Nejlepší zfilmované knihy, které byste neměli minout

0
9705

Je dobře známo, že se filmoví tvůrci často inspirují úspěšným knižním dílem, stejně jako není žádným tajemstvím, že ne vždy se filmová adaptace známého příběhu vydaří. Existují však i případy, kdy se filmová verze původnímu námětu minimálně vyrovná. Tušíte, jaké snímky patří k těm nejlepším? Tady je výčet některých z nich.

Pokání

Dílo jednoho z nejznámějších anglických prozaiků Iana McEwana odehrávající se na pozadí druhé světové války se na pultech knihkupectví objevilo v roce 2003 a svou filmovou podobu dostalo o čtyři roky později. Film Pokání, v jehož obsazení se objevila Keira Knightley v roli Cecilie a James McAvoy, který ztvárnil mladého zahradníka Robbieho Turnera, obratem zaznamenal obrovský úspěch a dodnes patří k nejlepším počinům režiséra Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Anna Karenina).

Děj filmu, který se velmi poctivě drží knižní předlohy, se odehrává v Anglii a sleduje osud zahradníka Robbieho, který původně mířil na lékařskou fakultu, ale končí ve vězení poté, co ho Briony, mladší sestra Cecilie, vinou vlastní nezralosti a nedorozumění nařkne ze znásilnění nezletilé sestřenice. Obviněním, které navždy změní životy všech zmíněných postav, trpí i starší Cecilie, která Robbieho bezhlavě miluje.

Když si dospívající Briony časem uvědomí, co způsobila, je už pozdě. Zatímco Cecilie zavrhla celou rodinu, včetně své mladší sestry, Robbie narukoval do armády výměnou za zkrácení trestu. Briony, která s přibývajícími lety svého činu stále více lituje, se v rámci pokání rozhodně oběma svým „obětem“ postavit tváří v tvář. Není ale jisté, zda to stihne. Londýn se totiž připravuje na masivní bombardování.

Zelená míle

Snímek Zelená míle, který je mnohými diváky považován za jeden z nejlepších filmů všech dob, byl natočen na motivy stejnojmenné knihy Stephena Kinga, mistra hororu a jednoho z nejuznávanějších spisovatelů současnosti. Do historie kinematografie se film nesmazatelně zapsal mimo jiné i díky skvělému výkonu Toma Hankse, který ztvárnil Paula Edgecomba, dozorce věznice Cold Mountain, kam jsou transportováni vězni odsouzení na smrt.

Jedním z nich je i John Coffey (Michael Clarke Duncan), který je odsouzený na smrt za vraždu dvou malých dětí, dále věřící Arlen či bláznivý psychopat zvaný Divoký Bill. Ti všichni čekají na cestu hrůzostrašnou na zeleno natřenou chodbou, na jejímž konci čeká smrt. Chodbou, které nikdo neřekne jinak než Zelená míle.

Vykoupení z věznice Shawshank

Co by to bylo za žebříček, kdyby v něm chyběl jeden z nejlepších filmů všech dob? Snímek Vykoupení z věznice Shawshank vznikl stejně jako Zelená míle na základě díla Stephena Kinga. Předlohou se tentokrát stala novela s názvem Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, jež je součástí knihy Čtyři roční doby a vypráví příběh z prostředí přísně střežené věznice, do které právě přivezli Andyho Dufresnea (Tim Robbins). Ten je obviněný z vraždy a odsouzený k doživotnímu trestu.

Ve věznici, kde se nacházejí ti nejhorší zločinci, svým chováním Andy výrazně vybočuje. Je kultivovaný, klidný a zdá se, že o něčem neustále přemýšlí. Jeho netradičního chování si brzy všímá i vězeň Red (Morgan Freeman), který se s podivínem spřátelí. Oba vězni se pak společně snaží přežít v nelidském prostředí vězeňského systému. Odmítají propadnout zoufalství a dodávají naději sobě i spoluvězňům.

Díky hlubokému humánnímu poselství, skvělým hereckým výkonům a velmi působivému zpracování byl snímek s překvapivým koncem sedmkrát nominován na Oscara.

Velký Gatsby

Vypravěčem snímku Velký Gatsby je Nick Carraway (Tobey Maguire), který ve dvacátých letech minulého století přijíždí do Spojených států, kde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Nastěhuje se vedle záhadného Jaye Gatsbyho (Leonardo DiCaprio), zbohatlíka, který ve svém sídle pořádá jeden večírek za druhým, a kousek od své sestřenice Daisy (Carey Mulligan) a jejího manžela Toma Buchanana (Joel Edgerton). Nick, který hledá svou vlastní verzi amerického snu, ani netuší, že mu cestu zkříží příběh o nešťastné lásce, věčných snech a jedné automobilové tragédii.

Vlastní vizuální interpretaci známého a celosvětově úspěšného klasického díla spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda s pomocí mimořádné představivosti na filmové plátno přenesl režisér Baz Luhrmann v roce 2013. Film kromě komerčního úspěchu zaznamenal také několik ocenění za výpravu a kostýmy.

Mlčení jehňátek

Za jedním z nejvýraznějších snímků devadesátých let minulého století stojí stejně úspěšná knižní předloha spisovatele Thomase Harrise, který vytvořil známou postavu sériového vraha a kanibala Hannibala Lectera. Na filmové plátno ho pak přenesl režisér Jonathan Demme, který jednomu z nejslavnějších fiktivních zločinců vtiskl tvář herce Anthonyho Hopkinse.

Snímek Mlčení jehňátek však popisuje vyšetřování jiného masového vraha, a sice Buffalo Billa, který si jako oběti vybírá mladé a krásné ženy, jež následně stahuje z kůže. Agentům FBI nebezpečně připomíná odsouzeného zločince Hannibala Lectera. Ten si momentálně odpykává doživotí za sérii brutálních vražd a kanibalismus. FBI se s ním rozhodne na případu spolupracovat s tím, že by o zvráceném vrahovi mohl něco vědět.

Vyšlou proto svou nadanou studentku Clarice Starlingovou (Jodie Foster), která je jedinou osobou, se kterou je zavřený psychiatr ochotný komunikovat. Když je Buffalem unesena dcera senátorky Martinové, nabídne studentka Hannibalovi lepší vězeňské podmínky za výměnu informací, které mají vést k dopadení masového vraha.

Trainspotting

Kniha známá jako Trainspotting, kterou na začátku devadesátých let minulého století napsal skotský spisovatel Irvine Welsh, představuje surovou realitu z prostředí narkomanů. A stejně přesvědčivě téma zpracovává i filmová verze, kterou na obrazovky v roce 1996 přenesl režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče). A přestože byly některé scény zcela vypuštěny, snímek se velice věrně drží knižní předlohy, které nechybí černý humor ani narkomanský slang.

Jak už z textu jasně vyplývá, děj se točí kolem party skotských narkomanů, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Skutečný život je ale brzy semele. Část z nich nepřežije a z jiných se stanou vesměs „normální“ lidé. Trainspotting odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti a s kapkou nadsázky vypráví nešťastné osudy asociálních „hrdinů“.

Osvícení

Jestli Stephen King něco umí, tak jsou to dvě věci: skvěle buduje napínavou atmosféru a dokonale vykresluje psychologii jednotlivých postav. Mistrovsky se mu to povedlo i v knize Osvícení, která vypráví o spisovateli Jacku Torranceovi, jenž získá místo správce v horském hotelu Overlook a stěhuje se do něj i se svou ženou a pětiletým synem Dannym, který je obdařený telepatickými a jasnovideckými schopnostmi.

Po příjezdu se Jack dovídá o kruté historii opuštěného místa a o tom, jaký vliv měla samota na předchozího správce. Že je život v horách tísnivý brzy začíná zjišťovat i sám spisovatel. Pomalu přichází o rozum a jeho rodina se kvůli tomu ocitá ve smrtelném nebezpečí.

Ačkoli se film od původního knižního námětu v mnoha ohledech odlišuje, zaznamenal celosvětový úspěch a dodnes patří k nejoblíbenějším kinematografickým počinům. Je navíc mnohými považován za průkopníka psychologicko-hororového žánru.

12 let v řetězech

Snímek 12 let v řetězech, který šel do kin v roce 2014, vypráví pozoruhodný, smutný a po všech stránkách silný příběh Afroameričana Solomona Northupa, který má milující rodinu, dobrou práci, majetek a svobodu, která v 19. století stále není samozřejmostí. Jeho život se od základu změní v momentě, kdy ho dva muži pod záminkou slibné hudební kariéry nalákají do Washingtonu. Hned první noc je totiž Solomon spoután a v následujících dnech prodán do otroctví.

Film je inspirovaný skutečnou životní zkušeností spisovatele, který svůj příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Během dlouhých dvanácti let, které v otroctví strávil, prožil Solomon snad vše, co typický afroamerický otrok prožít mohl. Prošel rukama „hodného“ i zlého otrokáře, byl bičován, zažil psychický teror, neúspěšný pokus o útěk i dřinu na bavlníkových plantážích pod hrozbou trestu. I přes nevůli osudu a kruté podmínky, kterým dennodenně čelil, ale Salomon nikdy neztratil víru ve svobodu.

Pí a jeho život

Kniha kanadského spisovatele Yanna Martela vypráví pozoruhodný příběh šestnáctiletého chlapce jménem Pí, který se po ztroskotání lodi plné divokých zvířat, jež společně s rodinou převážel z indické zoologické zahrady do Kanady, ocitá na záchranné lodi s několikačlennou posádkou. Tu však netvoří lidé, ale zebra se zlomenou nohou, hyena, orangutan a obrovský belgický tygr, který si i navzdory svízelné situaci nárokuje místo na vrcholu potravního řetězce.

Pí a jeho život čtenáři nabízí inteligentní humor a konfrontaci člověka s jeho náboženským vyznáním a světem zvířat. Filmové zpracování, kterého se ujal režisér Ang Lee (Zkrocená hora) pak celý příběh rozšiřuje o strhující vizuální efekty, za které dostal hned několik ocenění.

Schindlerův seznam

Vítěz sedmi Oskarů a stěžejní dílo světové kinematografie založené na skutečných událostech vypráví šokující příběh o záchraně 1100 životů, které nacistický podnikatel Oskar Schindler obětoval veškeré své jmění. Dříve než bylo nemilosrdné drama o noční můře holocaustu zfilmováno režisérem Stevenem Spielbergem (Čelisti, Zachraňte vojína Ryana), sepsal ho ze vzpomínek přeživších spisovatel Thomas Michael Keneally.

Děj Schindlerova seznamu se odehrává v polském Krakově roku 1939, kde tamní židovská obec čelí ze strany nacistů stále většímu tlaku. Do této vřavy vstupuje nacistický podnikatel Oskar Schindler (Liam Neeson). V muži, který vydělává na válečném utrpení, se pomalu probouzí touha zachránit ty, kterým zdánlivě nebylo pomoci, a to i za cenu ztráty vlastního majetku a života.

Klub rváčů

Jack (Edward Norton) je úspěšný úředník. Má slušnou práci, vydělává slušné peníze, ale zároveň trpí nejtěžší formou ospalosti. Když na služební cestě potká Tylera Durdena (Brad Pitt), obrátí mu život naruby. Nabídne mu příbytek výměnou za to, že od Jacka dostane pořádnou ránu. Ostrá výměna názorů se oběma zalíbí, a tak v reakci na ni vzniká historicky první Klub rváčů, kde si muži otrávení světem mohou odložit své starosti a stát se na pár minut zvířaty.

Snímek Klub rváčů z roku 1999, jehož natáčení se ujal uznávaný režisér David Fincher (Sedm, Zodiak), je inspirovaný stejnojmennou knihou amerického spisovatele Chucka Palahniuka a reflektuje příběh mladého muže odkojeného na televizi, který si dobře uvědomuje, že žije ve světě plném lží, přetvářky a proher. Netradiční vyprávění s rychlým spádem je protkané černým humorem a zakončené deprimujícím vyvrcholením.

Snídaně u Tiffanyho

O snímku Snídaně u Tiffanyho z roku 1961, který vznikl na základě stejnojmenné knihy, za jejímž vznikem stojí spisovatel Truman Capote, lze bez rozpaků říci, že patří mezi nesmrtelné romantické komedie, které jsou si schopné získat oblibu starší i mladší generace.

Hlavní hrdinkou příběhu, o jehož zfilmování se zasloužil režisér Blake Edwards (Růžový panter, Komisař Clouseau na stopě) je mladá, půvabná a emancipovaná dívka Holly Golightlyová (Audrey Hepburn), která žije v New Yorku a sní si sen o skvělé budoucnosti. Z jejích plánu ale velmi rychle sejde v momentě, kdy se seznámí se začínajícím spisovatelem Paulem, který se přistěhuje do stejného domu.


Další tipy

Mezi naprostý základ zfilmovaných knih dále patří knižní série Pán prstenů a Hobit od J. R. R. Tolkiena, jednoho z nejznámějších autorů žánru fantasy, který stvořil obrovský a fascinující svět plný hobitů, skřetů, elfů i kouzelníků. Za zmínku rozhodně stojí také román Soumrak dne, který napsal anglický autor japonského původu Kazuo Ishiguro, romantická Gejša od Arthura Goldena či román z mafiánského prostředí Kmotr, jenž má na svědomí americký autor Mario Puzo.

Silný zážitek rozhodně nabízí také polský Pianista od spisovatele Wladyslawa Szpilmana, Mechanický pomeranč (Anthony Burgess) vyprávějící příběh o dospívajícím chlapci, který se ocitne ve vězení, či Smrt na Nilu od legendy kriminálního žánru Agathy Christie. Mezi novější kousky pak patří třeba Zlodějka knih, která z velice netradičního pohledu vypráví příběh odehrávající se na pozadí druhé světové války, jehož hlavní hrdinkou je Liesel Memingerová, která se snaží zapadnout v nové pěstounské rodině.


Nejlepší zfilmované knihy, které byste neměli minout
4.5 (90%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno