Nejlepší krimi thrillery, které vás naprosto dostanou

0
8090

Detektivní thrillery mají u čtenářů momentálně obrovský úspěch a v knihkupectvích rozhodně patří mezi nejvyhledávanější tituly. Přečetli jste už všechny klasiky tohoto žánru, kam se řadí třeba série Milénium z pera Stiega Larssona, knihy Joa Nesbøho a Larse Keplera nebo temné příběhy Jefferyho Deavera, a chybí vám inspirace na další čtení? Podívejte se na náš seznam nejzajímavějších krimi thrillerů posledních let, které si zamilovali čtenáři po celém světě.

Série Martin Servaz – Bernard Minier

Máte rádi napětí a hledáte knihy, které vás zaujmou natolik, že nebudete moct ve čtení přestat? V tom případě si rozhodně nenechte ujít sérii dechberoucích thrillerů z pera francouzského spisovatele Bernarda Miniera, kde hlavní roli hraje kriminalista Martin Servaz. Nabízí totiž vynikající kombinaci dobře promyšlených zločinů, mrazivé atmosféry a neotřelého přístupu vyšetřovatelů, kteří se za každou cenu snaží dobrat pravdy.

První román temné ságy pojmenovaný Mráz zaznamenal ve Francii nečekaný úspěch a ihned po svém vydání se zařadil mezi bestsellery. Martin Servaz se v knize musí vydat za pracovníky vodní elektrárny, kteří jednoho zimního dne objeví mrtvolu koně bez hlavy zavěšenou na nosném stožáru lanovky, a je na něm, aby zjistil, jak tento hrozivý čin souvisí s místním magnátem Ericem Lombardem. Neméně napínavé jsou také všechny následující díly, které se nazývají Kruh, Tma, Noc a Sestry.

Série Erika Fosterová – Robert Bryndza

Mezi čtenářsky nejoblíbenější detektivní série současnosti se rozhodně řadí také knihy britského autora Roberta Bryndzy, který momentálně trvale žije na Slovensku a aktivně se věnuje psaní. Jeho poutavý cyklus krimi thrillerů sleduje případy neohrožené šéfinspektorky Eriky Fosterové, která při vyšetřování drsných případů využívá svou skvělou intuici, nikdy neváhá riskovat a často se pouští do hledání viníka na vlastní pěst.

Poprvé se s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou můžete setkat v knize Dívka v ledu, která se na pultech českých knihkupectví objevila v roce 2016. Román sleduje případ úmrtí mladé a krásné ženy z bohaté rodiny, jejíž tělo bylo nalezeno pod vrstvou ledu v jednom z londýnských parků. Ačkoliv se na první pohled zdá, že dívka vedla dokonalý život, Erika Fosterová brzy odhalí spojitost mezi její vraždou a smrtí tří místních prostitutek. Podobně napínavou zápletku nabízí také další díly temné krimi série včetně nejnovější knihy s názvem Smrtící tajnosti.

Série Inspektor Luc Callanach – Helen Fieldsová

Další sérii populárních krimi thrillerů má na svědomí britská spisovatelka Helen Fieldsová. Její knihy se soustředí na detektivní případy inspektora Luca Callanacha, který musel opustit slibnou kariéru v Interpolu, a jeho nové kolegyně Avy Turnerové. První vyprávění s názvem Dokonalé stopy přivede dvojici vyšetřovatelů do odlehlého kouta Skotské vysočiny, kde na popel shořelo ženské tělo. Na místě zbývá pouze zub a cár zkrvaveného šátku, podle kterého musí hlavní hrdinové identifikovat pachatele, jenž po sobě pečlivě zahlazuje všechny stopy.

Děj pokračování pojmenovaného Dokonalá kořist se odehrává v Edinburghu, kde dojde k sérii hrozivých zločinů. Místní charitativní pracovník zemře rukou neznámého pachatele uprostřed hudebního festivalu, učitelku z mateřské školky někdo uškrtí její vlastní šálou a po městě se navíc brzy začnou objevovat podivná graffiti, kterými vrah oznamuje totožnost své další oběti. Pokud se rozhodnete pustit i do třetího dílu s názvem Dokonalá smrt, dozvíte se, kdo se skrývá za vraždou nahé dívky z edinburských kopců.

Série Robert Hunter – Chris Carter

Máte rádi spíše drsnější detektivky, kde nechybí napínavá atmosféra strachu a zoufalství? Pak si rozhodně nenechte ujít knihy Chrise Cartera, kde vystupuje detektiv Robert Hunter. Tento spisovatel vystudoval psychologii a chování zločinců na Michiganské univerzitě a jako člen týmu soudní psychologie vyslýchal mnoho pachatelů včetně sériových a mnohonásobných vrahů, kteří byli odsouzeni k doživotním trestům. Právě tento autentický náhled na věc činí jeho knihy pro literární publikum tak zajímavé.

V první knize pojmenované Dvojitý kříž se detektivu Hunterovi plní jeho nejhorší noční můra – dopadený a popravený vrah znovu ožívá a pokračuje ve svém zrůdném díle. Pykal snad za jeho zločiny nevinný člověk? Nebo se tentokrát jedná o zvráceného napodobitele? Je pouze na Hunterovi, který se má stát hlavní obětí, aby tento případ co nejrychleji vyřešil. Pokud vás drsný styl Chrise Cartera zaujme, na pultech českých knihkupectví je momentálně k dispozici také devět pokračování včetně novinky s názvem Nenávist.

Série David Raker – Tim Weaver

Pokud patříte mezi příznivce akčních thrillerů, kde nechybí rychlý spád, řada překvapivých zápletek a pohled do života sympatického hlavního hrdiny, jenž se neohroženě vrhá do nebezpečí, mohla by vás zaujmout také série detektivních thrillerů z pera Tima Weavera. Jeho romány odkrývají čtenářům případy Davida Rakera, který se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách a zároveň se snaží vyrovnat s vlastní temnou minulostí.

První příběh Davida Rakera pojmenovaný Hon na mrtvého donutí vyšetřovatele vzít případ, o který rozhodně neměl zájem. Když totiž Mary Towneová nahlásí, že před týdnem viděla svého šest let pohřešovaného syna, který byl později prohlášen za mrtvého, je David Raker přesvědčený o tom, že ji pouze přemohl žal. Brzy však zjistí, že Alex nebyl ani zdaleka tak nevinný, jak se jeho matka domnívala, a bude muset čelit nejednomu nebezpečí. Série dále pokračuje románem Údolí mrtvých, kde Raker pátrá po zmizelé dívce, jejíž tajemství by ho mohla stát i život.

Případy oddělení Q – Jussi Adler-Olsen

Mezi nejoblíbenější krimi thrillery současnosti se právem řadí také napínavé romány dánského spisovatele Jussi Adler-Olsena, které byly přeloženy do více než šestatřiceti jazyků a díky všudypřítomné ironii a kritickému nadhledu si získaly srdce fanoušků po celém světě. Vypráví o kodaňském policejním oddělení Q, které se zabývá nevyřešenými případy. Hlavní roli zde hraje komisař Carl Morck, ale čtenáři se mohou těšit také na celou řadu jeho spolupracovníků v čele se svérázným arabským přistěhovalcem Asadem a mladou prostořekou Rose.

Celá série startuje knihou Žena v kleci, kde Carl Morck řeší případ mladé političky, která beze stopy zmizela před pěti lety. Druhý díl pojmenovaný Zabijáci zavede vyšetřovatele do Rovigu, kde byla před dvaceti lety nalezena mrtvá těla dvou brutálně zavražděných sourozenců. Nejnovější osmé pokračování s názvem Oběť 2117 čtenářům poté odhalí pohnutou minulost policisty Asada, který musí za pomoci svých přátel zabránit katastrofě uprostřed Evropy.

Čínské thrillery – Peter May

Dalším skvělým literárním počinem, který by rozhodně neměl uniknout milovníkům krimi thrillerů, je série s názvem Čínské thrillery. Knihy britského spisovatele Petera Maye zaujmou nejen krásnými obálkami, ale také svým děsivým nádechem a originálními zápletkami. V hlavní roli zde vystupuje čínský detektiv Li Jen, který spolupracuje s americkou soudní lékařkou Margaret Cambellovou při pátrání po nebezpečných vrazích, chladnokrevných zabijácích i dalších nelidských monstrech.

První svazek čínských thrillerů nese název Pán ohně. Detektivové se zde pouštějí do vyšetřování vraždy vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Pokračování pojmenované Čtvrtá oběť poté čtenářům představí případ rituálních poprav, zatímco román Sál smrti zavede vyšetřovatele do Šanghaje, kde je objeven hromadný hrob s osmnácti znetvořenými a rozkouskovanými ženskými těly.

Série Theo Cray – Andrew Mayne

Brutálně návykové romány, které vás prostě nenechají ani chvíli v klidu. Tak lidé popisují sérii krimi thrillerů z pera amerického spisovatele Andrew Mayna. Hlavní roli v nich hraje svérázný profesor bioinformatiky Theo Cray, který díky svým rozsáhlým vědeckým znalostem vnímá věci jinak než ostatní, což mu pomáhá při řešení zapeklitých případů. A jak se vlastně Andrew Mayne ke psaní příběhů z prostředí sériových vrahů dostal? Kromě toho, že si přál na stránkách knih prozkoumat nové vědecké teorie, ho inspiroval také bratr, který pracuje pro FBI, a otec, jenž sériové vraždy v minulosti vyšetřoval.

Série momentálně obsahuje tři samostatné díly. V knize s názvem Šelma se Theo musí poprat s případem dívky, kterou v montanských lesích údajně rozsápal medvěd. Podezřívavý profesor však tuší, že ve skutečnosti šlo o práci sériového vraha, a jelikož mu nikdo nevěří, musí se s ním utkat sám. Ve druhém románu pojmenovaném Hračkář požádá Thea o pomoc zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout. Nejnovější díl Teorie vraždy poté sleduje vyšetřování podivné dvojnásobné vraždy.

Série Sam Porter – J. D. Barker

Teprve nedávno spatřila světlo světa série detektivních thrillerů z pera amerického spisovatele J. D. Barkera, který do svých románů rád vnáší také prvky hororu, mystery a science-fiction. Jeho knihy sledují detektiva Sama Portera, který se s vervou pouští do hledání nebezpečných zločinců a zabijáků s pokřiveným vnímáním světa. První z jeho případů má název Čtvrtá opice. Sam Porter zde dlouhých pět let sleduje stopu psychopata, kterému se přezdívá Opičí vrah a který mu posílá balíčky a děsivým obsahem. Podaří se mu však šílence dopadnout a najít jeho příští oběť dřív, než bude pozdě?

Každý policista má případ, který se pro něj stane naprostou posedlostí. Výjimkou samozřejmě není ani Sam Porter, jenž se v pokračování pojmenovaném Pátá oběť pouští i přes zákaz FBI do pátrání po svém odvěkém nepříteli. Zatímco se oficiálně věnuje případu mrtvé dívky, kterou našli pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku, zároveň na vlastní pěst pronásleduje nebezpečného psychopata. A když se vydá po stopě staré rozmazané fotky, brzy zjistí, že jedna věc je ještě děsivější než mysl sériového vraha – mysl matky, která ho přivedla na svět.

Dívka ve vlaku – Paula Hawkins

Kniha roku 2015 a mezinárodní bestseller, který si podmanil žebříčky nejčtenějších titulů na obou stranách Atlantiku. Ptáte se, jaký román máme na mysli? Řeč je samozřejmě o thrilleru s názvem Dívka ve vlaku, jehož autorkou je slavná britská spisovatelka Paula Hawkins. Ten dokázal zaujmout nejen miliony dychtivých čtenářů, ale díky své popularitě se velice brzy dočkal také své filmové podoby.

A o čem tedy oblíbený detektivní thriller vypráví? Rachel každé ráno dojíždí vlakem do Londýna. Ráda si prohlíží útulné předměstské domky a pravidelně se jí zde naskýtá letmý pohled do soukromí mladého páru. Představuje si, že je zná, a pro sebe si je pojmenuje Jason a Jess. Jednou však nečekaně zahlédne něco šokujícího a brzy nato se dozví, že se Jess pohřešuje. Když se poté rozhodne obrátit na policii, stane se součástí příběhu, který nakonec obrátí život naruby všem kolem ní.

Kaštánek – Søren Sveistrup

Máte chuť na něco netradičního? Hitem roku 2018 se stal nenápadný román mezinárodně uznávaného dánského scénáristy Sørena Sveistrupa, který se podílel na celosvětově úspěšné sérii jménem The Crime (2007-2012). Jeho debutový krimi thriller pojmenovaný Kaštánek sází na skvěle propracované postavy, drsnou zápletku, napínavý děj a netradiční vyšetřovací metody. Čtenářům představí kriminalistu Marka Hesse, který patří mezi zkrachovalé existence v řadách policie.

Děj svého debutového románu zasadil Sveistrup na předměstí Kodaně. Tam totiž policie objevila tělo zavražděné ženy a podivného panáčka z kaštanů, na němž se nachází otisk prstu patřící zmizelé dívce, jejíž případ byl dávno uzavřen. Když krátce nato dojde k další vraždě a na místě činu opět leží kaštanová figurka, všichni pochopí, že si s nimi pachatel nelítostně zahrává. Dokáží ho však rychle zastavit, nebo svůj závod s časem prohrají?

Série Will Trent – Karin Slaughter

Co se týče o něco starších počinů, za zmínku rozhodně stojí také romány Karin Slaughterové, kde v hlavní roli vystupuje zvláštní agent FBI Will Trent. Ten spolu s dalšími atlantskými kriminalisty řeší případy brutálních zločinů a snaží se vypátrat nebezpečné násilníky i chladnokrevné vrahy. A proč si čtenáři příběhy americké spisovatelky tak oblíbili? Pravděpodobně z toho důvodu, že její knihy jsou temné, plné forenzních detailů, nasáklé zvrhlostí a mrazivou atmosférou, ale stále si udržují jistý nádech lidskosti.

Poprvé se s Willem Trentem můžete setkat v románu s názvem Triptych, kde si tajemný vrah vybírá své oběti podle specifických kritérií a pokaždé je svým typickým způsobem zohyzdí. Mezi nejnovější tituly z této série poté patří kniha Druhá oběť, ve které musí Will Trent vyřešit vraždu bývalého policisty a zároveň se poprat se svou problematickou minulostí, nebo román Poslední vdova, kde do hry vstupují záhadné únosy a nebezpečná spiknutí.

Případy Kim Stoneové – Angela Marsonsová

Ani ta nejtemnější tajemství nezůstanou pohřbená navždy. To moc dobře ví britská spisovatelka Angela Marsonsová, jejíž detektivní thrillery zaznamenaly v posledních letech fenomenální úspěch a okamžitě ji katapultovaly mezi nejčtenější autory krimi současnosti. Hlavní hrdinkou těchto příběhů je detektiv inspektor Kim Stoneová, která má pro strach uděláno, neohroženě pátrá po šílených zločincích a nebojí se vzít ani ty nejzvrácenější případy.

První z řady detektivek s Kim Stoneovou se nazývá Němý křik. Tam na povrch vypluje několik hrůzných zločinů, když policisté nejprve objeví brutálně zavražděnou ředitelku místní chlapecké školy a následně také lidské ostatky u bývalého dětského domova. Další brutální případ následuje v knize Ďábelské hry, kde Kim Stoneová řeší nález zmrzačeného ubodaného těla a současně pátrá po skupině pedofilů. Co se týče nejnovějšího počinu Angely Marsonsové, jedná se o krimi thriller Skryté karty, v němž ostřílenou vyšetřovatelku těžce zasáhne tragické úmrtí třináctileté dívky.

Série Grónsko – Mads Peder Nordbo

Na závěr musíme zmínit také novinku ze severského prostředí, kterou má na svědomí dánský spisovatel Mads Peder Nordbo. Ten již mnoho let pobývá v Grónsku a toto prostředí ho také inspirovalo k sepsání několika mrazivých krimi thrillerů. A zjevně vsadil na správnou kartu. Všudypřítomný led, mráz a divoká příroda totiž dodává jeho románům tu správnou napínavou atmosféru, díky které si získal přízeň mnoha čtenářů po celém světě.

Hlavním hrdinou románu Bez kůže je novinář Matthew Cave, který se po tragické nehodě stěhuje do Grónska. Brzy začíná psát pro místní noviny a je na něm, aby připravil reportáž o senzačním objevu mumie skandinávského Vikinga. Když ovšem ostatky nečekaně zmizí, rozhodne se pustit do pátrání na vlastní pěst, které ho zavede na stopu čtyř brutálních vražd z roku 1973. Co tyto dva zločiny spojuje? A podaří se mladému novináři nakonec zjistit pravdu? Pokud vás jeho dobrodružství zaujme, rozhodně si nenechte ujít ani druhý díl s názvem Ledový strach.

Další zajímavé tipy

Co se týče krimi thrillerů, v posledních letech je opravdu z čeho vybírat. Za zmínku jistě stojí třeba román Všude kolem černý les, který má na svědomí spisovatelka Ruth Wareová. Dívka jménem Leonora, která píše úspěšné detektivky, se zde bude muset postavit skutečné vraždě. Mezi nejlepší krimi thrillery poslední doby se jistě řadí také kniha jménem Sucho, kde autorka Jane Harperová čtenářům odkrývá tajemství australského městečka Kiewarra.

Milovníci napětí jistě ocení také novou sérii s členkou Londýnské metropolitní policie Charlotte Charlie Staffordovou, za níž stojí spisovatelka Sarah Flintová. Momentálně si můžete přečíst tři díly, a to konkrétně knihy Maminčin mazánek, Sběratel trofejí a Lháři, lháři… Krimi thrillery plné napětí dále nabízí třeba slovenský spisovatel Dominik Dán, americká autorka Tess Gerritsenová nebo také Nor Samuel Bjørk, který má na svědomí několik románů s vyšetřovatelem Holgerem Munchem.


Zapomněli jsme na váš oblíbený krimi thriller? Nevadí, dejte nám vědět v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno