Nejlepší knihy pro mládež, kde si na své přijde každý puberťák

0
5244

Hledáte vhodný dárek pro syna nebo dceru, pro kamaráda či pro spolužačku, která ze všeho nejraději tráví čas nad knížkou? Nebo si prostě sami chcete přečíst nějakou zajímavou young adult pecku? Nezáleží na tom, zda by to měla být spíše romantika, fantastický příběh nebo dobrodružné vyprávění. Nabízíme vám přehled těch nejlepších knih pro mládež, kde si na své přijde úplně každý.

Oblíbená klasika

Začít musíme samozřejmě s knihami, které dnes zná téměř každý. Co by to totiž bylo za seznam nejlepší literatury pro mládež, kdybychom alespoň okrajově nezmínili knížky, které se v tomto žánru staly naprostou klasikou. Na mysli máme třeba sedmidílnou sérii, kde hlavní roli hraje mladý kouzelník Harry Potter, ale také knihy Julese Verna, Jaroslava Foglara či Jacka Londona.

Aby toho nebylo málo, za zmínku jistě stojí také Letopisy Narnie z pera C. S. Lewise nebo dobrodružná série pojmenovaná Hraničářův učeň. Co se týče oblíbeného vyprávění o dračích jezdcích, které má na svědomí Christopher Paolini, fanoušci se loni dočkali nového příběhu s názvem Poutník, čarodějnice a červ. To samé se letos poštěstí čtenářům, které uchvátila dystopická trilogie jménem Hunger Games.

Percy Jackson a Olympané – Rick Riordan

Máte rádi příběhy plné všudypřítomné magie, kde se to hemží nadpřirozenými bytostmi a kouzelnými předměty? Nebo se zajímáte hlavně o řeckou mytologii? V tom případě by vám rozhodně neměla uniknout pětidílná série Percy Jackson a Olympané, kterou vytvořil americký spisovatel Rick Riordan. Jeho knihy pro mládež, v nichž hlavní roli hrají řečtí či římští bohové, v posledních letech zaznamenaly obrovský úspěch a vznikl tak zcela nový literární fenomén.

A o čem vlastně tato série vypráví? Celý příběh sleduje osudy mladého poloboha Percyho Jacksona, který je synem Poseidóna, a jeho nejbližších přátel. Ti společně tráví léto v Táboře Polokrevných a snaží se zorientovat ve světě, kde vládnou staří řečtí bohové. Neustále jim však hrozí nějaké nebezpečí, musí řešit spoustu magických problémů a vydávají se na děsivé výpravy, které by je mohly stát i život. Pokud vás tyto knihy nadchnou, můžete sáhnout také po další Riordanově sérii s názvem Bohové Olympu.

Sirotčinec slečny Peregrinové – Ransom Riggs

Mezi nejlepší knihy pro mládež, kterým se v posledních letech dostalo velké popularity, jistě patří také série Sirotčinec slečny Peregrinové. Tu má na svědomí americký spisovatel Ransom Riggs, jenž před lety shromáždil sbírku kuriózních starých fotografií, což mu vnuklo nápad využít tyto materiály jako základ fantastického příběhu o dětech s podivuhodnými schopnostmi. Nejen že toto temné vyprávění je strašidelné samo o sobě, ale z děsivých fotografií vám bude běhat mráz po zádech.

Knihy zavedou čtenáře na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kam se vydává také šestnáctiletý Jacob, kterého postihla rodinná tragédie. Ten zde brzy objeví trosky sirotčince slečny Peregrinové a postupem času zjistí, že místní děti byly více než zvláštní. Možná je na tajemném ostrově lidé drželi z hodně dobrých důvodů. A co je ještě podivnější, možná jsou stále ještě naživu.

Příběhy ze sirotčince slečny Peregrinové zaujmou především teenagery, ale také dospělé, kteří mají rádi temná dobrodružství. K dispozici jsou momentálně čtyři díly, které kromě první knihy zahrnují také tituly Podivné město, Knihovna duší a Mapa dní. Ransom Riggs ovšem vytvořil i doplňkovou sbírku kratších příběhů, která se nazývá Povídky podivných, a v roce 2020 by se na pultech knihkupectví mělo objevit také nejnovější pokračování s názvem Ptačí sněm.

Deltora Quest – Emily Roddaová

Že jste o knihách z pera australské spisovatelky Emily Roddaové nikdy neslyšeli? Ačkoliv série Deltora – Země nestvůr a kouzel mezi českými čtenáři neslaví takový úspěch jako některá další fantasy díla, rozhodně stojí za pozornost. Přináší totiž magický příběh, kde není nouze o napínavá dobrodružství, tajemné hádanky i nečekané zvraty.

Svět plný magie, temných tajemství, monster a všudypřítomného strachu. Tak by se dala popsat země jménem Deltora, jejíž obyvatelstvo bylo před dávnými lety rozděleno do sedmi rodů, z nichž každý vlastnil jeden obrovský drahokam s kouzelnou mocí. Když ovšem na zemi zaútočil nepřítel, do čela se postavil kovář jménem Adin, který všechny rody sjednotil, vytvořil kouzelný pás, kam drahokamy zasadil, a ochránil území před hrozivým Pánem stínů. Jenomže jak už to tak bývá, nic nevydrží věčně.

Když král ztratil důvěru svého lidu a služebníci Pána stínů pronikli do paláce, všechno se zdálo ztraceno. Jednotlivé drahokamy totiž byly vytrženy z kouzelného pásu a ukryty na místech, kam se žádný smrtelník nikdy neodvážil. Tedy až do té doby, než se na scéně objevil mladý Lief, kterého rodiče požádali, aby se vydal drahokamy hledat. Společníky mu při jeho putování dělají strážce Barda a dívka jménem Jasmína, která vyrostla bez rodičů v krutých Lesích hrůzovlády.

Volání netvora – Patrick Ness

„Příběhy jsou jako divá zvěř. Když je vypustíš na svobodu, mohou napáchat spoustu škody.“ Tohle moudro najdete na obálce knihy Volání netvora, kterou podle námětu Siobhan Dowdové napsal americký spisovatel Patrick Ness. Kniha má temnou pohádkovou atmosféru a vypráví o velké odvaze malého kluka, který se i přes pochybnosti postavil svému strachu.

Třináctiletému Conorovi se noc co noc do snů vkrádají noční můry. Jeho maminka je totiž vážně nemocná, žije s babičkou a jeho spolužáci ho tak trochu týrají. A když se navíc rozhádá i se svou nejlepší kamarádkou, zůstane na všechno sám. Tedy ne úplně sám. V noci ho totiž navštěvuje netvor, který se v podobě mluvícího a chodícího stromu ukrývá za domem. Je tu proto, aby Conorovi vyprávěl příběhy. Na oplátku však chce tu nejnebezpečnější věc ze všech – pravdu.

Prašina – Vojtěch Matocha

Co takhle nějaké české knihy pro děti a mládež? Pokud vás zahraniční romány omrzely a hledáte zajímavé dílo tuzemského autora ve stylu starých foglarovek, určitě sáhněte po sérii s názvem Prašina. Tento název ve skutečnosti označuje jedno tajuplné místo uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale nefunguje tam elektřina, nejezdí tramvaje a mobily jsou vždycky bez signálu. A právě sem se vydávají Jirka, Tonda a En, aby pátrali po dávném tajemství, které může změnit svět.

Dobrodružství party přátel se ale samozřejmě neobejde bez pořádné dávky napětí. Musí totiž čelit skupině schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl, ale i vlastnímu strachu. Pokud vás příběh mladých hrdinů nadchne, můžete se pustit také do pokračování s názvem Prašina: Černý merkurit, které je stejně jako první kniha doplněné o skvělé ilustrace Karla Osohy.

Podzemí – Roderick Gordon, Brian Williams

Pokud máte rádi dobrodružství, skvělou volbou bude jistě i šestidílná série z pera Rodericka Gordona a Briana Williamse, která začíná knihou Ztracený svět v podzemí. Sleduje osudy čtrnáctiletého Willa, jehož otec jednoho dne nečekaně zmizí při zkoumání podzemních chodeb. A jelikož i Will sdílí jeho vášeň pro archeologii, nenapadne ho nic jiného než se ho s kamarádem Chesterem vydat hledat. Brzy ovšem objeví zcela nový svět, který ukrývá děsivá tajemství.

Druhý díl pojmenovaný Hlouběji do Podzemí zavede hlavní hrdiny do útrob Země, kde na vlastní kůži zjistí, že nebezpečí číhá doslova na každém kroku. Následuje Volný pád do Podzemí, který Will sice přežije, ale ocitne se v nebezpečném světě obývaném dravými zvířaty. Ačkoliv se však mladík domnívá, že na povrchu bude v bezpečí, Návrat z Podzemí ho brzy přesvědčí o opaku. Celé vyprávění nakonec vygraduje v posledních dvou dílech, které se nazývají Útok z Podzemí a Poslední cesta do Podzemí.

Labyrint – James Dashner

Pro všechny milovníky napětí, technických vymožeností a drsných příběhů je určena také science fiction série s názvem Labyrint, kterou má na svědomí americký spisovatel James Dashner. Základní trilogie se skládá z knih Labyrint: Útěk, Spáleniště: Zkouška a Vražedná léčba. Zároveň však vyšly také dva prequely, které těmto knihám dějově předcházejí, a série se dočkala i velice úspěšného filmového zpracování.

Jak už samotný název napovídá, začátek příběhu se odehrává v obrovském bludišti plném monster, v jehož středu osamoceně žije skupinka teenagerů. Jednoho dne se mezi nimi objeví i Thomas, který si na nic nevzpomíná a netuší, proč se na tomto děsivém místě ocitl. Jediné, co ví s naprostou jistotou, je, že se musí co nejdříve dostat z tohoto místa ven, najít toho, kdo je sem proti jejich vůli zavřel, a potrestat ho.

Kroniky hladových měst – Philip Reeve

Neuvěřitelnou sérii pro mládež vytvořil také britský spisovatel Philip Reeve, který na stránkách čtyř knih vdechl život příběhu z daleké budoucnosti. A není to jen tak ledajaký příběh. V tomto vyprávění totiž Londýn pluje prostorem za pomoci obrovských motorů a požírá jiná města. Velkou roli v příběhu hrají noví bohové a jazyky, ale najdete zde také relikvie ze současnosti, spoustu zajímavých odkazů a popkulturních narážek.

První díl pojmenovaný Smrtelné stroje sleduje osudy mladého Toma, který se kvůli drsné zradě ze strany proradného Valentina zničehonic ocitne uprostřed nehostinné pustiny. Společnici mu dělá pouze nemluvná dívka Hester, která má s Valentinem také nějaké ty nevyřízené účty. A tak se spolu vydávají zpět do pohyblivého Londýna a po cestě je čeká spousta nebezpečí a dramatických momentů.

Škola dobra a zla – Soman Chainani

Hledáte spíše nějakou romantiku pro dívky, která v sobě ukrývá i pořádnou dávku napětí a intrik? V tom případě jste už určitě zaznamenali, že se na pultech českých knihkupectví objevila pohádková knižní sága pro mládež pojmenovaná Škola dobra a zla. Jestli ne, je načase zjistit si o této pětidílné fantasy sérii něco víc. Rozhodně totiž nebudete litovat. A pokud vás první díl zaujme, nezapomeňte sáhnout po dalších knihách, kam patří Svět bez princů, Poslední navěky, Vzhůru za slávou a Křišťál času.

Hlavní hrdinkou napínavého magického příběhu je mladičká Sofie, která celý svůj život čekala na to, až ji unesou. Ptáte se kam? No přece do pohádky! Má totiž v plánu zařadit se mezi studenty Školy dobra, kde se z ní stane princezna, zamiluje se do pohádkového prince a budou spolu šťastní až navěky. Jenomže realita se od našich snů často liší. A tak se Sofie nechtěně dostane do Školy zla, kde by se z ní měla stát čarodějnice, zatímco místo ve Škole dobra zaujme její kamarádka Agáta.

Časodějové – Natalja Ščerba

Netradiční fantasy, která čtenářům otevírá zcela nový magický svět, kde kouzelníci umí pracovat s časem. To je série s názvem Časodějové, kterou si zcela jistě oblíbí mladší i starší čtenáři. Na první pohled vás jistě zaujmou dokonalé obálky s krásně propracovanými technickými motivy, ale těšit se můžete také na neobyčejné postavy a zajímavou zápletku, jejíž příběh vám ani na chvilku nedá spát.

Autorkou slavné fantasy série pro děti a mládež je ukrajinská rusky píšící spisovatelka Natalja Ščerba. Ta v prvním dílu s podtitulem Klíč k času čtenářům představí dívku jménem Vasilisa, která vůbec nemá ponětí, že její otec je tajemný mág z Eflary. Když se tam za ním vydá, všichni jsou přesvědčení, že se ve skutečnosti jedná o špionku. Ale co když je Vasilisa ve skutečnosti mocná časodějka, která by mohla zachránit celou zemi před hrůzami, jež se na ni nezadržitelně řítí?

Divotvůrce – Sebastien de Castell

Magie je zrádná hra. A někdy vám život rozdá karty, se kterými se prostě a jednoduše nedá hrát. V tom případě však na něj musíte vyzrát tím, že se naučíte ty nejlepší triky! Tímhle pravidlem se bude muset řídit také Kellen, hlavní hrdina série Divotvůrce, kterou vytvořil kanadský spisovatel Sebastien de Castell. Blíží se totiž okamžik jeho prvního magického souboje a čtyř těžkých zkoušek, které z něj konečně mají udělat divotvůrce, ale jeho magie je zoufale slabá.

Kellen si moc dobře uvědomuje, že s kartami, které mu osud rozdal, se mu bude hodit každá pomoc. Když tedy do města dorazí rázná a přímočará cizinka Ferius Parfax, kterou musí uživit pouze její bystrý rozum a tři balíčky karet, neváhá ani chviličku a požádá ji o pomoc. Bude ovšem tato dívka souhlasit, nebo nechá Kellena na holičkách?

První svazek napínavé série je nabitý triky a pastmi, ale také neuvěřitelnými průpovídkami mluvícího veverčáka. Pokud vás toto magické dobrodružství zaujme, není nic jednoduššího než sáhnout po dalších dílech, mezi něž patří Černé znamení, Kouzelnice, Spoutávač, Královnovrah, ale také dosud nepřeložená kniha Crownbreaker.

Fangirl – Rainbow Rowell

Tvoříte rádi vlastní fantastické příběhy, v nichž se naprosto ztrácíte, nebo si občas nemůžete pomoct a pouštíte se do psaní fanfikcí? V tom případě toho máte spoustu společného s hlavní hrdinkou knihy Fangirl, kterou má na svědomí spisovatelka Rainbow Rowellová. Cath je totiž tichá, zbožňuje knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi a raději zůstává doma se svým tatínkem, než aby šla na nějakou tu párty.

Své problémy Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren. Jenomže ta svou sestru teď absolutně zradila. Obě sice nastupují na vysokou školu, ale Wren odmítá s Cath sdílet jeden pokoj na koleji. Hlavní hrdinka je z nové situace celá nesvá, protože jejím přirozeným prostředím je internet, kde publikuje svou fanfikci a kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí. A svět jejího psaní je na hony vzdálený bludišti školních budov, kde číhají nástrahy v podobě šílených fobií, děsivých spolubydlících a neodbytných kluků. Podaří se Cath zachovat klid, nebo to prostě nezvládne?

Oko za oko – Jenny Hanová, Siobhan Vivianová

Pokud magii moc neholdujete a dáváte spíše přednost romantickým příběhům z reálného života, mohla by vás zaujmout trilogie jménem Oko za oko, kterou mají na svědomí Jenny Hanová a Siobhan Vivianová. Ta sleduje středoškolačky Kat, Mary a Lil, které zdánlivě nemají nic společného. Ale to je pouze zdání. Spojuje je totiž touha pomstít se všem, kteří je kdy šikanovali, vysmívali se jim a udělali jim ze života peklo.

Kat už má dost toho, jak ji její bývalá nejlepší kámoška přede všemi ponižuje. Lilia po všem, co se stalo tohle léto, odmítá věřit klukům. A Mary chce potrestat člověka, který jí kdysi hrozně ublížil. Žádná z nich by se pravděpodobně sama nedokázala bránit tlaku okolí. Když se ovšem spojí dohromady, ukáže se, že jsou schopné prakticky čehokoliv. A jejich nepřátelé by se měli raději začít bát. Jak to nakonec s plánovanou pomstou dopadne? To se dozvíte v knihách Oko za oko, Oheň a plamen a Prach a popel.

Jedna želva za druhou – John Green

Americký spisovatel a populární vloger John Green se na literární scéně zjevil jako blesk z čistého nebe a okamžitě mladé publikum okouzlil svým osobitým stylem. A co víc, trefil se mládeži do vkusu také volbou témat, která zahrnují třeba neopětovanou lásku, nedokonalé dospělé vzory, občasné popíjení alkoholu nebo psychické problémy. Není proto divu, že jeho knihy, jako je například Hledání Aljašky či Hvězdy nám nepřály, se okamžitě zařadily mezi bestsellery.

Posledním počinem oblíbeného spisovatele je kniha netradičně pojmenovaná Jedna želva za druhou. Ta vypráví příběh šestnáctileté Azy, která se společně s kamarádkou Daisy pouští do vyšetřování tajemného zmizení miliardáře Rusella Picketta, ačkoliv to vlastně neměla vůbec v plánu. Snaží se totiž být dobrou dcerou, vzornou studentkou, a především skvělou kamarádkou. Jenomže zároveň bojuje také s nekončícím vírem vlastních myšlenek, kterým není schopná nijak poroučet.


Nenašli jste v našem seznamu svou oblíbenou knihu či sérii? Dejte nám vědět do komentářů!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno