Nejlepší romantické knihy, které nesmí chybět ve vaší knihovně

0
14650
Jaké romantické knihy stojí za přečtení?

Ať už jste romantická duše, hledáte vhodné letní čtení anebo si jen rádi odpočinete u milostných příběhů, jsou pro vás romantické knihy skvělou volbou. Příběhy, ve kterých hraje podstatnou roli láska, už navíc nejsou jen doménou žen. Díky kombinaci s fantasy či sci-fi žánrem je dnes vyhledává i celá řada mužů. Tady jsou nejlepší romantické knihy, které rozhodně stojí za to mít ve své knihovně.

Dvůr trnů a růží

Zamilovali jste si příběh krásky a zvířete, ale jeho původní prezentace vás už omrzela? Pak sáhněte po trilogii Dvůr trnů a růží, která se příběhem o upřímné lásce inspirovala. I zde se děj z velké části točí kolem vztahu mezi krásnou dívkou a podivným tvorem. Celá romance je pak zasazena do fantasy světa víl, který vytvořila spisovatelka Sarah J. Maasová, jež u young adult publika zabodovala již fantasy sérií Skleněný trůn.

Kdo se do čtení Dvora trnů a růží pustí, brzy zjistí, že hlavní hrdinka není obyčejná dívka ale lovkyně. Tu jednoho dne během honu na vlka odvleče do jiného světa neznámý tvor. Z únosce, kterého devatenáctiletá Freya původně měla za zvíře, se následně vyklube Tamlin, jedna z nesmrtelných bytostí, které dříve vládly světu.

I přes počínající nenávist si k sobě oba dva postupně nacházejí cestu a původní zášť nakonec střídá láska. Nejedná se však o pohádku, a tak není nikde napsáno, že jejich příběh skončí šťastně. Oba hrdiny čeká velké množství překážek, jejichž zdoláním rozhodnou nejen o svém osudu, ale i o budoucnosti celého království.

Než jsem tě poznala

Na skutečnosti, že se protiklady přitahují, staví i trilogie spisovatelky Jojo Moyesové s názvem Než jsme tě poznala, jež vypráví příběh usedlé, optimistické a upovídané Louisy Clarkové a náladového a depresivního Willa, který žil vždycky velmi aktivní život. Tedy až do osudové nehody, při které prodělal poranění páteře, jež ho odkázalo na pomoc druhých. Svět bez hranic plný adrenalinu, peněz a neomezených možností je Will nucen vyměnit za bezbariérový byt, invalidní křeslo a otravnou ošetřovatelku Louise.

Ačkoli si lze jen těžko představit nesourodější dvojici, Will postupem času procitá a díky neodbytné Louise se opět cítí naživu. Když se s ní ale podělí o svůj plán, zůstane nepochopen. Louise tak bude muset přemýšlet o tom, zda je schopna jít proti vlastnímu přesvědčení pro někoho, koho miluje.

Námi to končí

Spisovatelka Colleen Hooverová se proslavila příběhem z roku 2014, který čtenáři znají pod názvem Bez naděje. O dva roky později přichází s dílem Námi to končí, bestsellerem deníku New York Times. Kniha zachycuje příběh ženy jménem Lily, která si v životě mnohé zažila. Ne vždy to měla jednoduché, ale zdá se, že nejhorším dnům je konec. Momentálně totiž žije v Bostonu a má neskutečně přitažlivého manžela, neurochirurga jménem Ryle, který svou ženu nadevše miluje.

Všechno se zdá být perfektní, dokud nepřijde tvrdá rána, která dosud harmonický vztah značně zkomplikuje. Do Lilyina života se navíc vrátí také její dětská láska Atlas, což odstartuje řetězec událostí, které ani sama hrdinka nemohla předvídat. Navíc bude muset učinit nejedno životní rozhodnutí.

Měsíční kroniky

Čtyřdílná série Měsíční kroniky, která je doplněna o prequel a povídkovou knihu, není úplně typicky romantickým dílem. Kromě milostných příběhů v sobě totiž mísí prvky sci-fi a pohádek. Děj se točí kolem čtyř hrdinek, konkrétně kolem kyborgské mechaničky Cinder, rázné Scarlet, plaché Cress a okouzlující Winter, jež prožívají lásku, nenávist, válku ale i smrt.

Ačkoli každá kniha vypráví příběh o jedné z nich, jejich dějové linky se prolínají. Mají navíc společného nepřítele v podobě královny Levany. Aby každá z dívek dosáhla svého šťastného konce, musejí společně rozdmýchat povstání a zvítězit ve válce, která zuří už příliš dlouho. Válce, která sahá daleko za zemský povrch.

Gejša

Neotřelý romantický příběh lze hledat i východně od nás. Konkrétně v Japonsku, kde žije malá velmi chudá dívka Čijo, která si ze všeho nejvíc přeje stát se gejšou, společnicí významných mužů. Když je ale ve svých devíti letech prodána do Gionu, kjótské čtvrti gejš, ocitá se ve světě plném nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš, které mimo jiné zahrnuje tanec, zpěv či svůdné nalévání saké, svádí nelítostný boj se starší žárlivou gejšou Hacumomo, která ji bytostně nenávidí. Čijo se v urputném soutěžení o přízeň mužů totiž daří, a to i díky jejím atypickým šedým očím.

Dříve osamělou vesnickou dívku nezastaví ani podlosti a intriky ostatních, co ale netuší, je, že od teď bude muset svádět boj také sama se sebou. Zradí ji totiž vlastní srdce. Protože ačkoliv ví, že pro opravdový milostný vztah v jejím životě není místo, začne si pokládat jednu zásadní otázku: splním si svůj sen, nebo se vzdám všeho, abych získala jediného muže, po kterém jsem kdy zatoužila?

Neobyčejný příběh Gejša je inspirován skutečnou událostí, kterou na papír přenesl spisovatel Arthur Golden, jenž na Harvardově univerzitě vystudoval dějiny umění zaměřené na Japonsko a posléze nějaký čas působil v Tokiu.

Pýcha a předsudek

Náš žebříček by nebyl kompletní, pokud by v něm chyběla jakákoliv klasika od spisovatelky Jane Austenové, představitelky rodinného románu. Kdo její četbu zná, ví, že ve svých dílech obvykle zachycuje život venkovských vyšších vrstev a hlavními postavami jejích příběhů bývají typicky inteligentní a morálně silné hrdinky. Ani dílo Pýcha a předsudek není v tomto ohledu výjimkou.

Její nejslavnější román přenese čtenáře na přelom 18. a 19. století na anglický venkov, kde žije rodina Bennetových, jejíchž pět dcer shání movité ženichy na vdávání. Dobře totiž vědí, že svatba je pro ženu bez věna jedinou možností zaopatření, a tak rodina takticky rozhazuje sítě.

Uprostřed toho všeho se pak ocitá druhorozená Elizabeth, která bojuje o to, aby mohla sama rozhodovat o svém životě. Cestu jí zkříží okouzlující pan Darcy, o jehož vlastnostech má ihned jasno. Je to poněkud pyšný, povýšený a pohrdavě působící muž. Netuší však, že se stala terčem jeho zájmu.

Vampýrská akademie

Prvky fantasy a romantiky se mísí i v šestidílné sérii Vampýrská akademie od spisovatelky Richelle Meadové, která popisuje příběh dvou nerozlučných kamarádek, morojské princezny Lissy a dhampýrky Rose, v jejíž žilách koluje lidská i vampýří krev. Zatímco Lisa pochází ze šlechtického vampýrského rodu a je předurčena vládnout, Rose hodlá zasvětit život její ochraně.

Tu bude Lissa možná potřebovat mnohem dřív, než obě tušily. Přestože se obě nacházejí na území akademie, musejí být ve střehu. V jejím okolí se pohybují nebezpeční Strigojové, kteří chtějí morojskou princeznu zničit.

Paradoxně největší boj však Rose povede sama se sebou. Aby se na ochranu své přítelkyně mohla plně soustředit, musí se vzdát své životní lásky, pohledného dhampýra Dimitrije. Jak se ale ukáže, držet si ho od těla, je těžší, než sama předpokládala.

Dopisy, které nikdo nečetl

Romantická kniha Dopisy, které nikdo nečetl, která je dílem britské autorky Iony Greyové, prolíná současný svět s romantickým prostředím druhé světové války. Uprostřed ní se, v nálety zničeném Londýně, setkávají dva mladí lidé, nešťastně vdaná Stella a pilot amerického letectva Dan. Po několika společně strávených dnech plných štěstí a lásky odchází Dan bojovat. Přísahá však, že se pro Stellu vrátí.

O sedmdesát let později vhazuje bývalý pilot do schránky dopis adresovaný Stelle. Dopis, který je pouhým jedním z mnoha, jež za svůj život poslal, však neotevře Stella, ale mladá dívka Jess, která v domě hledá úkryt.

Růže pro Algernon

Do žebříčku jsme právem zařadili i úspěšný a zároveň poněkud znepokojivý příběh o experimentu s lidskou inteligencí. Růže pro Algernon od autora Daniela Keyese vypovídá o mentálně zaostalém mladíkovi Charliem, kterého si skupina vědců vybere pro svůj experiment, v rámci kterého se pokusí zvýšit jeho IQ. Stejný experiment předtím provedou na laboratorní myši jménem Algernon, která vykazovala nadprůměrnou myší inteligenci.

Mladík se po operaci mozku velmi rychle učí, jeho IQ se rapidně zvyšuje, a tak se rozhodne dát na dráhu vědce. Ačkoli jeho inteligence roste rychlým tempem, jeho emocionální schopnosti jsou potlačeny, zpočátku navíc není schopný sexuálního kontaktu. Přesto se zamiluje do své bývalé učitelky Alice, se kterou prožívá citově plný vztah. Myš, na které byl experiment proveden, však začne náhle vykazovat známky agresivity a ztrácí svou inteligenci. Algernon následně umírá a Charlie si uvědomuje, že ani jeho změna možná není trvalá.  

Jih proti Severu

Knihu Jih proti Severu od americké spisovatelky Margaret Mitchellové mnozí považují za největší romantické dílo všech dob. A není se čemu divit, vždyť se ve své době stala hned po Bibli druhou nejprodávanější knihou. Za román, na kterém autorka pracovala 10 let, navíc dostala Pulitzerovu cenu.

Velkolepý romantický příběh odehrávající se na pozadí občanské války vypráví příběh tvrdohlavé a rozmazlené dcery majitele plantáží Scarlett O’Harovové, která je vychovávaná jako pravá jižanská dáma podřizující se přísně daným společenským pravidlům. To ale nekooperuje s její vznětlivou povahou.

Kniha popisuje její duševní proměnu z vrtošivé dívky v samostatnou ctižádostivou ženu, která pro záchranu plantáže i svých milovaných udělá cokoli. Tak trochu se však plácá v osobních vztazích a nedokáže se vzdát své první velké lásky. A to ani poté, co potká pohledného a poněkud arogantního kapitána Rhetta Butlera.


Chybí v žebříčku vaše oblíbená romantická kniha? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Nejlepší romantické knihy, které nesmí chybět ve vaší knihovně
3.5 (70%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno