Nejlepší duchovní knihy, které vás vnitřně obohatí

0
7048

Hledáte nějakou literaturu, která vás duševně obohatí, patříte mezi nábožensky založené jedince a chcete si přečíst knihu od podobně smýšlejícího člověka nebo snad potřebujete v životě postrčit tím správným směrem? V tom případě by vám mohl pomoci náš seznam nejlepších duchovních knih, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Čtyři dohody – Miguel Ruiz

Mezi nejlepší duchovní knihy, které si zamilovali čtenáři po celém světě, rozhodně patří Čtyři dohody z pera mexického autora dona Miguele Ruize. Ten zde odhaluje zdroj špatných návyků a omezujících lidských názorů, jež nás denně připravují o radost ze života a vedou také ke zbytečnému utrpení. Jedná se tedy o praktického průvodce, který nabízí nový přístup k vlastnímu nitru, abychom dokázali proměnit svůj život v prožitek opravdové svobody, lásky a štěstí.

Čtyři dohody jsou ve skutečnosti založené na staré toltécké moudrosti. Ruiz zde čtenářům jejich poznání shrnuje a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže i ženy znamená žít v dnešním moderním rychlém světě jako mírumilovní válečníci. Učení naguála z rytířského rodu Orlů se brzy dočkalo velké popularity, a proto se autor rozhodl sepsat pokračování s názvem Pátá dohoda. To představuje jakéhosi průvodce cestou sebeovládání, který vám pomůže přetvořit vlastní život a dovede vás k tomu, kým opravdu jste.

Nová země – Eckhart Tolle

Když německý mystik a spisovatel Eckhart Tolle publikoval svou první knihu s názvem Moc přítomného okamžiku a inspiroval tak miliony čtenářů, rozhodl se v předávání svých poznatků pokračovat. Tak vznikla publikace pojmenovaná Nová země, kde rozvíjí další působivé myšlenky a radí lidem, jak je překonání našeho egoického stavu vědomí důležité pro osobní štěstí. Zároveň je podle něj klíčem k zabránění dalšího utrpení a ukončení jednotlivých světových konfliktů.

Tolle se snaží podrobně čtenářům popsat, jak naše spojení s egem spouští různé poruchy, které vedou k žárlivosti, hněvu a pocitu neštěstí. Ukazuje ale i způsob, jak se mohou lidé duchovně probudit do nového stavu vědomí, začít žít smysluplný život a budovat lepší svět plný lásky. Aby se to mohlo stát, je nutné, aby naše mysl prošla zásadní transformací. Tolle proto detailně vykresluje podstatu posunu vědomí a pomocí praktických termínů se snaží, aby k němu čtenáři také dospěli.  

K jádru křesťanství – C. S. Lewis

Mezi oblíbené knihy s duchovní tematikou patří také díla britského spisovatele C. S. Lewise. Toho čtenáři znají především jako autora Letopisů Narnie, ale ve skutečnosti toho má na svědomí mnohem více. Je totiž považován za jednoho z nejvýznamnějších laických křesťanských apologetů 20. století. Z jeho publikací zaměřených na tuto víru dosáhla velkého úspěchu hlavně kniha K jádru křesťanství.

Tato publikace představuje vysoce ceněný výklad křesťanství, jenž je určený jak věřícím, tak i lidem, kteří se řadí mezi ateisty nebo svou cestu teprve hledají. Lewis zde osvětluje základy křesťanské víry, které jsou společné pro všechna velká vyznání. Pokračuje také základními morálními otázkami, které si lidé kladou, a končí u složitějších teologických témat, jako je Nejsvětější Trojice či Vzkříšení. A pokud vás tato kniha zaujme, nenechte si ujít ani Rady zkušeného ďábla.

Muž, který sázel stromy – Jean Giono

Když vydavatel časopisu Reader´s Digest v roce 1953 požádal spisovatele Jeana Giona, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu autor povídku s názvem Muž, který sázel stromy. Tou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program, ale zároveň ukázat, že když člověk sází naději a je přitom dostatečně vytrvalý, dokáže si vypěstovat štěstí a vnitřní klid.

Jednoduchá povídka Jeana Giona vypráví o prostém pastýři ovcí, který žije osaměle ve vyprahlé a vylidněné Provenci. S tímto mužem se poprvé setkal již roku 1910, kdy pastýř tiše a bez jakéhokoliv nároku na vděk sázel den co den v okolních kopcích stromy. Usoudil totiž, že krajina bez stromů hyne, a sám se rozhodl situaci napravit. Naposledy pak autor viděl tohoto muže roku 1933 v zalesněných kopcích, kam se spolu s vodou vrátili lidé a přinesli sem nový život.

Ženy, které běhaly s vlky – Clarissa Pinkola Estés

Pokud jde o zajímavé duchovní knihy, rozhodně by vám neměla uniknout ani publikace Clarissy Estés, která se nazývá Ženy, které běhaly s vlky. Zde autorka představuje myšlenku, že v každé ženě žije nezkrotná síla naplněná zdravými instinkty, tvořivostí, ale i nesmrtelným poznáním. Instinktivní povahou ženy je poté archetyp Divošky, což je ovšem momentálně ohrožený druh, neboť společnost se snaží ženu zcivilizovat do strnulých rolí, a tím výrazně utlumila dary přírody i životadárné poselství našich duší.

Clarissa Estés se ve své knize zabývá také mýty, pohádkami a příběhy, které pocházejí z její vlastní rodiny. Za cíl si při tom klade pomoci ženám, aby se znovu mohly spojit s divokými, zdravými a vizionářskými vlastnostmi. Díky příběhům a zajímavým komentářům čtenáři také snáze pochopí Divošku, naučí se ji milovat a poznají ji jako něco léčivého.   

Život po životě – Raymond A. Moody

Americký lékař a spisovatel Raymond Moody po celém světě proslul jako významný badatel, který se zabývá tématem smrti. Výsledky svého několikaletého zkoumání shrnul v knize Život před životem, kde ukazuje, že návrat do minulých životů může zakusit každý z nás a popisuje i svou vlastní překvapivou zkušenost. Na tuto publikaci brzy navázal knihou Život po životě, v níž přináší další provokující otázky a fascinující odpovědi na téma klinické smrti.

Co vlastně člověka čeká po smrti? Důkazy, které by vyřešily největší otázky lidské existence, zatím nikdo nepředložil, takže se zvláštnímu zájmu těší prožitky blízkosti smrti (NDE). Právě ty Raymond Moody dokázal popsat díky vzpomínkám těch, kteří klinickou smrt přežili. Nastínil zde jejich charakteristické znaky, s nimiž bývá tento zážitek v mnoha případech spojený, a došel ke zjištění, že vjemy při umírání naznačují možnost další cesty, což otevírá prostor lidské naději.

Prorok – Chalíl Džibrán

Hledáte knihu, která váš život navždy změní? V tom případě by vás mohla zaujmout nesmrtelná klasika, kterou má na svědomí libanonský autor Chalíl Džibrán. Kniha Prorok představuje filosofickou báseň v próze a zabývá se zásadními tématy lidského života i smrti. Je určena všem, kteří nejsou ochotní bezmyšlenkovitě přijímat dogmata a zaběhlá společenská či náboženská klišé.

Džibrán ve svém nejslavnějším díle přináší lidem symbolický příběh, jehož slova ovlivní ty, kteří hledají, chtějí vidět a naslouchat. Každému z nás totiž podle autora jednoho dne připluje loď, na níž bude muset v klidu odejít. V té chvíli se mu také promítnou všechny stránky jeho předchozího života včetně radostí, strastí i nejhorších obav. O tom ke čtenářům promlouvá Prorok, který je opouští, ale zároveň slibuje, že se znovu vrátí. A lidé jsou šťastní, jelikož jim ukázal pravý smysl života i smrti.

Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte – Haemin Sunim

Jak si zachovat klid a bdělou pozornost v dnešním uspěchaném světě? Možná by vám mohl pomoci jiný úhel pohledu na věc, který vám otevře nové životní cesty. Ten čtenářům nabízí jihokorejský autor a známý buddhistický učitel Haemin Sunim ve své knize pojmenované Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte. Jedná se vlastně o praktického průvodce na cestě k vnitřnímu klidu a rovnováze, který by si měl přečíst každý moderní člověk.

Kniha Haemina Sunima je plná duchovní moudrosti zen-buddhismu. Přináší čtenářům příležitost k zamyšlení nad různými oblastmi jejich života, jako jsou mezilidské vztahy, práce, láska, ale i spiritualita. Prostřednictvím esejů, krátkých poselství i aktuálních myšlenek inspiruje člověka k jinému pohledu na svět. Zároveň vybízí k hledání cesty za šťastnějším a vyrovnanějším životem a učí čtenáře zvládat nejrůznější životní situace díky tomu, že se na ně podívají jinýma očima.

Dalajlamova kočka – David Michie

Další zajímavou knihou, která se řadí k titulům duchovní literatury, je román s názvem Dalajlamova kočka, jehož autorem je světoznámý propagátor buddhismu David Michie. Jak už název napovídá, vypráví o maličkém kotěti, kterému hrozí nešťastný osud, a tak se ho ujme samotný dalajlama. Společně pak tráví spoustu času a zažívají zajímavé momenty.

Kotě se brzy stává svědkem rozhovorů, které dalajlama vede se svými hosty, a díky tomu poznává, v čem spočívá štěstí a jak ho během životní cesty najít. Jedná se o laskavé vyprávění, kde však rozhodně nechybí humorné situace. Kočka se totiž tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s nimi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. Pokud navíc budete chtít sledovat i její další osudy, k dispozici jsou pokračování Dalajlamova kočka a síla meditace či Dalajlamova kočka a umění příst.

Bůh chodí po světě vždycky inkognito – Laurent Gounelle

Jak překonat strach a své zábrany? Jak se vymanit ze stereotypů a vybočit z nalinkované cesty svého života, když nám nepřináší žádné uspokojení? A jak nejlépe poznat sebe sama? Na tyto otázky čtenářům odpovídá francouzský spisovatel a odborník na neuro-lingvistické programování Laurent Gounelle ve své knize s názvem Bůh chodí po světě vždycky inkognito. Otevírá tak lidem cestu k nejhlubším úvahám o nich samotných a pomáhá najít vnitřní klid.

O čem tedy kniha vypráví? Představte si, že jste úplně na dně a chcete skoncovat se životem, ale v poslední chvíli se objeví neznámý muž, který vám zachrání život. Vy se mu na oplátku budete muset zavázat, že uděláte všechno, co vám řekne. A tak ze dne na den přestanete být pánem svého života. Zároveň si však začnete klást otázky, které jste dosud neviděli. Prostřednictvím podstupovaných zkoušek tak budete schopní objevovat sebe sama a zmocní se vás pochyby. Co má ten muž vlastně v úmyslu a kým doopravdy je?

Další zajímavé tipy

Pokud jste již všechny zmíněné tituly přečetli, nebo zkrátka hledáte další inspiraci, zkuste sáhnout po knize Vnitřní klid a kde ho najít. Autor Christopher Papadopoulos v ní navazuje na učení Eckharta Tolleho a nabízí konkrétní praktické rady, jak najít vnitřní klid a jak v něm také následně setrvat. Místo zápasení s nedostatkem času, neochotou druhých a dalšími překážkami, které nám život klade do cesty, tak můžete nastoupit na cestu za poznáním a objevit místo, kde přebývá skutečný klid, mír a pokoj.

Co se týče české literatury, u nás jsou oblíbené především knihy Jaroslava Duška a Pavlíny Brzákové. Zatímco v publikaci s názvem Ze mě vypráví známý herec o narození, životě a smrti, kniha Tvarytmy je inspirovaná jeho dvěma pobyty ve tmě. Pokud se chcete dozvědět, s kým se tam setkal a co se dozvěděl o životě a vesmíru, rozhodně si ji nenechte ujít.


Nenašli jste zde svou oblíbenou duchovní knihu? Napište nám o ní do komentářů!

Nejlepší duchovní knihy, které vás vnitřně obohatí
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno