Nejlepší sci-fi knihy, které se zařadily mezi literární klasiku

0
14468

Jste fanouškem příběhů, které se odehrávají ve vesmíru, baví vás postapokalyptická vyprávění, nebo dáváte při čtení přednost knihám, jež popisují budoucnost či alternativní verze historie? Science fiction patří již dlouhá léta mezi populární žánry jak mezi dětmi, tak i mezi dospělými. Pokud i vy patříte mezi zaryté fanoušky vědeckofantastické literatury, prohlédněte si náš výběr nejlepších klasických sci-fi knih, které by rozhodně neměly chybět ve vaší knihovničce.

Válka světů – Herbert George Wells

Když je řeč o nejlepších sci-fi knihách všech dob, samozřejmě musíme hned na začátku zmínit klasická vědeckofantastická díla z pera Herberta George Wellse. Ten se sice proslavil již díky svému prvnímu románu s názvem Stroj času, největší popularitu mu však přinesla až kniha Válka světů z roku 1898, která popisuje krvavou invazi mimozemšťanů z Marsu na Zemi.

Píše se 19. století a obyvatelé Země jsou zaslepeni pýchou na vyspělost své civilizace. Když ovšem nedaleko Londýna dopadne deset kovových válců s nezvanými návštěvníky z vesmíru, situace se rychle změní a začíná krutá válka. Pozemšťané mají sice početní převahu a těžkopádné bojové stroje, ty se však ukáží být nicotné ve srovnání se zkázonosnými technologiemi mimozemšťanů. Válka světů se rychle mění v krvavý boj o přežití a lidé si brzo uvědomí, že ve skutečnosti je to také válka s jejich vlastním sobectvím, zbabělostí a strachem.

Ačkoli byl román oblíbený již v době svého vzniku, po celém světě ho proslavila především rozhlasová dramatizace Orsona Wellese z roku 1938, která ve Spojených státech rozpoutala hromadnou paniku. Posluchači totiž považovali její děj za skutečnost.

Konec civilizace – Aldous Huxley

Mezi nejznámější knihy žánru science fiction, které se během 20. století rychle zařadily mezi literární klasiku, patří také Konec civilizace. Román, který má na svědomí anglický spisovatel a filozof Aldous Huxley, spatřil světlo světa již roku 1932 a od té doby se dočkal také filmového zpracování. Vypráví podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému jak přírodu, tak i lidského ducha.

Děj antiutopického románu se odehrává v roce 2540 a popisuje londýnskou společnost, která uměle zvyšuje svou spokojenost za cenu ztráty jakýchkoliv emocí. Lidé považují monogamii za společensky nepřípustnou, užívají drogu s názvem Soma, která zbavuje stresu, a experimentují s reprodukční medicínou či učením ve spánku. Na pozadí těchto témat se rozvíjí příběh Bernarda a Leniny, kteří na dovolené narazí na divocha jménem John a vezmou ho s sebou do civilizace. Tam se sice stane mediální hvězdou, ale povrchní život společnosti ho naprosto znechutí a civilizovaný svět se mu stane osudným.

1984 – George Orwell

Seznam, kde figurují ty nej sci-fi knihy, by samozřejmě nebyl kompletní ani bez klasického románu George Orwella s názvem 1984. Toto antiutopické dílo se proslavilo svými nadčasovými myšlenkami, které jsou relevantní i v dnešní době. Reaguje totiž na totalitní režimy a zobrazuje svět, kde vládne tvrdá diktatura. V čele společnosti stojí Velký bratr, lidská individualita je považována za zločin a všechno, co odporuje kolektivnímu myšlení, se okamžitě krutě trestá.

Orwell svůj nejznámější román dokončil roku 1949 a z jeho vyprávění je zřejmé, že nepodlehl stejné poválečné euforii jako mnozí jeho kolegové. Místo toho se zaměřil na ožehavá témata, jako je cenzura, neustálá kontrola, nesvoboda či eliminace jakýchkoliv citových projevů. Zatímco hlavní hrdina Winston Smith žije ve fiktivní zemi jménem Oceánie a pracuje na Ministerstvu pravdy, rozhodne se zjistit pravdu o minulosti a postavit se ideopolicii, která ho na každém kroku sleduje. Brzy však musí čelit tragickým následkům a je svědkem perverze, kterou končí každé revoluční hnutí.

Já, robot – Isaac Asimov

Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Otcem této proslulé robotické etiky není nikdo jiný než americký spisovatel Isaac Asimov, který v roce 1951 publikoval slavnou sbírku sci-fi povídek s názvem Já, robot.

Nejen že se Asimovova kniha brzy zařadila do zlatého fondu science fiction, ale stále nabízí jedny z nejlepších vědeckofantastických povídek, které kdy byly na téma robotiky napsány. Myšlenky, které jsou v nich obsažené, totiž nijak nestárnou. Všechny povídky, mezi které patří například Hra na honěnou, Rozum, Chyť toho králíka!, Konflikt nikoli nevyhnutelný nebo Malý ztracený robot, se točí kolem tří zákonů robotiky a nabízí spoustu témat k zamyšlení.

Den trifidů – John Wyndham

Ačkoliv se jedná spíše o postkatastrofický román, Den trifidů z pera Johna Wyndhama prostě nemůže chybět v knihovničce žádného správného fanouška sci-fi literatury. Toto dílo nejprve vycházelo na pokračování v časopise, velký zájem literárního publika však přesvědčil Wyndhama, aby ho vydal také knižně.  V té době se také rozhodl nastálo věnovat pouze vědeckofantastickému žánru.

Když se na obloze objevily tajemné zelené záblesky, ten zážitek si nechal ujít jen málokdo.  Pro drtivou většinu lidí to však bohužel byla poslední věc, kterou kdy viděli, protože tento nadpozemský jev je navždy oslepil. Aby toho však nebylo málo, průmyslové rostliny nazývané trifidi začaly útočit na veškeré obyvatele planety a systematicky je vyhlazovat. Přeživší se proto uchylují na dobře ukrytá místa a snaží se za každou cenu ubránit civilizaci před vymřením.

451 stupňů Fahrenheita – Ray Bradbury

Co se týče nejzásadnějších děl 20. století na poli vědeckofantastické literatury, rozhodně nesmíme opomenout román 451 stupňů Fahrenheita, který má na svědomí americký spisovatel Ray Bradbury. Ten zde vytvořil antiutopickou vizi budoucnosti, kde vítězí technokratická a povrchní kultura masmédií nad společností, která uznává hodnotu knih. Lidé se o sebe přestali vzájemně zajímat, ztrácí schopnost myslet a místo toho utíkají do virtuálního světa, který jim nabízí hedonické vzrušení.

451 stupňů Fahrenheita – to je teplota, při které hoří papír. V Bradburyho ponurém románu jsou hasiči místo stříkaček vybaveni plamenomety, které ochotně ničí každý důkaz svobodného lidského myšlení. Místo toho je obklopuje svět tryskových aut, raketových letadel a mechanické hudby. Jednoho dne však začne hasič Guy Montag klást znepokojivé otázky a rozjede tak hrůznou štvanici, jelikož každý, kdo uvažuje samostatně, představuje pro utopistickou civilizaci nebezpečí a je označen za zločince.

Duna – Frank Herbert

Na seznamu nejoblíbenějších vědeckofantastických knih samozřejmě nemůže chybět ani kultovní sci-fi sága Franka Herberta, kterou fanoušci znají pod názvem Duna. Příběh stejnojmenného prvního románu nejprve vyšel v časopise Analog na dvě části, nadšené ohlasy čtenářů však autora přesvědčily ke knižnímu vydání. Následně se Duna dočkala ještě pěti pokračování a jelikož po Herbertově smrti zůstalo její vyprávění nedokončené, práci na dalších knihách převzal syn Brian ve spolupráci s Kevinem J. Andersonem.

A o čem slavná série vlastně vypráví? Většina knih se odehrává ve vzdálené budoucnosti (21 000 let od současnosti) na pouštní planetě Arrakis, které se přezdívá Duna. Jedná se o jediné místo ve vesmíru, kde se nachází koření s názvem melanž, které dokáže prodloužit lidský život, a navíc poskytuje uživatelům speciální psychické schopnosti. To samozřejmě vede k mnohým sporům a brzo vypukne válka o Arrakis a přístup k její vzácné surovině.

2001: Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke

Sníte o vesmírných dobrodružstvích a představujete si, do jakých vzdálených galaxií se jednoho dne lidé vydají? Podobně uvažoval i britský spisovatel Arthur Charles Clarke, který v šedesátých letech minulého století vydal knihu 2001: První vesmírná odysea. Jednalo se o první ze tří dílů vědeckofantastického cyklu, který lidé dodnes označují za prorocký. Popisuje totiž život na Měsíci, cestování do vzdálených koutů vesmíru a objevování dalších planet naší soustavy v době, kdy tohle vše bylo ještě pouhým snem.

Když při výkopech na Měsíci najdou vědci podivný černý monolit, který nevyrobila lidská ruka ani samotná příroda, jsou si jistí, že mají co do činění s mimozemšťany. Jelikož výtvor ukazuje na Saturnův měsíc Japetus, je rozhodnuto poslat na vzdálené místo lidskou posádku, která tuto záhadu prozkoumá. Ani jeden z pilotů speciálního raketoplánu však nemá ponětí o pravém cíli jejich mise. Tajemství střeží pouze tři vědci, kteří jsou uspaní v umělém hibernačním spánku, a nejdokonalejší počítač třetí generace s názvem HAL 9000. Brzy se však vyskytnou potíže a cesta čarokrásným vesmírem se změní v napínavé drama.

Příběh služebnice – Margaret Atwood

Máte rádi antiutopické příběhy, které vykreslují pochmurnou vizi blízké budoucnosti? V tom případě jste už jistě slyšeli o knize kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové, která se nazývá Příběh služebnice. Vyprávění poprvé publikované roku 1985 se totiž před několika lety dočkalo také seriálové verze, která si stejně jako zdařilý sci-fi román získala přízeň milionů fanoušků po celém světě.

Příběh služebnice se odehrává v období po druhé americké občanské válce, kdy Spojené státy přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. Ameriku bohužel zároveň sužuje problém s neplodností, a proto se z veškerých plodných žen stávají služebnice, pojmenované podle extremistické interpretace Starého zákona. Ty jsou vždy přiděleny do konkrétní domácnosti vládnoucí elity, musí podstoupit rituální znásilnění a mají za úkol rodit děti, které už poté nikdy nespatří.

Neuromancer – William Gibson

Pokud vás zajímají spíše romány, jejichž děj se odehrává v kyberprostoru, sáhněte po knize Neuromancer z pera Williama Gibsona. Dnes již kultovní kniha, kterou si oblíbili všichni příznivci kyberpunku, se soustředí na témata, jako jsou například nové počítačové technologie, virtuální realita nebo genetické implantáty. Kromě napínavého příběhu nabízí také brilantní práci s jazykovými prostředky a originální vizi budoucího vývoje civilizace, díky čemuž se zařadila mezi nejlepší sci-fi knihy všech dob.

Hlavním hrdinou příběhu je mladý „počítačový kovboj“ jménem Case, který se pohybuje ve virtuálním vesmíru a živí se jako hacker. Jednoho dne však udělá osudovou chybu, za kterou je krutě potrestán, a musí podstoupit neurologickou operaci, kvůli které ztratí schopnost vstupovat do kyberprostoru. Je nucený živořit na okraji společnosti, ale z této situace ho vytáhne záhadný mecenáš, který mu nabídne práci. Brzy se však ukáže, že se ve skutečnosti jedná o umělou inteligenci, a Case je nechtěně vtažen do hry, z níž už pro něj nemusí být úniku.

Enderova hra – Orson Scott Card

Do povědomí milovníků sci-fi literatury se dostala také kniha s názvem Enderova hra, kterou má na svědomí americký spisovatel Orson Scott Card. Ačkoliv román vyšel již v polovině 80. let a získal si přízeň fanoušků vědeckofantastických příběhů, velkou popularitu mu přinesla také filmová verze z roku 2013. Děj začíná ve chvíli, kdy lidstvo se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace a rozhodne se pro odvážný protiúder. Z toho důvodu se rozjíždí program pro výchovu mladých velitelů, jejichž úkolem bude zneškodnit mimozemskou hrozbu jednou provždy.

Mezi vyvolené patří také geniální chlapec Andrew „Ender“ Wiggin, který představuje v boji s nebezpečnými mimozemšťany největší naději naší civilizace na úspěch. Musí se však vyrovnat s enormními nároky. Pokud totiž prohraje, bude lidstvo vydáno na milost a nemilost agresivním nepřátelům. Jestliže však vyhraje, bude zodpovědný za absolutní vyhlazení inteligentní mimozemské rasy.

Hyperion – Dan Simmons (1989)

Příběh plný nových technologií, originálních nápadů a temných tajemství. Řeč je o knize s názvem Hyperion z pera Dana Simmonse, která patří mezi nejlepší scifi knihy minulého století. Na planetě zvané Hyperion mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, se schovává bytost zvaná Štír a čeká na svou příležitost. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří dokonce přísahají, že ho za každou cenu zničí. Ke kolonizovaným planetám se mezitím blíží mohutná invaze Vyvrženců, kteří hodlají využít nadcházející válečný konflikt ke splnění vlastních cílů manipulativní umělé inteligence Technojádra, jež se vymkly kontrole.

V předvečer zkázy se k otevírajícím se Hrobkám času na odlehlé planetě Hyperion vydává sedm poutníků, kteří si navzájem vyprávějí příběhy. Na konci jejich putování na ně čeká smrtonosný Štír, jenž by mohl jednomu z nich splnit jeho nejvroucnější přání, zatímco ostatním věnuje krutou smrt. Co je však mnohem důležitější, na pozadí dramatických událostí zuří také bitva o spásu lidské duše.

Další zajímavé tipy

Co se týče klasických počinů žánru science fiction, nesmíme zapomenout ani na francouzského spisovatele Julese Verna, který je považován za jednoho ze zakladatelů vědeckofantastické literatury. Jeho knihy jsou dodnes oblíbené především mezi mládeží a dokáží i po letech od své publikace zaujmout svými neotřelými nápady. Mezi Vernova nejznámější sci-fi díla patří například román Dvacet tisíc mil pod mořem, kniha Vynález zkázy nebo příběh pojmenovaný Ocelové město.

Zmínit musíme také Roberta Heinleina, který se zařadil mezi nejoblíbenější ale také nejkontroverznější spisovatele science fiction literatury. K jeho neznámějším románům patří kniha Cizinec v cizí zemi nebo třeba Měsíc je drsná milenka. Za zmínku stojí také kniha s názvem Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?, kterou má na svědomí Philip K. Dick.

Zajímáte se spíše o nejlepší české sci-fi knihy? Každého správného fanouška tohoto žánru jistě na prvním místě napadne divadelní hra Karla Čapka s názvem R.U.R., kde se poprvé objevilo slovo robot. Dalším zajímavým vědeckofantastickým počinem tohoto autora je román Válka s mloky. Na počátku 90. let 20. století se mezi oblíbená díla science fiction literatury zařadila také trilogie s názvem Kapitán Nemo, kterou napsal J. M. Troska.


Nejlepší sci-fi knihy, které se zařadily mezi literární klasiku
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno