Nejlepší knihy pro teenagery, jejichž příběh vás zaručeně nadchne

0
27279

Ačkoliv spousta dospívajících tráví volný čas hraním her na počítači, stále existují teenageři, kteří dávají přednost knížkám. Chcete své děti přivést k tomuto koníčku, hledáte vhodný dárek pro mladého čtenáře, nebo si sami chcete přečíst nějakou tu young adult literaturu, kde není nouze o magická vyprávění, napínavé momenty i spoustu romantiky? Máme pro vás několik tipů na ty nejlepší knížky pro teenagery.

Nástroje smrti – Cassandra Clareová

Mezi nejoblíbenější knihy pro teenagery, které dnes patří mezi klasiku young adult fantasy žánru, bezpochyby patří cyklus šesti románů z pera americké spisovatelky Cassandry Clareové pojmenovaný Nástroje smrti. Ten vypráví o dívce jménem Clary Frayová, která se jednoho dne nechtěně zaplete do problémů a za hranicemi naší reality objeví tajemný svět lovců stínů, jejichž úkolem je chránit obyčejné smrtelníky před nástrahami temných mocností.

První kniha, která čtenáře přivede mezi lovce stínů, se nazývá Město z kostí. Clary je zde svědkem podivné vraždy, kterou spáchají tři mladí lidé, a zároveň se musí vyrovnat s tím, že někdo unesl její matku neznámo kam. Postupně začíná zjišťovat, že svět je ve skutečnosti plný magie a nadpřirozených bytostí, jako jsou upíři, vlkodlaci, víly, čarodějové, ale i andělé a démoni. Sama se poté přidá k tajemným lovcům stínů, kteří se snaží bránit temným silám v páchání zla.

Zalíbila se vám série Nástroje smrti a rádi byste si přečetli něco podobného? Romány, kde hraje hlavní roli mladá Clary, jsou součástí širšího cyklu s názvem Kroniky lovců stínů, kam patří také spousta dalších zajímavých knih. Jedná se například o sérii Pekelné stroje či novou trilogii pojmenovanou Temné lsti.

Šest vran – Leigh Bardugo

Pokud hledáte nějakou temnou fantasy sérii, u které se nikdy nebudete nudit, sáhněte po knihách spisovatelky Leigh Bardugo. Ta si pro potřeby svého psaní vytvořila složitý fantasy svět inspirovaný carským Ruskem, jenž nadchne děti i dospělé. Do něj zasadila nejprve trilogii Griša, jež vypráví o privilegované vrstvě mágů a kouzelníků, kteří umí ovládat různé materiály, živly, ale i světlo a stíny. Později vytvořila také duologii pojmenovanou Šest vran, která se odehrává ve stejném prostředí, ale sleduje příběhy jiných hrdinů.

Děj začíná v rušném městě Ketterdam, kde se dá za peníze koupit prakticky cokoliv. Nikdo to samozřejmě neví lépe než fenomenální podvodník a zloděj Kaz Brekker, který se neštítí žádné špinavé práce a spolu se svými kumpány je ochotný jít do jakékoliv akce, pokud za to dostane řádně zaplaceno. Když jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec, protože se v podstatě jedná o sebevražednou misi, ani na chvíli neváhá. Pohádková odměna totiž převyšuje všechna nebezpečí.

Kaz moc dobře ví, že riskantní akci rozhodně nezvládne sám. Na pomoc si proto vybere pět dalších psanců, kteří jsou ochotní vloupat se s ním do nestřeženější pevnosti světa – trestance prahnoucího po pomstě, zázračného střelce, černou ovci z prominentní rodiny, talentovanou špiónku a dívku, která využívá svou krásu jako zbraň. Jaká tajemství vyplavou na povrch? A podaří se jim nakonec nebezpečný úkol splnit? Jestli chcete vědět, jak to s hrdiny dopadne, nezapomeňte si pořídit také druhý díl s názvem Prohnilé město.

Nikdynoc – Jay Kristoff

U temných fantasy sérií ještě na chvíli zůstaneme. Jednu takovou má totiž na svědomí australský spisovatel Jay Kristoff, který v roce 2019 navštívil také naši malou zemi a získal si srdce mnoha českých čtenářů. Spolu s ním se v knihách Nikdynoc, Boží hrob a Rozetmění můžete ponořit do drsného světa postaveného z kostí mrtvého titána, kde oblohou plují tři slunce, žádná shovívavost prakticky neexistuje a lidé se neštítí ani těch nejhrůzostrašnějších skutků.

Hlavní hrdinkou série Nikdynoc je dcera popraveného zrádce Mia Corverová, která se vydává na dalekou cestu, aby se mohla stát učednicí Rudé církve, což je nejobávanější a nejtajemnější sdružení vrahů v celé zemi. Vyniká v použití jedů i zbraní, je nelítostná, a navíc má i jednu tajnou zbraň – dokáže na svou stranu obrátit stíny. To ji však nezachrání před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže se Mia pomstít lidem, kteří mohou za smrt jejího otce a podaří se jí přežít temnotmu, která se brzy snese na celou zemi?

Kroniky pozůstalých – Mary E. Pearson

Spíše pro dívčí publikum je určena fantasy série s názve Kroniky pozůstalých, kterou má na svědomí americká spisovatelka Mary E. Pearson. Hlavní roli zde hraje princezna Lia, která pochází z království Morrigan, kde všichni lpí na starodávných tradicích. Když ovšem dívce na začátku knihy Falešný polibek nařídí sňatek s někým, koho nikdy nepotkala, Lia tuto politickou šarádu odmítá. Aby unikla ze spárů své vlivné rodiny, utíká v den svatby do vzdálené vesnice.

Jak už to tak ale bývá, problémy dostihnou princeznu i na místě, kam se před zbytkem světa ukryla. Seznámí se zde totiž se dvěma cizinci, kteří ji nadmíru přitahují. To ovšem ještě neví, že jeden z nich je princ, za kterého se měla původně provdat, a druhý vrah, jenž má za úkol ji co nejrychleji zabít. Obklopena pavučinou tajemství a lží musí Lia čelit nebezpečným skutečnostem, které otřesou celým jejím životem, překonat celou řadu překážek a konečně přijmout to, kým je.

Renegáti – Marissa Meyerová

Jestliže dáváte přednost spíše vědeckofantastickým příběhům, které vás přenesou do zcela jiné reality, máme pro vás také tipy na knihy pro teenagery z oblasti sci-fi literatury. Jedním z nich je série Renegáti, kterou vytvořila spisovatelka Marissa Meyerová, která má na svědomí také populární cyklus s názvem Měsíční kroniky, komiks Iko nebo třeba román Bez srdce, který sleduje osudy srdcové královny z klasické pohádky o Alence v říši divů.

Co se týče Renegátů, jedná se o syndikát, který shromažďuje lidi s neobyčejnými schopnostmi. Ti se vynořili z trosek společnosti, dokázali znovu nastolit mír tam, kde dlouhou dobu vládl pouze chaos, a jako obhájci práva se stali pro ostatní symbolem odvahy a naděje. Výjimku zde samozřejmě tvoří zločinci, které Renegáti svrhli. Jedním z nich je také Nova, která z dobrého důvodu touží po pomstě. Jenže pak se jí do cesty připlete Renegát Adrian a všechno se rázem zkomplikuje. Jak to celé dopadne, se dozvíte v pokračování s názvem Protivníci a Supernova.

Akta Illuminae – Amie Kaufmanová, Jay Kristoff

Illuminae, Gemina a Obsidio. To nejsou jen podivná slovíčka, kterým nikdo nerozumí, ale také názvy skvělých knih, které společně tvoří sci-fi trilogii jménem Akta Illuminae. Za její vznik jsou zodpovědní dva australští spisovatelé Amie Kaufmanová a Jay Kristoff, kteří se rozhodli spojit síly a společně vytvořit vědeckofantastické knížky pro teenagery, u kterých se žádný čtenář nebude ani na chvilku nudit. Navíc jsou psány netradiční formou a dohromady představují jakousi složku důkazních materiálů, které obsahují přepisy kamerových záznamů, kresby, online komunikaci i deníkové zápisy.

V první knize se čtenáři ocitnou na planetě Kerenza, která je cílem útoku znepřátelené korporace. Hrdinové Kady a Ezra proto musí prchnout na únikovou flotilu, ale tím jejich boj rozhodně nekončí. Druhý díl sleduje osudy mladé Hanny, která se spolu s přáteli pokusí zachránit Skokovou stanici Heimdall, kam mají namířeno i hrdinové prvního dílu. Závěrečné pokračování poté spojí osudy všech zúčastněných se životy obyvatel, kterým se nepodařilo uniknout z Kerenzy během prvotního útoku.

After – Anna Toddová

Láká vás spíše zamilované čtení? Žádný problém! Romantické knihy pro teenagery má na svědomí třeba americká spisovatelka Anna Toddová, která vytvořila oblíbenou sérii s názvem After. Ta se poprvé objevila na webu Wattpad, ale jelikož si brzy získala přízeň obrovského množství čtenářů, dočkala se i knižního vydání. Dnes má série již pět dílů a první z nich s názvem After: Polibek se dokonce dočkal i filmového zpracování.

A o čem tedy knihy Anny Toddové vypráví? Příběh sleduje dvojici dospívajících hrdinů, Theresu Youngovou a Hardina Scotta, kteří se potkají na univerzitě. Ačkoliv má Tessa vše, po čem dívky v jejím věku touží, včetně milého přítele, není se svým životem spokojená. Pak ale narazí na drzého kluka s nafoukaným britským akcentem a celý svět se jí otočí naruby. Hardin s Tessou nedokáží odolat vzájemné přitažlivosti a neustále je to k sobě táhne. Zároveň však jen těžko hledají cestu, jak být spolu, aniž by jim tento vášnivý vztah přinášel trápení.

Všem klukům – Jenny Hanová

Pořádnou dávku romantiky nabízí také trilogie young adult románů z pera americké autorky Jenny Hanové. První díl s názvem Všem klukům, které jsem milovala čtenářům představí mladou Laru Jean. Ta sice nikdy nedala žádnému klukovi najevo, že se jí líbí, ale každému z nich napsala dopis, který pak zapečetila a dobře schovala do krabice pod svou postelí. Když tedy jednoho dne dopisy zmizí a Lara Jean pochopí, že je někdo skutečně rozeslal, moc dobře ví, že z toho bude pořádný trapas.

S tím, jak musí Lara postupně čelit svým pocitům i jednotlivým adresátům, zažívá spoustu zábavných, smutných i krásných situací. Konečně se jí tak daří vyrovnat se s minulostí a hledat ve svém životě hlavně pozitiva. Jak zvládne vyřešit situaci, kdy se na scéně objeví více nápadníků, a jestli se jí nakonec podaří najít toho pravého, se dozvíte v pokračování, která nesou název P. S. Stále Tě miluju a Navždy s láskou Lara Jean.

Srdcerváči – Alice Osemanová

Dáváte přednost spíše komiksům než dlouhým bichlím, které jsou plné textu? I pro vás tu máme jeden skvělý tip. Tím je roztomilá young adult série Srdcerváči, kterou má na svědomí Alice Osemanová. Jako hlavní hrdinové zde vystupují dva chlapci, kteří se od sebe velkou měrou liší, ale mají toho i spoustu společného. Charlie Spring je nervák a hodně přemýšlivý kluk, který ostatním přiznal, že je gay. Nick Nelson je zase veselý, ale docela měkkosrdcatý hráč ragby, jenž v sobě nemá tak úplně jasno.

Jakmile se tihle dva potkají na stejné škole, okamžitě se stanou přáteli, a navíc mezi nimi přeskočí i pořádná jiskra. Jenomže Charlie má tak trochu přítele a Nick zase slyšel o kamarádově coming outu, který mu minulý rok přinesl pořádnou dávku šikany. Když se tedy Charlie do Nicka zakouká, přinese to s sebou jen pořádnou dávku problémů. Láska ale dovede překvapit každého a člověk se díky ní dozví spoustu zajímavých věcí o svých přátelích, své rodině, ale i o sobě samotném.

Oba na konci zemřou – Adam Silvera

Mladou lásku dvou chlapců sleduje také román pro mládež z pera Adama Silvery, který se nazývá Oba na konci zemřou. Jedná se o dojemný příběh plný emocí, kde se autor snaží čtenářům ukázat, že je důležité ze života vytřískat maximum, dokud to ještě jde.  I když tedy už od začátku víte, jak celá kniha vlastně skončí, protože to prozrazuje už samotný název, máte se rozhodně na co těšit. A na konci vám možná dokonce ukápne i nějaká ta slza.

Děj sleduje mladého Matea, který se těsně po půlnoci z telefonu dozví, že následující den bude jeho poslední. Najednou tedy neví, co má vlastně dělat. Stejný telefonát navíc obdrží i Rufus, a to zrovna ve chvíli, kdy se pere s novým klukem své expřítelkyně. A i když už takhle ztratil celou svou rodinu, takže ví, co od situace očekávat, stejně to pro něj není snadné. Tihle dva kluci se sice neznají, ale rozsudek smrti je brzy svede dohromady. Společně se proto vydávají na své poslední dobrodružství, při němž se nečekaně sblíží.

Ten, kdo stojí v koutě – Stephen Chbosky

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí, které by jinak neviděl. Pak ale přijde chvíle, kdy je potřeba vykročit na parket a začít opravdu žít. To se čtenářům snaží sdělit Stephen Chbosky ve své knize s názvem Ten, kdo stojí v koutě, která vypráví o dilematu mezi nečinností a touhou získat přijetí společnosti. Na pultech se poprvé objevila již roku 1999, okamžitě se dočkala skvělých ohlasů a získala si srdce mnoha nadšených čtenářů.

Hlavním hrdinou oblíbeného románu je Charlie, který studuje na střední škole a místo deníku píše dopisy svému imaginárnímu příteli. V těch vypráví o tom, jak prozkoumává pro něj dosud neznámé území, jak se snaží zapadnout mezi ostatní, jak se vyrovnává s rodinnými dramaty i jak získává nové přátele a poprvé se zamiluje. Čtenáři tak jeho prostřednictvím objeví svět sexu, drog, fyzického a psychického zneužívání a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být jedna správná píseň, díky níž se člověk cítí naprosto nekonečně.

Vypálená nenávist – Angie Thomasová

Velice důležité téma řeší také román Vypálená nenávist, který má na svědomí americká spisovatelka Angie Thomasová. Ten je sice původně určený pro mladší publikum a patří tedy mezi YA tituly, ale jistě ho ocení i dospělí čtenáři. Soustředí se totiž na problematiku rasismu a všudypřítomného násilí a přináší svědectví o tom, co se právě teď děje v Americe, ačkoliv spousta lidí o tomto problému vůbec netuší nebo před ním zavírá oči.

Vypálená nenávist sleduje šestnáctiletou Starr Carterovou, která je nucena balancovat mezi dvěma naprosto rozdílnými světy. Jedním z nich je chudinská čtvrť, ve které žije, druhým luxusní střední škola, kde studuje. Jednoho dne se navíc stane svědkem tragické události, kdy policie zastřelí jejího kamaráda Khalila. Když se ukáže, že Khalil byl neozbrojený, celá situace se změní v mediální senzaci. A jediný, kdo dokáže lidem s jistotou odpovědět na to, co se ten večer ve skutečnosti odehrálo, je právě Starr. Jak se ale brzy ukáže, její svědectví může mít fatální následky jak pro ni samotnou, tak i pro její okolí.

Křiváci – Maureen Johnsonová

Jestliže se chcete raději začíst do nějaké zajímavé detektivky, kde nebude nouze o napětí a záhady, sáhněte po sérii s názvem Křiváci. Tu napsala americká spisovatelka Maureen Johnsonová, která se soustředí především na knížky pro teenagery a mladé publikum. Na pultech českých knihkupectví jsou prozatím k dostání dva díly, které se nazývají Křiváci a Němý viník.

Příběh se odehrává v Ellinghamově akademii, což je slavná škola, kam chodí jen ty nejbystřejší hlavy. Jedná se totiž o místo plné hádanek, spletitých stezek a tajemných zahrad, které vytvořil samotný zakladatel proslulé akademie. Krátce po jejím otevření mu však záhadní zločinci unesli ženu s dcerou a nechali po sobě pouze posměšnou hádanku podepsanou děsivým pseudonymem. Jeden z největších nevyřešených zločinů americké historie se rozhodne vyřešit Stevie Bellová, která patří mezi nadšené fanynky skutečných zločinů a právě nastupuje na Ellinghamovu akademii. Dokáže si s tajemnou záhadou poradit?

Série Peter Grant – Ben Aaronovitch

Skvělou detektivní sérii, která zaujme mladší i starší čtenáře, má na svědomí také britský spisovatel Ben Aaronovitch. Jedná se o cyklus příběhů z kategorie městské fantasy, kde hlavní roli hraje policejní detektiv a čarodějný učeň Peter Grant. Ten společně se svým učitelem řeší zapeklité zločiny, které mají na svědomí drsní zločinci, ale i nadpřirození padouši, s nimiž si není radno zahrávat.

První kniha s názvem Řeky Londýna čtenářům představí Petera Granta jako četnického zelenáče, který pracuje v řadách londýnské Metropolitní policie. Ačkoliv si o sobě tento mladý muž myslí, že je naprosto obyčejný, opak je pravdou. Jedné noci, když vyšetřuje vraždu, se totiž pokusí získat svědeckou výpověď od muže, který je mrtvý, ale také dost výřečný. Tím na sebe upoutá pozornost vrchního inspektora Nightingalea, který je zároveň posledním čarodějem Anglie. A právě tehdy události dostanou rychlý spád.

Další zajímavé tipy

Pokud máte všechny zmíněné knihy již přečtené, nebo hledáte další zajímavé tipy, můžete sáhnout třeba po oblíbených fantasy románech z pera Sarah J. Maasové. Ať už si vyberete sérii Skleněný trůn, která sleduje příběh nájemné vražedkyně Celaeny Sardothien, nebo ságu s názvem Dvůr trnů a růží, určitě nebudete litovat.

Milovníci fantastických příběhů, kde hlavní roli hrají kouzla, záhady a temná tajemství, jistě ocení sérii Caraval, kde Stephanie Garberová odhalí čtenářům nebezpečnou hru, kterou si člověk může zahrát pouze ve chvíli, kdy obdrží speciální pozvánku. Zajímavá je poté i kniha Prokletý rok nebo série s názvem Ink z pera Alice Broadway, jež vypráví o zemi, kde se lidem každá přelomová událost zapíše na kůži v podobě tetování.

Mezi skvělé young adult novinky posledních let poté patří třeba kniha Eliza a její nestvůry, která vypráví o dívce, jež raději žije svůj život ve virtuálním světě, kde anonymně publikuje oblíbený komiks. Pokud jde o české romány pro mládež, neměla by vám uniknout třeba Černooká z pera Anny Musilové, romantická série Theo Addaira s názvem Muffin a čaj, fantastický příběh Martiny Čekalové pojmenovaný Město duší nebo Zmizení Sáry Lindertové z pera Kateřiny Čekalové.


Nenašli jste v našem seznamu svou oblíbenou knihu pro teenagery? Napište nám o ní do komentářů!

Nejlepší knihy pro teenagery, jejichž příběh vás zaručeně nadchne
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno