Malazská kniha padlých: epická fantasy sága se stovkami postav

0
6466

Velké množství rozmanitých postav, několik zajímavých kontinentů, různé časové linky a originální systém magie. Tak by se dala stručně popsat desetidílná fantasy série s názvem Malazská kniha padlých, kterou vytvořil kanadský spisovatel Steven Erikson. Od vydání prvního dílu sice uplynulo již více než dvacet let, ale detailně propracované knihy se stále těší obrovskému zájmu fanoušků po celém světě.

Obsáhlá série plná velkolepých příběhů

Desetidílný cyklus románů pojmenovaný Malazská kniha padlých zná každý správný fanoušek fantastických příběhů jako tu sérii, kde se počet stran jednotlivých knih většinou blíží tisícovce. Právě díky svému obrovskému rozsahu dnes toto dílo patří mezi největší fantasy série všech dob. Celý koncept ovšem vznikl pouze jako zábavná spolupráce kanadského spisovatele Stevena Eriksona s kolegou Ianem C. Esslemontem.

Dvojice autorů spolu pracovala na vykopávkách a zároveň se bavila vytvářením komplikovaného magického světa, který je plný velkolepých příběhů. Ačkoliv se dlouho zdálo, že celé dílo zůstane pouze jejich fantazií, v roce 1999 se Steven Erikson rozhodl zajímavého konceptu využít a vydat jej v knižní podobě. Tak vznikl první díl fantastického cyklu s názvem Měsíční zahrady, který sklidil velký úspěch po finanční i kritické stránce.

Podle spousty fanoušků dává Malazská kniha padlých žánru high fantasy zcela nový rozměr. Děj jednotlivých románů je totiž velice obsáhlý, najdete zde obrovské množství postav i originální systém magie a celé vyprávění se navíc odehrává zároveň na několika kontinentech a v několika různých časových rovinách.

Stovky charakterů různých ras

Co se týče hrdinů, v příběhu Malazské knihy padlých se vyskytují stovky postav. Nenechte se ovšem zmást, žádná z nich není ústřední a nevystupuje ve všech knihách. Místo toho Erikson v jednotlivých dílech sleduje tři až pět hlavních linií a vypráví komplexní příběh celého světa. Malazská kniha padlých postavy zároveň nerozděluje na dobré a zlé, ale vše relativizuje a vždy nabízí různé úhly pohledu.

Fantastické příběhy jsou plné všudypřítomné magie, bohů a dalších nadpřirozených bytostí. Spíše než hrdiny, kteří se pyšní výjimečnými schopnostmi, volí Erikson jako důležité postavy raději obyčejné vojáky. Běžní smrtelníci se ovšem často stávají pouhým nástrojem v rukou mocnějších sil.

Měsíční zahrady

První díl celé ságy, který nese podtitul Měsíční zahrady, se většinu času odehrává na kontinentě Genebakis, kde se rozpíná legendární Malazská říše. Ta se snaží ovládnout všechna zbývající Svobodná města a bojuje přitom proti alianci, kterou tvoří Anomander Dlouhý vlas a Caladan Chmur. V rozlehlé říši to ovšem poslední dobou pořádně vře, protože podrobené státy již téměř vykrvácely během dlouhých let plných nekonečných válek a bratrovražedných bojů.

Trpělivost dochází také nelítostné císařovně, která se rozhodne vzít situaci do vlastních rukou. Po dobytí Dřevnova se její pozornost tedy obrací k jedinému svobodnému městu jménem Darúdžhistán, kam posílá malou skupinku elitních veteránů v čele se seržantem Whiskeyjackem, čarodějem Rychlým Benem a asasínem Kalamem. Jejich úkol je prostý – povraždit místní hodnostáře, aby tak vpád císařovny usnadnili.

Na místo zároveň putuje její pobočnice Lorn, která má na svět přivést mocného jaghurtského tyrana. Jenomže nad Darúdžhistánem se zničehonic objeví Měsíční kámen a císařovna už není jediným hráčem v této velkolepé hře.

Dům mrtvých

Na počáteční díl slavné série bezprostředně navazuje druhá kniha s názvem Dům mrtvých. Odehrává se ale v úplně jiném prostoru, a to konkrétně na kontinentě Sedmiměstí, kde se schyluje k velkému povstání proti říši. Vůdkyní povstalců je věštkyně ša´ik, která hromadí vojsko na svaté poušti Raraku a připravuje se na dávno předpovězený střet nazývaný Smršť. Ten říši uštědří jednu z nejtvrdších ran, zasáhne osudy tisíců lidí a dá vzniknout legendám.

Nelehký úkol čeká vojenského velitele Coltaina, jenž musí do bezpečí odvést nejen své vojsko, ale také spoustu nevděčných uprchlíků. Na kontinent připlouvají také dva Paliči mostů s důležitým posláním a velký problém představuje Cesta rukou, kterou začíná následovat mnoho převtělenců a d´iversů. V hlavním městě říše se mezitím rozehrávají osudy sester z rodu Paranů. Zatímco jedna se dočká oslavovaného titulu pobočnice, druhá se musí vydat do otataralových dolů.

Vzpomínky ledu

Na rozervaném kontinentu Genebakis se zrodila nová hrozba – Pannionské dominium v čele s obávaným věštcem. Ten dokáže zlomit ducha bezmocných obyvatel, které přivádí do stavu nekonečného hladu spojeného s šíleným kanibalismem. A tak vzniká obrovské rolnické vojsko tenescowri, které šíří svůj odkaz stále dál a dál.

Ať se to v minulosti zdálo jakkoliv nepravděpodobné, proti nepolapitelnému prorokovi se teď společně staví odvěcí nepřátelé. Na jedné straně barikády tak stane generál císařské armády Dujek Jednoruký, Anomander Dlouhý vlas a Caladan Chmur. Na pomoc však brzy přichází i další hráči včetně prastarých kmenů Barghastů a nemrtvých T´lan Imass. Ani takové vojsko ale možná nebude stačit na zastavení tajemného věštce. Zemí se totiž šíří jed a všude se povídá o Chromém bohu, který se osvobodil a chystá strašlivou pomstu.

Dóm řetězů

Čtvrtý díl pojmenovaný Dóm řetězů se opět vrací k událostem druhé knihy. V Genebakis vyrazila do nížin skupinka divokých domorodých válečníků, kteří hodlají vyvolat u tamějších obyvatel strach a zmatek a získat slávu zabíjením. Pro jejich vůdce Karsu Orlonga je však tato výprava začátkem něčeho neobyčejného.

O několik let později přijíždí do Sedmiměstí nová pobočnice kruté císařovny jménem Tavore. Ta má za úkol pomstít padlé vojsko Coltaina, odolat hordám Smršti ša´ik, které číhají v srdci Svaté pouště, a definitivně rozdrtit povstání. To ovšem ještě netuší, že vůdkyní povstání je její mladší sestra Felisín, kterou chrání právě Karsa Orlong.

V táboře ša´ik mezitím dochází ke sporům mezi generály, jelikož čekání nikdy není snadné. Během různých intrik zde na povrch vyplouvají temná tajemství. Samotnou ša´ik pronásleduje pravda o jejím osudu. Dokáže se její vojsko udržet pohromadě a postavit se pobočnici Tavore, nebo za svůj vzdor zaplatí nejvyšší cenu?

Půlnoční vlny

Další pokračování s názvem Půlnoční vlny se vrací zpět v čase a čtenářům popisuje události, které se odehrály ještě před začátkem první knihy. Děj se soustředí především na příběh Trulla Sengara, jenž spolu se svými bratry patří k národu Tiste Edur. Tyto kmeny byly po mnohaletých bojích sjednoceny pod vládou krále zaklínače Hannana Mosaga. Ten ovšem musí ustoupit do pozadí ve chvíli, kdy se císařem prohlásí mladý bojovník (a zároveň Trullův bratr) Rhulad Sengar, kterému pomáhá Chromý bůh.

První cíl, na který se nový vládce hodlá zaměřit, je Lederské království. Tiste Edur z jeho strany totiž vždy zažívali pouze útlak a chladnokrevné nepřátelství. Ta pravá válka ovšem začíná teprve nyní a těžko předvídat, kdo nakonec zvítězí. Moc magie a síly na obou stranách je nezměrná, na straně nesmrtelného císaře stojí démoni, ale Lederu vládne nejmocnější známý čaroděj.

Lovci kostí

Přijde vám děj jednotlivých pokračování Malazské knihy padlých zmatený a chaotický? Pak vězte, že mnoho linií z předchozích dílů se konečně sjednotí v šesté knize s podtitulem Lovci kostí. Když je jasné, že Sedmiměstské povstání bylo definitivně rozdrceno, poslední zbytky vojska apokalypsy se rozhodnou ukrýt ve městě Y´Ghatan.

Ačkoliv je toto město v historii Malazské říše protkáno temnými vzpomínkami, protože zde o život přišla spousta obyvatel, pobočnice Tavore se ho rozhodne dobýt. To ovšem netuší, že vůdce vojska apokalypsy, Leoman s cepy, na ni chystá past a celé město zapálí. Jen zázrakem se podaří některým vojákům zachránit a vrátit se k pobočnici, která kvůli své prohře spěchá zpátky do hlavního města Malaz, kde ji císařovna hodlá z funkce odvolat. V noci po jejím návratu ovšem nečekaně vypukne válka asasínů.

Vichr smrti

Napínavý příběh pokračuje knihou Vichr smrti, která vypráví o válce, zradě a nezvladatelné magii. Lederská říše, poháněná korupcí a sobectvím, se postupně rozpadá a císař Rhulad Sengar propadá šílenství. Tajná policie vede zastrašovací válku proti vlastnímu lidu, děsivé síly se stahují ze všech stran a prozíravý bůh Bloudy náhle přestává vidět do budoucnosti.

Bídnému osudu se snaží uniknout skupinka uprchlíků včetně Stracha Sengara, který hledá duši Skabandariho Krvookého, aby mohl zachránit svého bratra císaře. Jenomže s ním putuje také Skabandariho nejzatrpklejší nepřítel – Silchas Zmar, jehož motivy nejsou zcela jasné. K domovu se navíc blíží také velká edurská flotila, Karsa Orlong a Icarium Zloděj životů. Oba hodlají s císařem zkřížit zbraně.

Vojáci Tiste Edur přesně nevědí, za co vlastně bojují. Při plavbě přes polovinu světa však za sebou zanechali záplavu krve a taková krutost nemůže nikdy zůstat bez odezvy. Někdo za to bude muset brzy zaplatit…

Daň pro ohaře

V osmém dílu pojmenovaném Daň pro ohaře se Erikson vrací na kontinent Genebakis, čímž nepřímo navazuje na třetí knihu. Toto pokračování se odehrává převážně ve městě Darúdžhistán, na scénu se vrací spousta známých postav a je jasné, že přichází něco velkého, co otřese celým světem.

Darúdžhistán zmořený letními vedry se stává shromaždištěm zlých předzvěstí, znepokojivých klepů a úskočného našeptávání. Říká se, že mistr Kápě, pán smrti, do sebe nabral houf bohů a čeká na konci všech intrik, plánů a velkolepých snů. Jenomže tentokrát je to úplný začátek. Do města dorazili cizinci, pohybuje se tu vrah, na Paliče mostů se v baru zaměřili asasíni a v dálce je slyšet štěkot ohařů.

Černému Korálu zatím zdánlivě netečně vládnou Tiste Andii a k obrovské mohyle přichází tisíce přívrženců kultu Vykupitele, který kdysi býval obyčejným smrtelníkem. Jeho čest a ctnosti jsou ale bezmocné vůči pokřiveným ambicím vyznavačů. Zatímco mistr Kápě stojí na počátku spiknutí, které otřese vesmírem, pro Anomandera Dlouhý vlas přišla chvíle, kdy musí napravit dávnou křivdu. Spolu s celým příběhem kontinentu Genebakis se tak uzavírá také spousta vedlejších linií.

Prach snů

Devátá kniha série s názvem Prach snů se odehrává po svržení Rhulada z trůnu. Do vyhnanství vypovězené vojsko se pod vedením pobočnice Tavore vydává z Lederu na východ, kde má bojovat za neznámou věc. Jejich vůdkyně jim totiž odmítá prozradit, kdo je jejich nepřítelem, což samozřejmě v armádě vytváří problémy. Na osud, který Lovce kostí čeká, však není žádný voják připraven.

Ačkoliv je po cestě trápí spousta problémů, poslední velké vojsko Malazské říše je stále odhodláno k hrdinskému boji ve jménu vykoupení. Mohou být ovšem jejich skutky hrdinské, i když je nikdo nevidí? A jsou vůbec schopní změnit svět? Karty z balíčku draků už byly vyloženy, na svět byla vypuštěna děsivá síla a odpovědi na nelehké otázky Lovce kostí čekají hned za Pustinami.

Chromý bůh

Lovci kostí táhnou do Kolanse vstříc neznámému osudu, jsou zcela na pokraji sil, ale pobočnice Tavore se nehodlá vzdát. Ve velkolepém finále s podtitulem Chromý bůh se totiž konečně ukáže, co bylo po celou dobu jejím cílem. Chystá se totiž zastavit dávnou zlověstnou rasu Forkrul Assail v čele se Sestrou Velebností, která drží srdce Chromého boha a chce jeho moc využít k vyhlazení lidské rasy. A tak se ho Tavore snaží za každou cenu osvobodit, protože to vypadá jako menší zlo.

V dávno ztraceném městě Charkanas zatím hrstka obránců pod velením Yedana Derryga zoufale bojuje s nenasytnými Tiste Liosan, kteří touží po ovládnutí Kurald Galain. Co se týče starších bohů, ti chtějí zpět své bývalé výsadní postavení a znovu se snaží nastolit původní řád. Vojsko Tavore, k němuž se přidali nejrůznější spojenci z celého světa, se v závěrečné kapitole bude muset postavit armádě nestvůrných Forkrul Assail v bitvě, která rozhodne o osudu celého světa.  

Příběhy z Malazské říše a další doprovodné knihy

Kromě deseti knih, které vytvořil Steven Erikson, přispěl svým dílem také jeho přítel Ian Cameron Esslemont. Ten vytvořil vedlejší sérii pojmenovanou Malazská říše, která obsahuje šest následujících románů:

Pokud vás dlouhatánské knihy ze světa Malazu neomrzely, můžete sáhnout také po některém z dalších doplňkových titulů. Sem patří třeba povídky o nekromancerech Bauchelainovi a Korlbalu Špičákovi, prequel o rase Tiste zasazený do vzdálené minulosti, prequel o Tanečníkovi a Kellanvedovi nebo také nejnovější sequelová trilogie.

Malazská kniha padlých: epická fantasy sága se stovkami postav
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno