Nejlepší historické romány, které vás přenesou do minulosti

0
19964

Máte rádi knihy, které vás alespoň na chvilku přenesou do historie a odkryjí vám známé momenty našich dějin, ale i zapomenuté okamžiky, jež nenápadně měnily svět? V tom případě vám historické romány rozhodně nejsou cizí. Ať už vás láká romantika, napětí nebo dobrodružství, z našeho seznamu nejlepších historických románů si zcela jistě vybere každý knihomol.

Historický román

Jako žánr má historický román mnohá specifika. Tím nejdůležitějším je skutečnost, že jeho děj se odehrává v minulosti, kterou samotný autor neměl možnost prožít. Obvykle tedy bývá zasazen do vzdálenější minulosti, kdy země mezi sebou vedly důležité války, na trůnu se střídali známí panovníci a na programu dne byly výrazné historické změny, jež jsou dodnes považovány za milníky našich dějin.

Mnozí spisovatelé, kteří se soustředí na tvorbu historických románů, kladou důraz hlavně na věrohodnost a autentičnost popisovaných událostí. Jiní naopak pomocí historických kulis zrcadlí problémy současnosti a snaží se čtenářům předkládat nadčasová témata. A někdy střípky z minulosti slouží pouze k ozvláštnění děje, čehož využívají spisovatelé romantických, dobrodružných, fantastických či vědeckofantastických příběhů.

Jméno růže – Umberto Eco

Vybrat z plejády historických románů ty nejlepší rozhodně není snadné. Na tom, že v takovém seznamu nemůže chybět Umberto Eco se svým slavným románem Jméno růže, se však shodnou snad všichni čtenáři. Jedná se o ukázkové dílo postmodernismu, které spojuje prvky několika různých žánrů, jako je historický román, detektivka, filozofické a teologické spisy, a dokonce také horor. Román je proto interpretovatelný mnoha různými způsoby a každého čtenáře na něm zaujme něco jiného.

A o čem vlastně kniha vypráví? Jedním z hlavních hrdinů tohoto příběhu je mnich Adso, který na sklonku svého života vzpomíná na události, jež se odehrály jednoho listopadového týdne roku 1327. Tou dobou pobýval se svým mistrem, učeným františkánem Vilémem z Baskervillu, v severoitalském opatství, kde došlo k sérii záhadných vražd. Společně se rozhodli nebezpečného vraha vypátrat a odhalit temné tajemství, které klášter ukrývá. Čtenář jejich prostřednictvím postupně proniká do tajů teologie, filozofie, středověké politiky, ale i milostných vytržení a Aristotelovy Knihy smíchu.

Egypťan Sinuhet – Mika Waltari

Mezi nejčtenější historické romány všech dob se samozřejmě řadí také nejznámější dílo z pera finského spisovatele Miky Waltariho, které se nazývá Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře. Tento román byl poprvé publikován již roku 1945 a od té doby si získal srdce milionů čtenářů po celém světě. Autor zde poukazuje na důležitost základních lidských hodnot, jako je svoboda a tolerance.

Děj knihy je zasazen do starověkého Egypta, kdy se vláda 18. dynastie pomalu chýlí ke svému konci. Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet, který jako miminko připlul po řece ke svým nevlastním rodičům v proutěném košíku. Učil se v chrámě Amonově, stejně jako otec se stal lékařem, cestoval po několika mimoegyptských zemích a zapojil se také do bouřlivých událostí Achnatonovy reformy. A teď je tím nejpovolanějším, kdo o svých dobrodružstvích může vyprávět.

Quo vadis – Henryk Sienkiewicz

Podle mnoha čtenářů patří mezi nejlepší historické romány knihy z pera polského spisovatele Henryka Sienkiewicze, který roku 1905 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Největší slávu získal právě díky svému historickému románu s názvem Quo vadis, jehož děj se odehrává v římském impériu během vlády krutého císaře Nerona.

Hlavní zápletka slavného díla se točí kolem milostného příběhu římského patricije Vinicia a mladé křesťanské dívky Lygie. Na jeho pozadí však autor popisuje především postupně se rozpadající impérium, které se navenek snaží působit mocně, počátky křesťanství, rozmařilost a nedostatek morálky ze strany vyšších společenských vrstev, Neronovu znuděnou zvrhlost i slavný požár, který v Římě během jeho panování vypukl. Významnou roli zde hraje také Petronius, jenž v římské společnosti vystupuje jako soudce ve věcech vkusu (arbiter elegantiarum).

Tři mušketýři – Alexandre Dumas

„Jeden za všechny, všichni za jednoho!“ Tuhle větu zná snad každý milovník dobrodružných příběhů. Pochází ze slavného historického románu jménem Tři mušketýři, na nějž čtenáři dodnes nedají dopustit a který inspiroval desítky méně či více povedených filmových adaptací. Jeho autorem je francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší, který má na svědomí také pokračování s názvem Tři mušketýři po dvaceti letech a Tři mušketýři ještě po deseti letech.

Jeden z nejslavnějších historických románů všech dob líčí osudy gaskoňského hraběte d´Artagnana a jeho přátel z řad mušketýrů – Athose, Porthose a Aramise. Ti se musí v prvním románu postavit intrikám kardinála Richelieua, jenž plánuje zničit královnu Annu Rakouskou, která je sice vdaná za Ludvíka XIII., ale tajně miluje vévodu z Buckinghamu a na důkaz své lásky mu věnuje dvanáct diamantových přívěsků. Druhá část poté sleduje obléhání pevnosti La Rochelle a intriky milady de Winter.

Já, Claudius – Robert Graves

Nejbližší okolí ho vždy považovalo za neškodného a slaboduchého blázna. Po prodělané dětské mozkové obrně totiž trpěl třasem rukou a hlavy, kulhal, byl nahluchlý a pokud ho něco rozrušilo, také koktal. Zdálo by se, že je to ten nejnepravděpodobnější kandidát na císařský trůn. A přesto na něj jako poslední dospělý žijící příslušník julsko-klaudijské dynastie usedl. Jeho jméno zní Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus, celému světu je však známý pouze jako císař Claudius.

Právě tuto historickou postavu čtenářům ve svém nejslavnějším románu s názvem Já, Claudius představil britský historik Robert Graves. Na pozadí skutečných historických událostí se zde odehrává fiktivní příběh, který popisuje život a intriky tehdejších vládců i osudy Claudia, jenž roky předstíral hlupáka a díky tomu přežil hrůzovládu svého strýce Caliguly a sám se stal panovníkem. Pokračování pojmenované Claudius Bůh a jeho žena Messalina poté popisuje dobu Claudiovy vlády až do jeho smrti.

Gejša – Arthur Golden

Chcete se raději vydat mimo Evropu a dozvědět se něco o historii vzdálenějších koutů světa? V tom případě by vám rozhodně neměl uniknout příběh s názvem Gejša z pera Arthura Goldena. Ten vás přenese do Japonska, kde žije malá a velice chudá dívka Čijo, která si ze všeho nejvíce přeje stát se slavnou gejšou. Když přijde o matku, v devíti letech je prodána do Gionu, což je kjótská čtvrť, kde tyto společnice významných mužů přebývají.

Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a úzkými uličkami světem plným nástrah a nebezpečí. Díky svým nezvyklým šedomodrým očím však Čijo uchvátí nejednoho muže a vydává se na nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Postupně se tak učí umění tance, zpěvu, líčení i svůdného nalévání saké, ale zároveň se musí vyrovnat s nelítostnými intrikami starší gejši Hacumomo, která dívce závidí její neobyčejný půvab.

Čijo se rychle učí, jak proplouvat světem urputného soupeření o přízeň mužů a jejich peníze, a nezastaví se před žádnou podlostí. Jenomže když se z ní konečně stane gejša Sajuri, nečekaně ji zradí vlastní srdce. Ačkoliv by totiž v jejím životě nemělo být místo pro opravdový milostný cit, zamiluje se do muže, kvůli němuž je ochotná vzdát se všeho, po čem dříve toužila.

Židovka z Toleda – Lion Feuchtwanger

Začínal jako překladatel, vyzkoušel si kariéru dramatika, ale nejvíce se proslavil jako autor populárních historických románů. Německý spisovatel Lion Feuchtwanger při psaní totiž prokázal nejen dokonalou znalost dob minulých, ale také kreativního ducha, díky kterému dokázal zaujmout literární publikum. Mezi jeho nejznámější díla patří Ošklivá vévodkyně, Lišky na vinici, nebo právě Židovka z Toleda.

Spousta čtenářů, kteří si potrpí na romantické příběhy, považuje toto dílo za nejlepší historický román, s jakým se kdy setkali. Autor ho vytvořil na sklonku svého života jako svou předposlední dokončenou knihu. Popisuje v ní proslulý milostný příběh kastilského krále Alfonsa VIII. a židovské dívky Raquel, která je dcerou králova ministra. Děj se odehrává ve středověkém Španělsku v době prvních křižáckých tažení, kdy neustále docházelo k dramatickým střetům muslimského Východu a křesťanského Západu.

Kronika válečníkova – Bernard Cornwell

Zbožňujete staré legendy a pověsti, kde vystupují mocní králové, krásné ženy a drsní válečníci? V tom případě jistě znáte příběh o králi Artušovi, který údajně vytáhl z kamene slavný meč Excalibur. Jak to s tímto mužem vlastně bylo, se ve své čtyřdílné sáze jménem Kronika válečníkova snaží čtenářům objasnit spisovatel Bernard Cornwell, jenž se opírá o rozsáhlé znalosti historických událostí a dobových reálií.

V prvním románu s podtitulem Zimní král rozvíjí vypravěč jménem Derfel dramatickou fresku událostí, k nimž došlo po smrti krále Uthera. Bezbranného prince Mordreda zde brání přísahou vázaný královský levoboček Artuš, jehož láska k princezně Guineveře obohacuje příběh o romantickou složku i věčný motiv sváru povinností a touhy po osobním štěstí. Dále následují knihy Ostrov mrtvých, Nepřítel boha a Excalibur, kde Artušovo dobrodružství pokračuje.

Válka růží – Conn Iggulden

Na literární scénu sice anglický spisovatel Conn Iggulden prorazil díky tetralogii věnované Juliu Cézarovi, ale v posledních letech se proslavil hlavně díky sérii s názvem Válka růží. Ta popisuje jedno z nejzajímavějších období britských dějin, kdy se strhl boj o moc mezi rody Lancasterů a Yorků, došlo k mnoha krvavým střetům a šlechta zároveň plánovala intriky, které zásadně ovlivnily běh celých anglických dějin.

Děj první knihy pojmenované jednoduše Bouře začíná ve chvíli, kdy se píše rok 1437 a na trůn usedá mladičký Jindřich VI. Bohužel ovšem nevládne pevnou rukou, anglické državy ve Francii jsou v ohrožení a schyluje se k válce, která navždy poznamená osud království. V pokračování s názvem Trojice autor popisuje úvodní léta krvavého konfliktu, od první bitvy u St. Albans až po tajná jednání za zdmi středověkých hradů.

Co se týče třetí knihy jménem Dynastie, ta sleduje manželku krále Jindřicha VI., která zběsile uhání na jih spolu s vítězným vojskem, aby svého manžela osvobodila. V cestě jí však stojí Eduard z Yorku, jenž se prohlásí právoplatným králem Anglie a neváhá čelit protivníkům v bitvě u Towtonu. V nejnovějším románu s názvem Drak se ovšem karta obrací a Eduard musí i se svým bratrem Richardem prchnout do Francie. Jeho plány na znovuzískání královské koruny mu chce překazit hrabě Warwick a na svou příležitost čeká také Jindřich Tudor, který se brzy rozhodne k zásadnímu kroku.

Pilíře země – Ken Follett

Pokud se nebojíte obrovských bichlí, které se počtem stran blíží tisícovce, mohly by vás zaujmout také knihy britského spisovatele Kena Folletta. Jeho trilogie s názvem Pilíře Země totiž dle fanoušků historických románů patří mezi to nejlepší, co může tento žánr v současnosti nabídnout. Spojuje v sobě totiž vypravěčský um, barvitou představivost a spoustu originálních myšlenek.

Všechny tři knihy se odehrávají v anglickém městečku Kingsbridge a sledují spletité osudy místních obyvatel. První román, který stejně jako celá trilogie nese název Pilíře země, je zasazen do 12. století, kdy je země ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. Kingsbridgeský převor Philip se v tu dobu rozhodně vystavět velkolepou katedrálu a na pomoc si přizve stavitele Toma, čímž mu splní jeho celoživotní sen.

Pokračování pojmenované Na věky věků se odehrává o sto padesát let později, kdy je život místních obyvatel nerozlučně spojený s chodem dvou klášterů a obchodními úspěchy vlnařského cechu. Jejich klid však jednoho dne naruší epidemie moru, který neúprosně vyhladí téměř polovinu tehdejší evropské populace. Třetí kniha s názvem Ohnivý sloup poté čtenářům ukáže, jak to v Anglii vypadalo v době vlády královny Alžběty I.

Šest tudorovských královen – Alison Weirová

Britská spisovatelka Alison Weirová je známá historička, nejvíce se zajímá o anglické dějiny 16. století a pro milovníky tohoto období pořádá speciální zájezdy. Kromě toho se však vydala také na dráhu profesionální spisovatelky a svou oblíbenou historickou etapu tak pravidelně přenáší i na stránky knih. Mezi její nejslavnější díla se řadí knihy Děti Anglie, Pád Anne Boleynové, ale také populární série s názvem Šest tudorovských královen.

Sága historických románů, které popisují situaci v Anglii během vlády Jindřicha VIII., prozatím obsahuje čtyři díly ze zamýšlených šesti. Každý z nich sleduje osudy jedné z králových manželek a odkrývá kousek historie slavného rodu Tudorovců, jenž se výrazně zapsal do historie. První kniha s názvem Kateřina Aragonská: Pravá královna přináší fantasticky živý portrét ženy, která se jako první provdala za Jindřicha VIII. V podání Alison Weirová však tato královna není pouze smutnou obětí dějin, ale také charismatickou, nezlomnou a milující manželkou.

Anna Boleynová je známá jako žena, která dokázala změnit běh dějin. Nejen že na sebe strhla pozornost anglického dvora, ale zvládla také přimět krále, aby se kvůli ní vzdal všeho, co do té doby považoval za jasně dané. Zatímco druhá kniha slavné série se věnuje právě této odvážné uchvatitelce, třetí díl s názvem Jana Seymourová zase sleduje osud ženy, jež se stala třetí manželkou krále Jindřicha VIII. a konečně mu porodila vytouženého syna. Kniha pojmenovaná Anna Klevská poté vypráví příběh čtvrté manželky, jejíž ošklivostí je král hluboce zklamaný.

Cizinka – Diana Gabaldon

V posledních letech uchvátila čtenáře i literární kritiky série historických románů s názvem Cizinka, kterou má na svědomí americká spisovatelka Diana Gabaldon. Ta v sobě spojuje prvky několika různých žánrů, jako je například historická fikce, romantika, mystery, sci-fi, fantasy i dobrodružná literatura. Podklady autorka hledala v historických knihách a své dílo se brzy rozhodla situovat do 18. století ve Skotsku.

A o čem vlastně série Cizinka pojednává? Hlavní hrdinkou je charismatická zdravotní sestra Clare Randallová, která se v průběhu druhé světové války s manželem vydává na svatební cestu do Skotska. Nedopatřením se však propadne do 18. století, kdy zemí zmítala válka a lidé žili poměrně primitivním způsobem. Když pochopí, že zpátky se jen tak nedostane, rozhodne se přijmout práci léčitelky a snaží se vyrovnat s novou životní situací. Později se také seznámí s mladým skotským bojovníkem jménem Jamie Fraser, který jí naprosto učaruje a donutí ji přehodnotit vše, čemu dosud věřila.

Husitská epopej – Vlastimil Vondruška

Co se týče populárních historických románů, samozřejmě nesmíme zapomenout ani na české autory. Mezi nejznámější spisovatele, kteří se u nás tomuto žánru věnují, patří historik Vlastimil Vondruška. Ten má na svědomí třeba cyklus historických detektivek s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu jménem Hříšní lidé Království českého, sérii Přemyslovská epopej nebo sedmidílnou ságu s názvem Husitská epopej.

Poslední jmenovaný cyklus románů sleduje dramatické události v českých zemích, které se odehrály během 15. století. Prostřednictvím příběhu rozvětvené rodiny Prokopů zde autor popisuje poměry, jež ve společnosti za dob husitství panovaly, klade důraz na sociální toleranci a snaží se čtenáře přesvědčit, aby se z dějin také poučili. Zároveň se snaží postihnout důvody, které donutily bohaté postavit se proti chudým, Čechy proti Němcům, prosté proti vzdělaným a rozumné občany proti fanatikům.

Gentleman v Moskvě – Amor Towles

„Vytáhněte paty z Metropolu a budete na místě zastřelen!“ Tak zní doživotní rozsudek bolševického tribunálu, který potrestal hraběte Alexandra Iljiče Rostova za autorství nebezpečné básně. Tímto skutkem začíná i strhující románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese, jenž začíná roku 1922, sleduje vznik Sovětského svazu i Velkou vlasteneckou válku a pokračuje až po nástup Chruščova k moci.

Hlavním hrdinou knihy Gentleman v Moskvě je nenapravitelný aristokrat Rostov, který v životě neodpracoval ani jediný den. Teď je však nucen opustit své apartmá moskevského hotelu Metropol a usadit se v podkrovním kamrlíku pro personál, zatímco venku zuří bouřlivé události ruské historie. Hrabě je ovšem rozený optimista. V souladu s životní filozofií svého kmotra se tak rozhodne nezahořknout a postaví se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství plné nečekaných přátelství, hlubokomyslných rozhovorů, radosti i žalu.

Zlodějka knih – Markus Zusak

Už jste někdy četli příběh, kde je vypravěčem samotná Smrt? Přesně ta totiž hraje hlavní roli v románu australského spisovatele Markuse Zusaka, který se nazývá Zlodějka knih. Tento silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh vznikl na základě dojemného vyprávění Zusakovy milované babičky a čtenářům odkrývá období, kdy světem otřásala druhá světová válka a obyčejní lidé se museli vyrovnat s mnohými ztrátami.

Jelikož Smrt sleduje veškeré události s náležitým odstupem, má všechny předpoklady pro to, aby se stala dokonalým svědkem a vypravěčem. Příběh malé Liesel Memingerové, která se v nacistickém Německu spřátelí s židovským mužem jménem Max, je ovšem tak dojemný, že i Smrt si musí přiznat svůj zájem o svět živých, dojetí z lidského utrpení a úlevu z některých dramatických konců. Jak se zdá, i ona má totiž srdce.

Sůl moře – Ruta Sepetys

Zima roku 1945, čtyři mladí lidé a čtyři temná tajemství. To vše, a ještě mnohem více nabízí ve své knize s názvem Sůl moře americká spisovatelka Ruta Sepetys, která se rozhodla čtenářům odkrýt události posledních let druhé světové války. Její nejznámější dílo přináší svědectví o lidském utrpení, popisuje situaci vyděšených uprchlíků a vrhá světlo na jednu z nejhorších (a přesto téměř neznámých) válečných tragédií.

Když se roku 1945 začíná druhá světová válka pomalu chýlit ke svému konci, tisíce uprchlíků poblíž Východního Pruska se vydávají na dlouhou pouť za svobodou. A většina z nich samozřejmě má co skrývat. Mezi nimi jsou i Joana, Emilia a Florian, jejichž osudy se nečekaně zkříží a dovedou je až na loď jménem Willhelm Gustloff, která slibuje spásu. Ačkoliv by někteří z nich raději zvolili jiný směr, okolnosti je drží při sobě a do cesty jim postaví také nebezpečného nepřítele. Ve chvíli, kdy udeří tragédie, je však úplně jedno, na které straně kdo stojí a jaký je jeho společenský status. Všichni totiž musí urputně bojovat za vlastní přežití.

Další zajímavé tipy

Na pultech knihkupectví dnes najdete tolik rozmanitých knih, že je občas těžké se v nich vyznat. Pokud ovšem zbožňujete historické romány, rozhodně byste si neměli nechat ujít román Jih proti Severu z pera Margaret Mitchellové, který se odehrává v době americké občanské války. Za pozornost ale jistě stojí také historická rodinná sága pojmenovaná Poldark, jejímž autorem je Winston Graham.

Pokud si potrpíte na nějakou tu romantiku, dobrou volbou by pro vás mohla být oblíbená série Panský dům, kterou má na svědomí německá autorka Anne Jacobsová. Sáhnout ale můžete také po sedmidílném cyklu Tudorovci z pera Philipy Gregoryové nebo po knihách Sabine Ebertové, které vyšly v sériích Meč a koruna, Tajemství porodní báby a Válečný požár.

Jestliže vyhledáváte spíše vyprávění z období světových válek, nenechte si ujít dojemný příběh Johna Boynea s názvem Chlapec v pruhovaném pyžamu. Zajímavý je také počin irského spisovatele Eoina Dempseyho pojmenovaný Růže bílá, černý les. A jestli naopak máte zájem o nějaké zajímavé historické romány z českého prostředí, sáhněte po knihách Jana Bauera, který tvoří také pod pseudonymem Anna Březinová.


Nenašli jste v našem seznamu svůj oblíbený historický román? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší historické romány, které vás přenesou do minulosti
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno