Nejlepší válečné knihy, které by neměly uniknout vaší pozornosti

0
13013

První a druhá světová válka, konflikt ve Vietnamu nebo třeba občanská válka ve Španělsku. To vše jsou témata, která v literatuře mají pevně dané místo. Ať už jde o protest proti lidské krutosti, popis nezměrného utrpení a odtržení vojáku od běžného života, vyobrazení nesmyslnosti celé situace nebo prostě jen připomínku toho, kam až je lidstvo schopné zajít, spisovatelé se k současným nebo i dávno minulým válečným konfliktům neustále vracejí. Podívejte se na seznam nejlepších válečných knih, které rozhodně stojí za přečtení.

Na západní frontě klid – Erich Maria Remarque

Když někdo zmíní nejlepší válečné knihy, mnohým z nás se jistě okamžitě vybaví román Na západní frontě klid, který se stal součástí povinné či doporučené četby většiny českých středních škol. Nejslavnější dílo německého pacifistického spisovatele Ericha Maria Remarqua se soustředí především na nesmyslnost a hrůzy války, hluboké odtržení vojáků od běžného civilního života, jejich nezměrné utrpení při smrti blízkých přátel i ztrátu chuti do života po návratu z fronty.

Hlavním hrdinou románu Na západní frontě klid je německý voják Pavel Bäumer, který je společně s kamarády z gymnázia donucen ukončit studium a dobrovolně se přihlásit k výcviku. Jakmile se dostane na frontu, postupně se seznamuje s hrůzami války a sleduje, jak jeho společníci jeden za druhým umírají, zatímco o jejich osudech rozhodují velitelé pohodlně usazení daleko od přední linie. Když ovšem nakonec dostane propustku a jede se podívat domů za svou rodinou, zjišťuje, že válku již bere jako samozřejmost, s ostatními si prakticky nemá co říct, jeho dřívější zájmy ho netěší a začíná se psychicky hroutit.

Hlava XXII – Joseph Heller

O válečných konfliktech toho bylo napsáno už opravdu mnoho a spousta knih časem pro čtenáře ztratila na přitažlivosti. Mezi tituly, které se však lidem navždy hluboce vryly do paměti, patří nejznámější kniha amerického spisovatele Josepha Hellera s názvem Hlava XXII. Tento román inspirovaný jeho vlastními zážitky z druhé světové války se proslavil především tím, že spíše než na krutosti krvavých konfliktů se soustředí na nesmyslnost celé války. Zesměšňuje její principy, americké vojáky, ale i absolutní moc byrokratického systému.

Co se týče dějové linie, Hlava XXII čtenářům nenabízí jedno souvislé chronologické vyprávění, ale představuje spíše sled jednotlivých příhod, které se postupně skládají a vytváří tak celý příběh. Hlavním hrdinou je kapitán Yossarian, jenž slouží společně s několika přáteli u letecké jednotky na ostrůvku Pianosa, ale za každou cenu se snaží uniknout své letecké povinnost. Až moc dobře si totiž uvědomuje, že ve válce riskuje život. V cestě domů mu nicméně brání podivná vojenská byrokracie, stále se zvyšující počet letů a nelogické předpisy, kam samozřejmě patří i Hlava XXII.

Jatka č. 5 – Kurt Vonnegut

„Všechno, o čem tu bude řeč, se víceméně stalo.“ Přesně tak začíná autobiografický román spisovatele Kurta Vonneguta s názvem Jatka č. 5, který si získal oblibu u čtenářů po celém světě. Jak už první věta napovídá, není to jen tak ledajaká kniha o válce. Při vyprávění příběhu o bombardování Drážďan, které spisovatel sám zažil a zanechalo to v něm celoživotní trauma, se Vonnegut totiž pohybuje na hranici skutečnosti a fikce, zatímco vše prokládá prvky sci-fi a postmodernismu.

Kniha má několik dějových linií, většinu času však sleduje osud amerického vojáka Billyho Pilgrima, jehož pluk je rozmetán v bitvě v Ardenách. Náhodou se mu také podaří přežít hrůzný nálet na Drážďany, na což není schopný nikdy zapomenout.  Autor tak zbavuje čtenáře jakýchkoliv iluzí o spravedlivé válce a přirovnává válku k jatkám, která jsou také pouze vražedným nástrojem. V pozdějším věku se Billy dožívá situace, kdy prožívá znovu různé události ve svém životě, unesou a vystavují ho mimozemšťané z Tralfamadoru a může se pohybovat v čase, díky čemuž ví přesně, kdy a kde bude jednoho dne zabit.

Nazí a mrtví – Norman Mailer

Mezi nejznámější knihy s válečnou tématikou se rozhodně řadí také román Nazí a mrtví, který má na svědomí americký spisovatel Norman Mailer. Ten ve své knize drsně naturalistickým způsobem popisuje vojenské operace v Tichomoří a zároveň odkazuje také na tehdejší sociální situaci ve Spojených státech, kde převládají společenské rozpory, honba za úspěchem a mravní bída.

Při psaní své prvotiny, která se zároveň stala jeho nejúspěšnější knihou, využil Norman Mailer své zkušenosti a zážitky z války v Pacifiku. Příběh se odehrává na fiktivním tichomořském ostrově Anopopei obsazený Japonci, který se snaží dobýt vojáci americké armády. Místo jediného hlavního hrdiny čtenář sleduje celý průzkumný oddíl, jehož členové se vydávají na nebezpečnou misi, jen aby po návratu zjistili, že jejich úsilí bylo vlastně zbytečné.

Komu zvoní hrana – Ernest Hemingway

Pokud jde o nejlepší válečné romány, samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dílo oblíbeného amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye. Kromě ikonické knihy s názvem Sbohem, armádo!, která popisuje příběh tragické lásky mezi americkým vojákem a britskou zdravotní sestrou na pozadí první světové války, patří mezi jeho nejslavnější válečné příběhy také román Komu zvoní hrana.

Námětem pro napsání této knihy se pro Hemingwaye stala španělská občanská válka. Její děj se odehrává během tří dnů, které na straně republikánů prožije americký dobrovolník Robert Jordan. Zatímco partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po němž by nepřítel mohl na místo dopravit posily, Jordan se zamiluje do dcery republikánského starosty, pozoruje zvířecké činy, jichž se obě znepřátelené strany dopouštějí, a je odhodlaný žít svobodně i v situacích, kdy se ocitá na hraně smrti.

Vojna a mír – Lev Nikolajevič Tolstoj.

Mezi nejlepší válečné knihy bezpochyby patří také čtyřdílná románová epopej s názvem Vojna a mír, kterou vytvořil slavný ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj. V tomto díle, kde vystupuje více než 250 postav včetně historických osobností, se střídají komorní scény ze života vyšší společnosti, milostná vzplanutí, pohled na život obyčejných rolnických rodin a líčení boje ruského lidu proti Napoleonovi.

Jádrem eposu Vojna a mír jsou změny odehrávající se v pěti rodinách během úpadku společnosti v období napoleonských válek. Na jejich příbězích se odrážejí témata jako láska, sebeobětování, úzkost, zrada, odpuštění, víra i zatracení. Osudy všech hlavních postav se pak postupně sbíhají do jednoho bodu, kterým je Napoleonovo tažení do Ruska. Barvitý popis bitev u Slavkova i u Borodina a obraz smutné, vylidněné, hořící Moskvy, kterého se literárnímu publiku při čtení dostane, nemá v dějinách literatury obdoby.

Maus – Art Spiegelman

Válečná tematika se samozřejmě dočkala také komiksového zpracování. Nejslavnějším dílem na tomto poli je komiksová série Maus, kterou napsal a zároveň také ilustroval známý americký spisovatel a kreslíš Art Spiegelman. Jedná se o realistické znázornění holocaustu a krutostí války za pomoci postmoderních prvků, kde místo Židů vystupují v příběhu myši, zatímco Němci jsou vyobrazeni jako kočky a nežidovští Poláci jako prasata.

Hlavní dějová linie sleduje vyprávění Spiegelmanova otce Vladka, polského Žida a přeživšího holocaustu. Jeho příběh, který svému synovi postupně vypráví, začíná v polovině 30. let 20. století a pokračuje až do chvíle, kdy byli oba Spiegelmanovi rodiče osvobozeni z koncentračního tábora. Většina komiksu se soustředí na Spiegelmanův vztah s otcem, ale také na absenci jeho matky, která ve dvaceti letech spáchala sebevraždu. Její truchlící manžel následně zničil veškeré její písemné zprávy o životě v Osvětimi. Díky své výjimečnosti byl Maus jako první grafický román v historii roku 1992 oceněn Pulitzerovou cenou.

Říše slunce – James Graham Ballard

Jestliže hledáte zajímavé a dechberoucí válečné knihy podle skutečné události, určitě vás bude zajímat román s názvem Říše slunce z pera Jamese Grahama Ballarda. Autor byl totiž jako dvanáctiletý chlapec během druhé světové války tři roky internován v japonském táboře. V šestnácti letech se poté dostal do Británie, kde se rozhodl své zážitky převést do knižní podoby.

Příběh, který v minulosti získal třeba cenu James Tait Black Memorial Prize, se soustředí na osud malého britského chlapce jménem Jamie Graham. Ten se svou rodinou poklidně žije v Šanghaji, ale když po útoku na Pearl Harbor město zaberou Japonci, své rodiče v nastalém zmatku ztratí. Po mnoha útrapách se nakonec dostane do internačního tábora Lunghua, kde je svědkem bezdůvodné brutality a nekonečného strádání.

Až navěky – James Jones

Autorem několika výjimečně čtivých válečných románů je americký spisovatel James Jones, který se ve svých dílech soustředí na zobrazení druhé světové války a jejího dopadu na společnost. Nejznámější je jistě kniha s názvem Až navěky, v níž Jones zachycuje svět profesionálních amerických vojáků na Havaji v době, kdy se schylovalo k japonskému útoku na Pearl Harbor. Román se soustředí na každodenní cynismus a brutalitu vojáků, ale sleduje také jejich chlapské přátelství a milostné vztahy.

Podobný úspěch měla u čtenářského publika také další kniha Jamese Jonese s názvem Tenká červená linie. Ta se odehrává v roce 1942, kdy se japonské jednotky zoufale snaží ovládnout ostrov Guadalcanal, aby získaly zázemí pro bojové operace v jihozápadním Pacifiku, zatímco rota C tomu chce mermomocí zabránit. Z pohledu běžného pěšáka v zákopech je zde zachycena celá válečná vřava, nelítostné klimatické podmínky, krutost japonských jednotek i každodenní boj na život a na smrt.

Tichý Američan – Graham Greene

Co se týče války ve Vietnamu, mezi nejznámější knihy, které toto období popisují, patří román britského spisovatele Grahama Greena s názvem Tichý Američan. Ten detailně líčí zhroucení francouzského kolonialismu ve Vietnamu a zpochybňuje stále narůstající zapojení Američanů do místního válečného konfliktu v 50. letech 20. století.

Román se soustředí na příběh tří hlavních postav – britského novináře Thomase Fowlera, amerického agenta CIA jménem Alden Pyle a mladé vietnamské ženy Phuong. Na pozadí jejich milostného trojúhelníku mohou čtenáři sledovat, jak spisovatel staví realistické uvažování novináře do kontrastu s Američanem bez jakéhokoliv rozhledu a praktických zkušeností, který nicméně urputně brání politiku své domoviny bez ohledu na možné následky pro vietnamské obyvatele. Není proto divu, že kniha po svém vydání vyvolala ve Spojených státech vlnu negativních reakcí.

Schindlerův seznam – Thomas Keneally

Na seznamu nejlepších válečných knih rozhodně nemůže chybět ani strhující románové zpracování osudů proslulého německého obchodníka Oskara Schindlera. Kniha australského spisovatele Thomase Keneallyho s názvem Schindlerův seznam (původně Schindlerova archa) vznikla na základě studia historických dokumentů a rozhovorů s padesáti lidmi, jimž Oskar zachránil život.

Oskar Schindler byl válečný zbohatlík a kariérista, který miloval přepych, alkohol i krásné ženy. Ve stínu osvětimských komínů však nalezl svou lidskost a riskoval veškerý majetek i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky Židů v koncentračních táborech. Román sugestivně líčí vývoj jednotlivých postav na pozadí války a holocaustu a zároveň plně vykresluje chování iniciativních vykonavatelů hrůzných činů, kteří byli zapojeni do obrovské byrokratické mašinerie zla.

Král Krysa – James Clavell

Další knihou, která čerpá ze skutečných událostí, je román s názvem Král Krysa. Ten má na svědomí australský spisovatel James Clavell, jenž do příběhu promítl vlastní zážitky z druhé světové války. Tři roky totiž strávil v nechvalně známém japonském zajateckém táboře Čangi u Singapuru, jímž prošlo dohromady více než 87 000 zajatců.

Kniha mimo jiné velice věrně zachycuje mentalitu Japonců v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržovat rozkazy totiž udělala z japonských zajateckých táborů nejhorší místa tohoto druhu na světě. Ze spojeneckých zajatců, které zde věznili, se tak postupně kvůli bezohlednosti dozorců, nedostatku jídla a mnoha onemocněním staly apatické „chodící mrtvoly“. I zde se však našel člověk, jenž se nenechá připravit o svou vnitřní svobodu, vládne táboru jako král a shání ostatním potravu v podobě krys. Jeho nejbližším přítelem je anglický pilot Petr Marlow, jehož hodnoty jsou sice diametrálně odlišné, ale přesto společně bojují za přežití.

Zlodějka knih – Markus Zusak

Na základě vyprávění své babičky sepsal mladý australský autor Markus Zusak před více než deseti lety silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh, jehož vypravěčem se stala samotná Smrt. Děj románu s názvem Zlodějka knih se odehrává v nacistickém Německu a sleduje životní osudy devítileté Liesel Memingerové a její přátelství s mladým židovským mužem jménem Max, který se skrývá v jejich domě, zatímco venku se neustále stupňuje průběh druhé světové války.

Jelikož je Smrt zdánlivě nezúčastněný divák, který si udržuje dokonalý odstup a osobitou perspektivu, pro knihu se zdá být dokonalým svědkem právě probíhajících událostí i jejich zkušeným vypravěčem. Jakmile však dojde na smutný příběh malé Liesel, i ona si nakonec musí přiznat svůj zájem o svět živých, hořkost a dojetí z jejich utrpení a někdy také úlevu z jejich konců.

Mengeleho děvče – Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová

„Každý večer, když myslím na své milované, kteří už nežijí, ptám se sama sebe: Jak jsi to mohla přežít? Sama nevím. Bylo to jen o štěstí a náhodě.“ To jsou slova židovské Slovenky Violy Stern Fischerové, která přežila Mengeleho pokusy i čtyři koncentrační tábory, a nakonec se jí podařilo nacistům utéct. Její životní příběh, který v roce 2016 spatřil světlo světa v knize jménem Mengeleho děvče, se okamžitě zařadil mezi nejlepší válečné romány poslední doby.

Ačkoliv již od války uplynulo mnoho let, Viola Stern Fischerová, která byla ve svém životě svědkem těch největších osvětimských hrůz, se teprve nedávno rozhodla svěřit své vzpomínky reportérce Veronice Homolové Tóthové. Té se v knize Mengeleho děvče podařilo zachytit stále se zhoršující situaci Židů v době první republiky, děsivé experimenty doktora Mengeleho, statečnost, kterou Viola prokázala v koncentračních táborech, i odhodlání navzdory všem příkořím založit rodinu.

Za oponou války – Jakub Szántó

Pokud si chcete přečíst něco více současného, sáhněte po knize s názvem Za oponou války. Prvotinu, která se řadí mezi nejlepší válečné knihy 2018, má na svědomí válečný reportér a zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szantó. Ten se snaží čtenářům přiblížit své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i uprchlických táborů, které během své kariéry v uplynulých dvou dekádách natáčel.

Texty Jakuba Szántó nicméně nejsou pouze strohým popisem válečných událostí, ale mají také větší přesah. Pomocí lehce sarkastického a sebeironického tónu se snaží o demytizaci práce žurnalistů uprostřed pohnutých a nepředvídatelných situací. Zároveň také zasazuje události do širšího historického kontextu a nechává nahlédnout do niterných rodinných vztahů. Knihu mimo jiné doprovází také bohatá obrazová příloha, která se skládá z autorových fotografií pořízených při práci v terénu.

Další zajímavé tipy

V poslední době se s kvalitní válečnou literaturou doslova roztrhl pytel. Mezi nejčtenější romány s válečnou tematikou se tak zařadily tituly jako Sůl moře, Tatér z Osvětimi, Hana, Vypravěčka nebo příběh s názvem Narodili se, aby přežili. Své místo mezi nejlepšími válečnými romány si dále vydobylo třeba strhující drama ze současného Afghánistánu s názvem Lovec draků nebo také kniha s názvem Ptačí zpěv, která na příběhu mladého anglického vojáka Stephena popisuje, jak se postupně vytrácí smysl pro hodnotu života.

Co se týče literární klasiky, lidé si zamilovali třeba román Jih proti Severu z pera Margaret Mitchellové, který se odehrává na jihu Spojených států v době americké občanské války. Mezi známé knihy z období první a druhé světové války, jež jsou populární i mnoho let po jejich vydání, poté patří díla jako Deník Anny Frankové, Továrna na smrt nebo Johnny si vzal pušku. Zajímavá je také básnická sbírka s názvem Dien Cai Dau, kterou na základě svých zážitku z války ve Vietnamu vytvořil Yusef Komunyakaa.


Máte nějaké další tipy na ty nejlepší válečné knihy? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší válečné knihy, které by neměly uniknout vaší pozornosti
4.7 (93.33%) 3 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno