Nejlepší knihy pro dívky, které ocení romantičky i dobrodružné duše

0
34175

Patříte mezi zasněné romantičky, jste hrdým vlastníkem dobrodružné duše anebo zkrátka a dobře ráda přečtete zajímavý příběh? Pokud jste k tomu všemu ještě příslušnicí něžného pohlaví, určitě si nenechte ujít náš žebříček nejlepších knih pro dívky, které ocení mladé slečny i dospívající čtenářky.

Knihy pro dívky od 10 do 14 let

Zápisky z Roosewoodu – Connie Glynnová

Která dívka by se se alespoň na krátkou chvíli nechtěla stát princeznou? Lottie Pumpkinová, která je ve všech ohledech naprosto obyčejná, o tom snívala celý svůj život. A snila by i dál, nebýt osudu, který ji zavedl na internátní školu Rosewood Hall, kam se shodou okolností dostala také Ellie Wolfová, princezna, která měla přesně opačné přání. Vždycky totiž toužila po tom být obyčejnou dívkou.

Řešení se zdá být jednoduché. Stačí si přeci vyměnit role. Ale vzhledem k tomu, že v Rosewoodu nikdy není nic tak, jak se zdá, přísně střežené tajemství někdo odhalí. Lottie i Ellie tedy čekají pořádně perné chvíle. Ochrání nakonec své tajemství? To se dozvíte v Zápiscích z Rosewoodu, které jsou směsí aristokracie, honosných večírků, intrik a tajemství i zrad.

V českých knihkupectvích jsou již k dispozici další dva díly série, a to Princezna v nesnázích a nejnovější Ztracená princezna.

Dívka v sedle – Terence Blacker

Mezi knihy pro dívky od 12 let pak jistě patří Dívka v sedle. Nepohrdnou jí ale ani starší čtenářky, které vyhledávají příběhy z prostředí koňských stájí a dostihů. Tento konkrétní vypráví o dívce jménem Jay, která v životě tak trochu tápe. Ve škole si připadá jako outsider a doma ji trápí samota. Jediné místo, na kterém si připadá šťastná, je v koňském sedle.

Poté, co Jay uteče z domova, aby mohla pracovat v dostihové stáji, zavede ji osud k nádherné ale okolím nepochopené klisně Manhattan, jejíž závodní kariéra skončila a budoucnost je nejistá. Dívka se v klisně zahlédne a uvědomí si, že obě dvě potřebují dostat šanci. Společně se tak snaží obstát v nelítostném světě dostihů, kde výhra nebo prohra dokáže člověku i zvířeti nadobro změnit život.

Deník mimoňky – Rachel Renée Russellová

Mladší čtenářské publikum jistě dobře zná Deník mimoňky. Dívky, která ve škole nepatří zrovna k nejoblíbenějším. Je navíc trochu ztřeštěná. Nikki Maxwellová právě přestoupila na soukromou školu, kam vůbec nezapadá. A jako by její situace nebyla sama o sobě složitá, stěžuje jí život ještě úhlavní nepřítelkyně MacKenzie, která si dělá zálusk na jejího tajného idola Brandona.

Nikky se marně snaží zapadnout a všechny její pokusy o to stát se například hvězdou večírků, slavnou zpěvačkou anebo ladnou krasobruslařkou, končí naprostým fiaskem. Ačkoli je kniha určena spíše mladším dívkám, zalíbení v ní najdou i starší čtenářky. Kromě toho, že je plná každodenních strastí, které zažívá každá puberťačka, je také psaná velmi čtivou deníčkovou formou, která je doplněna o zábavné ilustrace.

Kroniky prachu – Lin Rinaová

Dílo Kroniky prachu bychom zařadili mezi knihy pro dívky od 13 let. Zaujme ale samozřejmě i mladší a starší čtenářky. Ocení ji hlavně ty milovnice příběhů, které rády utíkají před realitou právě do světa knih. Přesně tak si ideálně strávené chvíle totiž představuje i hlavní hrdinka Animant, které jsou drahé šaty a honosné plesy stejně ukradené jako námluvy a hledání ideálního manžela.

Přestože se ze všech sil snaží odehnat od sebe realitu, nakonec ji stejně dostihne. Nabídce pracovat v univerzitní knihovně se koneckonců nedá odolat, a tak nakonec nudné provinční městečko opouští s nadšením a odjíždí do Londýna. Jenže obklopena tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na práci. Její už tak narušenou pozornost navíc narušuje i vrchní knihovník, který je podle ní ztělesněním mrzutosti. Přesto v ní ale začne probouzet city a světe div se, ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.

Drahokamy – Kerstin Gierová

Žít v rodině plné tajemství není pro nikoho snadné. Výjimkou není ani šestnáctiletá Gwendolyn, hlavní hrdinka série Drahokamy, která je v uchovávání tajemství naprostou přebornicí. Musí být. Její rodina jedno koneckonců střeží už po dlouhá léta. Přesto mladou dívku překvapí, když se s ní jednoho dne zatočí svět a ona se ocitá ve známé ulici. Tedy jak se to vezme. Nachází se v ní totiž zhruba 150 let před svým narozením.

Gwendolyn tak brzy pochopí, že největším rodinným tajemstvím je ona sama. Kromě toho, že ji čeká životní změna, se kterou nikdy nepočítala a na níž se teď musí připravit, také zjistí, jaké nebezpečí člověku hrozí, zamiluje-li se napříč časem.

Kromě prvního dílu této romantické fantasy trilogie jsou v českých knihkupectvích k dispozici také další dvě pokračování, a sice Zelená jako smaragd a Modrá jako safír.

Další zajímavé tipy

Příběhů, které mají co nabídnout je samozřejmě celá řada, všechny se nám sem ale nevejdou, a tak nabízíme alespoň ještě pár dalších tipů. Mezi vhodné knížky pro dívky od 12 let bychom určitě zařadili také sérii Hush Hush, která patří k dílům, jež pomohla odstartovat boom romantických knih s andělskou tématikou.

Čtenářky, které si potrpí na eleganci jistě ocení dystopickou ságu Selekce. Mezi oblíbené knihy pro dívky od 14 let pak spadá například sci-fi série Měsíční kroniky, která se inspirovala velmi dobře známými pohádkami, které následně propletla se světem moderních technologií.

Knihy pro dívky od 15 let

Bez naděje – Colleen Hooverová

Dílo Bez naděje vypráví o sedmnáctileté Sky, která nepatří zrovna ke hvězdám školy, nemá moc přátel a život se s ní zrovna dvakrát nemazlí. Když se ale seznámí s Deanem Holderem, zřejmě jediným klukem, kterého provází horší pověst než ji samotnou, něco se v ní změní. S ním totiž pocítí něco, co v ní žádná z jejích předchozích povrchních známostí nedokázala probudit.

Jen Holder ji dokázal uchvátit a vyděsit už během jejich prvního setkání. Citová otupělost, kterou dívka už začala považovat za součást své povahy, je rázem pryč a její emoce se rázem ocitají na horské dráze. Kromě citů se v ní ale probudí i vzpomínky na minulost. Vzpomínky, které jsou natolik bolestné, že by si bývala přála nechat je pohřbené hluboko ve své paměti.

Dvůr trnů a růží – Sarah J. Maasová

Patříte mezi fanoušky zamilovaných knih, které sahají daleko za hranice reality, a k tomu nedáte dopustit na příběh Krásky a zvířete? Pak je série Dvůr trnů a růží přesně tím, co hledáte. Kniha, která je určená pro dospívající publikum, v sobě mísí prvky romantiky i fantasy a odehrává se ve smyšleném světě víl. Hlavní hrdinkou je odvážná a sebevědomá lovkyně Feyre, která rozhodně ví, co to znamená trpět hlady. Pochází totiž z chudé lidské vesnice, kterou od sousedního a lidem zapovězeného světa víl dělí kouzelná zeď.

Když v lese jednoho dne skolí vlka, je odvlečena neznámým tvorem. Z únosce se nakonec vyklube vznešená víla, jedna z nesmrtelných bytostí, které dříve vládly světu. I přes počínající nenávist k sobě Feyre s únoscem Tamlinem postupně nacházejí cestu a počínající nenávist brzy střídá láska. Na rozdíl od typické Krásky a zvířete se však nejedná o pohádku, a tak není nikde napsáno, že naší hrdinku potká šťastný konec.

Všem klukům, které jsem milovala – Jenny Hanová

Říká se, že ručně psané dopisy mají oproti technologii zvláštní sílu. Pro ty, které napsala Lara Jean, hlavní hrdinka knihy Všem klukům, které jsem milovala, to platí dvojnásob.

Lara se už za svůj život párkrát zamilovala. Nikdy to ale dotyčnému nedala najevo. Místo toho mu napsala milostný dopis o tom, jak se cítí. Dopis, který následně zapečetila a pečlivě ukryla do krabice pod postel. Když jednoho dne zjistí, že její tajné dopisy někdo rozeslal těm, kterým byly určeny, život se jí obrátí vzhůru nohama.

Dospívající dívka tak najednou musí čelit všem svým pocitům, které před světem (a hlavně před samotnými adresáty) pečlivě skrývala. Ačkoli má zpočátku pocit, že nic horšího se jí v životě nemohlo stát, jak se se svou minulostí postupně vyrovnává, zjišťuje, že k něčemu dobré to odhalení přeci jen bylo.

Svůdná trilogie – Wendy Higginsová

Šestnáctiletá středoškolačka Anna pochází z americké Georgie a má podobné starosti jako většina dívek jejího věku, například nevyhovující postavu a příliš starostlivou matku. Jako vzorná studentka a stoprocentní abstinentka navíc není mezi svými vrstevníky příliš oblíbená. Kromě toho má plnou hlavu starostí, s kterými se nikomu jinému nesvěřuje. Vnímá totiž aury lidí, vidí i slyší na velké vzdálenost a nikdy nebývá nemocná.

Teprve až poté, co se na rockovém koncertě seznámí s mladým bubeníkem Kaidanem, začíná pomalu zjišťovat pravdu o sobě a svém původu. Patří mezi nefily, potomky padlých andělů, kteří mají pod hrozbou trestu smrti od svých démonských otců nařízeno šířit mezi lidmi sedm smrtelných hříchů. Jak vzorně vychovanou Annu změní setkání s jejím otcem? A dokáže láska ke Kaidanovi něco změnit na jeho nezvratné příslušnosti ke straně zla? Odpovědi naleznete ve fantastické romantické sérii s názvem Svůdná trilogie.

Prokletý rok – Kim Liggettová

Co se týče novinek tohoto roku, dospívající dívky by rozhodně neměly minout fantasy román Prokletý rok, který napsala americká autorka Kim Liggettová. Příběh pojednává o dívkách ve vesnici, kterým ostatní tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. To je důvod, proč jsou v šestnáctém roce vyhnány do divočiny, kde se od této magie musejí očistit. Ne všechny se však vrátí zpět.

Jednou z těchto dívek je i Tirney Jamesová, která ze všeho nejvíce sní o společnosti, ve které mají ženy větší hodnotu než kus masa. Jak se ale blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že nebezpečí nečíhá jen v lesích, ale také v nitru samotných dívek.

Další zajímavé tipy

Pokud patříte mezi fanoušky upírské tématiky, nenechte si rozhodně ujít sérii s názvem Vampýrská akademie či Upíří deníky. Milovníci romantiky a silných příběhů pak jistě ocení dojemný příběh o ztrátě a změně pohledu na život Než jsme tě poznala. Ti, kteří kromě romantiky vyžadují také řádně dobrodružnou linku, by rozhodně měli sáhnout po sérii Skleněný trůn.


Nenašli jste v seznamu svou oblíbenou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Nejlepší knihy pro dívky, které ocení romantičky i dobrodružné duše
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno