Temná věž: vrcholové fantasy dílo Stephena Kinga

0
1734

Sedmidílná fantasy sága patří k románovým klasikám a nejslavnějším počinům mistra hororu Stephena Kinga. Ten sám jej několikrát označil za svoje vrcholové dílo, na jehož základě později vznikl také komiks či filmová verze. Série Temná věž, na které spisovatel pracoval už od svých studentských let, popisuje přízračný svět ztracený v budoucnosti, jenž jistým způsobem připomíná peklo. V jeho popředí pak vystupuje protagonista Roland, poslední pistolník hledající onu Temnou věž.  

Sedmidílná sága, kterou sám Stephen King považuje za své vrcholové dílo, je směsí typické autorovy hororové klasiky a neotřelé fantasy. Na své si ale přijdou i milovníci divokého západu. Poutavý příběh o putování za Temnou věží je totiž zasazen do postapokalyptického světa s prvky westernu. Knižní série, na které spisovatel pracoval více než čtvrt století, je nejznámějším a zároveň poněkud kontroverzním dílem jednoho z nejuznávanějších autorů současnosti.

Pistolník

Pistolník je úvodním svazkem celkem sedmidílné série, v níž čtenář poznává temný a morálně i fyzicky zkažený svět, který více než skutečnost připomíná peklo. Jak už název první knihy napovídá, hlavním protagonistou je poslední pistolník Roland Deschain z Gileadu, který se vydává vstříc pravdě, a to i za cenu prokletí vlastní duše. Kniha sleduje honičku za mužem v černém, mágem smyšleného světa, Merlinovým učněm a možná dokonce i andělem smrti, který jako jediný zná cestu k Temné věži.

Tři vyvolení

Kniha Tři vyvolení navazuje přesně tam, kde Pistolník skončil. I v této knize pokračuje pátrání pistolníka Rolanda po Temné věži, tentokrát za pomoci tří společníků, které musí přivést do svého světa pomocí speciálních dveří. Pro své vyvolené se pistolník vydá do USA, kde se momentálně odehrávají 80. léta 20. století. Tam nachází nejprve feťáka Eddieho, který se brzy ocitne ve světě bez drog, a následně také schizofreničku Dettu (později Susannah), jež se netají svými rasistickými sklony. A jak je to s třetím společníkem? To už je tajemství.

Pustiny

S knihou Pustiny se posuneme o několik měsíců dál od otevření posledních dveří, kterými měl pistolník přivést své tři společníky. Společně s nimi momentálně pokračuje v cestě do vnitrozemí. Na odpočinek přestává být čas a začíná doba, kdy je třeba se učit novým věcem. Susannah si snaží osvojit střelbu, Eddie se učí vyřezávat a Roland? Ten se ze všeho nejvíc snaží neztratit rozum. Čtenáři se dočkají také návratu jedné staronové postavy.

Čaroděj a sklo

Ve čtvrtém díle Čaroděj a sklo se hlavní hrdinové ocitají v Kansasu, který ale ani zdaleka nepřipomíná realitu. Jedná se totiž o paralelní verzi centrálního amerického města. Putování za Temnou věží je na moment přerušeno milostným příběhem, který pistolník Roland vypráví svým společníkům. Spolu s ním se čtenáři vrací do dob jeho dospívání a dozvídají se více o jeho životě a světě, ve kterém vyrůstal. Už tak neobyčejné vyprávění je doplněno o westernové kulisy, nadpřirozené prvky i zlé záporáky. Finále knihy pak přináší motivy dobře známého čaroděje ze země Oz.

Vlci z Cally

Putování hlavní hrdiny tentokrát zavede do Calla Bryn Sturgisu, což je klidná zemědělská oblast ne pomezí Středosvěta. Na dohled se také nachází Hromová tišina, která jednou za generaci sešle na Callu pohromu ničící nejen životy, ale i duše místních obyvatel. Mezi zdejšími skupinka nalezne i bývalého kněze, který má s hrdiny jedno společné. I on kdysi prošel dveřmi do Rolandova světa. V průběhu knihy Vlci z Cally navíc objasní své spojení s Temnou věží. A co se týče blížící se pohromy, na pomoc budou povolání právě naši vyvolení v čele s Rolandem, jehož pistole tentokrát dost možná nebudou stačit.

Zpěv Susannah

Šestý a zároveň předposlední díl celé série Zpěv Susannah je věnován především osudu Susannah, která se o svou mysl dělí s Dettou, Odettou, ale také démonickou Miou, která se zmocní jejího těla a odvede ji do New Yorku roku 1999. Nalezení věže teď záleží nejen na záchraně Susannah, ale také na tom, zda bude prázdná parcela pana Calvina. Není zbití, skupina se bude muset rozdělit. Zatímco část se vydá zachránit svou společnici, zbytek se ocitne v západním Maine v roce 1977, kde více než klid vládnou létající kulky. Navíc se střetnou s jedním známým spisovatelem.

Temná věž

Poslední díl ságy Temná věž přináší očekávaná rozuzlení. Děj začíná přesně tam, kde skončil Zpěv Susannah, a sice porodem Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále. Část skupiny se zatím snaží vypořádat s upíří hostinou. Těmito překážkami vyvrcholení dlouhého putování pistolníka z Gileadu však jen začíná. Hlavní hrdinové totiž musí svést boj o Temnou věž.

Závan klíčovou dírkou

Závan klíčovou dírkou by se dal označit za čtyřiapůltý díl. Vyšel totiž jako poslední, ale jeho děj je vložený mezi čtvrtou a pátou knihou. Hlavní hrdiny světa Temné věže přepadne během jejich putování prudká bouře, kterou jsou nuceni přečkat v úkrytu. Roland se zde opět vrací do minulosti a vypráví hned dva příběhy v jednom. Tím vrhá zcela jiné světlo na svou už tak nelehkou minulost. Kouzlo této knihy tkví také v tom, že ji pochopí i čtenář, který je světem Temné věže naprosto nepolíben.

Temná věž: vrcholové fantasy dílo Stephena Kinga
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno