtvrtku totiž objeví také kniha Mladé fronty Debutantka z rodu Kennedyových, kterou má na svědomí Kerri Maherová. Tento působivý román vypráví příběh Kathleen „Kick“ Kennedyové, silné emancipované dívky a zapomenuté sestry prezidenta Johna F. Kennedyho, která bohužel žila v době, kdy dělat si věci po svém nebylo v módě.

Vyprávění začíná v roce 1938, kdy otce Kick Kennedyové jmenují do funkce amerického velvyslance v Británii. Inteligentní mladá dívka tak konečně může uniknout z drobnohledu své matky a díky neobyčejnému charismatu se jí podaří zaujmout nejen anglické vyšší kruhy, ale především také Billyho Hartingtona. Jelikož je však jejich láska z náboženských důvodů přísně zapovězená a v Evropě vypukne druhá světová válka, Kick se brzy musí vrátit do Spojených států. Tam se také bude muset jednou provždy rozhodnout, jestli dá přednost lásce, nebo zůstane loajální ke své katolické rodině.

Chlapec a jeho pes na konci světa – C. A. Fletcher

Máte rádi dystopické příběhy z blízké budoucnosti, které se pyšní nezaměnitelnou ponurou atmosférou? V tom případě by vaší pozornosti neměl uniknout román Chlapec a jeho pes na konci světa. Britský spisovatel C. A. Fletcher, který má mistrně vystavěné vyprávění na svědomí, se v této knize pokusil nastínit situaci, kdy lidé ztratili schopnost mít děti a na světě tedy momentálně přežívají tedy jen izolované skupinky vyvolených.

Dobrodružná sága o odvaze, lásce a naději se soustředí na osudy dospívajícího Grize a jeho rodiny, která žije na opuštěném ostrově. Veškerý jejich volný čas se proto točí kolem shánění obživy, hledání potřebných nástrojů a shromažďování zásob na zimu. Když se však na ostrově objeví nezvaný cizinec a rozhodne se jim sebrat několik věcí včetně Grizova psa, všechno se najednou změní. Griz si totiž rozhodně nenechá takovou nespravedlnost líbit.

Pád Gondolinu – J. R. R. Tolkien

Velký knižní čtvrtek rozhodně potěší také fanoušky epických románů z pera slavného britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, jenž je v dnešní době považován za otce žánru moderní hrdinské fantasy. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech se totiž na pultech knihkupectví objeví také kniha s názvem Pád Gondolinu, kterou pomocí otcových poznámek zrekonstruoval Christopher Tolkien.

A o čem že tento příběh vlastně pojednává? Pád Gondolinu se soustředí na dramatický souboj dvou nesmiřitelných mocností – Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, jenž je druhý nejmocnější z božských Valar. Když začne usilovat o zničení bájného Gondolinu chráněného pomocí kouzel, Ulmo přivede na místo Tuora, skrze něhož postupně prosazuje své zájmy. Jenže i v Gondolinu se bohužel najde zrádce, a tak se Tuor i s rodinou ocitá v nebezpečí a je nucený prchnout.

Kirke – Madeline Millerová

Je libo něco netradičního? Pak sáhněte po fantasy příběhu spisovatelky Madeline Millerové ze světa řecké mytologie, který se nazývá Kirke. Mistrovsky zpracované vyprávění o rivalitě mezi příbuznými, palácových intrikách, lásce i ztrátě vás uchvátí nejen skvěle vykreslenými postavami, ale také svým podmanivým jazykem. Navíc také přináší svědectví o nezdolné ženské síle ve světě ovládaném muži.

Fantastický příběh se soustředí na osudy malé Kirky, která se narodila v paláci nejmocnějšího z Titánů, boha slunce Helia. Bohužel ji tam ale všichni považují za nedochůdče. Na první pohled totiž nevládne žádnou úžasnou mocí jako její otec a nezdědila ani dechberoucí krásu své matky. Jakmile se však pokusí uniknout samotě a vydá se mezi smrtelníky, zjistí, že do vínku přeci jenom dostala jisté nadání – čarodějnou moc, která jí dovoluje měnit své sokyně v příšery a bojovat se samotnými bohy.

Loutkář z Krakova – R. M. Romerová

Další strhující příběh s prvky fantasy, který s sebou přinese podzimní Velký knižní čtvrtek, je román Loutkář z Krakova. Tento dojemný debut spisovatelky R. M. Romerové v sobě důmyslně spojuje kouzelnou říši panenek a reálné události druhé světové války, které se odehrávají v nacisty okupovaném Krakově. Navíc působivě vykresluje také sílu lásky a nezdolné odhodlání přežít, díky čemuž již nadchl tisíce čtenářů po celém světě.

Když do země panenek vtrhnou kruté krysy a Karolínu odnese tajemný vítr do krakovského hračkářství, setká se tam s osamělým Cyrilem. Toho sice překvapí, že panenka mluví, ale brzy se spřátelí a poznají také židovského houslistu Josefa a jeho dceru Renu. Společné štěstí však netrvá dlouho, protože na Polsko zaútočí německá vojska a všichni židovští obyvatelé jsou posláni do ghetta. S tím se ale Josef a Karolína nehodlají jen tak smířit, a proto se pokusí pomocí svých neobyčejných schopností přátele zachránit.

Temná dcera – Elena Ferrante

Mezi největší hity podzimní sezóny samozřejmě patří také další počin momentálně velmi oblíbené spisovatelky Eleny Ferrante, který byl konečně přeložený do českého jazyka. Kniha s názvem Temná dcera nechává čtenáře opět nahlédnout do nitra ženy a odkrývá narušené rodinné vztahy. Zároveň popisuje dlouho potlačované destruktivní pocity, které donutí nejednoho čtenáře k zamyšlení.

Hlavní hrdinkou románu Temná dcera je profesorka anglické literatury Leda, která momentálně pracuje na florentské univerzitě, ale původně pochází z Neapole. Odtamtud však utekla, aby se mohla vdát a porodit dvě dcery. Nyní po letech odpočívá na pláži v Itálii, zatímco její dospělé dcery odjely za otcem. Leda se konečně cítí spokojeně a svobodně, když se ovšem setká s mladou matkou Ninou a její malou dcerou, probouzí se v ní zasunuté vzpomínky na dětství a matku, se kterou měla komplikovaný vztah. Poklidné přemítání nad novým životem se tak postupně mění v drama.

Města – Michal Ajvaz

Další zajímavou novinkou, která se na pultech knihkupectví objeví v rámci Velkého knižního čtvrtku, je kniha s názvem Města, jejímž autorem je známý český básník, spisovatel a překladatel Michal Ajvaz. Ten v minulosti se svou novelou Lucemburská zahrada vyhrál cenu Magnesia Litera za Knihu roku.

V knize pojmenované prostě a jednoduše Města vypravěč slíbí manželce svého dávného přítele Štěpána, že ve Stockholmu najde záhadný fialový flash disk, který by jako jediný mohl utišit kamarádovu trýzeň. Jelikož flash disk však už ve Stockholmu není, pátrání po něm se postupně mění v cestu kolem světa. Vypravěč tak navštíví například Norsko, Nizozemsko, Irsko, Spojené státy třeba Japonsko. Během svého putování se navíc seznámí s osudy mnoha lidí a naslouchá jejich životním příběhům.

Nebe nad Jemenem – Tomáš Šebek

Líbily se vám knihy Mise Haiti, Mise Afghánistán či Africká zima? Pak vás určitě potěší, že český chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek přichází s další zajímavou cestopisnou publikací. Nebe nad Jemenem odkrývá další autorovy zážitky, tentokrát z místa, kde současně probíhá největší humanitární katastrofa na světě.

Co se tedy v nové Šebkově publikaci dočtete? Zjistíte třeba, jak se žije muslimským lékařkám, jaké lidské příběhy se ukrývají za tvářemi jednotlivých pacientů i co o nás prozrazují naše vlastní jména. I přes každodenní hřmění střelby, operace postřelených dětí, nedostatek spánku a všudypřítomnou hrozbu cholery se Tomáš Šebek totiž snaží pozorovat běžný život, který se ukrývá pod válečným závojem, a zároveň nezapomíná zapojit smysl pro humor a nadsázku.

Jako v nebi, jenže jinak – Aleš Palán, Johana Pošová

Velký knižní čtvrtek přináší také další knihu Aleše Palána, který je známý především díky svému bestselleru Raději zešílet v divočině. Ve spolupráci s Johanou Pošovou, jež se postarala o fotografický doprovod knihy, tentokrát popisuje setkání s dalšími solitéry žijícími stranou civilizace, za nimiž rok a půl jezdil do odlehlých oblastí od Chodska po Bílé Karpaty a od Jizerských hor po Beskydy.

Setkání s českými a moravskými samotáři přináší v knize Jako v nebi, jenže jinak vyhraněné postoje, neopakovatelné životní příběhy a notnou dávku přírodní mystiky. Najdete zde třeba rozhovor se ženou, která žije na horské samotě pár kilometrů od slovenských hranic, nebo příběh chlapíka, jenž se ve starém vojenském autě skrývá mezi jihočeskými rybníky. To vše navíc s nečekanou porcí humoru.

Černé ptáče – Joanna Siedlecka

Pokud nežijete v izolaci jako samotáři z předchozí knihy, určitě jste zaznamenali, jaké pozornosti se dostalo filmu Václava Marhoula jménem Nabarvené ptáče, který vznikl podle knihy spisovatele Jerzyho Kosińského. Mezi tituly, jež si budete moci pořídit během Velkého knižního čtvrtku, se tak zařadila také kniha Černé ptáče, která se vydává právě po stopách tohoto autora.

Knižní reportáž z pera Joanny Siedlecké vyšla poprvé již v roce 1993 a zásadním způsobem tehdy ovlivnila přijímání jednoho z nejvýznamnějších děl literatury holocaustu, Nabarveného ptáčete Jerzyho Kosińského. Obsahuje očitá svědectví válečné existence Kosińského a jeho rodiny, která podávají zcela odlišný obraz než dílo tohoto autora a poskytuje jedinečný vhled do každodenního života polského venkova během německé okupace a také do života židovských uprchlíků před nacisty.

První padlí – Volker Kutscher

Na seznamu zajímavých novinek, které si nakladatelé pro Velký knižní čtvrtek vybrali, samozřejmě nemůže chybět ani vzrušující detektivka. Pokud tedy máte zájem o knihu, která vás bude díky záhadné sérii vražd udržovat v napětí až do samotného konce, sáhněte 17. října po románu s názvem První padlí, kterou má na svědomí známý německý spisovatel a novinář Volker Kutscher.

Příběh čtenáře přivádí do roku 1933, kdy Gereon Rath v Kolíně slaví na karnevalu. Ne všechno ale dopadne tak, jak si v opojení představoval. Další ráno se totiž probouzí s pořádnou kocovinou, nesprávnou ženou ve své posteli a telefonátem z policejního prezídia. Proč tolik povyku? Říšský sněm hoří a Rath se okamžitě musí vrátit do Berlína. Tam je zapřažen do štvanice na komunisty a jeho úkolem je také objasnit sérii vražd válečných veteránů.

Les přízraků – Juraj Červenák

Máte rádi krimi z českého a slovenského prostředí? V tom případě je nový román Juraje Červenáka z cyklu historických detektivek zasazených do dob protitureckých válek na sklonku šestnáctého století přesně to pravé pro vás. Kniha příznačně pojmenovaná Les přízraků se odehrává ve strašidelném krkonošském lese, kde budou hlavní hrdinové bojovat o holý život.

Klidné Vánoce Joachima Steina, který s rodinou zimuje na hradě Stříbrná skála, zkazí potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém městě Trutnov. Vzápětí ho navíc o pomoc požádá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž synovec a dědic Adam zmizel na lovu. Zatímco Stein s pobočníkem Jarošem zjišťují, co se vlastně stalo, dojde k brutální vraždě váženého měšťana a společníci musí přijít na to, zda jsou tyto záhady propojené.

Autismus & Chardonnay 2: pozdní sběr – Martin Selner

Život s autismem s sebou přináší celou řadu problémů a rozhodně nevypadá jako v nějakém romantickém filmu. Ne každý autista je navíc geniální matematik, který si dokáže hravě poradit s každou sebezapeklitější rovnicí. To vše a mnohem více se lidem snaží vysvětlit Martin Selner, který pracuje ve Slunečním domově, kde se stará právě o děti s autismem. Své poznatky proto již podruhé převedl do knižní podoby a přichází s novinkou, která v tom nejlepším navazuje na jeho předchozí dílo.

Autismus & Chardonnay 2: pozdní sběr čtenářům postupně odkrývá další podrobnosti ze života lidí, kterým byl diagnostikován autismus. A nijak jejich problémy nezlehčuje. Dozvíte se tak třeba to, čemu vás autismus naučí, proč je důležité nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc, nebo že co se zdá být v životě snazší, nemusí být zároveň správné.

S androidkou v posteli – Vladimír Pikora, Markéta Šichtařová

Zajímáte se o současné dění a přemýšlíte často o tom, jak snadno jsou média zneužitelná, jak politici manipulují davy nebo jaká jsou rizika zneužití umělé inteligence? Pro všechny čtenáře, jež se snaží nenaletět ve světě polopravd, je určená kniha S androidkou v posteli, kterou vytvořili známí ekonomové, nositelé ceny čtenářů Magnesia Litera a popularizátoři světa peněz Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora.

Co od této neotřelé publikace můžete očekávat? Autoři naprosto nekorektně pojmenovávají pravými jmény rozpoložení dnešní společnosti, pouštějí se do politiků a různých aktivistů a vše nahlížejí optikou ekonomických zákonitostí. Kniha je navíc psaná s takovým nadhledem, že ji přečtete jedním dechem, a navíc se u toho i dobře pobavíte. A možná taky zjistíte, že nic není až tak zlé, jak by se na začátku mohlo zdát…

O Červenáčkovi – Pavel Čech

U příležitosti Velkého knižního čtvrtku nakladatelé mysleli samozřejmě také na dětské publikum. Na pultech knihkupectví se tak 17. října objeví také komiks O Červenáčkovi, který má na svědomí ilustrátor Pavel Čech. Sám toto dílo popisuje jako grafickou hříčku, kterou intuitivně vytvořil jako poděkování tvůrci Rychlých šípů, jejichž členové ho doprovázeli dětstvím.

V příběhu O Červenáčkovi čelí Rychlé šípy dosud největší výzvě, se kterou se kdy musel kdokoli z nich potýkat. Dostanou se tak až za hranici, jejímuž překročení se spisovatel Jaroslav Foglar ve své tvorbě vždy vyhýbal. Přesto je kniha především upřímnou poctou zesnulému autorovi a zároveň autonomním příběhem, který svět Červenáčka a jeho přátel posouvá na úplně novou úroveň.

Tomova půlnoční zahrada – Philippa Pearceová

Co se týče příběhů pro malé čtenáře, během Velkého knižního čtvrtku znovu vychází také příběh anglické spisovatelky Ann Philippy Pearceové s názvem Tomova půlnoční zahrada. Ten je ve světě považován za mistrovské dílo dětské literatury a roku 1958 za něj autorka dokonce obdržela Carnegieho medaili za literaturu.

A o čem že příběh s fantastickým pohádkovým motivem vlastně vypráví? Tom má strávit léto u tety a strýčka a postupně se připravuje na to, že ho čeká několik týdnů plných nudy. Když pak v noci nemůže usnout, zaposlouchá se do odbíjení starých pendlovek a náhlý popud ho dovede k zadnímu vchodu domu. Tam za dveřmi objeví nádhernou zahradu plnou kouzel, dobrodružství a dalších dětí. Jsou to duchové, nebo je snad duchem právě samotný Tom?

Prašina: Černý merkurit – Vojtěch Matocha

Pokud jde o tituly pro mladší literární publikum, vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout kniha s názvem Prašina: Černý merkurit, která vznikla ve spolupráci Vojtěcha Matochy a ilustrátora Karla Osohy. Jedná se o pokračování úspěšného foglarovsky laděného příběhu, který zavedl čtenáře na tajuplné místo uprostřed zářící Prahy, kde z neznámého důvodu vůbec nefunguje elektřina.

Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo již několik měsíců, Prašinu mezitím sevřel mráz a dětští hrdinové si přímo v tajemné čtvrti vybudovali klubovnu příznačně pojmenovanou Doupě. Ačkoliv však společně zjistí, že z prašinské čtvrti Krchleby přichází hrozba pro celé město, ještě horší se zdá být to, že jejich přátelství slábne a začínají před sebou mít tajemství. Strhující příběh odehrávající se pod ocelovým nebem čtenáře nejen překvapí, ale přináší s sebou také další působivé ilustrace, které odhalí nepoznaná zákoutí křižující záhadnou pražskou čtvrť.

Ten den: 17. listopad 1989 – Alžběta Ambrožová, Michal Beck, Matouš Hartman, Anna Palánová, Aleš Palán

Díky výběru nakladatelů můžete během Velkého knižního čtvrtku zabrousit také do historie. Kolektiv českých autorů v publikaci Ten den: 17. listopad 1989 shromáždil více než dvě stě přímých svědectví demonstrantů, organizátorů akce i řadových účastníků, náhodných kolemjdoucích, zasahujících policistů, ale také povolaných záchranářů. Hlavní otázka pro známé i neznámé aktéry tehdejších událostí je jasná – jak prožili 17. listopad a co od něj očekávali?

Na co dalšího se můžete v knize Ten den: 17. listopad 1989 těšit? Kromě svědectví jednotlivých osob doprovází jejich vzpomínky také rozsáhlý a z větší míry doposud nepublikovaný obrazový materiál v podobě fotografií, dopisů, deníkových záznamů, oficiálních dokumentů či maleb. Současní čtenáři tak mohou zprostředkovaně zažít důležité události z naší historie a zpřítomnit odkaz revolučních dnů i těžce nabyté svobody.

Mimoprostor a základy moderní fyziky – Martin Sodomka

Ani na příznivce odborné literatury Velký knižní čtvrtek nezapomíná. Na pultech knihkupectví se totiž objeví také publikace s názvem Mimoprostor a základy moderní fyziky z pera Martina Sodomky, která čtenářům odkrývá tajemné pravdy prokázané moderní fyzikou. Ačkoliv si tak lidé myslí, že největší zázraky patří do světa pohádek, brzy díky této knize zjistí, že kolem nás se dějí vlastně mnohem méně uvěřitelné věci.

Kniha Mimoprostor a základy moderní fyziky se snaží literárnímu publiku pomoci alespoň částečně odhalit záhady současné fyziky. Text je rozložen na bílé a černé stránky, které se liší svým obsahem. Zatímco na bílých listech najdete příběh mladých hrdinů, kteří pro zábavu zkoumají teoretické možnosti cestování vesmírem, černé stránky obsahují výklad klíčových objevů na poli fyziky za posledních sto let.


Na který titul, který letos na podzim přinese Velký knižní čtvrtek, se těšíte nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno