Nejlepší humoristické knihy aneb vtipné čtení, které vás zaručeně pobaví

0
11307

Více než dramatické zápletky, romantické příběhy nebo strach a napětí upřednostňujete humorné čtení? Vyžíváte se v absurdnosti všedních situací a dokážete si ze sebe udělat srandu? V tom případě si přečtěte náš seznam humoristických knih, které podle nás rozhodně stojí za přečtení.

Továrna na debilno

Jste vyznavači černého až absurdního humoru a zároveň vás současná politická situace nenechává klidnými? Pak jistě oceníte humorné dílo autora Deníčků moderního fotra Dominika Landsmana a kolážového mága TMBK. Politická satira Továrna na debilno mapuje cestu člověka, který se brodí bažinou plnou mediálního masírování a ovlivňování veřejného mínění. Kniha, na jejíž vznik pomocí crowdfundingu přispělo na 2000 lidí, si bere na paškál převážně politiky a média, konkrétně jejich dopad na lidi a schopnost jimi manipulovat.

Pro velký úspěch knihy napsal autor také její pokračování, kterému rovněž nechybí zdravá dávka metafor a jinotajů na míru šitých českému publiku. Továrna na debilno 2 si pohrává s představou smrti Miloše Zemana a toho, co by se v takovém případě stalo. Plakal by Ovčáček? Jmenoval by se Andrej Babiš císařem? Zastavil by Tomio Okamura konečně ten svůj Islám? A co Pražská kavárna? To se dozvíte v drsné politické grotesce.

Saturnin

Sháníte knihu, která je zárukou zábavy? Sáhněte po osvědčeném humoristickém díle Saturnin od autora Zdeňka Jirotky, které už spoustu let baví několik generací. Na jeho stránkách se dozvíte například to, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem. Nebo to, co se přihodí na rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je kvůli povodním odříznutý od veškeré civilizace.

Saturnin naštěstí dokáže s přehledem čelit přetvářce tety Kateřiny i všem nepříjemnostem a katastrofám. Neztrácí přitom svůj jiskřivý humor. Zdá se navíc, že jeho schopnosti jsou téměř geniální. Jak o něm koneckonců píše jeho dědeček, v jeho bláznivých nápadech je kus poezie, humoru i fantazie. Jeho jedinečné myšlenkové pochody navíc dokáží udělat detektivku i z jízdního řádu!

Báječná léta pod psa

Klasika z pera populárního spisovatele Michala Viewegha s názvem Báječná léta pod psa se ani za více než pětadvacet let neztratila z hledáčku českých čtenářů, které i po čtvrt století baví svým typickým ironickým a kousavým humorem i trpkým a zároveň chápavým pohledem na lidské touhy. Příběh se točí kolem dospívajícího Kvida a jeho tak trochu neortodoxní rodiny, která před politickými tlaky nastupující normalizace utíká z Prahy do Sázavy.

Dílo jednoho z nejoblíbenějších tuzemských spisovatelů současnosti představuje návrat do socialismu. Bez lítosti, ale zato věrně a s příchutí melancholie popisuje činy, kterých se minulý režim dopouštěl na obyčejných lidech. Kromě Kvida je druhým tragikomickým hrdinou jeho otec, který ve sklepě vyrábí rakev a až přehnaně se upíná k sovětské perestrojce.

Ze života knihomolky

V tramvaji spíše než z okna koukáš lidem přes rameno a snažíš se zjistit, co právě čtou? Našetřené peníze raději utratíš za tucet knih, než aby sis koupila něco nového na sebe? Ráda, veřejně a naprosto bez ostychu čicháš ke svým novým knižním úlovkům? No a pokud se náhodou stane, že zrovna nečteš, tak o knihách alespoň mluvíš?

Pokud se v těchto činnostech poznáváš, pak by toto humoristické dílo napsané formou komiksu rozhodně nemělo chybět na tvém reading listu. Věz, že u čtení jednotlivých stránek Ze života knihomolky se budeš potutelně usmívat a uvidíš se snad v každé všední situaci. Koneckonců, pokud patříš mezi knihomoly, je ti tato postava napsaná přímo na míru.

Muž jménem Ove

Ove je devětapadesátiletý bývalý předseda družstva, který se ani přes ztrátu své pozice nebrání vykonávání funkce samozvaného strážce pořádku. Když se ale do protějšího domu nastěhuje nová rodina a místo pozdravu se jí podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, odstartuje se kolotoč nepředvídatelných událostí.

I když to tak na první pohled možná nevypadá, Muž jménem Ove je příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, jenž změní všechny kolem postaršího muže, kteří se s ním dostanou do styku. Zkrátka a dobře, román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi od vedle komickým způsobem popisuje celou řadu situací, do kterých se člověk může běžně dostat.

Hovno hoří

Mezi vtipné knihy bezpochyby patří také klasika od autora Petra Šabacha Hovno hoří, kterým se nechal inspirovat režisér Jan Hřebejk při tvorbě slavného snímku Pelíšky. Humoristické dílo je souborem tří povídek, které jsou poskládány jako střípky plastové skleničky, kterou hrdinové příběhů Šabachovi připíjejí na zdraví.

Kluci bavící se v autobuse plném povykujících dětí o tom, jestli hovno hoří, zatímco holky se rozplývají nad krásou plyšáka. Vztahy mezi otci a syny, mezi muži a ženami i zarputilými starci, kteří se u piva hádají o to, kolik měří medvěd kodiak. Holčička, která ze střechy pozoruje svět mužů a přemýšlí o změně pohlaví, nebo syn vojenského důstojníka páchající sabotáž nástěnky s týdenním rozpisem jídelníčku.  V základu Šabachových povídek stojí svět dětí a dospělých v časech, kdy pionýři testovali odvahu napětím elektrického proudu a zdravilo se „Čest práci, soudruhu“.

Dospělost je mýtus

Užíváte si samostatnost, odpovědnost za své činy i navazování kontaktů, které jsou důležité pro vaši kariéru? Je pro vás dospělost vzrušující výzvou či příležitostí k osobnímu růstu? Pak pro vás máme špatnou zprávu. Tahle kniha vás zřejmě nenadchne. Je totiž určená všem ostatním.

Těm, kteří dokáží proflákat celé dny na internetu. Těm, kteří nejvíce ze všeho sní o tom, že zůstanou v posteli v pyžamu a budou celý den koukat na seriály. Těm, kteří raději zůstanou doma se svou kočkou, než aby trávili večer mezi lidmi. Zkrátka všem, kteří se dospělost snaží všemožně popírat a vlastně vůbec netuší, kdy začíná.

Kromě knihy Dospělost je mýtus vydala autorka Sarah Andersenová také dvě další pokračování. Na první knihu volně navazuje Ubulená hromádka štěstí, která je určena všem těm, kdo si připadají výjimečně nevýjimeční. Tím ale sranda nekončí. Pak následuje ještě třetí díl s názvem Kočky útočí, ve kterém se najdou všichni, kteří nemají rádi větší společnost lidí.

Odvrácená strana matky

Hledáte vtipné knihy pro ženy? A co takhle pro ženy na mateřské? Pak zkuste soubor fejetonů od Moniky Valentové, která své zkušenosti nasbírané v roli matky předala čtenářům prostřednictvím své knihy Odvrácená strana matky. Ta z humorného úhlu pohledu mapuje temná zákoutí rodičovství. Čtenáři se tak dozví například to, že kojení nemusí být vždy nádherné, strava zdravá a matka šťastná. Navíc, pokud občas míváte pocit, že jste jako rodiče naprosto selhali, tato knížka vás přesvědčí o tom, že v tom rozhodně nejste sami.

Pro velký úspěch vydala autorka i druhý díl s názvem Odvrácená strana matky: podruhé, který volně navazuje na první knihu. Její dcera sice povyrostla, to ale neznamená, že svou matku už nadále nepřivádí k šílenství. Čtenáři se tak při čtení budou smát a v absurdních situacích, do jakých se rodič může dostat třeba na třídních schůzkách nebo během cestování, poznávat sami sebe.

Taková normální rodinka

Nejvtipnější knihy bez potrhlé rodiny Hanákových, které dala život autorka vystupující pod pseudonymem Fan Vavřincová? To nepřichází v úvahu. Nenechte se ale mýlit. Navzdory názvu se o úplně normální rodinku nejedná. Babička píše detektivky, které nikdy nikdo nevydal, její dcera Cilka neustále zpívá a manžel Oldřich se nevěnuje ničemu jinému než svým želvám a myškám.

Co se týče starší dcery Pavly, tu přepadla mánie jógy. Cvičí ji kdykoli a kdekoli je to jen možné. Tímto způsobem se mimo jiné učí snášet darebáctví svých dvojčat a podivínství svého manžela Petra, který má jen dvě záliby, a to spánek a čtení novin. No a teď si představte, že se do této normálně nenormální rodiny chystá mladší sestra Kateřina přivést svého nastávajícího manžela Zdeňka. Taková normální rodinka je zkrátka čtení pro všechny, kteří mají za to, že je jejich rodina naprosto praštěná. Po přečtení si totiž uvědomí, že v tom rozhodně nejsou sami.

Terapie sdílením

V přehledu nejlepších humorných knih rozhodně nesmí chybět hit poslední doby, který zná snad každý, kdo nějakým způsobem funguje na sociálních sítích. Rozchodové hlášky, které si lidé posílají přes chat, se totiž staly fenoménem dnešní online společnosti. A to hlavně mezi mladými lidmi, kteří se v srdceryvných slohovkách, zoufalých komentářích a nemravných nabídkách minimálně jednou poznají. Ať už z role autora zprávy, anebo toho, kdo ji obdržel.

Kniha Terapie sdílením je sbírka reálných, převážně rozchodových hlášek, které lidé sdíleli na instagramovém účtu s názvem Ester & Josefina. Za jeho vznikem a stejně tak za vznikem knihy samotné pak stojí Ester Geislerová a Josefina Bakošová, které tyto hlášky posbíraly a poskládaly dohromady. Tím vzniklo dílo, které je nejen přehledem úsměvných a cynických frází, ale také kultovní záležitostí všech, kteří se denně pohybují v prostředí chatu. Pro ty, které kniha nadchla, máme dobrou zprávu. Venku je už i druhý díl s názvem Terapie sdílením vol. 2.


Nenašli jste v našem přehledu svou oblíbenou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích.

Nejlepší humoristické knihy aneb vtipné čtení, které vás zaručeně pobaví
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno