Recenze: Cesta kolem světa v 80 vlacích – netradiční cestopisná oddechovka

0
3291

Cesty vlakem některým lidem přijdou přinejmenším nudné a zdlouhavé, jiní jsou naštvaní, že dráhy mají neustále zpoždění, a další se děsí, jaké individuum se vedle nich během příští jízdy zase posadí. Britská spisovatelka Monisha Rajeshová však mezi otrávené cestovatele nepatří. Vlaky pro ni mají své zvláštní kouzlo, a proto se rozhodla v nich procestovat naši planetu. Své zážitky později přenesla na stránky knihy s názvem Cesta kolem světa v 80 vlacích.

O čem kniha vypráví?

Když britská spisovatelka a novinářka Monisha Rajeshová oznámila svým přátelům, že se chystá absolvovat cestu kolem světa vlakovou dopravou, všichni si jen klepali na čelo, stejně jako u jejího předchozího výletu po Indii. Ona si však sbalila batoh, vzala za ruku svého snoubence Jema a vydala se na neuvěřitelnou pouť, která po pečlivém plánování čítala více než 70 000 kilometrů.

Sedmiměsíční putování zavedlo Monishu s Jemem do různých koutů světa a díky svému vlakovému dobrodružství tak poznali třeba Japonsko, Kazachstán, Kanadu, Čínu nebo třeba Severní Koreu. Projeli se Transsibiřskou magistrálou, japonskými rychlovlaky, ušmudlanými lokálkami, ale také luxusním Orient Expresem. A jelikož během své cesty poznali spoustu zajímavých a svérázných pasažérů, seznámili se s cizími kulturami a ochutnali nejedno tradiční jídlo, Monisha se rozhodla sepsat své zážitky ve formě netradičního cestopisu, který pojmenovala Cesta kolem světa v 80 vlacích.

Úžasné vlakové dobrodružství

Pro svou cestu kolem světa si Monisha Rajeshová vybrala jeden z nejlepších dopravních prostředků. Vlaky totiž nejsou ani příliš rychlé, ani příliš pomalé, dokáží cestující efektivně přepravit z bodu A do bodu B, a ještě k tomu poskytují ideální místo, kde se člověk může s někým seznámit. Sama Monisha o nich říká:

„Zatímco pro některé z nás vlaky představují pouze pohodlný dopravní prostředek, někdo v nich spatřuje symbol síly, válečnou zbraň, politický nástroj. Vlaky jsou spásou pro chudé a záchranným lanem pro lidi dojíždějící z větší vzdálenosti. Dobrodruhům nabízejí únik z reality, osamělým zdání domova. Jsou spojnicí s minulostí i bránou do budoucnosti.“

Kniha Cesta kolem světa v 80 vlacích detailně popisuje cestující, se kterými se Monisha a Jem během své neuvěřitelné cesty seznámili, jídlo, které ochutnali na jednotlivých zastávkách, ale i dechberoucí scenerie, které se míhaly za jejich okny, zatímco se snažili pohodlně uvelebit na sedačkách. Může se tak stát velkou inspirací pro všechny, kteří touží podobné dobrodružství podniknout, ale z nějakého důvodu stále váhají, nebo prostě nemají dostatek odvahy učinit první krok do neznáma.

Kromě svých zážitků z cesty však netradičně pojatý cestopis čtenářům nabízí také řadu zajímavých informací. Monisha se totiž neváhá seznámit s různými lidmi, kteří toho o daném místě hodně vědí, prožili tam radosti i strasti a mohou o něm vyprávět. Dozvíte se tak třeba něco o přeživších z Hirošimy a Nagasaki, poznáte spanilou japonskou gejšu nebo veselou mnišku a překvapí vás kultura Severní Koreje.

Krásy cestování i povrchní popisy

Ve své knize Monisha popisuje všechny věci, které jsou na cestování vlakem krásné – nová přátelství a neobyčejné zážitky, poznávání jiných kultur a životních příběhů spolucestujících nebo také směňování jídla a předmětů s dalšími pasažéry. Dočtete se ale samozřejmě i o problémech, které mnohé nadšence od cestování vlakem odrazují. I Monishiny cesty jsou totiž plné nepohodlí, zpoždění, špatných hygienických standardů a nevraživých pasažérů, kteří si v kupé stříhají nehty nebo kouří, nahlas telefonují, když ostatní chtějí spát, nebo kolem sebe trousí neomalené poznámky.

Nadšenému čtenáři, který se o cestování vlakem touží dozvědět co možná nejvíce, se bohužel může zdát, že cestopis Rajeshové nikdy zcela nenaplní svůj potenciál. Ačkoliv jsou popisy jejího dobrodružství zajímavé, často jsou také povrchní nebo naivní a nedokáží daná místa dostatečně přiblížit. A co víc, ačkoliv autorka prezentuje své putování jako cestu kolem světa, na spoustu míst jako by se tu zapomnělo. Evropa ji příliš nebaví, v Asii a Americe navštíví pouze větší státy a Afrika nebo Austrálie ani nestojí za zmínku.

Pozornost publika je nucena přeskakovat od někdy zbytečně zdlouhavých pasáží, které se věnují Monishinu životu nebo politickému přesvědčení, ke kratším informacím o dané zemi, které by si zasloužily více prostoru. Někdy není jasné, jestli autorka dává větší prostor daným pasážím proto, že na místo ráda vzpomíná, nebo prostě jen zrovna nepotkala nikoho zajímavého, a tak se snaží čtenáře utěšit alespoň fakty a historkami ze soukromí. Někdy by pak mohl zpochybnit také celkovou autenticitu dojmů, když z každého koutu světa poznali Monisha s Jemem pouze nepatrný kousek.

Cesta kolem světa v 80 vlacích sice žádné veledílo není, ale o to Monishe Rajeshové nejspíš ani nešlo. Fanouškům cestování a zajímavých příběhů, které se tohoto tématu dotýkají, se však určitě zalíbí a třeba je také inspiruje k nějakému úžasnému (vlakovému) dobrodružství.

Cesta kolem světa v 80 vlacích

6

Celkový dojem

6.0/10

Klady

  • Náhled do života jiných kultur
  • Zajímavé doplňkové informace
  • Několik fotografií z Monishina vlakového dobrodružství

Zápory

  • Nezáživné první kapitoly
  • Povrchní popisy zemí a kultur
  • Chybí jakákoliv mapa Monishina putování
Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno