Nejlepší knihy pro muže: co dát tatínkovi a čím potěšit partnera?

0
11628

Za okny se střídá déšť s přízemními mrazíky, dny se pomalu ale jistě krátí a je tedy nejvyšší čas poohlédnout se po nějakých vánočních dárcích. Že si vůbec nevíte rady, čím vykouzlit úsměv na tváři partnerovi, s nímž trávíte první společné svátky? Nebo hledáte ten nejlepší dárek pro tatínka, který patří mezi obrovské sportovní fanoušky, ale sám se do cvičení nebo jiných sportovních aktivit moc nehrne? Přinášíme vám tipy na nejlepší knihy pro muže, mezi kterými si zaručeně vyberete.

Knihy se sportovní tematikou

Pokud je váš tatínek, bratr či partner vášnivým fanouškem sportů a nevynechá jediný zápas svého oblíbeného týmu, určitě ho potěší některá z nových publikací věnovaných největším hvězdám sportovního světa. Populární jsou třeba biografie slavných trenérů nebo zajímavé knihy o fotbale, hokeji či běhání. Jestli nevíte, kterou knihu z nepřeberného množství zajímavých sportovních titulů vybrat, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů.

Fotbalové hvězdy 2020 – Jan Palička, Filip Saiver

Češi jsou velmi dobře známí tím, že patří mezi zaryté fotbalové fanoušky, aktivně podporují své oblíbené týmy a na dobré hráče nedají dopustit. Pokud hledáte knihu pro muže, který fotbal považuje za svou životní vášeň, máte na výběr z poměrně široké nabídky zajímavých titulů. V říjnu se na pultech knihkupectví objevilo třeba pokračování oblíbené fotbalové knižní série s názvem Fotbalové hvězdy 2020: nejlepší Češi a Slováci, které mají na svědomí Jan Palička a Filip Saiver.

A co se v této publikaci dozvíte? Kniha přináší portréty téměř sedmdesáti prvotřídních hráčů a také těch nejlepších trenérů, které jsou doplněny texty o pěti nejprestižnějších fotbalových ligách. Nechybí však ani informace o obou evropských pohárech, podrobné statistiky sezony 2018/19 a profily nejlepších českých a slovenských fotbalistů.

Mentalita mamby – Kobe Bryant

Do NBA vstoupil přímo ze střední školy, titul vyhrál celkem pětkrát a v dnešní době je považován za jednoho z nejlepších basketbalistů světa. Řeč je samozřejmě o Kobe Bryantovi, který hrál v týmu Los Angeles Lakers. Letos přichází se svou první knihou pojmenovanou Mentalita mamby: moje pojetí hry, která líčí jeho neopakovatelnou cestu k úspěchu. Navíc je doplněna také o předmluvu Phila Jacksona a spoustu úžasných fotografií Andrewa D. Bernsteina.

A proč ji basketbalová superstar pojmenovala právě Mentalita mamby? Ve sportovním životě Kobe Bryanta totiž dominuje přísná koncentrace na hru a její proměny, schopnost projít extrémním zatížením bez zranění a překonávání bolestivých ztrát. Sám o sobě navíc sportovec tvrdí, že nesmírná píle, promýšlení detailů sportovní přípravy, podrobný rozbor zápasů a jejich klíčových momentů i nestandardní psychická příprava z něj učinily basketbalistu s „mentalitou mamby“.

Roger Federer: tenisový král – David Kozohorský

Patří váš manžel, tatínek nebo bratr mezi nadšené fanoušky tenisu a k jeho nejoblíbenějším hráčům se řadí švýcarský profesionální tenista Roger Federer? V tom případě mu pod stromečkem určitě udělá radost nová kniha Davida Kozohorského s názvem Roger Federer: tenisový král. Ta totiž přináší spoustu zajímavých informací o sportovní kariéře této populární osobnosti, ale nabízí také jedinečný pohled do Federerova soukromí.

Roger Federer je hráč, který má zásadní vliv na bílý sport už dvě desetiletí. Velký obdiv zaslouží především to, jak jednoduše se umí adaptovat na nové trendy ve vybavení a taktice, stejně jako jeho schopnost přizpůsobit se mladším soupeřům, kteří prozatím nejsou zatížení silou tohoto neporazitelného šampióna. Federerův život však zdaleka není zaměřený pouze na jeho hráčskou kariéru. Angažuje se totiž také v tenisové politice, podporuje spoustu charitativních projektů, pouští se do velkého byznysu a v neposlední řadě je také hlavou početné rodiny. 

Tiger Woods – Jeff Benedict, Armen Keteyian

Jen několika vyvoleným se podaří ve sportovním světě dosáhnout takových úspěchů, aby jejich jméno znali lidé na celé planetě. Americký profesionální golfista Tiger Woods to však dokázal. Díky publikaci, která hrdě nese jeho jméno, teď můžete odhalit nové, intimní a překvapivé podrobnosti z jeho sportovního i soukromého života, jež dodnes zůstávaly skryté pod nánosem mýtů. Kromě senzačních odhalení se zároveň můžete těšit také na podrobný popis Woodsova života od okamžiku jeho narození až dodnes.

Kniha Tiger Woods je dílem dvojice renomovaných amerických investigativních novinářů – Jeffa Benedicta z časopisu Sports Illustrated a jedenáctinásobného držitele ceny Emmy Armena Keteyiana. Tito muži strávili rozsáhlými rešeršemi a rozhovory s více než 250 lidmi celé tři roky, aby tak vytvořili nejrozsáhlejší, nejobjevnější a nejfundovanější biografii Tigera Woodse, která kdy spatřila světlo světa.

Koníčky

Zajímá se váš partner nebo tatínek spíše o svět automobilů, motorek a jiných dopravních prostředků? Nebo ho baví filmy a seriály s neobyčejným příběhem, skvělým zpracováním a pořádnou dávkou akce? V tom případě by mu mohla udělat radost některá z následujících knih.

Tarantino retrospektiva – Tom Shone

Mezi nejprodávanější knihy pro muže v současné době patří třeba obsáhlá publikace Tarantino: Retrospektiva, kterou vytvořil filmový kritik Tom Shone. V českých knihkupectvích se sice objevila již v loňském roce, letos se však můžete těšit na zcela nové vydání rozšířené o novinku Tenkrát v Hollywoodu, která šla do kin letos.

Tato skvělá retrospektivní fotografická publikace mapuje všechny filmy nespoutaného tvůrce kultovních snímků Quentina Tarantina včetně Hanebných panchartů, My Best Friend’s Birthday nebo třeba Pulp Fiction. Dozvíte se v ní také o Tarantinových začátcích, o stylu, jakým píše scénáře a repliky, i o tom, jaké okolnosti provázely natáčení jednotlivých filmů. Celou publikaci navíc prostupují krásné fotografie, nejlepší hlášky z jeho filmů i nezapomenutelné Tarantinovy výroky.

Vikingové – Lasse Holm

Pokud jde o tipy na knihy pro muže, samozřejmě nemůžeme vynechat ani hit posledních několika let. Tím je napínavý seriál Vikingové, který inspiroval Lasse Holma k vytvoření stejnojmenné knihy s podtitulem Pomsta synů. Děj této historické detektivky se soustředí na situaci po smrti vikinského vůdce Ragnara Lothbroka, kdy se jeho pět synů vydává na cestu za pomstou, ze které se později stane rozsáhlá invaze.

Po úspěchu prvního dílu se čtenáři letos dočkali pokračování s podtitulem Nájezdy synů, které je opět založené na skutečných historických událostech. Na jaře roku 868 od francouzského pobřeží vypluje flotila osmdesáti lodí s posádkou, kterou tvoří více než dva tisíce Vikingů. Cílem je muslimské Španělsko, kde rabování půjde doslova samo. Jedna loď však po nečekaném útoku zůstane osamocená ve Středozemním moři a někdo začne posádku jednoho po druhém zabíjet. Podaří se odhalit vraha?

Taková normální kuchařka – Zdeněk Pohlreich

Co bude k jídlu? Hlavně ať je to dobré, rychle hotové a ať to není žádná věda. Tak v dnešní době během přípravy snídaní, obědů i večeří přemýšlí většina lidí, jelikož času prostě nikdy není nazbyt. Pokud váš muž, kamarád nebo třeba tatínek rád vaří, určitě mu proto udělá radost Taková normální kuchařka, kterou má na svědomí Zdeněk Pohlreich.

Jak říká sám známý šéfkuchař, už dlouho si přál vytvořit kuchařku z obyčejných jídel a surovin pro každého. Díky tomu vznikla kniha s jednoduchými recepty, jejichž příprava nezabere moc času a suroviny na ně seženete v každém běžném obchodě. Najdete v ní tipy na spoustu zajímavých hlavních jídel společně s variací omáček, které se dají různě kombinovat. Navíc se dozvíte, jak zužitkovat to, co se zrovna nespotřebovalo nebo jaké suroviny mít vždy po ruce, aby paleta toho, co si doma můžete připravit, byla co nejširší.

Hrdinové Formule 1 – Roman Klemm

V průběhu letošního roku se na pultech knihkupectví objevila také zajímavá kniha pro muže, kteří se zabývají automobilovým průmyslem. Publikace s názvem Hrdinové Formule 1: Clark, Fittipaldi, Mansell, kterou má na svědomí spisovatel Roman Klemm, navazuje na jeho předchozí dílo, kde se soustředil na fungování slavné soutěže od padesátých let po moderní éru.

Jeho nejnovější počin se soustředí především na osudy tří závodníků, kteří se svými výkony na trati navždy zapsali do historie. Geniální Skot Jim Clark v 60. letech ovládl dění na světových závodních okruzích. Emerson Fittipaldi byl prvním z představitelů „brazilské vlny“ talentů. A odhodlaný Angličan Nigel Mansell zase při cestě za svým snem neváhal riskovat zdraví i veškeré své finance. Kromě jejich neskutečných životních příběhů však nechybí ani vyprávění o dalších osobnostech kolem dráhy a spousta dosud málo známých informací ze zákulisí F1.

Historické a válečné romány

Máte doma knihomola, který se rád přehrabuje v historických publikacích? Nebo je váš přítel fanoušek válečné literatury a shromažďuje ve své knihovničce každý zajímavý titul, který se tohoto tématu týká? Pak rozhodně sáhněte po některé z následujících novinek.

Paní smrt – Ljudmila Pavličenková

Pokud jde o knihy, které se soustředí na 2. světovou válku, v posledních letech velký úspěch zaznamenala odstřelovačská literatura. Po oblíbených titulech, jako byly knihy Bílý odstřelovač a Odstřelovačem rudé armády, se čtenáři letos dočkali strhujících memoárů nejslavnější odstřelovačky všech dob, kde Ljudmila Pavličenková vzpomíná na své dětství, svou kariéru v armádě i pozdější zážitky.

Román s názvem Paní smrt: Vzpomínky Stalinovy odstřelovačky je pojmenovaný podle přezdívky, kterou si Pavličenková díky svým 309 potvrzeným zásahům v armádě vysloužila. Vypráví o tom, jak opustila univerzitní studia, odmítla nabídku stát se zdravotní sestrou a místo toho v Rudé armádě narukovala k pěchotě a brzy se zařadila mezi elitu sovětských odstřelovačů. Při návštěvě USA se následně vyjadřovala k tématu genderové rovnosti a apelovala na zapojení Spojených států do války v Evropě. Po letech se poté rozhodla odkrýt svou minulost a převyprávět své zážitky čtenářskému publiku.

Černobyl – Sergei Plokhy

Oblíbili jste si nový seriál s názvem Černobyl, který v letošním roce vzbudil zájem široké veřejnosti a okamžitě se zařadil mezi nejlepší seriály všech dob? Příběhu o jaderné havárii z roku 1986 se díky němu dostalo opět velké mediální pozornosti, lidé se začali o temnou stránku naší historie více zajímat a vzniklo také velké množství publikací, které tuto událost zkoumají z nejrůznějších úhlů pohledu. Výjimkou není ani zajímavý počin s jednoduchým názvem Černobyl, za nímž stojí spisovatel Sergei Plokhy.

Co se vlastně v Černobylské jaderné elektrárně v dubnu 1986 odehrálo? Plokhy se rozhodl popsat příběh jedné z nejhorších moderních tragédií komplexně a bez cenzury. Čtenář se tak seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, s konstrukcí reaktorů i výstavbou jaderné elektrárny v Černobylu. Hlavní část knihy je však zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru číslo 4, vyzdvihuje snahu místních hasičů a odhaluje snahu sovětských úřadů zatajit katastrofu před zbytkem světa.

Erebus – Michael Palin

„Když konečně rozrazí vodu, jásot přejde v nadšený řev. Loď se houpe, poskakuje a chvěje jako novorozené vodní ptáče. Její jméno je Erebus.“ To přesně píše britský autor Michael Palin ve své knize jménem Erebus, která se soustředí na osudy slavné lodi Jejího Veličenstva. Pokud máte doma milovníka historie, tento román ho o Vánocích jistě potěší, a ještě dlouho poté ho nebudete moci odtrhnout od jeho stránek.

Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí. V roce 1848 však tato veteránka z přelomových plaveb na kraj světa zmizela v Antarktidě a její osud se stal pro všechny záhadou. Až do roku 2014, kdy byla opět nalezena. Michael Palin se rozhodl vdechnout pozoruhodné lodi nový život a ve své knize tak sleduje osudy její posádky od vyplutí roku 1826 až po její konečnou zkázu v mrazivé Antarktidě.

Poslední revoluce – Martin Komárek, Herbert Slavík

Slábnoucí diktatura, Sametová revoluce, první roky demokracie a rozdělení státu – to vše je popsáno v jedinečné knize, která nese název Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992). Tu mají na svědomí Martin Komárek, jenž patří mezi nejznámější vnitropolitické komentátory, a fotograf Herbert Slavík, který na konci osmdesátých let fotograficky dokumentoval realitu tehdejšího Československa pro zahraniční agentury.

Jakožto syn významného protagonisty listopadových událostí Valtra Komárka měl autor přístup k mnoha zajímavým zákulisním informacím, které díky němu v této publikaci konečně vyplouvají na povrch. Jedinečná výpověď fotografie a slova navíc dokonale zachycuje obraz slábnoucí diktatury konce let osmdesátých, revoluční vzepětí listopadových událostí i novou demokracii spojenou s hořkým dělením republiky.

Beletrie

Jestliže hledáte knihu, která zaujme především svým propracovaným příběhem, i tady je z čeho vybírat. Ať už jde o vtipné či dobrodružné knihy pro muže, detektivky, perfektně vymyšlené sci-fi příběhy nebo třeba thrillery a hororová vyprávění, letos o zajímavé novinky na pultech knihkupectví rozhodně není nouze. Které tituly rozhodně stojí za přečtení?

Stephen King – Outsider

Patří váš muž mezi zaryté fanoušky Stephena Kinga, nebo prostě jen rád při čtení pociťuje strach a všudypřítomné napětí? V tom případě by mu neměla uniknout novinka s názvem Outsider, v níž Stephen King opět předvádí svůj neopakovatelný talent pro psaní hororových příběhů. Jeho nejnovější počin se soustředí na případ vraždy, která z důvodu bezohledné brutality otřese veřejností, ale i týmem zkušených vyšetřovatelů.

Když je v městském parku nalezeno tělo jedenáctiletého chlapce, spolehliví očití svědci bez váhání za viníka označí oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Jelikož tuto skutečnost potvrdí i otisky prstů na místě činu a analýza DNA, detektiv Ralph Anderson, jehož syna tento muž kdysi také trénoval, se rozhodne Terryho Maitlanda zatknout. Jak se ale brzy ukáže, Maitland má alibi a pátrání prokáže, že byl v inkriminovaný den opravdu na jiném místě. S tím, jak se vyšetřování přesouvá do Texasu, se na scéně začínají objevovat nové děsivé odpovědi. Terry Maitland přece nemohl být na dvou místech zároveň. Nebo ano?

Kanibal z Nine Elms – Robert Bryndza

Co se týče zajímavých novinek na poli krimi literatury, listopad s sebou přinesl skvělé čtení v podobě nového románu britského spisovatele Roberta Bryndzy. Kniha s názvem Kanibal z Nine Elms poprvé představí novou vyšetřovatelku Kate Marshallovou, která je známá svým silným smyslem pro spravedlnost. Už toho má také hodně za sebou, dokázala totiž v minulosti vyřešit slavný případ sériového vraha s přezdívkou Kanibal z Nine Elms. Nebo to tak snad nebylo?

Kate se momentálně snaží vést poklidný život, příliš na sebe neupozorňovat a zapomenout na temnou minulost. Z toho důvodu také vyměnila kariéru policistky za přednáškový pultík na univerzitě. Když ovšem jednou najde ve své e-mailové schránce žádost o pomoc s vyšetřováním smrti dvou místních dívek, nedokáže takovou nabídku odmítnout. Brzy se však ukáže, že celá situace se nebezpečně podobá případu, který by měl být už více než patnáct let vyřešený.

Kulový blesk – Liou Cch´-sin

Hledáte nějakou pěknou knižní novinku pro milovníka sci-fi? I pro vás máme jeden zajímavý tip. Po netradiční a mnoha lidmi opěvované trilogii s názvem Vzpomínka na Zemi totiž čínský spisovatel Liou Cch´-sin přichází s novým románem, v němž opět dokazuje, že jeho divoká fantazie prostě nezná mezí. Knihu Kulový blesk, která vznikla ještě před vydáním slavné série, můžete číst jako předmluvu ke Vzpomínce na zemi, ale není problém se do ní pustit bez jakékoliv znalosti předchozích titulů.

Hlavní hrdina příběhu se jmenuje Čchen. Tento chlapec se v den oslavy svých čtrnáctých narozenin nechtěně stane svědkem smrti obou svých rodičů.  Přímo před jeho očima je totiž zabije kulový blesk, což Čchena hluboce zasáhne a následně přiměje k tomu, že celý svůj život zasvětí zkoumání tohoto přírodního jevu. Čím více se toho však dozvídá, tím jasněji si uvědomuje, že kulový blesk je pouze pomyslnou špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky.

Stalingrad – František Kotleta

Mezi oblíbené knihy pro muže (ale samozřejmě i ženy) patří také romány českého spisovatele Františka Kotlety. Ten před několika lety vytvořil první díl nového cyklu s názvem Bratrstvo krve, který v české literatuře nemá obdoby a stal se okamžitě po zveřejnění kultovní záležitostí. V letošním roce se na pultech knihkupectví objevil čtvrtý díl jménem Stalingrad, který opět potěšil milovníky románů plných akce, krvavých soubojů, krásných žen, necenzurovaných sexuálních scén i skvělého humoru.

A o čem že tedy kniha Stalingrad vypráví? Píše se rok 1942 a německá armáda vítězí na všech frontách. S tím jim samozřejmě pomáhají speciální vojáci, které jsou prakticky nezničitelní, pokud je netrápí nedostatek cizí krve. Germánský upíří klan se postupně rozpíná do všech stran a zdá se, že jeho mocnou vládkyni nic nemůže zastavit. Jenže slovanští bojovníci se jen tak snadno nevzdávají a Veronika s Janem Bezzemkem navíc mají plán. A tak tajné války upírů vyvrcholí monstrózní bitvou, jež se zapíše do dějin Bratrstva krve.


Nejlepší knihy pro muže: co dát tatínkovi a čím potěšit partnera?
4.5 (90%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno