Nejlepší knihy Stephena Kinga: čím si vás mistr hororu zaručeně získá?

0
12694

Pro milovníky hororu a napětí jsou knihy Stephena Kinga něco jako Pán prstenů pro fanoušky fantasy. Jestli je totiž mistr hororu v něčem skutečně dobrý, tak je to budování strašidelné atmosféry, udržování čtenáře v neustálém napětí a vykreslení psychologie hlavních postav, jejichž povahy jsou různé, ale rozhodně ne černobílé. Patříte mezi fanoušky jednoho z nejuznávanějších autorů současnosti, nebo jste jeho tvorbou zatím nepolíbení? Tak či onak, přečtěte si seznam Kingových knih, které podle nás patří k těm nejlepším.

Misery

Kniha Misery patří mezi nejznámější počiny, které vzešly z dílny amerického spisovatele Stephena Kinga, jenž v tomto díle dokazuje svou schopnost mistrně vyvolat děsivou atmosféru. Hlavním hrdinou příběhu je autor romantických příběhů Paul Sheldon, který se proslavil romány o krásné Misery. Když umělec jednoho dne havaruje se svým automobilem, má štěstí, že se na místě nehody objeví bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová, která je úplnou náhodou jeho nejvěrnější čtenářkou.

Annie ze spisovatele učiní svého domácího pacienta a rozhodne se na něm praktikovat svéráznou „léčbu“. Pomocí té se ho snaží přesvědčit, aby psal pokračování příběhů Misery přesně podle jejích představ. Kvůli šíleným donucovacím metodám tak Paul prožívá to nejkrušnější tvůrčí období, které by si sám nedokázal vymyslet ani v nejdivočejších snech.

Osvícení

Svůj spisovatelský um King dovedl k dokonalosti také v díle s názvem Osvícení, které vypráví o spisovateli Jacku Torranceovi, jenž získá místo správce v horském hotelu Overlook a stěhuje se do něj i se svou ženou a pětiletým synem Dannym. Ten je obdařený telepatickými a jasnovideckými schopnostmi. Dokáže tedy některé věci předvídat.

Pobyt v hotelu však není takový, jaký si ho rodina představovala. Po jejich příjezdu se navíc dozvídají o kruté historii opuštěného místa i jaký vliv měla samota na předchozího správce. O tom, že je život v horách opravdu náročný se brzy přesvědčí také Jack. Začne totiž pomalu ale jistě přicházet o rozum, čímž bude představovat nebezpečí pro ty, na kterých mu záleží nejvíc.

Řbitov zviřátek

Pro toho, kdo je zastáncem pravidla, že čím je kniha strašidelnější, tím je i lepší, bude dílo Řbitov zviřátek nezapomenutelnou jízdou. V tom pozitivním slova smyslu. Román o smrti se zabývá vcelku všedními věcmi, jakými jsou neschopnost vyrovnat se s odchodem blízkého tvora a těžké smíření se s během života, který kromě radostných okamžiků přináší také nekonečný smutek.

Příběh se točí kolem manželů Creedových, kteří se spolu se dvěma dětmi a kocourem přestěhují do domu, který stojí v blízkosti starého indiánského pohřebiště. To ani po letech neztratilo svou temnou moc a nyní čeká na příležitost. Nepředvídatelné události způsobí, že se věci dají rychle do pohybu a Creedovým se začnou dít divné věci, které započnou smrtí kocoura Churche. Rodina si brzy uvědomí, že rozhodnutí, které učinila, se změnilo v největší životní chybu. Smrt oblíbeného zvířete totiž nebyla první ani poslední.

Zelená míle

Jestli se někdy zdál život obtížný, tak právě v Americe roku 1932, kdy se odehrává příběh Stephena Kinga s názvem Zelená míle, který většina čtenářů jistě zná i ve slavné filmové podobě. Kniha z roku 1996 popisuje temné osudy odsouzených vězňů, kteří momentálně pobývají ve věznici Cold Mountain, a čtenáře konfrontuje s kontroverzním tématem, jakým je trest smrti.

Káznice v Cold Mountain se za dobu, po kterou funguje, stala domovem už mnoha odsouzenců. Ti vůbec nejhorší se nacházejí v bloku E a čekají na elektrické křeslo. Jedním z nich je i obr Paul Coffey, který byl odsouzený za brutální vraždu dvou malých holčiček. Dozorce Paul Edgecombe o jeho případu však pochybuje. Paul Coffey možná na oko působí jako gigantická hora masa schopná jen s nepatrnou snahou ukončit život dvou nevinných dětí, zároveň je ale až překvapivě citlivý. Jaký krvelačný zabiják se navíc bojí tmy?

V momentě, kdy se dozorce začne o případ blíže zajímat, uvědomí si, že rozsudek možná nakonec přeci jen není spravedlivý. Na zjištění pravdy má však velice omezený čas. Coffeyho pochod zeleně vymalovanou chodbou vedoucí k elektrickému křeslu, které nikdo neřekne jinak než zelená míle, se totiž neúprosně blíží.

To

Ačkoli se od sebe lidský strach liší, s nějakou jeho formou se potýká každý z nás. A je jedno, zda jste dítě, anebo dospělý. Své o tom ví i parta přátel, která se po letech vrací do rodného Derry. Ospalé městečko je na první pohled stejné jako každé jiné, jen s tím rozdílem, že v tomto se každých 27 let probouzí hrůza v podobě démonického vraždícího klauna Pennywise.

Koktající Bill, černoch Mike, obézní Ben, ukecaný Richie, astmatický Eddie, židovský chlapec Stanley a Beverly, dcera věčně opilého žebráka. Ačkoli už všichni mají své vlastní životy, musejí se opět spojit a společně splnit dávný slib: setkat se s Pennywisem ještě jednou a společnými silami zlo sídlící v kanálech pod městem porazit. Během jejich dobrodružství se jim vybavují vzpomínky na události, které by raději vymazali z hlavy. Vzpomínky, kvůli kterým si všichni uvědomují, že i tentokrát půjde o všechno.

Temná věž

Sedmidílná sága Temná věž patří k románovým klasikám a zároveň k nejslavnějším počinům mistra hororu Stephena Kinga. On sám ji několikrát označil za vrcholové dílo, na němž pracoval už od svých studentských let. Série, na jejímž základě později vznikl také komiks či filmová verze, je směsicí typické autorovy hororové klasiky a neotřelé fantasy, která je navíc zasazena do postapokalyptického světa s prvky westernu.

Poněkud kontroverzní sága vypráví příběh o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu, který žije v temném a morálně zkaženém světě, jenž více než skutečnost připomíná peklo. Společně s feťákem Eddiem a schizofreničkou Susannah pak putuje za Temnou věží. Po cestě přitom musí čelit nečekaným a v každém ohledu děsivým nástrahám, které by celou prapodivnou partu spolucestovatelů mohly stát život.

Svědectví

Kniha Svědectví patří bezesporu k autorovým nejlepším počinům. K teprve čtvrtému autorovu románu však vydavatelství zprvu přistupovalo poněkud skepticky. Původní verzi, která obsahovala 1100 stran, totiž autora donutila zkrátit. Obávalo se, že by tloušťka díla mohla čtenáře od koupě odradit. Velké množství stran se ale po čase stalo Kingovou přirozeností, a tak v roce 1990 vyšla i verze doplněná o původní stránky.

Svědectví je postapokalyptický román, ve kterém jsou obsažena mnohokrát zpracovaná téma, jako je třeba katastrofální epidemie nevyléčitelné choroby. Ta má podobu superchřipky vyvinuté ve vojenských laboratořích. Poté, co se experiment vymkl kontrole, vyhubila nákaza téměř celý svět. Ti, kteří přežili, se následně rozdělili do dvou skupinek. Na ty, kteří se uchylují k laskavé matce Abigail, a ty, jež následují Temného muže. Vrcholem celého románu je pak klasický boj dobra proti zlu.

Dallas 63

Kdybyste mohli cestovat časem, kam by to bylo? Vrátili byste se o pár hodin zpět, abyste zrušili večeři v pochybné čínské restauraci, cestovali byste několik let do minulosti, abyste místo stávajícího partnera či partnerky oslovili vaši tajnou lásku ze střední školy, anebo byste se chtěli podívat do doby, kdy byli vaši blízcí naživu a naposledy s nimi promluvit? Možností je mnoho. A co takhle zabránit smrti někoho významného?

Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisbon Falls ve státě Maine a přivydělává si učením ve vzdělávacím centru pro dospělé. Když od jednoho ze studentů dostane slohovou práci v podobě pochmurného příběhu o jisté noci před padesáti lety, znejistí. Práce je napsaná v první osobě a vypráví o Harrym Dunningovi, který se jednoho dne vrátil domů s kladivem a zabil svou matku, sestru i bratra.

Jake se od svého přítele Ala vlastnícího bistro následně dozvídá, že jeho sklad je zároveň portálem do roku 1958. Učitel je následně vyslán na šílenou misi, jejímž hlavním úkolem je zabránit vraždě prezidenta J. F. Kennedyho. Jake přijímá identitu George Ambersona a vydává se do světa, ve kterém žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová.

Pod kupolí

Naprosto nezávislé území v tak trochu jiném slova smyslu. I tak by se dala nazvat situace vzniklá v malém městečku, které ve svém díle Pod kupolí popisuje spisovatel Stephen King. Nad územím se totiž objeví průhledná bariéra, která zamezuje pohybu dovnitř i ven. Obyvatelé jsou ponecháni sami sobě, ovzduší se začíná postupně znečišťovat, zásoby se tenčí, energické zdroje docházejí a veškeré pokusy o proražení kupole končí nezdarem. Pomoci městečku nedokáže ani vláda, která je bez ohledu na veškeré své zdroje naprosto bezmocná a gradujícímu zoufalství může pouze přihlížet.

Bezradné situace využijí místní radní s diktátorskými sklony, kteří si uvědomí, že mají konečně příležitost vyniknout. Začnou proto městečko řídit pevnou rukou. Mezitím se vybarvují i další lidské osudy. Syn radního se potýká s nádorem mozku, vzniká ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice lidem do hlav vtloukává jen boží lásku. Všechny tyto faktory pak působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Čtenář je tak svědkem postupného rozkladu lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je lidská bezmoc, arogance i násilí.

Černočerná tma

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr hororu opět dokáže, jak pomíjivý pocit bezpečí ve skutečnosti je, a to i v prostředí, které je nám dobře známé. Ve sbírce povídek, kterou pojmenoval Černočerná tma, vypráví čtyři příběhy obyčejných lidí, které každého čtenáře přesvědčí o tom, že jistí si v životě nemohou být vůbec ničím. Ani tím, že skutečně znají lidi ve svém nejbližším okolí. Mistrně pak autor poukazuje také na fakt, že dost dobře neznáme ani sami sebe. Čeho jsme ve skutečnosti schopní totiž poznáme až v momentě, kdy se dostaneme do opravdu obtížné situace.

„V každém z nás se skrývá cizinec,“ tvrdí autor. Důkazem jsou pak samotní hrdinové jednotlivých příběhů. Znásilněná žena, jež nevěřila, že je schopná zrealizovat teoretickou znalost vraždění získanou psaním detektivek, nebo farmář toužící po nerušeném hospodaření na svém pozemku. A také zdeptaný muž, jenž uzavře velmi podivnou smlouvu se zvláštním obchodníkem.

Jelikož je tvorba Stephena Kinga opravdu rozsáhlá, připomíná vybírání deseti nejlepších knih spíše nadlidský úkol. Za zmínku jich totiž stojí mnohem víc. Velice úspěšným dílem je pak kromě výše jmenovaných třeba kniha Carrie. Ta pojednává o nešťastné dívce šikanované svými vrstevníky, která v sobě objevuje nečekané paranormální schopnosti telekineze, jež se stupňují s psychickým vypětím.

Za zmínku pak určitě stojí také sbírka povídek s názvem Čtyři roční doby, jejíž součástí je také novela Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, na jejímž základě vznikl jeden z nejoblíbenějších snímků všech dob. Co se týče novější tvorby, sklízí pozitivní ohlas například dílo s názvem Outsider, které v sobě mísí prvky detektivního příběhu a hororového nadpřirozena.


Nejlepší knihy Stephena Kinga: čím si vás mistr hororu zaručeně získá?
4.8 (95%) 4 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno