Nejoblíbenější knihy všech dob: která díla si získala nejvíce čtenářů?

0
7491
Které knihy si čtenáři oblíbili nejvíce? Zdroj: Shutterstock

Pro někoho novodobější Harry Potter, pro jiného klasika, jakou je Pýcha a předsudek. Určit, které knihy patří mezi nejlepší, je takřka nemožné. Vždy totiž záleží na subjektivním pocitu každého čtenáře. A tak se často stává, že to, na co jeden nedá dopustit, je pro druhého naprostý brak. S oblíbeností knih je to ale trochu jinak. Stačí totiž, aby zaujali co nejširší spektrum lidí. Která díla k sobě přitáhla nejvíce párů očí?

Malý princ

Pro děti pohádka o malém roztomilém mužíkovi z jiného světa, pro dospělé příběh plný zajímavých metafor a důležitých životních úvah. Dílo francouzského spisovatele Antonia de Saint-Exupéryho si zkrátka získalo všechny generace, pravidelně se navíc objevuje v povinné četbě žáků středních škol, kteří se připravují na maturitní zkoušku.

Příběh vypráví o pilotovi, který se svým letadlem ztroskotal uprostřed pouště. Právě tam se setkává s podivným mužíkem, kterého čtenáři znají jako Malého prince. Když se oba dva spřátelí, začne princ pilotovi vyprávět svůj životní příběh. Poví mu, že ve skutečnosti pochází z planetky B612, kterou opustil, protože toužil procestovat i jiné světy.

Během svých cest prožil mužík nevídaná dobrodružství. Seznámil se s modrou liškou, naučil se mnoho důležitých věcí, a nakonec si uvědomil, že mu jeho malá planetka, na které žije se svou rostlinou, neskutečně chybí.

Harry Potter

Dnes pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by alespoň jednou neslyšel o nejslavnějším díle anglické spisovatelky J. K. Rowlingové, které vypráví o kouzelnickém chlapci jménem Harry Potter. Příběh, který původně odmítla hned tři vydavatelství si nakonec získal miliony fanoušků po celém světě a byl přeložen do 67 různých jazyků.

Série, která obsahuje celkem sedm dílů a další doplňující příběhy, popisuje dobrodružství jedenáctiletého osiřelého chlapce Harryho, kterého ne příliš láskyplně vychovává jeho teta a strýc. Když tento na první pohled obyčejný hoch zjistí, že má kouzelnou moc, jeho život se od základu změní.

Začne navštěvovat Školu čar a kouzel v Bradavicích, kde se seznámí se svými budoucími přáteli Ronaldem a Hermionou. Společně s nimi pak zažívá neuvěřitelná dobrodružství a svádí boj s obávaným černokněžníkem lordem Voldemortem, který se snaží podmanit si celý kouzelnický i nekouzelnický svět.

1984

Mezi nejčtenější knihy světa bezpochyby patří i počin 1984 od britského spisovatele George Orwella. Jedno z nejznámějších děl 20. století a současně nejznámějších děl vůbec reaguje na princip totalitního režimu. Autor v knize popisuje svět, v němž je lidská individualita považována za neodpustitelný hřích, vládne mu totiž přísná diktatura, v jejímž čele se nachází Velký bratr.

Toto dílo si čtenáři velice oblíbili až s odstupem času, a to hlavně díky nadčasovým myšlenkám. Spisovatel se v knize zaměřuje na téma cenzury, neustálé kontroly, omezení svobodného rozhodování a odstranění jakýchkoli citových projevů.

Hlavním hrdinou románu je Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, který žije v Londýně, jenž se nenachází ve Velké Británii, ale ve fiktivní zemi jménem Oceánie. Jednoho dne se Winston rozhodne zjistit pravdu o minulosti, a to i přesto, že dobře ví, že vše, co dělá, je pod dohledem ideopolicie. 

Pán prstenů

V našem žebříčku nejčtenějších knih rozhodně nesmí chybět zakladatel fantasy žánru J.R.R. Tolkien a jeho nejznámější trilogie Pán prstenů, která volně navazuje na jeho předchozí dílo Hobit. Ačkoli příběh autor napsal už mezi lety 1937 a 1949, dílo se do povědomí většiny čtenářů dostalo až na začátku nového tisíciletí, kdy byl na základě knih natočen první ze tří celovečerních filmů. Na velkém plátně se později i objevil i jeho dřívější počin Hobit.

Příběh celé trilogie se točí kolem souboje dobra a zla, které má formu obávaného prstenu, jehož moc je tak velká, že ohrožuje celou fiktivní Středozem. Pokud by tento šperk padl do rukou svého temného pána Saurona, dokázal by zničit celý svět. Tomuto scénáři se snaží zabránit skupinka devíti dobrovolníků tvořená lidmi, elfem, trpaslíkem, hobity a čarodějem. Ti se společně vydávají na největší dobrodružství jejich života, čeká je totiž cesta do samotného Mordoru, obávaného nepřátelského území, které je kromě armády hrozivých skřetů střeženo také samotným Sauronem.

Milénium

Za jednu z nejčtenějších knih lze s klidným svědomím označit i sérii Milénium od švédského spisovatele a průkopníka severských krimi příběhů Stiega Larssona, jehož nejslavnější počin se řadí i k nejúspěšnějším detektivkám všech dob.

Ačkoli dnes už zesnulý autor původně plánoval Milénium rozdělit na deset dílů, nakonec stihl vydat pouze tři knihy, a to konkrétně: Muži, kteří nenávidí ženyDívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda. Na jeho tvorbu ale po letech navázal švédský autor David Lagercrantz, a tak vznikla pokračování s názvem Dívka v pavoučí sítiMuž, který hledal svůj stín a Dívka, která musí zemřít.

A o čem tyto knihy vypráví? Hlavním hrdinou příběhu je investigativní novinář Mikael Blomkvist, který se vrhá do vyšetřování případů za pomocí svéhlavé hackerky Lisbeth Salanderové. Společně s ní řeší kauzy týkající se korupce i dětské pornografie.

Robert Langdon

Ačkoli světoznámou sérii s názvem Robert Langdon zná většina lidí až díky filmovému zpracování, za původní knižní verzí stojí známý americký spisovatel Dan Brown. Ten ve své pětidílné sáze (Andělé a démoni, Šifra mistra LeonardaZtracený symbolInferno a Počátek) poměrně surovým způsobem zpracovává téma církve a spirituality. Jeho knihy jsou považovány za kontroverzní, a to převážně kvůli obsaženým fiktivním konspiračním teoriím a způsobu, jaký je detektivní příběh podán.

Tyto skutečnosti vyvolali rozhořčení hlavně mezi činiteli a institucemi katolické církve, které román dokonce doporučili nekupovat. Mezi čtenáři však díla zaznamenala obrovský úspěch. Někteří z nich sérii dokonce označují za bestsellet 21. století.

Příběh se točí kolem profesora Roberta Langdona, který vyučuje náboženskou ikonologii a symbologii na Harvardově univerzitě. Zabývá se navíc konspiračními teoriemi a vyšetřuje případy týkající se církve. Je navíc odborníkem na ilumináty.

Kmotr

Když v Americe v roce 1969 poprvé vyšlo dílo, která autor Mario Puzo pojmenoval Kmotr, po celých dvaadvacet týdnů figurovalo na první příčce v žebříčku bestsellerů. Popularitu si mezi čtenáři získalo hlavně díky tomu, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde skutečně existuje dodnes. Oblíbenost knihy později rozhodně podpořilo i filmové zpracování s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavní roli.

Jedno z nejslavnějších děl v historii pojednává o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty. Kniha velmi detailně zachycuje newyorské podsvětí a umožňuje čtenářům nahlédnout do krvavé války klanu Corleonů a čtyřech dalších famiglií. Hlavní postavou je Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější z nejmocnějších. Ovládá svět pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem. Pokud se čtenář začte, velmi brzy zjistí, že čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi je všechno, ale rozhodně ne jednoduché. A už vůbec ne bezpečné.

Pýcha a předsudek

Mezi nejprodávanější knihy všech dob pak můžeme jistě zařadit i počin slavné spisovatelky Jane Austenové, jejíž příběhy jsou typické tím, že v nich vystupují silné ženské hrdinky. A jinak tomu není ani v případě díla Pýcha a předsudek, ve kterém je hlavní hrdinkou svéhlavá Elizabeth, která bojuje o právo sama rozhodnout o svém životě.

V díle autorka líčí klidný a ničím nerušený život odehrávající se na anglickém venkově na přelomu 18. a 19. století, kdy je rodinný klid narušen jen v momentě, kdy se na obzoru objeví potenciální ženich. Koneckonců vdavky jsou pro ženu v tomto období jedinou možností zaopatření, a tak není divu, že i paní Bennetová chce svých pět dcer bohatě provdat.

Nejstarší z jejích dcer Jane na plese seznámí s bohatým panem Bingleym. Spolu s ním je na zábavě i movitější, ale také o poznání pyšnější a povýšenější pan Darcy, který se nezdvořile vyjádří ohledně druhé nejstarší dcery Elizabeth a odveze Bingleyho zpět do Londýna, aby zamezil jeho lásce s Jane.

Ačkoli o Elizabeth Darcy zprvu nejeví žádný zájem, protože je pro něj příliš obyčejná, postupem času se do ní zamiluje a co víc, je si naprosto jistý tím, že když ji požádá o ruku, svolí. Druhá nejstarší ze sester ho ale překvapeně vyvede z omylu, a tak začíná Darcyho cesta za nápravou svých chyb v naději, že dostane druhou šanci.

Hunger games

Trilogie Hunger games od americké spisovatelky Suzanne Collinsové patří mezi díla, která ocení spíše současná generace. Příběh odehrávající se v nedaleké budoucnosti se stal průkopníkem mezi dystopickou literaturou, která následně takřka ovládla celý knižní trh, jehož cílovou skupinou je mládež. Hunger games, v češtině známé také jako Hladové hry, se staly první celosvětově úspěšnou sérií tohoto žánru a inspirovaly mnoho dalších autorů. Dílo se dočkalo i filmového zpracování.

Hlavní hrdinkou příběhu je šestnáctiletá Katniss Everdeenová žijící v postapokalyptickém světě, kterému vládne mocný a bohatý Kapitol. Ten každý rok pořádá reality show, ve které na život a na smrt bojuje 24 vybraných chlapců a děvčat z 12 krajů. Když se Katniss dobrovolně přihlásí místo své sestry, stane se jednou z účastnic i ona. Společně s ostatními „šťastlivci“ je nucena čelit nejen smrtícím nástrahám samotné arény, ale také svých protivníků.

Píseň ledu a ohně

V neposlední řadě je nutné zmínit jednu z nejúspěšnějších fantasy sérií, kterou má na svědomí známý americký autor George R. R. Martin. Přestože své dílo začal psát už v roce 1991, do širšího povědomí čtenářů se dostalo až díky seriálu, který tvůrci pojmenovali podle prvního díla knihy Hra o trůny.

Co se týče knihy, přestože je označena za fantastické dílo, na rozdíl od Tolkienovy trilogie Pán prstenů či Hobita, kde magie a nadpřirozeno hrají hlavní roli, v Martinově příběhu tyto prvky ustupují a větší prostor dostává realita. Autor je navíc také známý tím, že jednoznačně neodděluje dobro a zlo. Postavy, které v Písni ledu a ohně vystupují, nikdy nejsou černobílé a jejich charakter se navíc s postupem času vyvíjí.

Děj příběhu se od začátku dělí na tři základní linky, které se postupně rozrůstají. Do popředí se tak dostávají hlavně politické boje mezi dvěma nejvýraznějšími rodinami, nadpřirozená hrozba přicházející ze severu a boj o Železný trůn, který vládne všem Sedmi královstvím. Kromě komplikovaných a velmi překvapivých zápletek jsou knihy známé také svou explicitností, zejména co se týče sexuality, násilí a lidského utrpení.

Další zajímavé tipy

Knih, které bychom mohli označit za nejoblíbenější, je celá řada, a je proto velmi složité vybrat jen pár z nich. Kromě již zmíněných však za zmínku určitě stojí ještě Farma zvířat od spisovatele George Orwella, Alchymista, kterého napsal Paulo Coelho, či Na západní frontě klid z pera E. M. Remarqua. Mladší generace jistě ocení fantastickou sérii Eragorn, kterou ve svých patnácti letech začal psát Christopher Paolini, či některou z hororových klasik Stephena Kinga, oblíbená je například kniha To anebo Řbitov zvířátek.

Velmi oceňovaná je čtenáři také Zlodějka knih, za jejímž vznikem stojí Markus Zusak. Pominout pak samozřejmě nelze ani jednu z nejslavnějších fantasy sérií Zaklínač od Andrzeje Sapkowskiho. Co se týče české tvorby, v posledních letech se na vrchních příčkách prodeje objevuje kniha od Aleny Mornštajnové s názvem Hana.


Nenašli jste v žebříčku svou oblíbenou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Nejoblíbenější knihy všech dob: která díla si získala nejvíce čtenářů?
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno