Nejlepší fantasy knihy, které rozhodně stojí za přečtení

2
28620
Nejlepší fantasy knihy

Baví vás magie a kouzla, máte rádi příběhy z cizích světů, kde neplatí stejná pravidla jako v tom našem, nebo se prostě jen chcete dozvědět více o vílách, vznešených elfských rodech, trpaslících či dracích? V tom případě je fantasy literatura, která patří mezi nejoblíbenější knižní žánry současnosti, přesně to pravé pro vás. Pokud se nemůžete dočkat, až se budete moct začíst do fantastického příběhu, jehož děj vás zcela pohltí, určitě si prohlédněte naše tipy na nejlepší fantasy knihy, které rozhodně stojí za přečtení.

Harry Potter

Nebyl by to správný žebříček nejlepších fantasy knih, kdybychom nezačali s oblíbeným čarodějnickým učněm, kterého si zamilovali dospělí i děti po celém světě. První kniha o Harry Potterovi se na pultech knihkupectví sice objevila již před více než dvaceti lety, celá kouzelnická série však stále láme rekordy v prodejích, propracovaný fantasy svět si získává nové a nové příznivce a fanoušci se k těmto knihám neustále s láskou vracejí.

Když spisovatelka J. K. Rowlingová napsala první díl s názvem Harry Potter a kámen mudrců, zdaleka netušila, jaké popularity se její série dočká. Jeden z nejlepších fantasy příběhů posledních let vypráví o chlapci jménem Harry Potter, který se jednoho dne dozví, že je čaroděj. Začíná proto studovat na Škole čar a kouzel v Bradavicích, kde si také najde své první přátele Rona a Hermionu, s každým dnem se dozvídá více a více o neuvěřitelném kouzelnickém světě a jelikož je „vyvolený“, musí se také utkat s nejhorším černokněžníkem všech dob Lordem Voldemortem.

Kouzelnická série obsahuje celkem sedm knih. Každý díl čtenářům přibližuje jeden školní rok v životě mladého kouzelníka, přináší s sebou stále nová dobrodružství a postupně také hlavní hrdiny připravuje na osudové střetnutí s Pánem zla. Můžete se těšit třeba na neobvyklý kouzelnický sport jménem famfrpál, souboj s obrovským baziliškem, turnaj tří kouzelnických škol nebo setkání s draky, jednorožci, kentaury a mozkomory. Pokud dáte této sérii šanci, určitě nebudete litovat, protože svět magie vás naprosto pohltí.

Pán prstenů

V žebříčku nejlepších knih samozřejmě nemůže chybět ani Pán Prstenů z pera anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Jeden z nejlepších fantastických příběhů všech dob zavede čtenáře do Středozemě, kterou kromě lidí obývají také prastaré elfské rody, tvrdohlaví trpaslíci, bezstarostní hobiti i celá řada dalších mytických stvoření. Jak to už ale na světě bývá, ne všichni se mají navzájem v lásce a také v tomto světě se našel nepřítel, který touží uchvátit veškerou moc pro sebe.

V prvním díle s podtitulem Společenstvo prstenu se čtenáři seznámí s magickou Středozemí, ale také se dozvídají o elfských prstenech moci, které zástupci této rasy ukovali před dávnými věky. Netušili však, že Temný pán Sauron si nechal pro sebe ukovat ještě jeden prsten, pomocí kterého chtěl ovládnout svět. Ačkoliv se ho jednou podařilo zastavit, znovu začíná sbírat své síly, a proto je potřeba jeho prsten navždy zničit. Tohoto úkolu se nakonec zhostí mladý hobit jménem Frodo Pytlík, který musí opustit bezpečí svého domova a za pomoci přátel zmařit nepřítelovy plány.

Na nelehkou cestu za zničením jednoho prstenu a zmaření plánů temného pána se nakonec vydává družina složená z několika hobitů, lidí, jednoho starého čaroděje, elfa a trpaslíka. Ačkoliv to někteří z nich na začátku netuší, během strastiplného putování, které pokračuje také v knihách Dvě věže a Návrat krále, se tito hlavní hrdinové stanou součástí historie. Kromě toho, že zažijí několik obrovských bitev a budou muset mnohokrát zápasit o vlastní přežití, je čeká také souboj s vlastními temnými touhami.

Zaklínač

Žádný seznam nejlepších fantasy knih by nebyl kompletní, aniž bychom zmínili oblíbenou ságu s názvem Zaklínač, kterou vytvořil polský spisovatel Andrzej Sapkowský. Příběh původně vznikl jako série krátkých povídek publikovaných v časopise Fantastyka, později se však dočkal i knižní podoby a v dnešní době si tak v knihkupectví můžete pořídit hned osm dílů.

Hlavním hrdinou temného příběhu je zaklínač neboli nájemný lovec nestvůr, kterého lidé znají pod jménem Geralt z Rivie, Bílý vlk nebo také Řezník z Blavikenu. Své nadlidské schopnosti tento tajemný muž využívá k boji s magickými tvory, kteří sužují lidstvo. Utká se tak s nejednou zlou bytostí, jako je třeba mantichora, striga nebo amfisbaina, v případě ohrožení ale neváhá zahubit ani člověka se zlými úmysly. Z každého dalšího dobrodružství si odnáší nové šrámy a během putování řeší také problémy s láskou.

V knihách o drsném zaklínači se čtenáři seznámí také s Geraltovou láskou a známou čarodějkou Yennefer z Vengerbergu nebo třeba s princeznou Cirillou, která je s Geraltem spojená sudbou a také podstoupí zaklínačský výcvik. Jestliže se do oblíbeného fantasy cyklu pustíte, kromě napětí, dramatických a neočekávaných zvratů se navíc můžete těšit na lehce ironický smysl pro humor a spoustu nenápadných odkazů na moderní kulturu.

Píseň ledu a ohně

Momentálně asi neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o fantasy jménem Hra o trůny, která na sebe strhla pozornost davů především díky velkolepému seriálu. Jak to ale s populárními filmy a seriály bývá, základem byla samozřejmě skvělá knižní sága. Autorem temné fantasy série poeticky pojmenované Píseň ledu a ohně je britský spisovatel George R. R. Martin, který začal první knihu psát roku 1991 a od té doby prozatím vydal pět dílů. Na poslední dvě pokračování si tak fanoušci prozatím musejí počkat.

A o čem že Píseň ledu a ohně vlastně vypráví? Tato fantasy čtenáře přenese do Západozemí, kde sídlí sedm starobylých rodů, kterým vládne král Robert Baratheon. Ačkoliv v zemi nějakou dobu panoval mír, ze severu začínají přicházet podivné zvěsti o bílých chodcích, zima se rychle blíží a začíná krutý souboj o to, kdo se dokáže novým podmínkám nejlépe přizpůsobit, a nakonec vítězně usedne na Železný trůn.

Nejen že tato fantastická série nabízí čtenářům detailně propracovaný magický svět, na své si přijdou totiž i milovníci draků. A těšit se můžete hned na několik napínavých dějových linek. Ačkoliv možná budete na začátku zmatení z velkého množství postav a bude trvat delší dobu, než vám zdánlivě zmatené příběhy začnou dávat smysl, rozhodně stojí za to číst dál. Sága plná drastického krveprolití, nečekaných zápletek a dojemných příběhů totiž patří k tomu nejlepšímu, co může současná fantasy nabídnout.

Úžasná zeměplocha

Hledáte fantasy ságu, která vás zaručeně pobaví? V tom případě sáhněte po některé z knih Terryho Pratcheta, které jsou známé pod názvem Úžasná zeměplocha. Jedná se o sérii románů, povídek a dalších doplňkových publikací odehrávající se ve fiktivním světě, který na zádech nesou čtyři sloni stojící na hřbetě obří želvy, jež osaměle pluje vesmírem.

Od té doby, kdy v roce 1983 vyšel první román s názvem Barva kouzel, se Zeměplocha neustále rozrůstala. Jednotlivé díly tak čtenářům postupně odkrývají tento magický svět, jeho zvláštní obyvatele a zvyklosti. Mnoho knih sdílí stejné hlavní postavy a sleduje jejich vývoj, další jsou spojené tematicky a jiné příběhy jsou naopak zcela nezávislé, proto je někdy obtížné se v tomto cyklu dobře vyznat.

A proč si lidé Úžasnou Zeměplochu tak oblíbili? Kromě důmyslně vymyšleného vesmíru a sympatických postav je to hlavně autorův humor. Terry Pratchet je totiž známý tím, že ve svých knihách paroduje různé mytologické a pohádkové motivy, prvky z děl jiných spisovatelů, ale také mnohé aspekty moderního světa. Vtipně komentuje třeba svobodu tisku, náboženství, lidský pokrok nebo některé instituce a nutí při tom čtenáře k zamyšlení. O zábavu tedy při čtení Zeměplochy rozhodně nebudete mít nouzi.

Malazská kniha padlých

Máte rádi epické příběhy a nevadí vám číst tlusté bichle? V tom případě se vrhněte na sérii s názvem Malazská Kniha padlých, kterou napsal kanadský spisovatel Steven Erikson ve spolupráci s Ianem Cameronem Esslemontem. Ti nejprve vytvořili složitý fantasy svět čistě pro zábavu, deset let ho rozvíjeli a teprve poté se rozhodli své příběhy sepsat. Ačkoliv má základní cyklus této ságy deset dílů a počet jejich stran se často blíží tisícovce, pokud se do ní pustíte, určitě nebudete své volby litovat. Jedná se totiž o jednu z nejlépe hodnocených fantasy sérií všech dob.

Děj románů je velice obsáhlý, zahrnuje obrovské množství postav i originální systém magie a odehrává se zároveň na několika kontinentech a v několika různých časech.  Jednotlivé díly obvykle sledují tři až pět hlavních linií, které se na závěr protnou. Zajímavé je také to, že Erikson nerozděluje hrdiny na dobré a zlé, ale vždy nabízí různé úhly pohledu na věc. Spíše než o odpočinkovou literaturu se jedná o knihy pro náročnější čtenáře, kterým nevadí, že autor řeší také složitější filozofická témata a nechává některé závěry čistě na jejich dedukci.

Mistborn

Další epická fantasy, která by vás rozhodně neměla minout, se nazývá Mistborn. Jejím autorem je americký spisovatel Brandon Sanderson, jenž si v této neobvyklé sérii pohrává se zažitými klišé tohoto žánru a zároveň mistrovsky popisuje nevšední svět plný utlačovaných otroků a zkorumpovaných šlechticů, na který se den za dnem z oblohy snáší vrstvy popela. Jednoho dne se však objeví naděje na únik z tohoto krutého pekla v podobě Kelsiera, který dokáže ovládat allomancii a může tedy spalováním kovů získávat mimořádné schopnosti.

Série Mistborn byla původně trilogií, Brandon Sanderson ale později napsal také několik dalších pokračování a na posledním z nich stále pracuje. Kromě napínavé, akční a někdy dokonce šokující zápletky či neohraného prostředí Finální říše jsou knihy známé především díky důmyslnému systému magie. Možná právě proto fanoušci tuto sérii označují za legendární počin, který rozhodně musíte mít doma ve své knihovničce.

Kronika Královraha

Na seznam skvělých fantasy knih rozhodně patří také série Kronika Královraha, kterou napsal americký spisovatel Patrick Rothfuss. Ačkoliv první knihu s názvem Jméno větru několik nakladatelství odmítlo, nakonec se mezi příznivci fantastické literatury stala naprostým hitem. Garantujeme vám, že pokud po této knize sáhnete a prokoušete se pro některé možná zdlouhavým úvodem, už se nebudete moct odtrhnout.

Příběh vypráví o známém dobrodruhovi jménem Kvothe, který má za sebou celou řadu divokých dobrodružství. Studoval na Univerzitě, skládal dokonalé písně, mluvil s bohy, pálil města, unášel krásné princezny, a hlavně se z něj stal proslulý vrah. Teď ovšem svůj životní příběh vypráví Kronikářovi, zatímco se v knize rozvíjí jeho další příběh. Autor původně zamýšlel vytvořit pouze jedno dlouhé dílo, nakonec se však rozhodl rozdělit příběh na tři části. Pokud si tuto fantasy tedy chcete přečíst, první dva díly si můžete hned pořídit do své knihovničky, na závěr série ale fanoušci prozatím stále čekají.

Odkaz Dračích jezdců

Spousta lidí stále nedá dopustit také na fantasy tetralogii z pera amerického spisovatele Christophera Paoliniho, která se oficiálně nazývá Odkaz Dračích jezdců. Jednotlivé díly pojmenované Eragon, Eldest, Brising a Inheritance čtenáře zavedou do fiktivního světa Alagaësia, kde společně žijí lidé, elfové, trpaslíci, urgalové i draci. Zemi však vládne krutý Galbatorix, který před lety stanul v čele Třinácti Křivopřísežníků, zbavil se všech Dračích jezdců a prohlásil se králem.

Příběh začíná ve chvíli, kdy mladý farmář Eragon objeví v horách modrý kámen, z něhož se vyklube roztomilé dračí mládě, které podle zářivé barvy jejích šupin pojmenuje Safira. Společně se vydávají na nebezpečnou cestu, během které se Eragon postupně sbližuje se svým mluvícím drakem, učí se ovládat magii, pozná všechny bytosti Alagaësie, zamiluje se do elfské princezny a stane se nadějí vzbouřenců na lepší svět. Pokud tedy hledáte fantastický příběh plný dobrodružství, Odkaz Dračích jezdců vás určitě nezklame.

Skleněný trůn

Máte rádi neohrožené hlavní hrdinky, které se o sebe dokáží postarat a jdou si tvrdě za svým? Pak vás určitě zaujme série s názvem Skleněný trůn, která je momentálně velice populární nejen mezi náctiletými čtenáři. Autorkou je oblíbená spisovatelka fantasy literatury pro mládež Sarah J. Maas. Ta má kromě sedmi dílů Skleněného trůnu a několika doprovodných knih na svědomí také další oblíbenou sérii s názvem Dvůr trnů a růží.

Skleněný trůn vypráví příběh mladé nájemné vražedkyně Celaeny Sardothien, která po roce utrpení v solných dolech přijímá nabídku adarlanského korunního prince a zúčastní se soutěže o nejlepšího zabijáka. Svou svobodu nicméně musí vykoupit několika lety ve službách nenáviděného krále. Zatímco je vlivem událostí vtažena do mnoha nečekaných situací, pátrá nejen po historii magického světa i všech okolních království, ale snaží se zjistit také více o svém vlastním původu. Pokud vás tento popis zaujal, určitě vás potěší skutečnost, že nedávno v České republice konečně vyšel také závěrečný díl celé série s názvem Království popela.

Která fantasy kniha nebo série podle vás patří mezi ty nejlepší a v našem seznamu by rozhodně neměla chybět? Dejte nám vědět v komentářích, jaké jsou vaše nejoblíbenější fantastická díla!

Nejlepší fantasy knihy, které rozhodně stojí za přečtení
3.8 (76.67%) 6 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

2 KOMENTÁŘE

  1. Rozhodně bych zařadila fantasy sagu Kolo času od Roberta Jordana. Nechápu, jak může v tomto seznamu chybět…

    • Děkujeme za doporučení!
      Je nám jasné, že se nemůžeme trefit do vkusu každého čtenáře. V budoucnu tuto oblíbenou sérii ale jistě zařadíme do dalšího podobného žebříčku.

      Redakce Blog.Kniha.cz

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno