Nejlepší učebnice němčiny, které vám pomohou osvojit si nový jazyk

1
12969

Na pultech knihkupectví dnes najdete stovky jazykových učebnic a občas je těžké se v nich vyznat. Některé jsou totiž zaměřené čistě na gramatiku, jiné se soustředí na konverzační schopnosti a další čtenářům přináší hlavně nová slovíčka. Hledáte vhodnou pomůcku, díky které se naučíte německy snadno a rychle? V tom případě by vám mohly pomoci naše tipy na nejlepší učebnice němčiny.

Němčina pro začátečníky a samouky – Štěpánka Pařízková

Naučit se jazyk na vlastní pěst rozhodně není jednoduché a začátečníky obvykle trápí spousta otázek. Kde najít ty nejvhodnější výukové materiály? Čím ideálně své studium zahájit? A jak sám sebe nejlépe vyzkoušet z toho, co se člověk už dokázal naučit? Nejlepším řešením je samozřejmě pořídit si kvalitní učebnici, která vás provede od naprostých začátků až po složitější jazykové problémy.

Pokud se chcete naučit německy, mohla by vám v tom pomoci třeba kniha Němčina pro začátečníky a samouky. Tato učebnice se soustředí na veškerou základní gramatiku, slovní zásobu a nejčastější konverzační témata. Součástí publikace jsou také nahrávky textů a slovíček, které pro studenty připravili rodilí mluvčí, a najdete zde mimo jiné i 250 interaktivních úloh na procvičování slovní zásoby na počítači.

Němčina nejen pro samouky – Alena Nekovářová, Lucie Zemanová

Pro začínající studenty i samouky, kteří se němčinu snaží pochytit sami doma, je vhodnou volbou učebnice pojmenovaná Němčina nejen pro samouky. Najdete zde veškerou základní mluvnici, slovní zásobu v rozsahu 2500 slov, užitečnou frazeologii i praktické obraty. Jelikož navíc tematické okruhy jednotlivých lekcí reflektují současný každodenní život, budete skvěle připraveni na běžnou konverzaci v cizím jazyce.

Velký důraz kladou autorky publikace především na porozumění mluvenému i psanému projevu, nácvik správné výslovnosti a zvládnutí běžné komunikace. Také se snaží čtenářům vysvětlit, jaké jsou rozdíly mezi češtinou a němčinou, a přináší cenné rady, jak si základní strukturu cizího jazyka rychle osvojit. Pomocí rozmanitých cvičení, kvízů a zábavných scének provedou studenty od naprostých začátků až na úroveň mírně pokročilého či pokročilého uživatele.

Němčina za 24 dnů – Jana Navrátilová

Intenzivní kurz pro samouky a mírně pokročilé začátečníky, kteří se chtějí naučit německy co nejrychleji, nabízí také učebnice s názvem Němčina za 24 dnů z pera Jany Navrátilové. Ve dvaceti čtyřech lekcích zde podrobně a pečlivě proberete veškeré podstatné tematické okruhy, kam patří třeba setkávání a pozdravy, rodina, nakupování, jídlo, oblečení, dům, cestování, koníčky, příroda, telefonování nebo zdraví.

Každá jednotlivá kapitola nabízí rozmanité způsoby osvojování nového jazyka. Najdete zde tedy články se slovíčky, podrobný rozbor gramatiky, ale také řadu cvičení s klíčem, kde si můžete zkontrolovat, zda jste odpověděli správně, nebo je nutné ještě další procvičování. Součástí publikace je navíc i audio CD s nahrávkami vybraných dialogů, které pro studenty namluvili rodilí mluvčí.

Německy s úsměvem nově – Drahomíra Kettnerová, Dana Drmlová, Božena Homolková

Kniha Německy s úsměvem nově je určena všem zájemcům o studium němčiny zhruba od věku 15 let, kteří by se po probrání všech dvaceti dvou lekcí měli dostat na jazykovou úroveň B2. Na rozdíl od starší verze se tato publikace dočkala několika výrazných úprav. Nejen že je jazykově aktualizovaná a výrazně graficky vylepšená, ale došlo také k úpravě některých textů, aby odpovídaly současným reáliím a změnám ve vývoji jazyka.

A co vlastně v této zajímavé učebnici německého jazyka najdete? Studenti si pochvalují především novou část věnovanou čtení s porozuměním, která obsahuje autentické a neupravované německé texty. Dále jsou k dispozici různá fonetická a poslechová cvičení připravená za účasti rodilých mluvčích, nahrávky všech úvodních textů a klíč, kde si studenti mohou zkontrolovat své odpovědi.

Sprechen Sie Deutsch? – Doris Dusilová

Někteří na ni při výuce německého jazyka nedají dopustit, jiným přijde spíše zastaralá, příliš obsáhlá a moc zaměřená na gramatiku. Nedá se však popřít, že učebnice Sprechen Sie Deutsch? patří mezi naprosté klasiky, a proto se s ní setkáte na většině českých škol. K dostání jsou u nás čtyři díly, které by studenty postupně měly dovést až na jazykovou úroveň C1.

Učebnicový soubor Sprechen Sie Deutsch? se vždy skládá z vlastní studentské učebnice, knihy pro učitele a doprovodného audio CD. Najdete zde přehledný výklad gramatiky, širokou škálu cvičení na mluvnici, výslovnost i pravopis a samozřejmě také rozsáhlou slovní zásobu. Obsahuje však i další zajímavé části včetně námětů k mluvenému a psanému projevu. Kromě toho, že učebnice navazuje na v praxi osvědčené formy výkladu, uvádí studenty také do běžných životních situací a seznamuje je s reáliemi i sociokulturními aspekty německy mluvících zemí.

Direkt Neu

Mezi nejprodávanější učebnice němčiny, které jsou určené především pro střední školy, patří samozřejmě také řada Direkt Neu. Jedná se o osvědčenou pomůcku pro výuku německého jazyka v novém aktualizovaném vydání, kde se autoři rozhodli zohlednit připomínky a požadavky vyučujících i studentů. Celé třídílné vydání se zaměřuje na jazykové úrovně A1–B1 a studentům zároveň systematicky pomůže s přípravou na maturitu.

V čem se nové vydání liší od toho původního? Ačkoliv komunikativní přístup použitý ve starším vydání zůstal zachován, nově tato učebnice nabízí systematicky zpracovanou gramatiku i slovní zásobu, zajímavé projekty a nová poslechová cvičení, ale také spoustu moderních textů, které se soustředí na aktuální témata. Výhodou je také forma, která se studenty němčiny snaží motivovat k dalšímu zájmu o tento cizí jazyk.

Tangram aktuell

Další oblíbenou volbou při studiu němčiny je učebnicová řada Tangram aktuell, která je určená pro starší mládež i pro dospělé. Velký důraz zde autoři kladou především na autentické texty a slovní zásobu vycházející z běžných situací a mluvy všedního dne. Kromě nácviku všech základních dovedností je zde vyčleněn dostatek prostoru také pro fonetiku, a to na základě různých rýmů, písniček nebo třeba rapu.

Řada Tangram aktuell je rozdělena do šesti svazků, které vždy obsahují učebnici, pracovní sešit a audio CD s doprovodným materiálem. Studenty by měly dovést od úrovně A1 až k úrovni B1. Kromě toho je k dostání také doplňkový sedmý svazek s označením “Z”, který pomáhá s přípravou k jazykové zkoušce Zertifikat Deutsch. Hlavním těžištěm celé učebnicové řady je především schopnost rychle ovládnout komunikační dovednosti.

1000 německých slovíček – Jana Navrátilová

Chcete, aby se německy začaly učit i vaše ratolesti? Spíše než složitě psané učebnice plné gramatiky a dlouhých frází ocení děti knížku, která jim přiblíží základy němčiny pomocí doprovodných obrázků. Dobrou volbou proto může být například publikace 1000 německých slovíček, která sází na zajímavé grafické zpracování, hravou formu a především veselé ilustrace.

Pomocí obrázků si děti zapamatují slovíčka rychleji a zároveň se jim také vštípí mnohem hlouběji do paměti. Ilustrace, které v knize 1000 německých slovíček najdete, znázorňují běžné životní situace a obsahují věci, s nimiž se denně ve svém životě setkáváme. Každý tematický celek, kam patří třeba domácnost, město, příroda či cestování, je doplněn typickými frázemi a na konci se nachází také souhrnný slovníček.

Němčina: 100 tipů a nápadů pro atraktivní výuku – Iva Michňová

Skvělým pomocníkem pro samostudium, ale také pro všechny učitele a lektory je kniha Němčina: 100 tipů a nápadů pro atraktivní výuku. Najdete zde zajímavé rady pro oživení výuky, náměty na hry, možnosti vizualizace gramatiky a spoustu mnemotechnických pomůcek. Zároveň získáte tipy na další zdroje, které můžete při studiu němčiny využít, a řadu materiálů určených k použití přímo na hodině německého jazyka.

Autorkou publikace je zkušená učitelka německého jazyka, autorka jazykových učebnic a překladatelka Iva Michňová, která moc dobře ví, že výuku němčiny je občas třeba oživit nějakým tím zajímavým prvkem. V její knize proto najdete různé seznamovací hry pro první hodinu, netradiční úkoly pro dvojice, trojice i větší skupiny, jazykové zajímavosti, lexikální materiály, tipy na efektivní učení slovíček, testy s řešením, ale také překvapivé aktivity pro všechny úrovně znalostí němčiny.

Německé idiomy v praxi – Olga Kolečková, Thomas Haupenthal

Určitě se to už v minulosti stalo i vám. Nějakou dobu jste studovali cizí jazyk, s dobrým pocitem jste pak navštívili zahraničí, ale cizincům jste i přes veškerou snahu stejně nerozuměli. Ptáte se, jak je to možné? V běžném životě lidé používají řadu ustálených spojení a idiomů, s nimiž se při běžné výuce cizího jazyka nesetkáte. Pokud si chcete osvojit typické německé fráze, které se vám budou v konverzaci opravdu hodit, sáhněte po knize Německé idiomy v praxi.

Tato publikace vám nabízí možnost rozšířit si svou slovní zásobu o řadu frekventovaných idiomatických spojení, přirovnání, přísloví a běžných hovorových obratů. Většina z nich se tematicky hodí spíše do neformálních situací, jako jsou firemní večírky či služební večeře, ale obsažena jsou i další zajímavá témata, kam patří třeba zamilovanost, zdraví či kocovina.


Jaká je vaše oblíbená učebnice němčiny, která vám pomohla zdokonalit se v cizím jazyce? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší učebnice němčiny, které vám pomohou osvojit si nový jazyk
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

1 komentář

  1. Super článek, po pročtení jsem si objednal 3 knihy. Hlavně cením tip na Německé idiomy v praxi, určitě pomůže pro plynulejší konverzace. Prosím víc článků na studium cizích jazyků, blog si přidávám do záložky a budu vyhlížet 🙂

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno