Nejlepší knihy pro kluky plné zábavy a dobrodružství

0
17104

Ať už máte doma malého rošťáka, budoucího vědce, zapáleného dobrodruha nebo obyčejného znuděného puberťáka, určitě často přemýšlíte, jak své dítko nejlépe zabavit. Pokud váš syn rád čte, nebo pokud ho pro tento koníček chcete nadchnout, máme pro vás tipy na nejlepší knihy pro kluky, které jsou na pultech českých knihkupectví k dostání.

Rychlé šípy – Jaroslav Foglar

Co by to bylo za seznam knih pro kluky, kdybychom na prvním místě nezmínili staré známé foglarovky. Mezi nejoblíbenější knihy z pera Jaroslava Foglara patří samozřejmě dobrodružné příběhy Rychlých šípů, které vypráví o kamarádství, svornosti, odvaze a umění poradit si v každé situaci. Hlavními hrdiny jsou Mirek, Jarek, Jindra, Červenáček a Rychlonožka, což jsou stateční, veselí a nadmíru podnikaví chlapci, kteří nikdy nemají dlouhou chvíli a vždy dělají vše naplno.

Kromě románů, jako je například Záhada hlavolamu nebo Stínadla se bouří, patří mezi oblíbené foglarovky také kniha Hoši od Bobří řeky. Ta sleduje osudy vedoucího Rikitana, který dá dohromady partu dvanácti chlapců a utvoří tak oddané bratrstvo. Společně se vydávají na skautské výpravy, plní bobříky, zamilovávají si přírodu a stávají se věrnými kamarády, kteří spolu zažívají neuvěřitelná dobrodružství.

Správná pětka – Enid Blytonová

Pokud pro své ratolesti hledáte knihy plné napětí, záhad a dobrodružných výprav, určitě by vám neměla uniknout ani oblíbená série britské spisovatelky Enid Blytonové s názvem Správná pětka. Partu přátel, kteří společně zažívají spoustu dramatických, veselých i strašidelných příhod, tvoří Julián, Dick, George, Anna a jejich psí kamarád Tim, jenž nemůže nikde chybět a častokrát děti zachraňuje z maléru.

První dobrodružství neohrožené party kamarádů se nazývá Správná pětka na ostrově pokladů a sleduje nezapomenutelné příhody, které děti prožívají během letních prázdnin na odlehlé části pevniny, kterou prohlásí za vlastní území. Mezi další oblíbené díly poté patří třeba knihy Správná pětka a únosci, Správná pětka na záhadném vrchu nebo Správná pětka na Ďáblových skalách.

Fotbalový nervák – Nancy Kruliková, Amanda Burwasserová

Máte doma nadšeného fotbalistu, který chvíli neposedí? V tom případě by se mu mohla líbit kniha Nancy Krulikové a Amandy Burwasserové, která se jmenuje Fotbalový nervák. Ta vypráví příběh školáka Logana, jenž má doma jednoho neobvyklého kamaráda, kterému říká Java. Ptáte se, co je na něm tak zvláštního? On je to totiž robot.

Java sice vypadá jako normální kluk, ale všechno zvládá naprosto dokonale, a to včetně fotbalu. S Loganem proto hraje v týmu s názvem Fialoví vombati a připravuje se na velké utkání, v němž nastoupí proti týmu Červených medvědů, kam patří Bára a Jára Silverovi. Jenže když se den zápasu přiblíží, Java navlhne a začne se chovat divně. Dokáže celý tým spojit síly i bez jejich největší opory a dát rozhodující gól? Nebo je Červení medvědi porazí?

Deník malého poseroutky – Jeff Kinney

Když je vám jedenáct, může se život zdát opravdu nesnesitelný. Své o tom ví třeba Greg Heffley, hlavní hrdina oblíbené série Deník malého poseroutky, kterou má na svědomí spisovatel a ilustrátor Jeff Kinney. Hned na začátku se totiž ocitá na víceletém gymnáziu, kde neustále naráží na kluky, kteří jsou mnohem větší a silnější než on, což ho tak trochu děsí a stresuje.

Jednoho dne však dostane Greg od své mámy deník, kam si může zapisovat všechno, co se kolem něj děje. Ale pozor, rozhodně nečekejte žádné klasické řeči zamilovaných puberťaček, protože k něčemu tak trapnému by se Greg přece nesnížil. Místo toho plní stránky sešitu vtipnými příhodami ze školy, kde každý den probíhá boj o přežití, popisuje život s otravnými bratry i přátelství s potrhlým kamarádem Rowleym a navíc nikdy nezapomene své vyprávění doplnit zábavnými ilustracemi.

Hrůza zaručena – Andreas Schlüter

Potrpí si vaše děti na strašidelné příběhy, z nichž i těm nejstatečnějším běhá mráz po zádech a tuhne krev v žilách? Pokud se chtějí při čtení tak trochu bát, mohla by je nadchnout série Andrease Schlütera, kterou na pultech českých knihkupectví najdete pod značkou Hrůza zaručena. Tyto knížky pro kluky i holky, kde hlavní roli hrají odvážní chlapci Olda a Ríša, totiž čtenářům nabízí příhody plné zábavných momentů a děsivých záhad.

Hned v první knize pojmenované Mumie a já se Olda s Ríšou vydají po stopě tajuplné knihovnice, která vypadá jako seschlá mumie. V pokračování s názvem Vlkodlak a já se poté chlapci pouštějí do křížku s krvežíznivým tvorem, jenž terorizuje celou vesnici, a jejich třetí dobrodružství jménem Drákula a já je zase přesvědčí o tom, že místní zubař dr. Drach má děsivé tajemství. V nejnovější knize nazvané Frankenstein a já se Olda a Ríša zapletou se záhadným lékárníkem, který se ve sklepě pravděpodobně pokouší vytvořit umělého člověka.

101 fakt hustých vědeckých pokusů – Helen Chapmanová

Pro všechny malé kluky, kteří se touží dozvědět, jak funguje věda a proč se věci dějí tak, a ne jinak, je určená kniha 101 fakt hustých vědeckých pokusů. V té čtenáře čeká spousta zábavných experimentů, k jejichž přípravě stačí docela obyčejné věci, které se běžně vyskytují v každé domácnosti. A tak si děti mohou vyrobit duhový papír nebo vypěstovat stalaktit, prozkoumají své otisky prstů nebo si v pekáči vytvoří vlastní vlnu tsunami.

Pokud vás tato kniha zaujala a chtěli byste dětem pořídit další podobnou publikaci, která je během dlouhých chvil zaručeně zabaví, nenechte si ujít 101 hustých kouzelnických triků z pera Barb Whiterové. Najdete zde třeba návod na to, jak nechat zmizet a zase objevit různé předměty, jak se naučit číst lidem myšlenky nebo jak ohromit kamarády pomocí úžasných karetních kouzel.

Hraničářův učeň – John Flanagan

Mezi nejoblíbenější knihy pro kluky, které potěší všechny milovníky dobrodružství, se jistě řadí také série Hraničářův učeň. Tu má na svědomí australský spisovatel John Flanagan, který fantastické příběhy vytvořil pro svého syna, jehož toužil přilákat ke čtení. Skromné dílo se však brzy proměnilo v populární ságu, která byla přeložena do mnoha cizích jazyků a dnes se prodává ve více než padesáti zemích světa.

Hlavním hrdinou fantastické série je mladý sirotek jménem Will, který spolu s dalšími dětmi vyrůstá na hradě Redmontu a touží se stát rytířem. Jenže když na to přijde, bojový mistr ho odmítne do učení přijmout, a tak se Will nakonec stává učedníkem tajemného hraničáře Halta, snaží se pochytit bojové umění a osvojuje si řemeslo, o němž si nikdy nemyslel, že by ho mohlo zajímat. Následně ho čekají mnohá dobrodružství, která ho zavedou do rozličných koutů země.

Odkaz Dračích jezdců – Christopher Paolini

Podobně poutavá a neméně slavná je i fantastická sága amerického spisovatele Christophera Paoliniho, která se nazývá Odkaz Dračích jezdců. Tetralogie složená z knih Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritence vypráví příběh mladého farmářského chlapce, jenž v horách objeví tajemný modrý kámen, z něhož se později vyklube roztomilé dračí mládě.

Ačkoliv Eragon nejprve váhá, co si s bájným tvorem počít, protože všichni zbývající draci byli před mnoha lety krutě povražděni a mít jednoho z nich u sebe představuje pro jeho okolí nepředstavitelné nebezpečí, nakonec přeci jen svolí k tomu, že převezme odkaz legendárních Dračích jezdců. Spolu se svou dračicí Safirou se proto vydává na nebezpečnou cestu zotročeným královstvím, aby na svou stranu získal další vzbouřence, pokusil se svrhnout krutého panovníka a nastolil tak v zemi opět mír.

Pax – Åsa Larssonová, Ingela Korsellová, Henrik Jonsson

Další série knih určených převážně pro kluky, kterou by si vaši potomci rozhodně neměli nechat ujít, se nazývá Pax. Tento desetidílný cyklus, jenž pochází z pera tří severských autorů, se odehrává ve světě zabydleném bytostmi z hlubin staré severské mytologie a představuje svižnou urban fantasy, která nadchne mladší i starší čtenáře, jelikož je plná akce, napínavých zvratů i působivých komiksových ilustrací.

První díl s podtitulem Hůl prokletí přivádí čtenáře do městečka jménem Mariefred, kde se dějí podivné věci. Tajná knihovna ukrytá pod místním kostelem totiž přitahuje zlo a svět se tak ocitá v ohrožení. Tou dobou sem přicházejí bratři Alrik a Viggo, kteří byli předurčeni k ochraně posvátného místa. Jakmile projdou náročnou zkouškou, budou se muset pustit do boje s temnými silami a zahnat smrtelné nebezpečí zpátky na místo, odkud přišlo.

Labyrint – James Dashner

Pokud máte doma puberťáka, který dává přednost spíše vědeckofantastickým příběhům, skvělou volbou by mohla být například série Labyrint z pera Jamese Dashnera. Ta sleduje osudy Thomase, který se jednoho dne probudí uprostřed podivného bludiště a vůbec si nepamatuje, jak se na místo dostal, co dělal předtím, než se tam objevil, a kdo ve skutečnosti je.  

Společně s ostatními chlapci, kteří jsou na místě uvězněni, a dívkou, jež přinese děsivou zprávu, se Thomas rozhodne labyrintem projít. Aby to však dokázali, budou muset překonat mnohé nástrahy, uniknout děsivým stvořením a překonat nevraživost, která mezi nimi postupně propuká. To však ještě netuší, že cesta složitým bludištěm není ani zdaleka ta poslední zkouška, která na ně čeká, a že si jejich pouť za svobodou vyžádá obrovské oběti.

Další zajímavé tipy

Patří vaše ratolesti mezi nadšené čtenáře, kteří si nenechají ujít žádný dobrodružný příběh? V tom případě by jim jistě neměly uniknout knihy Julese Vernea, které jsou sice více než sto let staré, ale stále mají literárnímu publiku co nabídnout. K těm nejoblíbenějším se řadí třeba romány Cesta do středu Země, Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin, Patnáctiletý kapitán, Pět neděl v balóně nebo Dvacet tisíc mil pod mořem.

Co se týče fantastických příběhů pro kluky, populární je třeba obsáhlá sága s názvem Beast Quest nebo cyklus románů, kde hlavní roli hraje polobůh Percy Jackson. Zajímavou volbu pak představují také série Feralové, Spirit Animals, Divotvůrce, Ztracený svět v Podzemí nebo Kroniky hladových měst.

Máte-li doma zapáleného fanouška hry Minecraft, i pro vás tu máme několik skvělých tipů. Kromě Základní příručky poskytnou čtenářům skvělé hráčské tipy třeba knihy Průvodce farmařením, Průvodce světem osadníka nebo Průvodce pro přežití v oceánech. Oblíbená je pak také série s názvem Deník malého Minecrafťáka.


Nenašli jste v našem seznamu svou oblíbenou knihu pro kluky? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší knihy pro kluky plné zábavy a dobrodružství
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno