Nejlepší knižní thrillery, kde o napětí rozhodně není nouze

0
12115

Máte rádi knihy, které ve vás při čtení vyvolávají silné emoce a až do konce vás udržují v neustálém napětí? Nezáleží na tom, zda vás láká tíživá atmosféra, nečekaný vývoj událostí, originální zápletka nebo temná tajemství, která neměl nikdy nikdo odhalit. Z nabídky poutavých thrillerů, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel, si vybere snad každý. Podívejte se na seznam těch nejlepších, s nimiž rozhodně nemůžete šlápnout vedle.

Misery – Stephen King

Ačkoliv je Stephen King známý především jako jeden z nejlepších současných autorů hororových příběhů, má na kontě také další populární díla. Jedním z nich je thriller s názvem Misery, v němž čtenáři mohou nakouknout do zákulisí spisovatelského procesu. Vypráví totiž příběh Paula Sheldona, autora slavných romantických knih o krásné Misery, kterého osudovou náhodou po těžké havárii zachrání jeho nejvěrnější a nejnadšenější čtenářka Annie.

Ačkoliv se na začátku zdá, že bývalá ošetřovatelka spisovateli touží především pomoci, ve skutečnosti z něj ve svém domě učiní nedobrovolného vězně. Během léčení ho zároveň přiměje, aby pokračoval v psaní Miseryiných příběhů. Celá situace má však jeden podstatný háček – vyprávění se musí vyvíjet podle jejích představ. A když se Paul pokusí o útěk, nebo Annie jeho styl psaní nevyhovuje, můžete si být jistí, že to pro něj bude mít velice nepříjemné následky.

Zmizelá – Gillian Flynnová

Když se roku 2012 na pultech knihkupectví objevil román Zmizelá a o několik let později došlo také na jeho filmové zpracování, fanoušci psychologických thrillerů byli z této knihy absolutně nadšení. Americká spisovatelka Gillian Flynnová zde vypráví příběh o manželství, které se na první pohled může zdát lidem ideální, ale ve skutečnosti v tomto případě zdání hodně klame.

Amy Dunnová, která vždy na okolí působila jako klidná a spokojená žena, nečekaně zmizí v den pátého výročí své svatby. Hlavním podezřelým se brzy stane její manžel Nick, který se chová velice podezřele. Ačkoliv tvrdohlavě prohlašuje, že je nevinný, zápisy z Amyina deníku i její přátelé tvrdí naprostý opak. Čemu by v takové situaci měla policie věřit? A jestli je Nick skutečně nevinný, kam se poděla Amy? Pokud se vám Zmizelá líbila, rozhodně byste neměli vynechat ani další dva populární romány z pera Gillian Flynnové, které se nazývají Ostré předměty a Temné kouty.

Za zavřenými dveřmi – B. A. Parisová

Téma dokonalého manželství, které ve skutečnosti není zas až tak idylické, jak by se na první pohled mohlo zdát, řeší také prvotina anglické spisovatelky B. A. Parisové s názvem Za zavřenými dveřmi. Jedná se o thriller, který člověka donutí zamyslet se nad vztahy lidí, které kolem sebe neustále potkává. Opravdu jsou všichni tak šťastní? Nebo to je jen dokonalá lež, kterou se snaží světu prezentovat?

Román Za zavřenými dveřmi vypráví příběh Jacka a Grace. Tento manželský pár prostě a jednoduše musíte obdivovat, a to i když nechcete. On totiž skvěle vypadá a hodně vydělává, zatímco ona je roztomilá, elegantní a šarmantní. A aby toho nebylo málo, mají se tak rádi, že všechno dělají spolu. Jenomže když se na věc podíváte dostatečně zblízka, zas až taková romantika to vlastně není. Grace totiž nikdy nezvedá telefony, nesmí přijímat žádná pozvání, pokud se netýkají také jejího manžela, a co víc, okno do jejich ložnice je zamřížované.

Hannibal Lecter – Thomas Harris

Mezi nejpopulárnější knižní thrillery se jistě řadí také čtyřdílná série o Hannibalu Lecterovi, kterou má na svědomí americký spisovatel Thomas Harris. Hned první kniha pojmenovaná Červený drak představí čtenářům policistu Willa Grahama, který se snaží odhalit sériového vraha, jenž se považuje za Červeného draka z obrazu Williama Blakea a jako oběti svého brutálního vraždění si vybírá šťastné rodiny. Zároveň se zde literární publikum seznámí s postavou doktora Hannibala Lectera, který v příběhu vystupuje jako brilantní psychiatr, ale zároveň i sériový vrah se sklony ke kanibalismu.

Ještě mnohem větší úspěch zaznamenala Harrisova druhá kniha o Hannibalu Lecterovi, kterou pojmenoval Mlčení jehňátek. Ta se totiž dočkala také filmového zpracování v hlavní roli s Anthony Hopkinsem, který za ztvárnění šíleného psychiatra dokonce vyhrál Oskara. Druhý díl sleduje pátrání agentů FBI, kteří se snaží najít sadistu vraždícího ženy, zatímco jim s případem pomáhá právě doktor Lecter. Třetí díl pojmenovaný jednoduše Hannibal poté sleduje osudy Masona Vergera, který je jednou z Lecterových přeživších obětí a nyní ze všeho nejvíce touží po pomstě.

Sběratel – John Fowles

Pomysleli jste někdy na to, jaké by to bylo, kdyby vás někdo unesl a zavřel na místě, kde vás nikdo nikdy nebude hledat? Přesně na toto téma se soustředí osobitý experimentální psychothriller Johna Fowlese, který se nazývá Sběratel. Vypráví příběh osamělého podivína Fredericka Clegga, který příliš nezapadá do okolní společnosti, straní se lidí a ve volném čase se věnuje rozšiřování své nemalé sbírky motýlů.

Když jednoho dne Frederick náhodou získá větší obnos peněz, zakoupí nový dům na samotě. Po delší době, kdy zpovzdálí pozoroval mladou studentku umění Mirandu Greyovou, se ji rozhodne unést a uvězní ji ve svém sklepě. Nechce jí ublížit, chce ji prostě jen vlastnit, mít ji na blízku a přiblížit se jí. Je navíc přesvědčený, že když stráví s Mirandou dostatek času, nakonec se do něj zamiluje. Fowlesova próza nabízí čtenářům náhled do dívčiny mysli, ale postupně odhaluje také pohnutky únosce.

Dan Brown – Andělé a démoni

Pokud jde o dobrodružné thrillery, kde nikdy není o napětí nouze, nesmíme samozřejmě zapomenout ani na knihy Dana Browna. Tento americký spisovatel je proslulý především díky sérii románů, ve kterých hraje hlavní roli profesor náboženské ikonologie a symbolologie Robert Langdon. Jejich děj se pohybuje na hraně mezi realitou a fikcí a zároveň je v nich patrné také Brownovo nadšení pro historii a kryptografii.

Dobrodružství Roberta Langdona jsou momentálně rozdělená do pěti samostatných knih, mezi něž patří romány Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený symbol, Inferno a Počátek. V každém z nich se univerzitní profesor zaplete do jiného nebezpečí, kterému poté musí chtě nechtě čelit. Při honbě za pravdou procestuje nejeden kout světa, musí vyřešit mnohé šifry a záhady, sleduje skryté symboly a odkrývá dávná tajemství, která měla zůstat navždy skrytá.

Musíme si promluvit o Kevinovi – Lionel Shriverová

Tři dny před svými šestnáctými narozeninami zastřelil Kevin sedm spolužáků a také svou učitelku. Proč to udělal? Na to se snaží přijít jeho matka Eva, která píše svému odcizenému manželovi sérii brutálních dopisů. V těch se vrací ke své minulosti, zabývá se složitými rodinnými vztahy a pokouší se odhalit drsnou pravdu, kterou možná ani znát nechce. Tak přesně je koncipován psychologický thriller Musíme si promluvit o Kevinovi, který má na svědomí Lionel Shriverová.

Když se úspěšná podnikatelka Eva provdala za konvenčního Franklina, vůbec si nebyla jistá, jestli by vůbec někdy chtěla mít děti. A Kevin, který se jí později narodil, jako by to odjakživa tušil. Choval se k ní otevřeně nepřátelsky, byl necitlivý a otcovy nedostatky nepřímo kladl za vinu právě své matce. Příchod roztomilé mladší sestry Celie situaci navíc ještě zhoršil. A tak Kevinův příběh s děsivou nevyhnutelností postupně směřoval ke dni masakru.

Žena v okně – A. J. Finn

Mezi nejlepší knižní thrillery, které se na pultech knihkupectví objevily relativně nedávno, se zařadil také román Žena v okně. Ten má na svědomí americký spisovatel a bývalý literární kritik Daniel Mallory, jenž knihu publikoval pod pseudonymem A. J. Finn. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Nejen že si kniha získala přízeň milionů čtenářů, ale inspirovala také režiséra Joe Wrighta, který podle ní natočil stejnojmenný film.

A o čem vlastně tento psychologický thriller vypráví? Hlavní hrdinkou je Anna Foxová, která žije sama a před lidmi se uzavírá ve svém vlastním světě. Z domu v podstatě nevychází a svůj volný čas proto vyplňuje sledováním starých filmů, popíjením vína a také špehováním sousedů. Když se však do protějšího domu nastěhují Russelovi, všechno se změní. Anna totiž zahlédne, co neměla. Její nejistý svět se začne pomalu, ale jistě hroutit a na povrch brzy vypluje šokující tajemství.

Nevítaný host – Shari Lapena

Před několika lety se v knižním světě se svými thrillery, které čtenářům servírují jedno šokující odhalení za druhým, proslavila také kanadská spisovatelka Shari Lapena. Nadšené reakce literárního publika sklidil hned její první román nazvaný Manželé odvedle a podobného úspěchu se brzo dočkala také kniha Někdo cizí v domě. V roce 2019 nabídla česká knihkupectví její třetí psychothriller pojmenovaný Nevítaný host, který se opět dočkal pozitivního hodnocení.

Poslední dílo kanadské autorky sleduje odlehlý venkovský hotel, kam na zimní víkend přijíždí několik hostů. Ve chvíli, kdy návštěvníci dorazí, však udeří silná sněhová bouře, která odstřihne celé místo od elektřiny i kontaktu se zbytkem světa. Na tom by nebylo nic tak hrozného, kdyby navíc hned první noc nedošlo k tragické nehodě. Jedna žena totiž spadne ze schodů a zabije se. A jelikož nikdo neví, zda se jednalo o nehodu, nebo zaviněný pád, baterie mobilních telefonů se postupně vybíjejí, a nakonec dojde i k dalšímu úmrtí, nedůvěra mezi hosty se rychle změní v paranoiu.

Poslední dívka – Riley Sager

Před deseti lety jela Quincy Carpenter s pěti přáteli na dovolenou, ale vrátila se sama a stala se tak členkou „FINAL GIRLS“. Bohužel to je však klub, do kterého nikdo patřit nechce. Ptáte se proč? On totiž podle novinářů sdružuje ženy, které přežily nějakou tragickou událost a zůstaly samy. Kromě Quincey tam patří třeba Lisa, která po útoku teroristy ztratila devět kamarádek z vysokoškolského sesterstva, nebo Sam, která přežila útok maskovaného muže. Média sice touží udělat rozhovor se všemi dívkami najednou, ale ty se snaží na prožité trauma zapomenout.

Na začátku thrilleru Poslední dívka, který má na svědomí spisovatel Riley Sager, je na tom Quincy už celkem dobře. Má milého snoubence, krásný byt a populární blog o pečení. Zároveň dochází do terapeutické skupiny a na blízku je jí také policista, který ji před lety zachránil. Minulost by zůstala pohřbená hluboko v jejím podvědomí, kdyby jednoho dne nenašli Lisu mrtvou. Když se na prahu Quncyina bytu objeví také druhá Final Girl Sam a na světlo vyjdou nové okolnosti ohledně Lisiny smrti, Quincy si bude muset chtě nechtě vzpomenout, co se vlastně před deseti lety skutečně událo.

Kříďák – C. J. Tudorová

Všichni máme nějaká tajemství. Ačkoliv se před nimi často snažíme raději utéct, ona si nás stejně najdou. A pak to nemusí dopadnout dobře. Přesně takovou situaci čtenářům odkrývá ve své prvotině spisovatelka C. J. Tudorová. Její román pojmenovaný Kříďák se stal mezi milovníky thrillerů hitem posledních let, který vzal zahraniční i česká knihkupectví útokem. Tento příběh má totiž tu správnou napínavou atmosféru, která vás při čtení doslova pohltí.

Všechno začalo roku 1986, kdy se na pouti v městečku Anderbury stala tragická nehoda. Tam také dvanáctiletý Eddie potkal svého nového učitele pana Hallorana, kterému se začalo přezdívat pan Křída. Ten také přivedl Eddieho partu na myšlenku tajně se dorozumívat pomocí křídových kreseb. A byla to opravdu zábava, tedy alespoň do chvíle, než je křídoví panáčci dovedli k mrtvému a na kousky rozřezanému dívčímu tělu. Není proto divu, že když Eddie po třiceti letech najde ve schránce obálku s panáčkem a kusem křídy, jeho noční můry se opět vrací.  

Dětské zoubky – Zoja Stage

Pokud jde o nejlepší knižní thrillery, v roce 2019 se mezi oblíbené knihy tohoto žánru zařadil také psychologický román Dětské zoubky, který má na svědomí Zoja Stage. Ten na čtenáře zapůsobil nejen svou napínavou atmosférou, ale také formou, kde autorka často nabízí více otázek než odpovědí a dokáže si udržet svá tajemství až do šokujícího a pro mnohé velice nečekaného konce.

A o čem tedy kniha Dětské zoubky vypráví? Hlavní hrdince Suzette se nedaří žádným způsobem navázat vztah se svou sedmiletou dcerou Hannou. Ta s ní totiž z nějakého neznámého důvodu nemluví. A co víc, již od nejútlejšího dětství ji odmítá a Suzette má dokonce dojem, že ji možná i nenávidí. Ačkoliv by jí chtěl manžel věřit, že je Hanna krutá a nenormální, prostě se k tomu nemůže donutit. Vždyť s ním přece dcerka normálně komunikuje. Je tedy Hanna pouze zlobivá holčička, která tímhle způsobem vyjadřuje svou kreativitu a inteligenci? Nebo se opravdu snaží svou matku zabít?

Další zajímavé tipy

Zajímavých thrillerů je na zahraničním i českém trhu opravdu hodně. Zmínit musíme třeba román Tichá pacientka z pera Alexe Michaelidese, který vyhrál první cenu za nejlepší thriller v Goodreads Awards za rok 2019. Čtenáři si oblíbili také knihu pojmenovanou jednoduše Ty, kterou má na svědomí spisovatelka Caroline Kepnesová. Ta se také později stala základem pro vytvoření populárního stejnojmenného seriálu.

Posledním tipem na napínavé čtení je román Chrastění kostí od Fiony Cumminsové. Tento příběh je zasazen do londýnské čtvrti Blackheath a představuje náhled do mysli psychopata, jenž tajně vede dva různé životy. Aby ukojil svou posedlost a rozšířil svou sbírku, musí se opět vydat na lov. A tak začíná děsivá hra na kočku a myš, kde bude záležet pouze na tom, zda se lidé vzdají naděje, nebo si ji dokáží podržet i ve chvíli, kdy se vše zdá naprosto ztracené.


Nenašli jste v našem výběru zajímavých knižních thrillerů svou oblíbenou knihu? Nebo s některou naší volbou nesouhlasíte? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší knižní thrillery, kde o napětí rozhodně není nouze
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno