Nejlepší knihy pro děti, které si malí čtenáři zamilují

0
9014
Nejlepší dětské knihy

Naučila se vaše ratolest zrovna číst a chce se sama pustit do nějaké zajímavé knížky? Nebo váš školák patří mezi vášnivé čtenáře, přelouskal už kde co a hledá neustále něco nového? Poutavých dobrodružných příběhů pro děti jsou dnes plná knihkupectví. V našem žebříčku si můžete prohlédnout ty nejlepší dětské knihy, které si zamilovali malí čtenáři u nás i po celém světě a ve vaší knihovničce by proto rozhodně neměly chybět.

Honzíkova cesta

Mezi nejoblíbenější dětské knihy z pera českých autorů rozhodně patří Honzíkova cesta, kterou napsal Bohumil Říha. Tahle česká klasika určená hlavně pro začínající čtenáře byla dříve součástí povinně četby na základních školách a příběh malého Honzíka, který poprvé jede sám navštívit své prarodiče na vesnici, tak u nás znalo každé malé dítě.

Ačkoliv Honzíkův pobyt u babičky a dědečka netrvá ani týden, stihne během těch pár dní prožít mnohá dobrodružství. Nejen že zvládne svou první cestu vlakem bez rodičů, ale seznámí se také s životem na venkově, najde si nové kamarády a na nějaký čas se ztratí v lese. Příběh navíc doprovází roztomilé ilustrace Heleny Zmatlíkové, které mu dodávají tu správnou atmosféru.

Aby toho nebylo málo, kromě Honzíkovy cesty napsal Bohumil Říha také další oblíbenou dětskou knížku O letadélku káněti. Ta popisuje dobrodružství Vojty, Anežky, Pepíčka a jejich psa, kteří se vydávají na letiště, kde hlídá děda Kozelka, chtějí se proletět na letadélku Káněti a při tom společně prožívají různé zábavné příhody.

Ferda Mravenec

Šikovného a vždy dobře naladěného mravence s puntíkovaným šátkem, který zvládá práce všeho druhu, také určitě nemusíme nikomu představovat. Jestliže hledáte napínavý příběh pro děti, kde se navíc něčemu přiučí a zábavnou formou poznají hmyzí říši, rozhodně sáhněte po knize Ferda Mravenec. Příběh Ondřeje Sekory s detailními ilustracemi malé čtenáře určitě okouzlí.

A o čem že tahle kniha vlastně vypráví? Pokud se děti do jejího čtení pustí, seznámí se s celou řadou zajímavých postav včetně vynalézavého Ferdy, krásné, ale namyšlené Berušky nebo popleteného brouka Pytlíka. Zároveň se také dozví, jak si chytrý mravenec postaví domeček, ochočí si divokého zeleného koníka, uspořádá hostinu pro rodinu malých ploštic, zamiluje se do Berušky, ocitne se díky jejímu rozmaru ve vězení a jen díky pomoci svých přátel unikne nespravedlivému výprasku.

Knihy Astrid Lindgrenové

Jestli někdo umí rozvíjet dětskou fantazii a psát skvělé knihy pro malé čtenáře, je to určitě Astrid Lindgrenová. Tato švédská spisovatelka vytvořila spoustu nezapomenutelných postav a příběhů, právem se tak zařadila mezi autory nejoblíbenějších dětských románů a za svůj přínos literatuře získala nejedno ocenění včetně prestižní Ceny Hanse Christiana Andersena.

Mezi nejznámější počiny Astrid Lindgrenové rozhodně patří kniha Děti z Bullerbynu, kterou milují menší i větší čtenáři po celém světě. Příběh vypráví o šesti dětech z malé švédské vesničky a jejich každodenních příhodách během celého jednoho roku. Čtenáři s nimi tak prožijí letní prázdniny i podzimní nástup do školy, a kromě toho zjistí, jak tráví vánoční svátky a první jarní dny. Zároveň se však dozví, jak důležitá je láska k rodičům, úcta ke stáří i vzájemné porozumění.

Další povedený kousek z pera Astrid Lindgrenové je kniha Pipi Dlouhá punčocha. Tahle svérázná devítiletá dívenka s dlouhými zrzavými copy má pro strach uděláno, bydlí sama bez rodičů v domku na kraji města a společnost ji dělá pouze koník a malá opička. Že to zní smutně? Nemusíte se bát. Pipi je totiž veselá, má plno báječných nápadů a neustále prožívá spoustu napínavých dobrodružství se svými přáteli.

Správná pětka

Pokud jde o nejlepší dětské knihy, rozhodně nemůžeme vynechat ani příběhy Správné pětky. Tahle jednadvacetidílná série patří mezi naprosto nejznámější díla spisovatelky Enid Blytonové, která se soustředí hlavně na psaní knih pro dívky a detektivních románů pro malé čtenáře, kde parta kamarádů řeší různé záhady a neohroženě se vrhá do nebezpečných situací.

Správnou pětku tvoří Georgina, Julián, Dick, Anna a samozřejmě také jejich psí kamarád Tim. Tito malí hrdinové společně pátrají po ztraceném pokladu, prožívají prázdniny v maringotce, zapletou se do nejednoho maléru a setkají se tak s pašeráky, zloději i únosci. Díky své vytrvalosti a dobrým nápadům se jim však nakonec podaří odhalit nejedno spiknutí a hravě si poradí s každým problémem.

Jestliže vaše děti příběhy Správné pětky milují, ale už je všechny přelouskaly, můžete jim pořídit také další detektivní sérii z pera Enid Blytonové s názvem Tajemství. I zde si skupinka malých neohrožených hrdinů hraje na detektivy, pouští se do řešení záhad a snaží se je rozlousknout dříve, než pravdu odhalí protivný policista Goon.

Mikulášovy patálie

Hledáte pro své dítě něco, u čeho se zaručeně pobaví? V tom případě sáhněte po některé z knih o Mikulášovi, které napsal francouzský spisovatel René Gosciny a oblíbenými ilustracemi vybavil Jean-Jacques Sempé. Tyhle zábavné povídky totiž díky svému specifickému humoru rozesmějí bez rozdílu jak malé, tak i velké čtenáře.

Malý Mikuláš v knihách popisuje krátké epizody ze školního i mimoškolního prostředí a vypráví svá dobrodružství v první osobě, což dodává celému příběhu zvláštní kouzlo. Díky svému naivnímu pohledu na svět totiž odhaluje některé zlozvyky malých dětí, ale na druhou stranu si dělá legraci také z dospělých a jejich chyb. Zároveň čtenářům přibližuje, jak vypadal svět v poválečné Francii, a ukazuje, jaké rošťárny a lumpárny jsou děti někdy schopné provést.

Deník malého poseroutky

Prochází vaše ratolest zrovna pubertou nebo se k ní kvapem blíží? Ačkoliv to většinou není věk, kdy by se děti vrhaly do čtení, Deník malého poseroutky z pera spisovatele Jeffa Kinneyho by se jim mohl líbit. Popisuje totiž život jedenáctiletého Grega, který se najednou ocitl na víceletém gymplu, všude naráží na samé problémy a neobvykle popisuje život takového typického pubertálního výrostka.

Jak už samotný název napovídá, jedná se o deník. Nečekejte ale žádné zápisky typu „Milý deníčku“ ani nezáživné řeči zamilované puberťačky. Greg si totiž do svého sešitu hlavně kreslí, píše o svém otravném starším bratrovi, podivném kamarádovi jménem Rowley i o kreslení komiksů a zároveň popisuje svůj každodenní boj o přežití v novém školním prostředí. To všechno je samozřejmě protkané pořádnou dávkou humoru, takže se děti ani na chvíli nebudou nudit.

Hilda

Máte pocit, že by vaše děti daly přednost raději knížkám, které jsou plné obrázků? Pak by se jim mohl líbit komiks s názvem Hilda, jehož skvělé ilustrace má na svědomí Luke Pearson. Příběh vás přenese rovnou do opuštěné severské krajiny, kde v domku na úpatí magických hor žije modrovlasá holčička Hilda se svou maminkou.

Jak to tak v podobných knihách bývá, Hilda není jen tak obyčejná holčička. Jelikož je velice chytrá a zvídavá, dokáže vnímat to, co ostatní vidět nemůžou nebo ani vlastně nechtějí. A tak se setkává s obry, trolly, trpaslíky a dalšími nevšedními bytostmi. Zároveň má šanci poznat severskou mytologii, musí se postavit svým nejtemnějším obavám, ale se svými přáteli zažívá také skvělá dobrodružství.

Agáta & doktor Lupa

Pokud hledáte pro svého potomka interaktivní knihy, u kterých se nebude nudit, zkuste mu pořídit sérii s názvem Agáta & doktor Lupa. Nejen že tyto detektivní příběhy patří mezi skvělé čtení pro mladší publikum, ale navíc obsahují také speciální kouzelnou lupu, díky které mohou děti hlavním hrdinům pomoci s řešením nejedné záhady. Dá se přes ni totiž podívat přes zeď nebo třeba skrze zavřené dveře.

Volná řada dětských románů s detektivní tematikou sleduje příběh Agáty Bystré a jejího kamaráda doktora Lupy. Tahle dvojka se musí vypořádat třeba s nebezpečným tygrem, černým rytířem nebo bandou zlodějů. Kromě toho je čeká také záhada ukradeného obrazu nebo výlet do železničního muzea, který se nečekaně zvrtne. Kdo za všemi záhadami stojí a jaká tajemství lidé kolem nich ukrývají, jim mohou pomoci odhalit právě děti vybavené kouzelnou lupou.  

Nekonečný příběh

Miluje vaše dítě příběhy plné magie a fantastických dobrodružství? V tom případě by mu v knihovničce neměl chybět Nekonečný příběh od Michaela Endeho. Ten vypráví o nesmělém chlapci jménem Bastián Baltazar Bux, kterému se všichni spolužáci posmívají. Když se však nečekaně dostane skrze stránky jedné zvláštní knížky s barevnými písmeny do kouzelného světa Fantázie, všechno se najednou změní.

Jak se příběh postupně rozvíjí, hlavní hrdina se na stránkách knihy a poté i naživo setkává s chlapcem Átrejem a jeho šťastným drakem Falkem, s Dětskou císařovnou nebo třeba s pavoučicí Ygramul. Jelikož život v takovém cizím světě není jednoduchý, nejednou se ocitne v ohrožení života, bude muset čelit zlu a svým vlastním temným touhám a také se bude muset vyrovnat s následky svých činů na místě, které stvořil pomocí svých vlastních přání.

Foglarovky

Síla přátelství, touha po dobrodružství, vytrvalost, odvaha a úcta k přírodě. To vše patří mezi ústřední motivy děl legendárního spisovatele a skautského vedoucího Jaroslava Foglara, který se díky svým knihám určeným pro děti a mládež navždy zapsal do historie. Ačkoliv jsou jeho romány staré již desítky let, pořád mají dětem co nabídnout. Osloví především chlapce, ale i dívky s dobrodružným duchem se u nich rozhodně nebudou nudit.

Mezi nejoblíbenější foglarovky patří rozhodně klasické dílo s názvem Hoši od Bobří řeky, které se hojně opírá o principy skautingu. Skupinka dvanácti chlapců pod vedením Rikitana se zde seznamuje s lovem bobříků a učí se žít podle skautských zásad. Dalším zajímavým počinem je román Chata v Jezerní kotlině, který vypráví o ušlechtilém přátelství dvou chlapců a jejich výletů do romantické krajiny za městem. A pokud je vaše dítě fanoušek komiksů, rozhodně by si nemělo nechat ujít napínavé příběhy Rychlých šípů.

Harry Potter

V žebříčku nejlepších dětských knih samozřejmě nesmí chybět ani slavný příběh čarodějnického učně Harryho Pottera, který uchvátil miliony malých i velkých čtenářů po celém světě a stále patří mezi ty nejprodávanější tituly, na které v knihkupectvích narazíte. Pokud se ho rozhodnete přidat také do své knihovničky, můžete si být jistí, že i vaše dítě si tento magický příběh okamžitě zamiluje, obzvlášť když mu pořídíte speciální ilustrované edice s kouzelnými obrázky od Jima Kaye.

Harry Potter je jedenáctiletý chlapec, který žije se strýčkem, tetičkou a rozmazleným bratrancem a je naprosto obyčejný. Tedy to si myslí až do chvíle, než zjistí, že je vlastně čaroděj, a ještě k tomu celkem slavný. V tom okamžiku se pro něj život úplně změní, vydá se studovat do Školy čar a kouzel v Bradavicích, naučí se ovládat magii, spřátelí se s Ronem a Hermionou a bude muset čelit intrikám zlého černokněžníka lorda Voldemorta.

A proč děti i dospělí na tyto knihy i po mnoha letech nedají dopustit? Může za to kombinace perfektně propracovaného magického světa, který spisovatelka J. K. Rowlingová v sedmi navazujících dílech vytvořila, kouzelná atmosféra, sympatické postavy i souboj dobra a zla, který je napínavý až do poslední chvilky.

Letopisy Narnie

Další skvělá fantasy série pro mládež, která si získala srdce malých čtenářů, se nazývá Letopisy Narnie. Tento sedmidílný cyklus z pera spisovatele C. S. Lewise vypráví příběh několika různých dětí a jejich dobrodružství v kouzelném světě jménem Narnie, kde žijí magické bytosti, zvířata mluví a čas plyne jinak než u nás. Jak je na první pohled zřejmé, inspiraci pro své vyprávění autor čerpal z antické mytologie, zároveň však jeho knihy představují také alegorii základních křesťanských konceptů.

Společně s dětskými hrdiny se čtenáři seznámí třeba s tajemným a hrdým lvem Aslanem, který Narnii vládne, se zlou Bílou čarodějnicí toužící po moci a nadvládě nade všemi, s faunem Tumnusem nebo třeba s narnijským princem Kaspianem. Zároveň budou moci sledovat, jak se magický svět během let rozrůstá, vyvíjí a proměňuje, jak děti musí bojovat za jeho svobodu a jak dopadne závěrečná bitva, kde budou bránit milovanou Narnii před naprostým zničením.

Malý princ

Hledáte nezapomenutelné dílo, které je plné zajímavých myšlenek a ke kterému se bude vaše dítě v budoucnu rádo vracet? V tom případě si pořiďte knížku Malý princ, jejímž autorem je francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Jedná se o příběh pro malé i velké, protože každý si z této knihy něco odnese. Ať už je to nějaké ponaučení, důvod k zamyšlení nad tím, co je pro nás důležité, nebo jen radost z toho, že se člověk mohl s Malým princem seznámit a cestovat s ním po hvězdách.

Příběh vypráví pilot, který uvízne v poušti, a zatímco se zoufale snaží opravit své letadlo, setká se s Malým princem. Ten vypravěče prosí, aby mu nakreslil beránka, a tak se tyto dvě osamělé postavy spřátelí. Malý princ postupně pilotovi odhalí, že ve skutečnosti pochází z planetky B612, kde se staral o svou překrásnou růži a vytrhával baobaby. Poté však zatoužil vidět vesmír a procestoval několik dalších planetek, než se nakonec ocitl na Zemi. Také si utvořil zvláštní pouto s liškou, kterou se mu po nějakém čase podařilo ochočit, a uvědomil si, že mu jeho malá planetka vlastně chybí. Kniha čtenářům nabízí spoustu metafor, přirovnání a věcí k zamyšlení, navíc je však doplněná krásnými ilustracemi, které vytvořil sám autor.

Staré řecké báje a pověsti

Chcete dětem pořídit zajímavou četbu, ze které se také něčemu přiučí? Dobrou volbou mohou být třeba Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Tato oblíbená kniha obsahuje soubor příběhů z řecké mytologie, které jsou převyprávěné pro děti a mládež, a zároveň podává zprávu o lidském charakteru a životě. Byla přeložena do mnoha cizích jazyků a ve Francii z ní dokonce udělali povinnou školní četbu.

Jednotlivé příběhy pojednávají o řeckých bozích, kteří obývají nedosažitelnou horu Olymp, o udatných hrdinech, obyčejných smrtelnících, mytologických tvorech i obávaných nestvůrách. Vypráví o smutku i radostech, věrné lásce i zradě, ale také o lidské marnosti, která je vždy tvrdě potrestána. Mezi nejoblíbenější části patří třeba historie zlatého rouna, příběh o statečném hrdinovi jménem Hérakles, vyprávění o trojské válce a Odysseově předlouhé cestě k domovu, povídka o nekonečné lásce stařečků Filemona a Baucis nebo smutná historka o tom, jak Ikaros vzlétl příliš blízko ke slunci.

Řada nešťastných příhod

Trochu netradiční, ale zároveň neskutečně čtivá je série s názvem Řada nešťastných příhod. Pod pseudonymem Lemony Snicket ji napsal americký spisovatel Daniel Handler, který si tak získal srdce mnohých mladších i starších čtenářů. Série obsahuje celkem 13 dílů, jelikož třináctka je známé nešťastné číslo, a většina z nich má také 13 kapitol.

Příběhy jednotlivých knih jsou zasazené do různých časově nevymezených míst v imaginárním světě. Vypráví o sourozencích Baudelairových, jejichž rodiče uhořeli při požáru. Z toho důvodu se teď stěhují od jednoho opatrovníka ke druhému, potýkají se s mnoha problémy a snaží se z těch neustálých změn nezbláznit. Každý ze sourozenců má navíc nějakou typickou dovednost, která jim během jejich dobrodružství pomáhá uniknout nástrahám osudu. Violet je zkušená konstruktérka zvláštních mechanických zařízení, Klaus by pořád jenom četl a má neuvěřitelnou paměť, zatímco batole Sunny má neobyčejně ostré zuby, které děti nejednou zachrání.


Které další knihy a série jste jako děti četli právě vy? A jaké další poklady v našem seznamu podle vás chybí? Podělte se s námi v komentářích.

Nejlepší knihy pro děti, které si malí čtenáři zamilují
4.5 (90%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno