Nejlepší psychologické knihy, které mění pohled svět

1
16523

Existují knihy, které mají tak silný a poučný obsah, že dokáží změnit způsob, jakým se člověk dívá na svět kolem sebe. O některé z nich se navíc dodnes opírá celá řada odborníků. Zabrouzdejte do světa psychologie a obohaťte se o zajímavé postřehy a teorie. Možná vám to pomůže dívat se na věci z větší perspektivy anebo pochopit, proč se někteří lidé chovají tak, jak se chovají. Vyberte si některou z následujícího seznamu nejlepších psychologických knih.

A přesto říci životu ano – Viktor Emil Frankl

Svazek A přesto říci životu ano představuje spojení dvou textů zakladatele logoterapie a psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla. Ten ve svém díle popisuje, jakými fázemi odlidštění si museli procházet vězni koncentračních táborů. Ačkoli zažili věci, které si většina z nás ani neodkáže představit, tato strašná zkušenost jim otevřela cestu k porozumění vlastnímu životu.

V knize se objevují také Franklovy osobní zážitky z tábora smrti, které se mísí s pomyslným dialogem tří filosofů, kteří mu byli blízcí. Konkrétně se jedná o Sokrata, Spinozu a Kanta. V knize se čtenáři dočtou například to, že i v extrémních situacích, jakými byly tábory smrti, zůstává v člověku určitý prostor pro svobodu a odpovědnost, čehož se nesmí za žádnou cenu vzdát. Autor knihy A přesto říci životu ano je toho názoru, že nic nemůže zdolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.

Duše moderního člověka – Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung napsal spoustu naučných knih. Mezi ty nejzajímavější bezesporu patří Červená kniha, ale za zmínku rozhodně stojí i dílo Duše moderního člověka. V této knize nás autor seznamuje s mnoha životními otázkami, které se týkají lidských vztahů, snů, vizí, myšlenek, duše či hrozivé smrti. Současně Jung klade důraz na základní problémy současné psychologie a zabývá se psychiatrickou činností jako takovou.

Jung se při tvorbě svých knih inspiroval duchovnem, mytologií, filosofií i náboženstvím. Je považován za zakladatele analytické psychologie. Má také významný podíl na zkoumání příčin a léčby schizofrenie. Patří navíc k nejvýznamnějším osobnostem psychologie, z jejíž poznatků dodnes čerpá velká spousta odborníků.

Výklad snů – Sigmund Freud

Ačkoli byla tato kniha napsána téměř před sto lety, lze i po takové době tvrdit, že v mnoha ohledech nebylo toto dílo dodnes překonáno. Výklad snů od známého psychoanalytika Sigmunda Freuda se stal inspirací pro mnoho odborníků. Každého z nás už napadlo, proč se nám zdají sny. Někteří z nás o nich dokonce přemýšlejí a snaží se přijít na jejich skrytý význam.

Ačkoli nám tato kniha nezodpoví otázky na to, co přesně se nám zdálo a co naše sny znamenaly, vysvětlí nám, co všechno sen umí, jak ho chápat a co z něj lze vyčíst. Freud se navíc zabývá i svými vlastními sny a kniha se také velmi přibližuje vědeckému výzkumu. A přestože zprvu možná nezaujme, pokud se začtete, přečtete ji od začátku až do konce.

Kniha o duši – Thomas Moore

Co je Kniha o duši? Pohled hlubinné psychologie a spirituálních tradic na problémy všedního života. Autor Thomas Moore se ve svém díle Kniha o duši překvapivě nezaměřuje na ideu duše, ale na konkrétní způsoby, jak o duši pečovat během všedního dne. Inspiraci nachází v Platónových spisech, u renesančních básníků i ve Freudově a Jungově psychologii.

Kniha je zaměřena spíše sexuálně, ačkoli s velmi rozmanitým pojetím. Thomas Moore zde zdůrazňuje, že sexualita je jednou z nejdůležitějších součástí života. Dílo je tak vhodnou volbou zejména pro ty, kteří mají větší zájem o sebepoznání a nevadí jim příklady ilustrované z mytologie i filosofie ani transparentnost ohledně myšlenek o duši sexu.

Mít, nebo být? – Erich Fromm

Chcete přemýšlet o světě a cítíte, že s ním není něco v pořádku? Sáhněte po knize Mít, nebo být od Ericha Fromma, psychologa, sociologa a filosofa světového jména, který podobně jako vědci varuje před vyčerpáním přírodních zdrojů. V této knize autor předkládá analýzu naší orientace na vlastnění majetku.

Pohrává si s myšlenkou, že nás ostatní lidé zajímají jen v momentě, kdy z nich můžeme něco mít, obvykle jmění, slávu nebo rozkoš. Za tyto způsoby však také draze platíme, a to úzkostí a stresy, morální a psychickou degradací, citovou deprivací i beznadějí. Možná vás to překvapí, ale o Erichu Frommovi se psalo, že je apoštolem lidskosti a soucitu. Přesvědčit vás o tom může ve své knize, která srozumitelně osvětlí mnohé problémy lidské psychiky.

Umění milovat – Erich Fromm

I následující kniha patří mezi díla Ericha Fromma. Hlavním tématem je tentokrát láska, a to v různých podobách. Tento cit podle autora představuje základ tvořivé síly, aktivní péči o život, odpovědnost za život a úctu k němu. Praktický prožitek lásky má pak podobu čistě osobního zážitku, který může každý z nás pociťovat na zcela individuální úrovni.

Aby mohl člověk lásku cítit, je nutné, aby nejprve překonal vlastní narcismus a následně získal schopnost osvojit si objektivní obraz, to jednoduše řečeno znamená, aby viděl věci a lidi takové, jací ve skutečnosti jsou. Umění milovat rovněž záleží na schopnosti růst a vyvinout tvůrčí orientaci vůči světu i sobě samému. Tento niterní proces současně vyžaduje radikální společenskou změnu, která umožní splynutí milující povahy člověka s jeho společenskou existencí.

Jak si lidé hrají – Eric Berne

Někteří lidé tuto knihu považují za první skutečně vědecké dílo z oboru psychologie všedního dne. Kniha Jak si lidé hrají je dílo amerického specialisty v sociální psychiatrii a představuje utříděnou sbírku výstižných popisů stereotypních mechanismů, které u lidí slouží jako náhrada za opravdové prožívání nefalšovaných důvěrných vztahů.

Aby mohla kniha vzniknout, spojil Eric Berne své odborné schopnosti s literárním nadáním, srozumitelným jazykem sepsal složitou tématiku a připravil tak četbu, v níž nechybí poučení ani inteligentní zábava. Kniha velice originálním a názorným způsobem analyzuje běžné situace mezilidských vztahů v rodině a v pracovním kolektivu.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše – John Gray

To, že jsou muži a ženy v mnoha ohledech rozdílní, je veřejně známý fakt. S touto myšlenkou koneckonců pracuje i John Gray ve své knize Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, kde obě pohlaví popisuje jako návštěvníky z jiných planet. Ženy jako Venušanky a muže jako Marťany, kteří spolu dobře vycházeli. Respektovali totiž, že pocházejí odjinud. Pak je ale postihla ztráta paměti a na svůj rozdílný původ zapomněli.

Touto metaforou autor vysvětluje konflikty mezi muži a ženami a ukazuje, jak se odlišnost mezi pohlavími může projevit a bránit navázání uspokojivých milostných vztahů. Na základě svých mnohaletých zkušeností z oblasti poradce párů i jednotlivců navíc radí, jak neutralizovat rozdíly ve stylu komunikace, v citových potřebách i způsobech chování a dosáhnout tak většího porozumění mezi partnery.

Atlas pokrčil plecami – Ayn Rand

Kniha s nezvyklým názvem Atlas pokrčil plecami od filosofky a spisovatelky Ayn Rand u nás zatím vyšla pouze ve slovenštině a je považována za vrchol její celoživotní kariéry. Autorka do něj zabudovala prvky záhady, mravnosti, metafyziky, politiky, ekonomiky a samozřejmě i lásky a sexu. Náplní díla je pak také otázka toho, jaký vliv mají na svět šikovní lidé a jak se na nich ostatní přiživují.

Autorka vysvětluje, proč se tak děje a přichází s konspirační teorií o tom, co by se stalo, kdyby tito lidé začali stávkovat. Kniha čtenářům pomůže pochopit myšlení, motivaci i činy kladných a záporných postav. Pokud jste si navíc vědomi ubývající svobody a narůstající vládní moci a tyto skutečnosti vás nenechávají klidnými, je toto dílo určeno přesně vám.

Jednejte jako dáma, myslete jako muž – Steve Harvey

O rozdílnosti obou pohlaví pak pojednává i kniha Jednejte jako dáma, myslete jako muž, kterou napsal americký moderátor a bavič Steve Harvey. Ten za svou kariéru potkal už hodně skvělých žen, které byly krásné, vtipné a chytré, ale co se týče partnerských vztahů, dělaly jednu chybu za druhou. Jak je to možné? Podle Harveyho to má naprosto jednoduché vysvětlení. Nechaly si totiž radit od žen, nikoli od mužů.

Přitom je to právě opačné pohlaví, které jim dokáže efektivně pomoci. Moderátor se proto pomocí své knihy snaží ženy zasvětit do mozkového softwaru mužů a přesvědčit je, aby změnily způsob svého myšlení. Napoví jim navíc, jak diagnostikovat mamánka, kdy muže představit dětem a jak poznat, jestli to se vztahem myslí opravdu vážně.


Nenašli jste v našem přehledu vaši nejoblíbenější knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Nejlepší psychologické knihy, které mění pohled svět
4 (80%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

1 komentář

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno