Nejlepší knihy všech dob, které patří mezi literární klasiku

2
51375

Každý považuje za nejlepší knihu na světě něco jiného. Někdo má rád válečné romány, jiný dává přednost humorné literatuře a další prostě nedá dopustit na sci-fi a fantasy. Některé tituly se však v seznamech nejlepších knih na světě objevují častěji než ty ostatní. Podívejte se na náš výběr dvaceti děl klasické literatury, která se čtenářům navždy vryla do paměti.

Velký Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

Sestavit žebříček nejlepších knih, ať už jde o celkový přehled nebo o nějaký konkrétní žánr, není vůbec jednoduché. Co se týče literární klasiky, rozhodně zde však nesmí chybět Velký Gatsby. Tento společenský román, jehož autorem je americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald, se na pultech knihkupectví poprvé objevil roku 1925. Ačkoliv nebyl za autorova života příliš populární, během 50. let si získal oblibu čtenářského publika a díky působivému zpracování amerického snu se zařadil mezi povinnou četbu na mnoha školách po celém světě.

Děj románu se odehrává na Long Islandu a čtenářům přibližuje život v období 20. let 20. století, které se označuje také jako jazzový věk. Vypravěč příběhu Nick Carraway se v té době stěhuje do New Yorku a doufá, že na burze vydělá nějaké peníze. Když ale potká tajemného miliardáře Jaye Gatsbyho, dostane se do víru exkluzivních večírků a milostných pletek a je nucený sledovat, jak to chodí ve vyšší společnosti, jeho pohled na svět se jednou provždy změní.

Na větrné hůrce – Emily Brontëová

Mezi nejlépe hodnocené knihy všech dob se jistě řadí také román Na větrné hůrce z pera anglické spisovatelky Emily Brontëové. Slavné romantické dílo, které mohou čtenáři znát také pod názvem Bouřlivé výšiny či Vichrné návrší, poprvé spatřilo světlo světa již roku 1847. Svým nekonvenčním přístupem ke křesťanství, netradičním pojetím dobra a zla a tím, že neodsuzuje činy hlavních postav, dílo šokovalo viktoriánskou společnost. Dnes je však považováno za jednu z nejvýznamnějších knih anglické literatury.

Příběh slavného romantického díla se točí kolem samoty uprostřed mokřin, kam po delší době přijíždí nový nájemce. Toho usedlost a místní obyvatelé zaujmou natolik, že se rozhodne vypátrat složitou historii dvou rodů, které zde v minulosti žily. Postupně tak odhalí příběh krásné Kateřiny a drsného Heathcliffa, kde hlavní roli hraje nenaplněná láska, nenávist a touha po pomstě.

1984 – George Orwell

Co se týče nejzásadnějších děl 20. století, rozhodně nesmíme opomenout klasický antiutopický román spisovatele George Orwella s názvem 1984. Kniha, která přímo reaguje na totalitní režimy, zobrazuje svět, kde vládne tvrdá diktatura v čele s Velkým bratrem, lidská individualita je považována za zločin a vše, co odporuje kolektivnímu myšlení, se krutě trestá. Lidé si dílo i po letech velmi cení, a to především díky jeho nadčasovosti a myšlenkám, které jsou stále více relevantní i v dnešním světě.

Orwell, který napsal svůj nejznámější román v roce 1947, nepodlehl poválečné euforii tak jako mnozí jeho kolegové. Místo toho se rozhodl zaměřit na ožehavá témata, jako je cenzura, neustálá kontrola, nemožnost svobodného rozhodování a eliminace jakýchkoliv citových projevů. Hlavní hrdina románu 1984 se jmenuje Winston Smith, žije v Londýně ve fiktivní zemi jménem Oceánie, pracuje na Ministerstvu pravdy a patří mezi obyčejné členy proletariátu. Jednoho dne se však rozhodne zjistit pravdu o minulosti, ačkoliv dobře ví, že jej na každém kroku sleduje ideopolicie.

Pán much – William Golding

Seznam nejlepších knih všech dob by jistě nebyl kompletní ani bez dnes již klasického dramatického románu s názvem Pán much, který vypráví drsný příběh o přežití na opuštěném ostrově a o tom, jak se lidská povaha bez kontaktu s civilizací dokáže rychle proměnit. Kromě napínavé zápletky kniha řeší spoustu kontroverzních témat, jako je vrozený sklon lidí k páchání zla, hranice mezi civilizací a barbarstvím nebo třeba rozpor mezi prospěchem jednotlivce a kolektivním blahem. Autorem tohoto populárního románu je anglický spisovatel William Golding, jehož dílo bylo později oceněno Nobelovou cenou za literaturu.

Příběh, který se odehrává během světové války, se soustředí na skupinku chlapců ztroskotaných na pustém ostrově. Ti se i bez dohledu dospělých pokoušejí vybudovat demokratickou společnost a nastolit své existenci nějaký řád, katastrofálně však ve své snaze selhávají. Zároveň se u nich projeví ty nejhorší lidské pudy a z civilizovaných chlapců se brzy stává smečka, kde rozhodují ti nejsilnější, zatímco slabé články se musí podřídit jejich vůli. A kdo s nimi nesouhlasí, bude za svůj vzdor tvrdě potrestán.

Bílá velryba – Herman Melville

Některými čtenáři zbožňovaný, jinými naprosto nenáviděný. To je román s názvem Bílá velryba, který roku 1851 vydal americký spisovatel Herman Melville. Ačkoliv dílo kvůli své originalitě v době vydání nenašlo pochopení literárního publika, po první světové válce si získalo pozornost širší veřejnosti. Kromě nepopiratelné literární hodnoty je totiž kniha významná také tím, že přináší spoustu důležitých přírodovědeckých poznatků o životě velryb.

Román Bílá velryba popisuje plavbu velrybářské lodi Pequod a její hon za obrovským bílým vorvaněm, kterému námořníci neřeknou jinak než Moby Dick. Navzdory nepřízni počasí i ekonomické nevýhodnosti situace podléhá kapitán Achab své posedlosti mořským tvorem a nutí posádku neustále v honbě pokračovat, což se jim však nakonec stává osudným. Na pozadí příběhu tak Melville mistrně rozvíjí také úvahy o smyslu lidského pachtění za nereálným cílem a honba za bílou velrybou se tak stává metaforou věčného lidského souboje s přírodou, kterou nelze jednoduše spoutat.

Sto roků samoty – Gabriel García Márquez

Mezi nejvýznamnější latinskoamerické, ale zároveň i světové romány se během 70. let minulého století navždy zapsala také kniha Sto roků samoty z pera kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. V symbolickém příběhu, který představuje jakési podobenství o lidské samotě, stárnutí a smrti, autor zdůrazňuje, že individuální osamělost lze překonat pouze díky lásce a mezilidské solidaritě.

Stěžejní dílo magického realismu vypráví o několika generacích široce rozvětvené rodiny Buendíů, která žije ve fiktivní vesničce jménem Macondo. Díky velkému množství reálných i fantastických epizod autor skvěle popisuje vývoj jihoamerického kontinentu od začátku občanských válek až po nástup imperialismu. Zároveň také postupně odhaluje kruté příhody šesti generací Buendíů, u nichž se neustále vyskytují podobné povahové rysy, sklon k osamělosti a nedostatek citu.

Anna Karenina – Lev Nikolajevič Tolstoj

Když se někoho zeptáte na nejlepší knihy na světě, spousta lidí si vybaví díla proslulých ruských autorů. Ačkoliv tyto romány, jako je například Vojna a mír, Zločin a trest nebo třeba Evžen Oněgin, v některých čtenářích kvůli spojení s povinnou četbou ve škole dodnes budí hrůzu, jiní na ně nedají dopustit. Mezi taková díla se samozřejmě řadí i román Anna Karenina z pera Lva Nikolajeviče Tolstého, který patří mezi nejslavnější psychologická díla a tragické příběhy v dějinách literatury.

Anna Karenina je aristokratka, manželka státního úředníka i spořádaná matka. Pohybuje se ve vyšších kruzích ruské společnosti a může se zdát, že má vlastně vše, po čem by ženské srdce mohlo toužit. Když se však seznámí s důstojníkem Alexejem Vronským, rozhodne se dát před společenskými konvencemi přednost upřímnému citu. Kvůli poklesku v podobě netajeného milostného poměru ji ale společnost odsoudí, což ji přivádí do bezvýchodné situace. Svou beznaděj, která se postupně prohlubuje, nakonec řeší skokem pod kola nákladního vlaku.

Kdo chytá v žitě – J. D. Salinger

Pokud jde o díla, která nějakým způsobem formovala předchozí generace, nesmíme opomenout knihu Kdo chytá v žitě od amerického spisovatele J. D. Salingera. Román o strastech dospívání, který se v angličtině označuje jako coming-of-age story, se stal terčem kritiky kvůli užívání vulgarismů, ale vysloužil si zároveň zájem širokého publika. Autorovi se v něm totiž podařilo skvěle vykreslit hněv dospívající mládeže, hlubokou vnitřní nejistotu, pocity ukřivděnosti, pokrytectví dospělých, povrchnost celé okolní společnosti a zoufalé hledání něčeho, co má doopravdy smysl.

Děj románu se odehrává během tří dnů ve fiktivním pensylvánském městečku a následně také v New Yorku. Hlavním hrdinou je sedmnáctiletý Holden Caulfield, který se stává nespolehlivým vypravěčem svého životního příběhu a sarkasticky glosuje veškeré dění kolem sebe. Když ho před Vánocemi vyhodí ze školy, rozhodne se nejít přímo domů k rodičům a vrhá se do divokého nočního života v New Yorku. Jamile však poznává bezohlednost světa a dostane se na pokraj zhroucení, hledá pochopení u své mladší sestry Phoebe, která je pro něj jedinou oporou.

Pýcha a předsudek – Jane Austenová

Na seznamu nejlepších knih rozhodně nesmí chybět ani kniha s názvem Pýcha a předsudek z pera anglické spisovatelky Jane Austenové, která se označuje jako román rodinného života. Toto dnes již klasické dílo nejen neustále patří k nejčtenějším romantickým knihám, ale stalo se zároveň inspirací pro mnoho dalších románů i filmových zpracování.

Příběh z prostředí vyšších vrstev anglického venkova líčí osudy pěti sester Bennetových, jejichž matka se je snaží za každou cenu co nejlépe provdat. Když se na nedaleké panství přestěhuje bohatý pan Bingley, začíná proto okamžitě hon na tuto skvělou partii, kterou chce dohodit nejstarší dceři Jane. Hlavní hrdinkou celé knihy je však druhorozená Elizabeth, která sice není mezi svými sestrami ta nejkrásnější, ale zato velice inteligentní a vtipná. Jakmile se však setká s odměřeným panem Darcym, který je pro ni ztělesněním pýchy, její život se nadobro změní.

Hlava XXII – Joseph Heller

O válce toho bylo napsáno mnoho a některé z těchto románů se lidem hluboce vryly do paměti. Jedním z nich je také nejznámější dílo amerického spisovatele Josepha Hellera s názvem Hlava XXII, které inspirovaly autorovy vlastní zážitky z druhé světové války. Spíše než na krutosti krvavých konfliktů se však kniha soustředí na nesmyslnost celé války, zesměšňuje její principy, americké vojáky i absolutní moc byrokratického systému.

Příběh, který čtenářům nenabízí jedno souvislé vyprávění, ale představuje spíše sled jednotlivých příhod, sleduje osudy kapitána Yossariana. Ten slouží společně s několika přáteli u letecké jednotky na ostrůvku Pianosa, jenž se nachází ve Středozemním moři, za každou cenu se však snaží uniknout své letecké povinnosti, jelikož si moc dobře uvědomuje, že ve válce riskuje život. V cestě domů mu nicméně brání stále se zvyšující počet povinných letů, vojenská byrokracie a nelogické předpisy, kam patří i Hlava XXII.

Jako zabít ptáčka – Harper Leeová

Okamžitě po vydání v roce 1960 zaznamenal román Jako zabít ptáčka z pera spisovatelky Harper Leeové obrovský úspěch, vyhrál Pulitzerovu cenu a zařadil se mezi klasická díla moderní americké literatury. Na čtenáře zapůsobilo především to, jak se autorka mistrně potýká s vážnými společenskými problémy, jako je rasová nerovnost, předsudky a nespravedlivé jednání některých lidí nebo třeba znásilnění.

Román Jako zabít ptáčka vypráví o černošském muži, který je křivě obviněn ze znásilnění bělošky, za což je následně také postaven před soud. Příběh o justiční vraždě nevinného člověka, který se odehrává v první třetině 20. století na americkém jihu, však čtenář nesleduje v první osobě, ale pohledem dvou malých dětí. Jejich otec Atticus totiž bere případ jako věc osobní cti a rozhodne se stát obhájcem nevinného muže.

Hrabě Monte Cristo – Alexandre Dumas

K nejproslulejším románům 19. století se dozajista řadí známé francouzské dílo s názvem Hrabě Monte Cristo, které sepsal Alexandre Dumas starší ve spolupráci s profesorem historie Augustem Maquetem. Příběh zmařeného života, lidské zloby, zuřivé vytrvalosti a neutichající touhy po pomstě, čtenáře nejen udržuje neustále v napětí, ale zároveň jim odkrývá také obraz společenského života ve Francii v první polovině 19. století.

Děj se odehrává během bouřlivého období po pádu císaře Napoleona a sleduje osudy Edmonda Dantèse, který pracuje jako lodní důstojník na obchodní lodi Faraón. Jeho slibně rozjetá kariéra a krásná snoubenka jsou však terčem závisti okolí, což vede k tomu, že mladíka jeho nepřátelé udají jako bonapartistu. Během uvěznění v pevnosti If se však Dantès spřátelí s abbé Fariou, který mu prozradí, kde se ukrývá obrovský poklad, což dodá zdrcenému muži novou naději a po útěku tak může uskutečnit pomstu, po které tak dlouho toužil.

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Jakmile se roku 1719 poprvé na pultech objevila kniha Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crueoa, námořníka z Yorku, kterou čtenáři dnes znají spíše pod jednoduchým názvem Robinson Crusoe, nikdo asi netušil, jak úspěšná jednoho dne bude. Zakládající dílo subžánru jménem robinzonáda však předčilo veškerá očekávání anglického autora Daniela Defoa a dobrodružný příběh trosečníka, který se musí vypořádat s životem na opuštěném ostrově, se zařadil mezi nejoblíbenější literární klasiky.

Když během otrokářské výpravy do západní Afriky ztroskotá loď, na které se plavil také Robinson Crusoe, námořník se ocitá na pustém ostrově, kde začíná jeho drsný souboj o přežití. Snaží se sehnat dostatek potravy, v jeskyni si zřídí skromný příbytek, podaří se mu rozdělat oheň, začíná pěstovat různé zemědělské plodiny, a dokonce si ochočí i místní kozy. Setkává se však také s piráty a nebezpečnými kanibaly, kteří věří tomu, že pojídáním obětí se na ně přenese jejich síla a statečnost.

Lolita – Vladimir Nabokov

Podle někoho ta nejlepší kniha, podle jiného naprostá nehoráznost. Co se tomuhle románu ale rozhodně nedá upřít, je obrovská vlna kontroverze, kterou jeho vydání mezi lidmi vyvolalo. Na mysli máme samozřejmě knihu Lolita, kterou napsal ruský autor Vladimir Nabokov. Jedno z nejznámějších děl 20. století si lidé cení především díky inovativnímu slohu, typickým slovním hříčkám i všudypřítomné kritice americké společnosti.

Děj slavného románu vypráví o muži jménem Humbert Humbert, který je sužován chorobnou touhou po malých slečnách, které v duchu označuje jako „nymfičky“. Když se ovšem seznámí s dvanáctiletou Dolores Hazeovou, které říká také Lolita, Dolly nebo prostě jenom Lo, a zamiluje se do ní, jeho bezmezná erotická posedlost ho donutí k drastickým krokům, a nakonec má tragické důsledky pro všechny zúčastněné.

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Nezapomenutelný román pro malé i velké, který je plný krásných příběhů, zajímavých metafor i důležitých myšlenek. Přesně to je kniha s názvem Malý princ. Francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry v ní stvořil roztomilého malého hrdinu, který cestuje po hvězdách, seznamuje se s životem na okolních planetkách, a zatímco poznává svět kolem sebe, zamýšlí se nad tím, co je v životě opravdu důležité.

Kniha vypráví příběh pilota, který jednoho dne ztroskotá na poušti, kde se následně setká s Malým princem. Když se tyto dvě osamělé postavy postupně spřátelí, Malý princ pilotovi prozradí, že ve skutečnosti pochází z planetky B612. Odtud odešel ve chvíli, kdy zatoužil poznat vesmír a rozhodl se procestovat několik dalších planetek. Během svého putování si utvořil zvláštní pouto s moudrou liškou, poznal důležitost některých věcí a uvědomil si, že mu jeho maličká planetka, kde žije se svou drahou růží, vlastně schází.

Společenstvo prstenu – J. R. R. Tolkien

Jeden z nejlepších příběhů v historii literatury – tak označují milovníci fantasy slavnou trilogii spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena, jejíž první díl nese název Společenstvo prstenu. Strhující příběh zavede čtenáře do magické Středozemě, kde kromě lidí žijí také prastaré rody elfů, trpaslíci nebo třeba bezstarostní hobiti. I v tomto světě se však najdou zlé síly, které touží po moci a chtějí za každou cenu získat vládu nade všemi.

A o čem že tedy jeden z nejznámějších fantastických románů vlastně vypráví? Hlavním hrdinou příběhu je mladý hobit Frodo Pytlík, který se dozvídá, že je třeba zničit prsten moci, jenž si pro sebe před mnoha lety nechal ukovat Temný pán Sauron. Jelikož znovu začíná sbírat své síly, musí Frodo opustit bezpečí svého domova, kde byl prsten dosud ukrytý, a vydat se na téměř beznadějnou výpravu za doprovodu družiny tvořené dvěma lidmi, čarodějem, elfem, trpaslíkem a několika dalšími hobity.

Na západní frontě klid – Erich Maria Remarque

Co se týče válečné literatury, mezi nejlepší romány popisující krutou realitu války patří rozhodně kniha Na západní frontě klid, kterou má na svědomí německý pacifistický spisovatel Erich Maria Remarque. Ten se ve svých dílech soustředí především na nesmyslnost a hrůzy válečných konfliktů, odtržení vojáků od civilního života, jejich nezměrné utrpení a ztrátu chuti do života po návratu z fronty.

Kniha vypráví příběh německého vojáka Pavla Bäumera, který během první světové války společně s kamarády z gymnázia ukončí studium, dobrovolně se přihlásí k výcviku a je odveden na západní frontu. Tam se postupně seznamuje s hrůzami války, zatímco jeho společníci jeden za druhým umírají. Když ovšem dostane dvoutýdenní propustku a jede domů, zjišťuje, že válku už bere jako samozřejmost, nedokáže komunikovat s ostatními lidmi, nebaví ho dřívější zájmy a začíná se postupně psychicky hroutit.

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha – Miguel de Cervantes y Saavedra

Pravděpodobně nejslavnější španělský román a zároveň kniha, která je známá po celém světě. To je Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha z pera spisovatele Miguela de Cervantese. Toto renesanční dílo, jehož vydání se datuje do roku 1605, se soustředí na rozpor mezi realitou a pouhou iluzí a popisuje život člověka, který se snaží dosáhnout nemožného, věčně jen o něčem sní a není schopný posoudit, co je skutečné.

Román popisuje putování Dona Quijota, kterého čtení starých rytířských románů pohltí natolik, že vytáhne rezavou zbroj po předcích a sám se stane potulným rytířem. Společně se svým zbrojnošem Sanchem Panzou, kterému za jeho věrné služby slíbí ostrov, vyráží na cesty a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí se snaží napravovat křivdy, pomáhat potřebným a zachraňovat slečny v nesnázích. Jeho počínání však okolí považuje spíše za hloupý rozmar nebo čiré bláznovství.

Hrozny hněvu – John Steinbeck

Mezi nejoceňovanější díla, která se významně zapsala do dějin literatury, se roku 1939 zařadil také román Hrozny hněvu. Americký spisovatel John Steinbeck, který později vytvořil také známou novelu O myších a lidech nebo román Na východ od ráje, díky němu získal Pulitzerovu cenu a zařadil se tak mezi literární velikány. Ve svých knihách se obvykle soustředí na život obyčejných lidí, kteří se musí potýkat s bídou a nepřízní osudu v období krize.

Děj sleduje rodinu chudého zemědělce Toma Joada, která se rozhodne opustit neúrodnou Oklahomu a plná nadějí a optimistických vyhlídek na lepší časy se vydává do slunné Kalifornie. Tam je však čekají mnohá příkoří, protože práce je málo a přistěhovalců příliš mnoho, takže jsou nuceni žít ve velmi nuzných podmínkách. Rodina se navíc postupně rozpadá, cesta za prací všem přináší pouze velké problémy a spoustu bolesti a vytoužená Kalifornie se nakonec ze symbolu spásy promění na symbol hněvu.

Vyhoďme ho z kola ven – Ken Kesey

Někteří tuto knihu znají pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, jiní naopak jako Přelet nad kukaččím hnízdem. Román z prostředí psychiatrické léčebny v Oregonu, který podle vlastních zkušeností sepsal americký spisovatel Ken Kesey, se každopádně řadí mezi nejsilnější příběhy v dějinách literatury. Vyprávění navíc slouží jako kritika institucionálních procesů i studie lidské mysli a vyzdvihuje snahu člověka o uchování své důstojnosti.

Děj knihy se odehrává v oregonském ústavu pro choromyslné, kde vládne tvrdou rukou vrchní sestra Ratchedová. Na její oddělení ovšem přichází nový pacient Randel Patrick McMurphy, který se sem dostal dobrovolně, protože se chtěl vyhnout práci. Postupně se seznamuje se všemi ostatními pacienty, jako je koktavý Billy Bibbit, žárlivý Harding nebo třeba hluchoněmý náčelník Bromden, který celý příběh vlastně vypráví, otřese autoritou vrchní sestry a snaží se svým optimistickým přístupem změnit zavedený autoritářský řád, jenž na oddělení vždy panoval.

Další oblíbené knihy

Jelikož existuje obrovské množství knih, které jsou v dnešní době považovány za naprostou klasiku, vytvořit seznam těch nejlepších není jednoduché. Každý čtenář má totiž pochopitelně rád jiné žánry a co je pro jednoho mistrovské dílo, jiný odsoudí jako ztrátu času. V žebříčcích nejčtenějších klasik však často figurují také romány od Charlese Dickense, Williama Faulknera nebo Julese Verna.

Kromě výše jmenovaných titulů však mezi nejoblíbenější knihy všech dob patří třeba Stařec a moře od Ernesta Hemingwaye, známý tragický příběh od Williama Styrona s názvem Sophiina volba, klasický hororový román Frankenstein z pera Mary Shelley nebo třeba Egypťan Sinuhet od finského spisovatele Miky Waltariho. Za zmínku určitě stojí i Gulliverovy cesty, Malé ženy, postmoderní román Jatka č. 5 nebo třeba český Spalovač mrtvol.


Patří podle vás tyto knihy opravdu mezi to nejlepší, co bylo kdy napsáno? Nebo jsou naopak přeceňované a seznam nejlepších titulů klasické literatury by podle vás vypadal úplně jinak? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší knihy všech dob, které patří mezi literární klasiku
5 (100%) 4 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

2 KOMENTÁŘE

  1. Zcela jistě to nebyl lehký výběr, ale mohu se ztotožnit s tou částí, kterou jsem četl 🙂 no a asi je načase přečíst tu druhou část, kterou přečtenou nemám, asi stojí za to! Moc pěkný článek!

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno