Nejlepší knihy pro ženy, které ocení emancipované čtenářky i romantické duše

0
24532

Máte slabost pro romantické příběhy, jimž vévodí odvážný muž a křehká dívka, anebo holdujete knihám, ve kterých mají hlavní slovo emočně silné a soběstačné hrdinky? V dílech, která jsou určena pro ženy najdete jedno i druhé. Jak ale zajisté vybrat kvalitní příběh? Zkuste některých z našeho seznamu knih, které by měla přečíst každá žena.

Hana

Píše se zima roku 1954, když devítiletá Mira ignoruje zákaz rodičů a vypravuje se k řece. Spadne ale do vody, čímž se její neposlušnost prozradí a ona za trest nedostane zákusek, který se později servíruje na rodinné oslavě. Postoj, který rodiče považují za výchovný, se však v dívce hluboce zapíše a znamená pro ni zásadní životní zvrat.

Když pak do dívčina života vstoupí tragédie, je Mira na několik let připoutaná k podivné tetě Haně, která toho příliš nenamluví a spíše se utápí v depresích. Nejedná se však o jedinou životní změnu, které musí malá dívka čelit. Odhalí totiž rodinnou historii, která se s Mirou potáhne celým jejím životem.

Příběh Hana, který je opravdovým odrazem lidského utrpení, je inspirován skutečnými událostmi a autorka Alena Mornštajnová jej vypráví nejen ve strhujícím tempu, ale také se smyslem pro dramatičnost.

Cizinka

I další příběh se odehrává v minulém století. Tedy alespoň částečně. Zdravotní sestra Claire Randallová odjíždí po konci druhé světové války se svým mužem Frankem na skotský venkov, kde po několikaletém odloučení způsobeném válkou chtějí strávit své druhé líbánky. Při jedné z procházek se však Claire dotkne menhiru a přenese se o dvě staletí zpět do časů krvežíznivého kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a tvrdě hájil zájmy anglické koruny.

Moderní a racionální Claire je najednou konfrontována s primitivními způsoby života a prožívá kruté, absurdní i něžné situace. Díky svým zdravotnickým znalostem je náčelníkem klanu MacKenziů jmenována místní léčitelkou, čímž si získá respekt zdejších obyvatel i mladého bojovníka Jamieho, který je přesným opakem jejího manžela. Počáteční sympatie však brzy přerostou v milostný vztah a Claire se ocitá v obtížné situaci. Miluje totiž dva muže, mezi kterými je dvě stě let dlouhá propast.

Historický román Cizinka od autorky Diany Gabaldonové popisuje lidské vlastnosti v těch největších kontrastech. S láskou zde totiž přichází i nenávist a něhu věrně doprovází krutost.

Sedmilhářky

Jane je uzavřená, ale svérázná mladá matka, která to v životě neměla jednoduché. Vychovává navíc sama pětiletého syna, který se začal vyptávat na svého otce.  Madeline je jako neřízená střela, jejíž exmanžel se zničehonic rozhodl podílet na výchově jejich společné dcery.

A Celeste? Její život se zdá být perfektní. Má krásného bohatého manžela, luxusní dům a dvojčata, která jsou možná trochu živější, než by chtěla.

Román Sedmilhářky od autorky Liane Moriartyové vypráví o třech ženách, z nichž každá je úplně jiná, ale přesto jsou kamarádky. Jsou k sobě však naprosto upřímné?  

Deník Anny Frankové

Jak už samotný název této knihy napovídá, Deník Anny Frankové je skutečným deníkem židovky Annelies Marie Frankové, která jej psala od 12. června 1942 až do 4. srpna roku 1944.  Se svou rodinou v roce 1933 uprchla z Německa do Amsterdamu, kde se od roku 1942 skrývali v půdním bytě. Když byla jejich skrýš prozrazena, byli odvezeni do německých koncentračních táborů. Ten nakonec přežil jen otec. Anna podle odhadů zahynula v Bergen-Belsenu jen několik týdnů před jeho osvobozením.

Byl to právě její otec, který se deník rozhodl vydat. Měl za to, že roky strávené na útěku popsala autenticky, navíc se mu zmínila, že by se chtěla stát spisovatelkou. Což se jí po smrti vyplnilo. Její dílo bylo z původní nizozemštiny přeloženo do mnoha jazyků a stalo se jednou z nejčtenějších knih po celém světě. Po pětadvaceti letech kniha vyšla v novém překladu s názvem Zadní dům, což je označení, které autorka původně zamýšlela.

Pokání

Díky britskému spisovateli Ianu McEwanovi dostává fráze zpytovat svědomí zcela nový rozměr. Jeho příběh s názvem Pokání se točí kolem třináctileté Birony, která svůj život odvíjí v jistých představách. Ty ji mají dovést k neomylnému a jasně vytyčenému cíli. Aby ho dosáhla, přizpůsobuje tomu vše, co jen lze, a pokud to nejde, pomůže tomu. Třeba „neškodnou“ lží.

Kvůli několika slovům způsobuje pubertální dívka s velmi bujnou fantazií životní tragédii dvěma mladým lidem, kteří se stali hlavními postavami v její soukromé hře. Ta má však mnohem větší následky, než které mohlo dospívající děvče předvídat. Z jejího nitra se začíná ozývat svědomí, které ji užírá až do jejího konce.

Ptáci v trní

Kniha Ptáci v trní od australské spisovatelky Colleen McCulloughové okouzlila miliony čtenářů po celém světě. Autorka, která se částečně inspirovala osudy vlastní rodiny, popisuje více než půl století dlouhý příběh rodu Clearyů, kteří na počátku dvacátých let dvacátého století přicházejí z chudých poměrů Nového Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí.

Do popředí děje přitom vstupuje ctižádostivá farmářova dcera Meggie a mladý vnitřně rozpolcený kněz Ralph de Bricassarta, kteří si mezi sebou vytvářejí zvláštní pouto. Svůj vztah jsou ale nuceni skrývat a jsou jím i přes dlouholeté odloučení celoživotně poznamenaní. Podobně jako ptáci z legend, kteří jsou ochotni za jedinou píseň v trnovém objetí zaplatit životem.

Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí, které má na svědomí česká autorka Hana Marie Körnerová, čtenáře vezme do roku 1946 za sedmnáctiletou Annou, která se po několika letech strávených v Rusku vrací zpátky do Československa. Její rodiče jsou oba po smrti, a tak se matčini příbuzní v Čechách uvolili, že se o sirotka postarají.

Anna se tak ocitá v zemi, kterou si pamatuje jen z vyprávění, a u lidí, které zná jen z fotografií. Přesto doufá, že u nich nalezne nový domov.

Vše je ale jinak, než si představovala. Ze dne na den se tak Anna ocitá v téměř vylidněné oblasti středohoří s mužem, o kterém vůbec nic neví.

Pravidla moštárny

Homer Walles žijící ve státě Maine má za sebou několik traumatizujících zkušeností u adoptivních rodičů. Nyní se natrvalo stává součástí sirotčince v St. Clouds a jakožto nejstarší z chovanců se mladým i starším ženám učí pomáhat od jejich starostí.

Pod křídly ho má zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který jej považuje za svého neoficiálního syna a jenž se pro dobrou věc nebojí porušit zákon.

Pravidla moštárny, dílo amerického spisovatele Johna Irvinga, čtenáře postupně provází dospíváním a mládím Homera a jeho snahou stát se užitečným pomocníkem, ať už v sirotčinci nebo později v moštárně.

Geniální přítelkyně

Román Geniální přítelkyně od italské spisovatelky Eleny Ferranteové vzbudil pozornost nejen u široké veřejnosti ale i literárních kritiků, kteří jej nominovali na italskou cenu Strega.

Příběh vypráví o ženském přátelství, přičemž vypravěčkou je Elena, jedna z hlavních protagonistek, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který vždy ovlivňovala silná osobnost její kamarádky Lily. V jejích očích však byla tou geniální kamarádkou právě Elena. Obě kamarádky se snaží obstát v mužském světě.

Kromě osudů dvou protagonistek se čtenář seznamuje také s neapolskou čtvrtí jako takovou, jejími politickými systémy a ekonomickým rozkvětem po druhé světové válce.

Než jsem tě poznala

První díl trilogie od autorky Jojo Moyesové, Než jsem tě poznala, potvrzuje skutečnost, že protiklady se přitahují. Děj totiž pojednává o optimistické, upovídané a poněkud usedlé Louise Clarkové a Willovi, který se z veselého a adrenalin milujícího kluka proměnil v depresivního mrzouta. Prodělal totiž těžké zranění páteře, které ho upoutalo na kolečkové křeslo a navždycky odkázalo na pomoc druhých.

Když Louise získá místo jeho ošetřovatelky, začne Will procitat. Ačkoli si lze jen těžko představit nesourodější dvojici, oba dva si k sobě postupně nacházejí cestu. Louise zažívá, co nikdy předtím a Will se opět cítí naživu. Když se však se svou ošetřovatelkou podělí o svůj plán, zůstane nepochopen. A Louise? Ta bude muset přemýšlet o tom, zda je schopna jít proti vlastnímu přesvědčení pro někoho, koho miluje.


Zapomněli jsme na vaši oblíbenou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích.

Nejlepší knihy pro ženy, které ocení emancipované čtenářky i romantické duše
3.3 (66.67%) 3 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno