Nejlepší severské detektivky, z nichž vám bude běhat mráz po zádech

0
29212

Všudypřítomný led a sníh, ponurá atmosféra plná napětí, a hlavně zapeklitý případ, který odkrývá temnou mysl vrahů, psychopatů, ale někdy i samotných vyšetřovatelů. To je severské krimi, které momentálně patří mezi to nejlepší, co může detektivní žánr čtenářům nabídnout. Pokud se i vy chcete ponořit do této mrazivé literatury, máme pro vás několik tipů na ty nejlepší severské detektivky.

Milénium – Stieg Larsson

Co by to bylo za seznam nejlepších severských detektivek, kdybychom na prvním místě neuvedli populární sérii Milénium? Jejím autorem je švédský spisovatel Stieg Larsson, kterého dnes čtenáři považují za největšího průkopníka žánru severské krimi. Ačkoliv ovšem zamýšlel Milénium rozdělit na deset dílů, nakonec stihl vydat pouze první tři knihy pojmenované Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

A o čem že populární trilogie vypráví? Hlavním hrdinou příběhu je investigativní novinář Mikael Blomkvist, který se při vyšetřování případu staré vraždy zaplete s brilantní hackerkou Lisbeth Salanderovou. Zatímco Mikael pracuje v časopisu Milénium, kde publikuje své kontroverzní reportáže, společně s Lisbeth se pouští také do rozkrývání problematiky korupce či dětské prostituce. Dvojice rozporuplných hrdinů sice má i své temné stránky, brzy si však získala srdce milionů čtenářů po celém světě.

Když v roce 2004 Stieg Larsson nečekaně zemřel na infarkt, fanoušci jeho románů byli touto zprávou velice zarmoucení. Na odkaz geniálního spisovatele však po letech navázal švédský autor David Lagercrantz, který čtenářům konečně přinesl pokračování slavného příběhu a v románech Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín a Dívka, která musí zemřít odkryl další osudy Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salanderové.

Případy Harryho Holea – Jo Nesbø  

Žebříčkům nejlepších severských detektivek již dlouhá léta kraluje také norský spisovatel Jo Nesbø. Ten se sice původně chtěl stát fotbalistou, ale když v roce 1997 vydal svou první detektivku, kde vystupuje svérázný detektiv Harry Hole, rozhodl se přeci jen naplno věnovat psaní. Kniha s názvem Netopýr totiž sklidila obrovský úspěch u čtenářů i kritiky a spisovateli vynesla třeba ocenění Skleněný klíč, které se v severských zemích každoročně uděluje za nejlepší kriminální román.

Temná detektivní série sleduje detektiva Harryho Holea, který patří mezi nejlepší kriminalisty osloské policie. Za každou cenu se snaží vymýtit zločin a na vlastní pěst se pouští do boje s těmi nejhoršími kriminálními živly. Ačkoliv ovšem dokáže vyřešit i ty nejzapeklitější případy, paradoxně není schopný vzdorovat svým vlastním démonům a utápí své zoufalství v alkoholu.

Případy Harryho Holea jsou momentálně rozdělené do dvanácti samostatných knih. Mezi nejoblíbenější díly se řadí Červenka, Sněhulák, Levhart nebo také nejnovější román s názvem Nůž.

Joona Linna – Lars Kepler

Hypnotizér, Svědkyně ohně, Písečný muž, Lovec králíků nebo třeba Lazar. Máte dojem, že je tu řeč o jakýchsi podivných bytostech, s nimiž byste nechtěli mít nic společného? V tom případě se rozhodně pletete. Jedná se totiž o populární detektivní romány z pera Larse Keplera, které sledují osudy neohroženého detektiva Joony Linny.

Nenechte se ovšem zmást jménem autora na obálce, jedná se totiž o pseudonym. Pod jménem Lars Kepler se ve skutečnosti ukrývá švédská manželská dvojice – Alexander a Alexandra Ahndorilovi. Ti chtějí svými romány vzdát hold spisovateli Stiegu Larssonovi a zároveň svými netradičními zápletkami odkázat na jednoho z největších objevitelů Johanesse Keplera, a proto si pro svůj pseudonym zvolili právě jejich jména.

Ihned po vydání se knihy manželů Ahndorilových bleskově ocitly mezi nejprodávanějšími tituly a dočkaly se celosvětového úspěchu. Jako hlavní postava v nich vystupuje nesmlouvavý šedooký detektiv Joona Linna, který bezpochyby patří mezi nejlepší ve svém oboru. Pyšní se totiž tím nejlepším výcvikem a brilantním úsudkem, což mu pomáhá v boji s těmi nejhoršími zločinci, vrahy a psychopaty.

Případy oddělení Q – Jussi Adler-Olsen

Mezi nejlepší krimi knihy současnosti se právem řadí také romány dánského spisovatele Jussi Adler-Olsena, které se vyznačují hlavně všudypřítomnou ironií, kritickým nadhledem a osobitým smyslem pro humor. Vypráví o kodaňském policejním oddělení Q, které má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy. Hlavní roli zde hraje komisař Carl Mørck, ale můžete se těšit také na jeho svérázného asistenta Asada nebo mladou prostořekou Rose.

Ačkoliv Jussi Adler-Olsen plánuje o oddělení Q napsat deset knih, prozatím jich vyšlo pouze osm. První z nich se nazývá Žena v kleci a sleduje případ mladé političky, která před pěti lety beze stopy zmizela. Ve druhém dílu pojmenovaném Zabijáci se vyšetřovatelé musí vydat do Rovigu, kde byla v minulosti nalezena mrtvá těla dvou brutálně zavražděných sourozenců. Nejnovější pokračování, které nese název Oběť 2117, pak čtenářům více odhalí pohnutý osud policisty Asada.

Případy inspektorky Malin Forsové – Mons Kallentoft

Pokud se považujete za zarytého fanouška detektivního žánru, určitě vám v knihovničce nechybí ani příběhy z pera Monse Kallentofta, které se řadí mezi nejlepší švédské detektivky. Tento spisovatel dříve pracoval v reklamě a v novinách, ale později se vrhnul také na beletristické páce, jež ho brzy proslavily po celém světě.

Mezi nejoblíbenější díla, která má švédský spisovatel na svědomí, patří případy inspektorky Malin Forsové. Tato talentovaná žena má skvělou intuici a společně s kolegy z linköpinské policejní stanice se pouští do hledání těch nejnebezpečnějších zločinců. V práci ji ovšem pohánějí především vlastní komplexy. Je totiž rozvedená, má ráda svou malou dceru, ale také si často dopřává tequilu.

Detektivní série Monse Kallentofta momentálně obsahuje jedenáct dílů. První z nich se nazývá Zimní oběť a sleduje vyšetřování vraždy obézního muže, kterého najdou viset na osamělém stromě. Ve druhé knize jménem Letní smrt sužují Linköping vlny horka a lesní požáry, v parku se objeví mladá dívka se stopami krve na nahém těle a na pláži u jezera dojde k dalšímu hrůzostrašnému nálezu. Nejnovější případ s názvem Katův polibek pak Malin Forsové nachystá to nejděsivější jaro v dějinách Linköpingu.

Holger Munch – Samuel Bjørk

Ačkoliv je severské krimi jako žánr velice rozmanité, rozhodně zde existuje celkem zaručený návod na úspěch. Stačí pocházet z Norska nebo Švédska, abyste dokázali správně vystihnout mrazivou atmosféru tamních krajů, a vytvořit alespoň jednoho kladného hrdinu, který disponuje brilantní myslí, ale zároveň je dostatečně psychicky narušený a nese si s sebou nějaké trauma z minulosti. Podobně se mezi hvězdy severského krimi zařadil i norský spisovatel Frode Sander Oien, který píše pod pseudonymem Samuel Bjørk.

Světového úspěchu dosáhl autor hned se svým prvním krimi thrillerem, který se na pultech českých knihkupectví objevil roku 2016 pod názvem V lese visí anděl. Policejní detektiv Holger Munch zde za pomoci vyšetřovatelky Mii Krügerové řeší vraždy šestiletých holčiček, které někdo nechává v lese oblečené do bílých šatiček. Druhá kniha pojmenovaná jednoduše Sova sleduje případ vraždy sedmnáctileté dívky, jejíž tělo je nalezeno v podivném hnízdě ze sovího peří. Clona, která je prozatím posledním dílem slavné detektivní série, sleduje vraždy mladé baletky a saxofonisty.

Fabian Risk – Stefan Ahnhem

Jedním z novějších příspěvků do plejády hvězd švédské krimi je série temných detektivek, které má na svědomí spisovatel Stefan Ahnhem. Někteří lidé označují tohoto autora za nástupce zesnulého Stiega Larssona a o jeho oblíbenosti svědčí také fakt, že jeho knihy již byly přeloženy do více než dvaceti šesti světových jazyků.

Příběh první knihy s názvem Oběť bez tváře začíná ve chvíli, kdy se švédský detektiv Fabian Risk vrací do rodného Helsingborgu a nastupuje na místní kriminální oddělení. Ještě než se stačí pořádně rozkoukat, dostane na starost případ brutálních sériových vražd, kde oběti spojuje jediná třídní fotografie. A brzy se ukáže, že mu vyšetřování nepřidělili náhodou. Na školním snímku se totiž nachází i on sám.

Dosud se na pultech knihkupectví objevily čtyři Ahnhemovy knihy, mezi něž patří také romány Devátý hrob, Osmnáct po nulou a Motiv X. Kolik jich však bude celkem, prozatím zůstává záhadou. Spisovatel hodlá ve psaní pokračovat do té doby, než ho hlavní hrdina a jeho kriminalistická dobrodružství omrzí.

Případy komisaře Wallandera – Henning Mankell

Mrazivá atmosféra, případy plné krveprolití, psychologických her i morálních poklesků a k tomu jeden inspektor, který se nebojí postavit do cesty nelítostným zločincům. Přesně tak vypadají detektivní případy komisaře Wallandera, které má na svědomí švédský spisovatel Henning Mankell. Ty si získaly srdce čtenářů po celém světě a městečko Ystad, kde se jejich děj většinu času odehrává, se díky nim stalo oblíbeným poutním místem milovníků detektivek.

Populární krimi série čítá celkem dvanáct dílů. První z nich se nazývá Vrazi bez tváře a Wallander zde musí odhalit, kdo stojí za vraždou postaršího manželského páru ze Skane. Ve druhé knize pojmenované Psi z Rigy poté komisař řeší smrt dvou mužů, které někdo zastřelil jedinou ranou do srdce. Díky své popularitě se Mankellova vyprávění brzy dočkala také televizního zpracování. Případy komisaře, jenž má na starosti kriminalistické oddělení ystadské policie, byly natočeny jako seriál s názvem Wallander, kde hlavní roli ztvárnil Keneth Branagh.

Erika Falcková a Patrik Hedström – Camilla Läckbergová

Aby v našem seznamu nefigurovali pouze samí muži, je načase zmínit také nějakou oblíbenou severskou autorku. Velké popularitě se těší třeba švédská spisovatelka Camilla Läckbergová, která se proslavila především díky detektivkám, jež se odehrávají v přímořském městečku Fjällbacka. Tam se do vyšetřování složitých a často také drsných případů pouští detektiv Patrick Hedström ve spolupráci se spisovatelkou Erikou Falckovou.

Hned v první knize s názvem Ledová princezna musí vyšetřovatelé odhalit, jaká tajemství se skrývají v temné minulosti ženy, jejíž mrtvola byla objevena ve vaně. Pokračování jménem Kazatel zavede policejní tým do skal, kde pod mrtvolou ženy leží kosti dalších dvou obětí, které zmizely již před dvaceti lety. Prozatím poslední díl pojmenovaný Čarodějnice odkrývá starý případ, kdy byly z vraždy zmizelé holčičky obviněny dvě třináctileté dívky, které ovšem pro nízký věk unikly vězení. Obnovený hon na čarodějnice tentokrát přinese strašlivé následky.

Komisař Van Veeteren – Håkan Nesser

Dalším současným autorem severské krimi prózy, který třikrát získal cenu za nejlepší švédskou detektivku, je spisovatel Håkan Nesser. Ten ve svých románech vytvořil postavu komisaře Van Veeterena, což je uzavřený muž středního věku se sklonem k melancholii. Ten se pouští do vyšetřování zapeklitých případů a díky svému instinktu dokáže vždy najít souvislosti, které ostatním zcela unikají.

Komisař Van Veeteren se prozatím objevil v deseti románech. Ten nejnovější se nazývá Případ G a vrací se k vyšetřování, které se slavnému inspektorovi nikdy nepodařilo uzavřít. Před patnácti lety byla na dně vypuštěného bazénu nalezena mrtvá žena. Van Veeteren si je naprosto jistý, že vrahem je jeho nenáviděný spolužák G., ale bohužel to nemůže nijak dokázat. Ani teď, když je konečně v důchodu, se neumí od dávného případu oprostit. O to větší překvapení ho čeká, když se stane cosi nečekaného a svitne naděje, že by záhadu mohl přeci jenom rozluštit.

Ostrov Öland – Johan Theorin

V severní části švédského ostrova Öland se odehrává detektivní série z pera Johana Theorina, která je plná hrůzných obrazů a temných tajemství. Oblíbený spisovatel se nejprve věnoval psaní povídek, v roce 2007 však přišel s románem Mlhy Ölandu, který mu téhož roku vynesl cenu za nejlepší detektivkářský debut roku.

A o čem první díl napínavé série vypráví? Když v travnaté krajině Ölandu beze stopy zmizí malý chlapec, policie je naprosto bezradná. O dvacet let později však jeho matka Julia dostane podivnou zprávu od svého otce, aby se společně vydali ztracené dítě hledat. Poštou totiž obdržel jeho botu a temná minulost se tak bolestně vrací. Brzy se však ukáže, že někdo je připraven Julii a jejímu otci v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant?

Pokud vás první kriminální román z pera Johana Theorina zaujal, rozhodně si nenechte ujít ani další díly. Na pultech českých knihkupectví jsou k dostání čtyři pokračování pojmenovaná Smršť, Zkamenělá krev, Mlýny osudu a Na velké planině.

Sam Berger a Molly Blomová – Arne Dahl

Psychologicky rafinované příběhy plné náhlých zvratů, dechberoucího napětí a mistrné práce s jazykem. Tak čtenáři popisují knihy švédského spisovatele, který se jmenuje Jan Lennart Arnald, ale vystupuje pod uměleckým pseudonymem Arne Dahl. Má za sebou jedenáct detektivních thrillerů, jeho díla byla přeložena do mnoha dalších jazyků a za své knihy získal několik významných ocenění. Proslavil se především vyprávěním o Skupině A, ale mezi jeho nejnovější počiny patří také případy Sama Bergera a Molly Blomové.

První díl oblíbené severské série s názvem Sedm mínus jedna popisuje neobjasněné zmizení mladé ženy. Komisař Berger si je jistý, že souvisí s předchozími případy ztracených žen, které má pravděpodobně na svědomí sériový vrah, ale nikdo mu nevěří. Aby o své pravdě kolegy přesvědčil, bude muset pátrat na vlastní pěst. Jestliže vás temné detektivky z pera Arne Dahla zaujmou, nezapomeňte sáhnout také po dalších dvou dílech, které se nazývají Šest krát dva a Pět plus tři.

Další zajímavé tipy

Všechny zmíněné série už jste přečetli, máte je doma v knihovničce a s napětím očekáváte, zda váš oblíbený autor náhodou v brzké době nepřijde s něčím novým? Abyste si čekání trochu ukrátili, kromě těch nejznámějších severských detektivek můžete prozatím sáhnout třeba po knihách Ingara Johnsruda. V jeho důmyslně utkaných krimi thrillerech, kam patří třeba Vídeňské bratrstvo nebo Kalypso, se do vyšetřování vražd pouští nadporučík Fredrik Beier.

Dalším smělým hlasem skandinávské krimi je norský spisovatel a novinář Jørgen Brekke. Hlavním hrdinou jeho detektivní série, která úspěšně odstartovala románem s názvem Říše milosti, je inspektor Odd Singsaker.

Co se týče severských detektivek, rozhodně nesmíme zapomenout ani na dánského spisovatele, který má na svědomí sérii s názvem Grónsko. Mads Peder Nordbo ve svých románech sleduje kruté vraždy v malém grónském městě. Pátrání po nebezpečných zločincích se v knihách Bez kůže a Ledový strach ujímá osmadvacetiletý novinář Matthew Cave, který ve městě Nuuk píše pro místní noviny, zatímco se snaží odhalit, kdo má na svědomí temné zločiny z minulosti.


Nenašli jste v našem seznamu svou oblíbenou severskou detektivku? Dejte nám o ní vědět do komentářů!

Nejlepší severské detektivky, z nichž vám bude běhat mráz po zádech
5 (100%) 3 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno