Nejlepší romány pro ženy, které vás rozpláčou i rozesmějí

0
9849

Toužíte na chvilku vypnout a začíst se do nějaké pěkné knihy, kde hlavní hrdinka hledá lásku a porozumění svého okolí? Máte chuť na vyprávění plné napětí a dramatických zvratů? Nebo snad hledáte vhodný dárek pro maminku, sestru či nejlepší kamarádku? Ať už dáváte přednost romantice, dobrodružství nebo smutným příběhům, jste tu správně. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší romány pro ženy, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Malé ženy – Louisa May Alcottová

Začít musíme samozřejmě s nějakou tou literární klasikou. Pokud jde o ženské romány, rozhodně byste si totiž neměli nechat ujít knihu Malé ženy z pera Louisy May Alcottové, která se na pultech knihkupectví poprvé objevila již roku 1868. Od té doby si však dokázala získat srdce milionů čtenářů po celém světě, nesmazatelně se zapsala mezi nejoblíbenější knihy pro ženy a dočkala se také spousty různých filmových zpracování.

Hlavními hrdinkami oblíbeného historického příběhu jsou romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Tyto čtyři sestry s napětím čekají na otce, který bojuje v občanské válce, ale zároveň musí čelit i chudobě, vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Společně prožívají mnohá dobrodružství, postupně dospívají a poznávají velké lásky i velké smutky. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se však později všechny opětovně sešly v kruhu rodinném.

Příběh služebnice – Margaret Atwoodová

Další klasikou v našem seznamu, kterou rozhodně nemůžeme vynechat, je Příběh služebnice. Jedná se o antiutopický román kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové, jenž vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti. Ačkoliv má kniha poměrně neveselé téma, čtenáři si ji velice oblíbili a pochvalné hlasy zněly také ze strany kritiků. Byla navíc odměněna Cenou Arthura C. Clarka za nejlepší román roku, zařadila se do užší nominace také na cenu Booker Prize a dočkala se velice úspěšného seriálového zpracování.

O čem tedy Příběh služebnice vypráví? V důsledku znečištění životního prostředí, rozšíření sexuálně přenosných nemocí a nastalého chaosu byly dnešní Spojené státy zavlečeny do občanské války a přestaly existovat. Nahradil je totalitní klerofašistický režim, kde se z každého, kdo proti němu hřeší, stává otrok. Ještě horší je však situace pro ženy, které jsou absolutně podřízeny mužům a ze zákona nemají právo téměř na nic. Celosvětová neplodnost navíc vyústí v zatčení zbývajících plodných žen, ze kterých se stávají služebnice, jejichž úkolem je rodit svým pánům děti, s nimiž se pak nikdy nesetkají.

Vypravěčka – Jodi Picoultová

Pokud dáváte přednost příběhům z minulosti, mohl by vás zaujmout také historický román Jodi Picoultové, který se nazývá Vypravěčka. Ten přináší brilantní a velice dojemné vyprávění z osvětimského koncentračního tábora, kde si důstojník SS vybuduje podivné přátelství s jednou z vězeňkyň. Kniha se soustředí především na téma viny a trestu, zkoumá jedno velké morální dilema a klade si otázku, kdo má právo poskytnout druhému odpuštění.

Hlavní hrdinkou celého vyprávění je Sage, která pochází z rodiny se židovskými kořeny a jejíž babička dokázala přežít holocaust. Ona sama se teď snaží vyrovnat se smrtí své matky, a proto dochází na skupinovou terapii. Tam se seznámí s devadesátiletým Josefem Weberem, kterého si všichni v okolí váží. On však jednoho dne Sage zaskočí prosbou, aby mu pomohla spáchat sebevraždu, protože se mu přirozenou smrtí zemřít nedaří.

Co se za touto podivnou touhou skrývá? Josefa tíží svědomí, jelikož v minulosti působil v SS i v koncentračních táborech. Sage po dlouhém zvažování kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přemluvit také svou babičku, aby jí vyprávěla o tom, co zažila v polském ghettu, v Osvětimi a později na útěku. Je možné, že se s Josefem před lety setkala? Mohla by starého muže usvědčit z jeho válečných zločinů? A co kdyby se Sage nakonec rozhodla jeho přání splnit?

Vyhnání Gerty Schnirch – Kateřina Tučková

Abychom nezmiňovali pouze samé zahraniční autory, je načase představit si také jednu českou spisovatelku. Tou není nikdo jiný než Kateřina Tučková, která má na svědomí třeba známou knihu Žítkovské bohyně, divadelní hru Vitka nebo publikaci s názvem TO JE BRNO. Mezi její nejnovější počiny však patří také historický román z válečného období, který nese název Vyhnání Gerty Schnirch.

Píše se rok 1945 a v noci z 30. na 31. května je matka několikaměsíční dcery Gerta Schnirch spolu s ostatními brněnskými Němci odsunuta směrem na Vídeň. Vyčerpávající putování však končí už v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podléhá epidemii tyfu a úplavice. Gertě, která pochází z napůl české rodiny, se nakonec podaří zachránit při nucených pracích, kde s několika dalšími německými ženami setrvává i po ukončení transportů. Po znovuzískání českého občanství ji však čekají další obtíže. Její život v Brně se totiž odehrává na okraji společnosti a otázka viny a trestu zůstává navždy nevyřešena.

Láska je jen slovo – Johannes Mario Simmel

Chcete se spíše začíst do nějakého romantického příběhu, kde hlavní roli hrají silné emoce a těžká životní rozhodnutí? Dobrou volbou by mohl být první do češtiny přeložený román z pera rakouského spisovatele Johannese Maria Simmela. Kniha s poetickým názvem Láska je jen slovo sleduje osudy mladého Olivera, který se bezhlavě zamiluje do krásné Vereny. Jejich lásce však brání skutečnost, že je dívka jeho snů provdaná za úspěšného bankéře.

Jelikož láska mezi Oliverem a Verenou musí zůstat utajena, schází se zamilovaná dvojice potají. Jejich milostné pletky se však brzy stanou předmětem vydírání – citového, ze strany některých Oliverových spolužáků, ale i finančního. Nešťastní milenci se za každou cenu snaží vymyslet řešení, které by jim dovolilo zůstat i nadále spolu, ale smyčka se kolem nich neustále utahuje. Brzy budou muset zvážit, zda jsou ochotní jeden pro druhého obětovat vše, nebo je láska opravdu jen slovo.

Milý Johne – Nicholas Sparks

Pořádnou dávku romantiky nabízí také román Milý Johne, který má na svědomí oblíbený americký autor Nicholas Sparks. Stejně jako u jeho předchozích knih, jako byl například Zápisník jedné lásky, Poslední píseň či Vzkaz v láhvi, se i tento romantický příběh o lásce amerického vojáka a laskavé středoškolačky objevil v žebříčku bestsellerů a dočkal se také filmového zpracování.

Když se John Tyree stane vojákem, vlastně vůbec netuší, co všechno služba vlasti obnáší. Během týdenní dovolené však potká Savannah, do které se bezhlavě zamiluje, stráví s ní veškerý volný čas, a dokonce ji představí i svému odtažitému otci. Před odjezdem prohlašuje, že si Savannah po návratu vezme, a ona mu na rozloučenou dává dopis, kde mu slibuje svou lásku. Rodící se vztah ovšem podrobí tvrdé zkoušce Johnovy vojenské povinnosti. Dokáže láska překonat stesk a odloučení, nebo se milenci navždy rozejdou?

Ginny napořád – Benjamin Ludwig

Silný a odzbrojující příběh o autistické dívce, která nerozumí okolnímu světu, přestože se o to celým svým srdcem neustále snaží. To, a ještě mnohem více čtenářům přináší kniha Ginny napořád, kterou vytvořil spisovatel Benjamin Ludwig. Jeho dílo bylo oceněno plátky Indie Next a Library Reads, získalo cenu v kategorii objev roku společnosti Barnes and Noble a také se stalo jednou z dvaceti nejlepších knih serveru Amazon.com za rok 2017.

O čem tato kniha vypráví? Hlavní hrdinkou je třináctiletá Ginny, která bydlí u své adoptivní rodiny. Jelikož ale patří mezi děti s autismem, projevují se u ní různé zvláštnosti. A tak musí mít k snídani přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslovně a zbožňuje tvorbu různých seznamů. I ona jeden má a stojí na něm pouze dva úkoly – utéct k mámě a postarat se o svou panenku. Vpřed ji navíc pohání neskutečné odhodlání a strach, že se panence, kterou nechala před čtyřmi lety pod postelí, stane něco zlého.

Romantické útěky – Julie Caplinová

Jestliže hledáte vtipné a netradiční romány pro ženy ze současnosti, zkuste sáhnout po knihách Julie Caplinové, které patří do série pojmenované Romantické útěky. Čtenářům nabízí krásné příběhy o lásce, štěstí a cestování, které jsou čtivé hned od první stránky a ideálně se hodí na dlouhé večery strávené doma pod dekou. Stačí jen popadnout hrnek sladké horké čokolády, skvěle vonící kávy či teplého ovocného čaje a začíst se!

První příběh z oblíbeného romantického cyklu se nazývá Kavárna v Kodani a sleduje úspěšnou manažerku Kate, která pracuje pro skvělou PR agenturu a má přesně takový život, jaký si vysnila. Když jí však její přítel ukradne nápady a Kate se kvůli získání nového klienta musí vydat do Kodaně, její osud se od základů změní. Druhá kniha pojmenovaná Pekárna v Brooklynu zavede čtenáře do města, které nikdy nespí. Tam se totiž vydává i hlavní hrdinka Sofie, která se kvůli hořkému životnímu zklamání rozhodne přijmout stáž v časopise a ubytuje se nad maličkou pekárnou, kde pečou ty nejlepší dortíky.

Prozatím posledním pokračováním oblíbené série Julie Caplinové je román Cukrárna v Paříži. Ten vypráví příběh mladé Niny Hadleyové, která pracuje jako servírka, ale už za svůj život vyzkoušela kde co a pořád není spokojená. Když se jí tedy naskytne možnost odjet do Paříže a pomáhat s přípravou cukrářských kurzů pro amatéry, ani na chvilku neváhá. Má to však jeden háček. Kurz vede rodinný přítel Sebastian, kterého Nina zná jako toho nejprotivnějšího šéfkuchaře široko daleko. Aby toho ale nebylo málo, před lety se do něj bláznivě zamilovala a on neměl zájem.

Analfabetka, která uměla počítat – Jonas Jonasson

Hledáte spíše dobrodružný příběh, kde hlavní roli hraje lidské odhodlání, ale zároveň se u něj také dobře pobavíte? Skvělou volbou by mohla být kniha Jonase Jonassona s názvem Analfabetka, která uměla počítat. Ta vypráví o dívce jménem Nombeko, která v pěti letech začala pracovat jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela a všem se zdála být jako postradatelný člen společnosti. Měla však jeden nečekaný talent, který jí pomohl na cestě ke štěstí.

Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by Nombeko neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít. Jenže osud se rozhodl zavést ji úplně jinam. A tak se Nombeko dostává až do mezinárodní politiky a ke dvěma identickým a zároveň velice odlišným bratrům. Během jejího dobrodružství se jí navíc podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby. A tím její příběh zdaleka nekončí…

Hudson Valley – Alice Claytonová

Jestliže se u knihy rádi zasmějete, ale chtěli byste si zároveň přečíst něco pikantního, i pro vás máme jeden zajímavý tip. Tím jsou knihy americké autorky Alice Claytonové, která se specializuje právě na romantická díla plná sexy hrdinů a vtipných erotických dobrodružství. Přesně taková je i její nejnovější série s názvem Hudson Valley, která sleduje osudy tří nejlepších kamarádek, jejichž životní dráhy se protnou v jednom malebném městečku.

Jak už napovídá název prvního dílu, na scéně se objeví jeden pořádně Sexy farmář. S tím se seznámí Roxie Callahanová, která se vrací domů do Hudson Valley, aby zde převzala rodinné bistro a potěšila místní těmi nejlepšími dorty, jaké kdy ochutnali. Ve druhé knize pojmenované Sexy mlékař čtenáři poznají Natalii Graysonovou. Ta sice žije na Manhattanu a pracuje jako top manažerka přední reklamní agentury, ale když potká vášnivého Oscara Mendozu, její priority se nadobro změní. Naposledy se do Hudson Valley můžete podívat s knihou Sexy hoteliér. Přijíždí sem totiž i hlavní hrdinka Clara Morganová, která má za úkol modernizovat starý hotel Bryant. V cestě jí však stojí pohledný syn majitele, který chce rodinné dědictví zachránit pěkně postaru.

Další zajímavé tipy

Všechny zmíněné romány už máte přečtené, nebo prostě jen hledáte nějakou další inspiraci? V tom případě můžeme doporučit třeba knihu Dopisy ztraceným z pera Brigid Kemmererové. Ta vypráví příběh mladé Juliet, která se snaží smířit se smrtí své matky a nechává jí na hrobě psaníčka, na které však jednoho dne začne někdo odpovídat.

Máte zájem spíše o nějakou tu literární klasiku? Pak by vám neměly uniknout romány Na větrné hůrce, Pýcha a předsudek či Jane Eyrová. Do časů druhé světové války pak čtenáře zavede třeba dílo s názvem Zlodějka knih. Vypravěčem dojemného příběhu dospívající Liesel Memingerové se zde stává samotná Smrt, která si musí přiznat, že ji lidské osudy, lásky a utrpení vůbec nenechávají chladnou.

Pokud hledáte spíše nějaký odpočinkový román pro ženy, kniha Možná v jiném životě by vám mohla vykouzlit úsměv na rtech. Jedná se o romantický příběh devětadvacetileté Hannah Martinové, která v baru potká svou dávnou lásku. Zajímavou volbou je i pětidílná rodinná sága pojmenovaná Květy z půdy, která vypráví o lásce a spalující nenávisti, nebo román Tajemství letního odpoledne z pera Kate Mortonové.


Nenašli jste v našem výběrů svůj oblíbený román? Podělte se s námi o své tipy v komentářích!

Nejlepší romány pro ženy, které vás rozpláčou i rozesmějí
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno