Nejlepší sci-fi knihy posledních let, které uchvátily literární svět

0
17210

Chtěli byste si přečíst nějakou pořádnou sci-fi pecku, která vás zabaví na dlouhé večery? Ať už toužíte po cestě do vesmíru, chcete se propadnout do alternativní verze historie nebo hledáte nějakou zajímavou vizi lidské budoucnosti, v poslední době je rozhodně z čeho vybírat. Podívejte se s námi na seznam těch nejlepších sci-fi příběhů a sérií, které si získaly srdce milionů čtenářů po celém světě.

Stopařův průvodce Galaxií – Douglas Adams

Na prvním místě samozřejmě musíme zmínit slavnou trilogii v pěti dílech anglického spisovatele Douglase Adamse, která nese název Stopařův průvodce Galaxií (v originále The Hitchhiker´s Guide to the Galaxy). Stejnojmenná první kniha vznikla na základě Adamsovy rozhlasové hry, kterou od roku 1978 vysílala stanice BBC, a brzy se dočkala dalších pokračování. Celá bravurní série, jež představuje jakousi parodii na klasické sci-fi romány, se dnes řadí mezi klasická díla tohoto žánru a fanoušci knih na památku Douglase Adamse slaví 25. května Ručníkový den.

Hlavním hrdinou Stopařova průvodce Galaxií je celkem obyčejný pozemšťan jménem Athur Dent. Ten má ve svém životě velké štěstí, protože když dojde ke zničení Země, aby na jejím místě mohla vzniknout galaktická dálnice, z jeho přítele Forda Prefecta se vyklube mimozemšťan. Společně se jim podaří stopnout kosmickou loď, uniknou z místa katastrofy, prožijí neuvěřitelné dobrodružství a dostanou se do planetárního systému stavitelů planet, kde se mezitím již buduje záložní planeta Země.

Cesta – Cormac McCarthy

Nepromoknout, nezmrznout, sehnat jídlo, přespat v bezpečí, vyhnout se vrahům, přinejlepším zůstat naživu do dalšího dne a pokračovat ve své beznadějné existenci. Tak vypadá každodenní situace v populárním románu s názvem Cesta, který má na svědomí americký spisovatel Cormac McCarthy. Toto postapokalyptické dílo, jež líčí obraz světa po globální katastrofě, kde z někdejší civilizace nezůstalo téměř nic, bylo roku 2007 oceněno Pulitzerovou cenou a stalo se také námětem pro úspěšnou filmovou verzi.

A o čem že McCarthyho román vlastně vypráví? Cesta sleduje bezejmenného otce a jeho syna, kteří společně putují pustou postapokalyptickou krajinou trvale zakrytou příkrovem temných mraků. Ačkoliv se situace zdá naprosto bezútěšná, neurčitá naděje vede hlavní hrdiny k moři. Kvůli všudypřítomnému popílku si musí tváře neustále zakrývat rouškami, většinu času hladoví a přespávají, kde se dá. A jelikož se od těch, kteří katastrofu také přežili, nedá očekávat nic dobrého, ostatním lidem se raději obloukem vyhýbají. Ale stačí to na přežití v tomto postapokalyptickém pekle?

Cyklus Kultura – Iain M. Banks

Ačkoliv spousta lidí zná Iaina Bankse především jako autora Vosí továrny a dalších podobně znepokojujících příběhů, ve skutečnosti má na svědomí také vědeckofantastický cyklus, který pojmenoval jednoduše slovem Kultura. Aby odlišil svých deset sci-fi románů od mainstreamové tvorby, při publikaci příběhů vesmírné utopické společnosti si ke svému podpisu přidal také zkratku svého prostředního jména. Knihy o Kultuře, které zahrnují například romány Pomysli na Fléba, Hráč nebo Rub a líc, tak u nás vyšly pod jménem Iain M. Banks.

Ve svém vědeckofantastickém cyklu autor popisuje anarchistickou společnost, která netrpí materiálním nedostatkem. Zdroje jsou prakticky neomezené, každý má k dispozici vše, co k životu potřebuje, a občané Kultury jsou díky pokročilému bioinženýrství prakticky nesmrtelní. Zdá se vám to jako naprostý ráj? Zase taková utopie to bohužel není. Obyvatelé Kultury mají totiž problematický vztah s jinými civilizacemi a jejich odlišnými hodnotami, což často vede k nepříjemným konfliktům.

Marťan – Andy Weir

Mezi největší hity na poli science fiction literatury se v posledních letech zařadil také román amerického spisovatele Andyho Weira pojmenovaný Marťan. Jedná se o strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh, který vypráví o lidské nezdolnosti a vynalézavosti. Jelikož si získal srdce nespočtu čtenářů po celém světě, brzy se dočkal také filmového zpracování, které sklidilo stejný úspěch jako samotný román.

Hlavní postava celého příběhu se jmenuje Mark Watney. Momentálně je to nejslavnější člověk na Zemi. Má to však jeden háček – sám totiž na Zemi není. Před šesti dny se totiž jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu, ale poté málem zahynul v nečekané prašné bouři. Jelikož zbytek jeho posádky uvěřil, že skutečně zemřel, rozhodli se ostatní členové výpravy opustit Mars bez něj. Mark teď nemá dostatek zásob a vlastně ani žádný způsob, jak by se mohl spojit se Zemí. Rozhodně se však nevzdává a vyzbrojen pouze svým důvtipem, dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do boje o přežití.

Silo – Hugh Howey

Během několika posledních let se doslova roztrhl pytel s postapokalyptickými knihami, které varují čtenáře před tím, kam až jsou někdy lidé ochotni zajít a jaké následky může mít série špatných životních rozhodnutí. Mezi nejlepší a nejúspěšnější podobné příběhy patří série Silo z pera amerického spisovatele Hugha Howeyho. Vznik populární sci-fi série odstartovala povídka s názvem Wool a jelikož se dočkala velkého úspěchu, autor se brzy rozhodl v psaní pokračovat.

Howey své tři romány umístil do prostředí podzemního sila, kde se lidé již po mnohá desetiletí ukrývají před všudypřítomným zamořením, které zabilo a stále zabíjí všechno živé. Jeden z nich se čas od času vydá na povrch, aby vyčistil senzory, ale už když silo opouští, je mu jasné, že jde na smrt a nikdy se zpátky nevrátí. Lidé ovšem nedokáží žít v uzavřeném prostoru věčně a po letech se ve spodních patrech vzedme vlna odporu proti všemocnému IT oddělení. Podaří se jim odhalit děsivé tajemství přísně střežených serverů? A chtějí vůbec vědět, co se na povrchu i pod ním ve skutečnosti stalo?

Pod kupolí – Stephen King

Ačkoliv je Stephen King známý především jako mistr hororu, má na svědomí také oblíbený sci-fi thriller, jenž nadchnul nejen fanoušky vědeckofantastické literatury. Román s názvem Pod kupolí vypráví o malém městečku, které od okolního světa odřízne podivná neproniknutelná bariéra neznámého původu. A jak už to tak na světě bývá, situace se naprosto vymkne kontrole a brzy se projeví lidská bezmoc, arogance a násilí.

Když městečko Chester´s Mill zakryje tajemná neproniknutelná kupole, tato událost způsobí obrovskou paniku. Nejen že zpočátku dojde k několika úmrtím a mnoho lidí se zraní, ale brzy se začnou objevovat mnohem závažnější problémy. Ovzduší je totiž postupně znečišťováno, zásoby se tenčí a docházejí také veškeré energetické zdroje. Aby toho nebylo málo, všechny pokusy o proražení bariéry jsou marné, vláda je bezmocná, kontroly nad městem se ujme radní s diktátorskými sklony a slyšet je jediná radiostanice, která lidem vtlouká do hlavy boží lásku. Výsledkem samozřejmě není nic jiného než postupný rozklad lidské společnosti, kde pravidla civilizace přestávají platit.

Expanze – James S. A. Corey

Máte rádi napínavé space opery, které se odehrávají ve světě budoucnosti, kde se lidem daří neustále vyvíjet nové technologie, létají světem v úžasných vesmírných lodích a kolonizují vzdálené planety? V tom případě je vědeckofantastická sága s názvem Expanze (v anglickém originále The Expanse) přesně to pravé pro vás. Ačkoliv je jako autor vesmírného cyklu na obalech jednotlivých knih uváděn James S. A. Corey, ve skutečnosti se jedná o pseudonym spisovatelů Daniela Abrahama a Ty Francka.

První díl s názvem Leviatan se probouzí přivítá čtenáře ve 23. století. Lidstvu se tou dobou již podařilo osídlit sluneční soustavu, ale ke hvězdám bohužel stále nedosáhne a křehký mír mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi je navíc v ohrožení. Děj románu se soustředí na čtyřčlennou posádku vesmírné lodi Rosinante, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu. Když ovšem najdou opuštěnou loď a do klína jim spadne tajemství, o které nikdo nestál, všechno se najednou změní.

Vzpomínka na Zemi – Liou Cch´-sin

Mezi nejlepší sci-fi knihy, které v posledních letech doslova vzaly knihkupectví útokem, se zařadila také epická trilogie s názvem Vzpomínka na Zemi. Na svědomí ji má hlavní představitel nové generace čínských autorů science fiction Liou Cch´-sin, který devětkrát obdržel nejprestižnější čínskou žánrovou cenu Galaxy a připsal si na své konto i celou řadu dalších zajímavých ocenění.

Ve svých románech Liou Cch´-sin úspěšně spojuje abstraktní myšlenky s tvrdou realitou. Společným jmenovatelem jeho děl je také snaha o odhalení podstaty a estetiky vědy. První díl slavné trilogie, který nese název Problém tří těles, čtenáře zavede do Říše středu, kde zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Když o třicet let později začnou na Zemi umírat významní vědci a objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, začíná pravda o tajném projektu z Kulturní revoluce pomalu vyplouvat na povrch.

Ready Player One – Ernest Cline

Píše se rok 2045, svět se utápí v energetické i ekonomické krizi a pro obyčejného člověka je to velice chmurné místo pro život. Není proto divu, že většina lidí před drsnou realitou utíká do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS. Tam mohou díky nové identitě zapomenout na veškeré své starosti, pohybovat se po tisících různých planet a prožívat své sny. Líbí se vám takový nápad? V tom případě si nenechte ujít knihu Ready Player One z pera Ernesta Clinea, která vám přesně takový svět představí.

A o čem vlastně tato virtuální space opera vypráví? Kromě toho, že lidé chodí do OASIS, aby unikli kruté realitě, také zde hledají několik klíčů, které zde před svou smrtí zanechal tvůrce hry James Halliday a které jim mají ukázat cestu za pokladem. Nejdřív se to celé zdá jako pouhý nedosažitelný sen, ale když se po dlouhých pěti letech podaří středoškolákovi Wadu Wattsonovi první z klíčů objevit, vypukne ve hře doslova peklo. O dědictví po tajemném miliardáři má totiž zájem obrovské množství lidí a najdou se mezi nimi i tací, kteří se neštítí při cestě za svým cílem použít jakýchkoliv prostředků.

Akta Illuminae – Jay Kristoff a Amie Kaufmanová

Science fiction je žánr, který skýtá autorům poměrně velký prostor pro vyjádření své kreativity a originálních nápadů. Není proto divu, že tyto příběhy popisují neobjevené kouty vesmíru, alternativní verze historie nebo vynálezy budoucnosti, o kterých se lidstvu ani nesnilo. Někdy se však autoři pustí ještě dál a svůj neotřelý přístup vyjádří pomocí formy, kterou je kniha napsaná. A přesně to je také případ Amie Kaufmanové a Jaye Kristoffa, kteří světu představili napínavou vesmírnou trilogii s názvem Akta Illuminae.

Ptáte se, co je na jejich knihách tak speciálního? Illuminae, Gemina a Obsidio přenesou čtenáře do roku 2575, kdy na planetu jménem Kerenza zaútočí znepřátelená korporace, která se snaží převzít velení a zlikvidovat svědky. Hrstce z nich se však pomocí několika vesmírných lodí podaří uprchnout a navzdory pronásledování se snaží informovat zbytek světa o tom, co se na vzdálené planetě odehrálo. Že na takovém příběhu není nic zvláštního? V tom případě bychom měli zmínit jeho grafické zpracování. Všechny tři knihy se totiž skládají pouze z důkazních materiálů, kamerových záznamů, online komunikace, deníčkových zápisů, myšlenkových pochodů umělé inteligence a drobných malůvek.

Smrtka – Neal Shusterman

Pokud jde o nej sci-fi knihy na poli young adult literatury, velkého úspěchu se nedávno dočkala trilogie amerického spisovatele Neala Shustermana. První díl s názvem Smrtka, který se odehrává ve vzdálené budoucnosti, vtáhne čtenáře do světa bez hladu, nemocí, válek a bídy. Lidstvu se totiž povedlo nad těmito problémy zvítězit a získalo vládu dokonce i nad smrtí. K dispozici je vševědoucí systém, který dokáže poradit s čímkoli, na co jen pomyslíte, a pokud se člověku náhodou něco stane, zachrání ho oživovací centra.

Za dokonalý svět je však nutné zaplatit vysokou cenu. Aby tedy bylo možné udržet objem populace pod kontrolou, po světě se pohybují také smrtky, které mohou jako jediné ukončit jakýkoliv život. Jelikož se zabíjení stalo jejich řemeslem, lidé se jich většinou bojí a po kontaktu s nimi vlastně nikdo netouží. Podobně to cítí také Citra a Rowan, kteří jsou jednoho dne vybráni, aby se stali učedníky smrtky Farradaye a osvojili si „umění“ brát lidem život. Ačkoliv by se mohli stát dobrými přáteli, okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že zatímco jeden z nich vyhraje, druhý bude muset zemřít.

Měsíční kroniky – Marissa Meyerová

Mezi nejlepší sci-fi knihy pro mládež, které se v posledních letech objevily na pultech knihkupectví, se rozhodně řadí také cyklus s názvem Měsíční kroniky. Americká spisovatelka Marissa Meyerová zde odkrývá tajuplný futuristický svět, kde společně žijí pozemšťané, kyborgové, androidé i měsíční národ. A jelikož jsou všechny díly inspirované pohádkovými motivy, zaujme tato vesmírná sága nejen fanoušky nejnovějších technických vynálezů, ale také dívčí publikum.

Měsíční kroniky zahrnují čtyři jednotlivé romány, které se nazývají Cinder, Scarlet, Cress a Winter. Každý z nich představuje nové převyprávění klasického pohádkového příběhu, takže se zde setkáte s hlavními hrdinkami, které jsou inspirované Popelkou, Červenou karkulkou, Locikou a Sněhurkou. Místo pasivních dam v nesnázích zde však vystupují jako silné a nezávislé ženy, které se snaží zabránit invazi na Zemi, rozdmýchat povstání a zvítězit ve válce, jež kolem nich zuří již příliš dlouho.

Mycelium – Vilma Kadlečková

Abychom v našem výčtu těch nejlepších vědeckofantastických počinů nezapomněli ani na české autory, musíme zmínit i skvělou ságu spisovatelky Vilmy Kadlečkové. Šestidílný cyklus s názvem Mycelium nabízí literárnímu publiku pohled na svět, kde lidé navázali styky s civilizací Össeanů a mohou díky tomu využívat pokročilé myceliální technologie. Jejich úspěch však s sebou přinesl také nečekané problémy, jako je zcela jiná mentalita, náboženský fanatismus, uctívání vesmírných Lodí, a hlavně užívání rituálních drog.

Práce na monumentálním cyklu zabrala Kadlečkové více než patnáct let. Každý jednotlivý díl dostal název buď podle jedné z Pětice posvátných drog, která hraje v příběhu důležitou roli, nebo podle jejich speciální protijedu. Lidé se postupně potýkají s látkami, které prolomí hradby jejich příčetnosti, zaostří mysl, sežehnou vše plamenem, spojí chaos a pochybnosti do jedinečného celku a otevřou bránu do nové reality. A na pozadí toho všeho se odehrává příběh muže, který věří tomu, že nepodléhá žádným iluzím, ale ve skutečnosti vidí nebezpečí jen díky tomu, že se do světa Össe ponořil až příliš hluboko.

Noční klub – Jiří Kulhánek

Pro někoho naprostá klasika, za kterou by zaplatil desetitisíce, pro jiného možná vyhozené peníze. Sérii jménem Noční klub z pera Jiřího Kulhánka se však v žádném případě nedá upřít jistý kultovní status, který si mezi fanoušky sci-fi literatury během let vydobyla. A to jak kvalitou samotného příběhu a jeho originálním zpracováním, tak i díky skutečnosti, že se tyto knihy v dnešní době téměř nedají na českém trhu sehnat.

Kulhánkova duologie vypráví příběh Tobiáše, který žije v Praze a často navštěvuje jeden Noční klub. Na tom by určitě nebylo nic divného, kdyby toto místo zároveň neukrývalo starobylou a velice tajnou organizací zabijáků, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. Když se však členkou klubu stane také Japonka Hanako, situace se jednou provždy změní. Noční klub nabízí čtenářům sveřepý příběh plný černého humoru, který vás nenechá ani chvilku v klidu.

Další zajímavé tipy

Jelikož se v posledních letech se zajímavými sci-fi knihami doslova roztrhl pytel, na jednom místě je samozřejmě nelze postihnout úplně všechny. Mezi oblíbené romány hlavně na poli young adult literatury patří třeba série s názvem Legenda od čínské spisovatelky Marie Lu. Ta vypráví příběh patnáctileté June, která se narodila jako zázračné dítě, a stejně starého chlapce jménem Day, jenž pochází ze slumu, a i přes mladý věk se již stihl stát nejhledanějším zločincem celé Republiky. Když je však osud svede dohromady, nastane boj o holý život, budoucnost lidstva, a především o skutečnou svobodu.

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu od Becky Chambersové zase popisuje životní osudy Rosemary Harperové, která se připojí k posádce vesmírné lodi jménem Poutník. Touží přitom hlavně po klidu a dobrodružství v dalekých koutech galaxie. Když je však posádce nabídnuta možnost postavit hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu, nabírá celé putování zcela jiný směr. A brzy se navíc ukáže, že Rosemary není jediná z pasažérů, kdo má nějaké nebezpečné tajemství.

Dalším zajímavým počinem je sci-fi thriller Temná hmota z pera spisovatele Blakea Crouche, která vypráví příběh muže, jenž upadl do bezvědomí a probudil se do zcela jiné verze reality. Pokud patříte mezi fanoušky vědeckofantastické literatury, rozhodně by vám neměla uniknout ani série s názvem Akta Themis, kterou má na svědomí kanadský autor jménem Sylvain Neuvel.


Nenašli jste v našem seznamu svou oblíbenou knihu, kterou by si podle vás měl přečíst každý správný fanoušek science fiction? Napište nám o ní v komentářích!

Nejlepší sci-fi knihy posledních let, které uchvátily literární svět
5 (100%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno