Nejlepší knihy pro osobní rozvoj, které vám pomohou k úspěchu

0
8224

Toužíte se stát lepším člověkem, zlepšit své vlastnosti anebo získat ztracenou vnitřní motivaci? Pak by se vám mohla hodit některá z knih, které jsou určené pro osobní rozvoj. Naučte se vcítit do ostatních, osvojte si dovednosti vůdčích osobností a získejte potřebné sebevědomí. Připravili jsme pro vás žebříček deseti titulů, s kterými rozhodně nesáhnete vedle.

Jak získávat přátele a působit na lidi – Dale Carnegie

Ačkoli byl tento populární titul poprvé vydán už v roce 1936, stále představuje spolehlivý a osvědčený způsob, jak se naučit efektivně komunikovat se svým okolím. Kniha Jak získat přátele a působit na lidi je považována za jeden z nejúspěšnějších mezinárodních bestsellerů všech dob, a i v dnešním o poznání modernějším a rychlejším světě promlouvá k milionům lidí na celé planetě.

Přidejte se k věrným fanouškům tohoto díla a konečně pochopte tajemství správného způsobu jednání s lidmi. Pokud se budete řídit radami, které pokrývají jednotlivé stránky, stanete se oblíbeným a všude vítaným. Už vám dále nebude dělat problém získat si druhé, ukázat svou zábavnou stránku a stát se skutečnou vůdčí osobností.

Myšlením k bohatství – Napoleon Hill

Za další nadčasové dílo lze označit knihu s názvem Myšlením k bohatství, která, ačkoli by se tak na první pohled mohlo zdát, rozhodně není pouhou příručkou pro získání peněz. Čtenářům totiž pomáhá rozvíjet i takzvané vnitřní bohatství, jakým je například silná vůle, rozhodnost, vytrvalost a pevný charakter.

Uznávaný americký autor Napoleon Hill ve svém díle poukazuje na naše skryté kvality a podává spolehlivý návod, jak je správně využít a jak si pomocí nich ulehčit cestu k vysněnému cíli. Kniha rovněž zahrnuje moudrost, ke které dospěli bohatí a úspěšní lidé, jejich rady, co a jak dělat, i motivaci a odvahu, jejíž nedostatek mnohým z nás v cestě za štěstím brání. Naučte se uplatňovat jednoduché základní techniky a ovládněte tajemství opravdového a trvalého úspěchu.

7 návyků skutečně efektivních lidí – Stephen Covey

I třetí dílo našeho žebříčku nejlepších knih pro osobní rozvoj lze bez debat označit za revoluční a nadčasové. Se svými 7 návyky skutečně efektivních lidí se autor Stephen Covey obrací k našemu způsobu vnímání sebe sama ve vztahu k okolí. Místo otázky: co mohu dělat, abych se měl lépe, nutí čtenáře přemýšlet o tom, co mohou udělat, aby žili lepší život a byli pro druhé věrohodnými lídry.

Osvojte si návyky, které jsou základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a integrované osobnosti. Pokud si knihu přečtete, uvědomíte si, že čím obtížnějším úkolům musíte během svého života čelit, tím naléhavěji je třeba se těmito radami řídit. Čtenáři, kteří by si chtěli osvojit také 8. návyk, jistě přivítají pokračování, které je od efektivnosti posune k výjimečnosti.

Emoční inteligence – Daniel Goleman

Daniel Goleman, který patří k nejuznávanějším americkým psychologům, se zabývá tématy z oblasti inteligence nebo pozornosti. A nevyhýbá se jim ani ve svém nejznámějším díle s názvem Emoční inteligence, které boří zažité přesvědčení, že chytrost člověka souvisí pouze s jeho IQ. Chytrost podle Golemana není jen něco, co bylo člověku předem dáno, aniž by na tom mohl cokoli změnit. Upozorňuje navíc na to, že způsob, jakým lidé chápou inteligenci, je příliš zúžený.

Schopnost vcítit se do ostatních, umění domluvit se i sledování dlouhodobých cílů. To vše jsou vlastnosti, které určují stupeň takzvané emoční inteligence, která má v určování chytrosti lidí velmi podstatnou roli. Podle Golemana se totiž jedná o typ inteligence, který určuje, jak budeme v životě úspěšní a spokojení.

Skok k výšinám – Rick Smith

Příběh spisovatele Ricka Smitha by se dal jednoduše popsat jako pohádka se šťastným koncem. Jeho začátky přitom vůbec veselé nebyly. Jako spousta jiných lidí, i on žil zpočátku nespokojený život. Pak se ale cosi změnilo, on napsal knihu, která se stala bestsellerem, založil úspěšnou firmu, dostal se do kontaktu s předními osobnostmi a vydělal si peníze, o kterých se mu nikdy dřív ani nesnilo.

Jak to udělal? Právě na to se autor snaží odpovědět v knize, kterou pojmenoval Skok k výšinám. Pomocí té čtenářům servíruje osvědčený recept na to, jak změnit nudný život a dosáhnout mimořádného úspěchu. Jak se totiž v jeho případě ukázalo, k tomu, aby se tak stalo, člověk rozhodně nemusí být obdařený nějakým speciálním nadáním. A aby bylo dílo nestranné a co možná nejefektivnější, vyzpovídal Smith řadu úspěšných známých lidí, kteří se stejně jako on se čtenáři podělí o své zkušenosti a poskytnou jim cenné rady.

Radikální otevřenost – Kim Scottová

Šéfovat umí skoro každý. Ale být skutečně dobrým šéfem? To už je o poznání složitější, rozhodně toho ale lze docílit. To ostatně potvrzuje i koučka generálních ředitelů a autorka knihy Radikální otevřenost Kim Scottová, která má mnohaleté zkušenosti s vedením oddělení v gigantických společnostech, jakými jsou například Google či Apple. Nyní se tajemství nejen svého úspěchu rozhodla sdělit i čtenářům.

Ve své knize rozvíjí základní myšlenku: pokud chcete dobře šéfovat, musíte projevovat osobní zájem o podřízené a zároveň jim poskytovat jednoznačnou zpětnou vazbu, ale také ji přijímat. Právě díky tomuto konceptu, který funguje i v Silicon Valley, dokážete v práci budovat lepší vztahy a současně splníte tři základní úkoly skvělého lídra, kterými jsou: vytvoření kultury založené na poskytování otevřené zpětné vazby, a to chvály i kritiky, vybudování soudržného týmu táhnoucího za jeden provaz a dosahování výsledků, na které můžete být hrdý.

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le – Mark Manson

Co by to bylo za žebříček, kdyby tu chyběla jedna z nejvýraznějších motivačních knih poslední doby. Dílo Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le od amerického autora Marka Mansona si během krátké doby získalo srdce mnoha čtenářů, kteří mají po krk přetvářky a řečí o tom, jak by měl být člověk šťastný. Komu by koneckonců bylo do smíchu v momentě, kdy se mu pod nohama bortí svět, v práci na něj křičí šéf a doma na něj čeká protivný partner či partnerka?

Mark Manson má v tomto ohledu jasno. K čertu s pozitivismem. Buďme upřímní! Když něco za moc nestojí, tak si to přiznejme a naučme se s tím žít. Jak už vám pravděpodobně došlo, tato kniha vám ukáže zcela jiný pohled na svět. Nejedná se přitom o prázdná slova. Autor se ve svých tvrzeních totiž opírá o vědecký výzkum, který říká, že šťastnější život nespočívá ve schopnosti proměnit hromadu citrónů ve sladkou limonádu, ale naučit se s tou kyselou příchutí na jazyku zkrátka žít.

Pro obrovský úspěch napsal autor také pokračování s názvem Všechno je v pr**li a Odse*te se.

Síla ženy – Louise L. Hay

Ačkoli si to ne všechny chtějí přiznat, ženy jsou od přírody v mnoha ohledech křehčí stvoření než muži. Mnohem složitěji zpravidla budují i vnitřní sebevědomí a paradoxně stačí velmi málo, aby se pomyslný pečlivě složený domeček z karet rozsypal a zůstal ležet na zemi. Autorka Louise L. Hay proto přichází s revoluční knihou s názvem Síla ženy, která má čtenářky přesvědčit o tom, že získat sebevědomí i respekt a naučit se vážit si sebe samých mohou ženy jen díky své vlastní vnitřní proměně.

Dnes už zesnulá autorka promlouvá ke všem ženám bez ohledu na jejich věk či společenské postavení a pomáhá jim objevovat a rozvíjet své tvůrčí síly, ale rovněž také najít sebe samé a naučit se žít plný autentický život. Toho lze podle ní docílit pouze vnitřním uvědoměním a láskou k sobě samé, nikoli konáním podle toho, co si myslí nebo říkají druzí.

Faktomluva – kolektiv autorů

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa, například zda ubývá extrémní chudoby nebo jak násilný je náš svět, dostává se nám systematicky špatných odpovědí. A to dokonce tak špatných, že v případě, že by na ty samé dotazy zcela náhodně odpovídali šimpanzi, dosáhli by mnohem lepších výsledků než učitelé, bankéři či nositelé Nobelovy ceny. Alespoň to tvrdí lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling v knize Faktomluva, na které pracoval společně s dalšími odborníky.

Všichni společně ve svém díle odhalují deset nevědomých instinktů, které ovlivňují naše názory na okolní svět. Ale soustředíme-li se pouze na fakta, zjišťujeme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. Neznamená to však, že neexistují vážné problémy a rizika. Pokud ale neznáme ony klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíce.

Inspirativní Faktomluva je knihou pro každého, kdo je ochotný změnit svůj pohled na hodnocení světa a chce si osvojit schopnost správně reagovat na budoucí výzvy.

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život – Dušan Kadlec

Jak už název knihy napovídá, autor Dušan Kadlec se na jejích stránkách soustředí na celkem 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život, a nabízí čtenářům jiný pohled na svět, díky kterému mohou být mnohem šťastnější. Toto dílo je o akceptování zodpovědnosti za svůj život a o uvědomění si ohromné moci, kterou nad ním každý jednotlivý člověk má. Je tedy dílem plným možností a změn na cestě za lepšími zítřky.

Ať už máte problémy s milostnými či přátelskými vztahy, utrácíte za nesmyslné věci anebo se cítíte vyčerpaní a chybí vám pádný důvod vstát ráno z postele, zalistujte knihou. Uvědomíte si totiž, že první změna začíná u vás. Jednoduchý a spokojený život nemusí být pouhou fantazií, když víte, jak na to. Díky knize se dozvíte, jak se vyhnout zbytečným životním dramatům, intrikám a nefunkčním vztahům. Připomenete si nejzákladnější pilíře vašeho zdraví a uvědomíte si, na čem v životě skutečně záleží a jakou sílu mají vaše myšlenky.

Chybí v žebříčku vaše oblíbená kniha pro osobní rozvoj? Podělte se o ni s námi v komentářích!Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno