Recenze: Mlčící pacientka – přeceňovaný titul, či nenápadný klenot?

0
3809

Přemýšleli jste někdy o tom, zda byste byli schopní někoho zabít, co by vás k tomu muselo vyprovokovat a jaké následky by na vás takový čin asi zanechal? Co kdybyste nakonec hrůzou ze svých skutků úplně oněměli? Přesně to se totiž stane hlavní hrdince románu Mlčící pacientka, který čtenářům představil scénárista a spisovatel Alex Michaelides.

O čem kniha vypráví?

Slavná malířka Alicia Berensonová žila v naprosto idylickém manželství. Tedy až do chvíle, kdy svého manžela chladnokrevně zastřelila. Do záhadného případu navíc nemá kdo vnést světlo, jelikož Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Namalovala ovšem obraz pojmenovaný Alkéstis, pomocí kterého vyjádřila své pocity a zároveň spoustu lidí znechutila.

Na začátku románu Mlčící pacientka, který má na svědomí Alex Michaelides, se Aliciino mlčení chystá prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro nějž se na první pohled zcela nelogická vražda stala posedlostí. Řešení se podle něj možná ukrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo společně se zbytkem světa připravený odhalit pravdu?

Román, nad kterým se čtenáři neshodnou

Stala se nejlepším thrillerem roku 2019 a vítězem Goodreads Choice Awards, přesto však Mlčící pacientka vzbuzuje u různých čtenářů naprosto odlišné emoce. Jedni knihu naprosto zbožňují a nenechají na ni dopustit, druzí jsou však z jejího příběhu spíše zklamaní nebo dokonce mírně otrávení. Stojí tedy opěvovaný psychothriller za to, nebo byste raději měli věnovat pozornost něčemu jinému?

Člověka, který má rád thrillery, synopse Mlčící pacientky jistě okamžitě nadchne. Námět, kde žena, která pravděpodobně zabila svého manžela, poté se na šest let zcela uzavřela do sebe a nepromluvila jediné slovo, zní totiž velice slibně. A jelikož se na celou situaci díváme z pohledu psychoterapeuta, kniha navíc nabízí vhled do nejniternějších pocitů zlomené hrdinky. Nebo možná podlé vražedkyně?

Velké plus si román zaslouží také za krátké kapitoly, které nutí člověka číst dál a zjistit, v čem vůbec celá záhada spojená s tajemnou pacientkou psychiatrického ústavu spočívá. Čím víc stránek přečtete, tím víc budete chtít znát pravdu. Součástí děje jsou navíc nejen poznatky psychoterapeuta, ale i deníkové zápisky hlavní hrdinky, takže se na celou věc můžete podívat z různých úhlů pohledu.

Autor si zároveň dal práci a je vidět, že si o prostředí, kde probíhá psychiatrická péče, něco zjistil, takže děj nepůsobí neuvěřitelným dojmem, jak to u podobných titulů někdy bývá. Díky tomu se možná o profesi psychoterapeuta dozvíte zajímavé věci, které jste až doposud nevěděli.

Napínavý zvrat, nebo očekávané rozuzlení?

Proč si tedy velká spousta čtenářů na tuto knihu stěžuje kvůli zmařeným očekáváním a nenaplněným slibům? Hlavním problémem je jistě celková rozvleklost děje, který se v prvních dvou třetinách příběhu neuvěřitelně táhne, a to i přes kraťoučké kapitoly. Pokud tedy máte raději svižnější díla, tohle nejspíš nebude nic pro vás.

Co se týče závěrečného rozuzlení, ani tady se mnozí čtenáři neshodnou. Některým připadá působivé a nečekané, jiní ho vidí jako předvídatelné. Kde je tedy pravda? Možná někde uprostřed. Fanoušci psychothrillerů, kteří již přelouskali většinu toho, co tento žánr nabízí, pravděpodobně nebudou vývojem událostí zase tak šokovaní, i když kniha přináší několik zajímavých zvratů. Pro ty, kteří se však v tomto odvětví literatury příliš nevyznají, bude závěr jistě ohromující.

Ačkoliv Mlčící pacientka rozhodně není thriller dalšího tisíciletí a najdete zde spoustu nedomyšlených drobností, má rozhodně i své světlé stránky. Jestliže tedy k jejímu čtení budete přistupovat bez přemrštěných očekávání, jistě na vás svým stylem psaní zapůsobí a možná vás její napínavá zápletka dokonce i nadchne.

Mlčící pacientka

6

Celkové hodnocení

6.0/10

Klady

  • Skvělý námět
  • Krátké kapitoly
  • Zajímavé prostředí

Zápory

  • Pomalé tempo
  • Pro některé čtenáře předvídatelné
Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno