Nejlepší duchařské horory, z kterých vás bude zaručeně mrazit

0
14487

Bojíte se rádi a zároveň vás zajímá spirituální tématika? Pak jsou duchařské horory tím pravým pro vás. Posedlé duše, záhadná úmrtí i stará opuštěná panství. Aspektů, které se v těchto příbězích vyskytují, je celá řada, a stejně tak i samotných knih. Nevíte, kterou si vybrat? Nezoufejte. Přinášíme přehled těch, z kterých vás bude zaručeně mrazit.

Exorcista – William Peter Blatty

Povinná četba každého milovníka hororu. Ačkoli Exorcistu zná většina lidí díky jeho úspěšné filmové verzi (Vymítač ďábla), která si ihned po odvysílání získala řadu odpůrců i příznivců, patří kniha bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. Děj celého příběhu se odehrává kolem malého děvčátka jménem Regan, která onemocní. Nejedná se však o nijak typickou nemoc. Postižena je totiž její duše, o kterou se pokouší samotný ďábel. Z dívčina pokoje se začínají ozývat podivné zvuky, její postel se sama od sebe hýbe a Regan ve spánku chodí a povídá si s neviditelnými lidmi.

 Její matka si dělá stále větší starosti, a tak ji svěří do rukou lékařů, kde absolvuje mnohá vyšetření. Ta ale nic neprokážou. Matka začíná mít podezření, že její dceru posedl ďábel. Toto tvrzení se ale jejímu manželovi nezamlouvá.  Regan nad sebou mezitím začíná ztrácet kontrolu, je agresivní a jejímu zklidnění nepomáhají ani koňské dávky sedativ. Když se u ní začnou probouzet telekinetické schopnosti a mluví jazyky, které dříve neznala, svolí otec k exorcismu za pomoci odborníka Otce Merrina. Souboj s ďáblem tak může začít.

Exorcista, kterého napsal spisovatel a úspěšný scénárista William Peter Blatty, je vedle Draculy mnohými považován za nejdramatičtější horor všech dob. A ačkoli je filmová verze děsivá a zvrácená ve všech směrech, kniha je v tomto ohledu ještě o pár kroků dál. Obsahuje totiž řadu nechutných okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží.

Dům na kopci – Shirley Jacksonová

Přijít na kloub podivným úkazům, které se v domě objevují. To je cíl, s kterým do Domu na kopci přijíždí skupinka složená ze čtyřech pátračů, mezi nimiž je odborník v okultních vědách doktor Montague se svou asistentkou, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o které se toho čtenáři příliš nedozví. Dům, který je proslulý nadpřirozenými věcmi, nelogickou architekturou i děsivou atmosférou, má však s návštěvníky vlastní plány.

Tento duchařský horor a zároveň oldschoolová klasika, na kterou se odvolávají hvězdy hororového žánru jako Neil Gaiman či Stephen King, patří k nejznámějším dílům Shirley Jacksonové. Vystihnout se ho několikrát snažili i filmaři, kterým se ale autorčinými slovy líčenou hrůzu obrazem vystihnout až doposud nedařilo. Zatím nejblíře se atmosféře přiblížil seriál z roku 2019 The Haunting of Hill House, za kterým stojí režisér Mike Flanagan.

Ghost story – Peter Straub

Kniha, která má naprosto prostý název, v sobě skrývá složitý a originální příběh se zápletkou, která je perfektní a děsivá zároveň. Ghost story od spisovatele Petera Strauba patřící mezi klasické duchařské horory nabízí nevšední pohled do spirituální tématiky, která uspokojí každého milovníka děsivé atmosféry. Zárukou kvality by měl být i fakt, že spisovatel Stephen King dílo v osmdesátých letech minulého století označil za nejlepší svého druhu.

Děj se točí kolem Chowderovy společnosti, skupiny několika staříků, kteří se scházejí, aby si vyprávěli strašidelné příběhy z mládí. Jeden po druhém však začínají umírat, a to za poměrně záhadných okolností. Zbývajícím členům začíná postupně docházet, že jsou jejich příběhy propojené víc, než se zdálo. Události navíc ještě více zamotá mladý spisovatel hororů a intriky krásné ženy mnoha tváří. Přeživším dochází čas a začíná jim být jasné, že stojí proti síle, která si s lidskými osudy pohrává podle vlastních nepochopitelných zájmů.

Osvícení – Stephen King

Osvícení od Stephena Kinga bezesporu patří mezi nejlepší knihy svého žánru. Dílo navíc mnozí považují za průkopníka mezi psychologickými horory, v příběhu však nechybí ani duchařská tématika. Děj se odehrává v horském hotelu Overlook, který se nachází daleko od civilizace. Právě do něj se přistěhuje spisovatel Jack Torrance se svou ženou a pětiletým synem Dannym poté, co přijme místo jeho nového správce.

I navzdory krásnému prostředí není pobyt v hotelu takový, jaký si ho rodina představovala. Po jejich příjezdu se navíc dozvídají o kruté historii opuštěného místa a také o osudu jeho předchozího správce, na kterého měla samota zvláštní účinky. O tom se koneckonců přesvědčuje i Danny, u kterého se rozvinuly jasnovidecké schopnosti. Vídá navíc přízraky, které ostatním zůstávají skryté. Přízraky, které v hotelu zůstaly po děsivém neštěstí.

O tom, že osamocený život v horách může být opravdu náročný, se brzy přesvědčí také Jack, který začne pomalu, ale jistě přicházet o rozum. Tajemné síly způsobí, že začne být nebezpečný pro ty, na kterých mu záleží ze všeho nejvíc.

Duch domu Ashburnů – Darcy Coates

Mezi novější horory o duchách patří například dílo autorky Darcy Coates Duch domu Ashburnů, které si čtenáře získalo děsivou atmosférou a nekonečným napětím. Když se Adrienne, dědička domu Asburnů, objeví na prahu nového domova, její jediný majetek představuje jeden kufr, dvacet dolarů v kapse a kocour. Nemovitost, která jí jako jediné příbuzné zesnulé Edith padla do klína, bere jako příležitost k novému začátku. Netuší však, jaké podivné zvěsti se kolem starobylého domu šíří.

Při zkoumání svého nového domova naráží na věci, které jí nenechávají klidnou. Adrienne na duchy nevěří, ale když se v tapetách na zdech začínají objevovat podivné vyryté nápisy a v lese nedaleko domu objeví starý hrob, má náhle pocit, že portréty visící na zdi pozorují každý její krok. A nejen ony. V domě se děje něco zvláštního. Hrdinka brzy odkrývá nová tajemství záhadného domu a začíná chápat, proč původní majitelka Edith odmítala kohokoli pustit dovnitř. Adrienne si navíc začíná být jistá, že o její život usiluje něco hluboce nepřirozeného a děsivě odporného.

Tajemství sídla Craven Manor – Darcy Coated

A u Darcy Coates ještě chvíli zůstaneme. Mezi nejlepší duchařské horory totiž patří i její druhé dílo Tajemství sídla Craven Manor. Jeho hlavním hrdinou je Daniel, který zoufale a neúspěšně shání práci. Už se zdá, že skončí na ulici, když mu pod dveře kdosi podstrčí vzkaz s pracovní nabídkou. Jedná se o místo správce staré nemovitosti. Danielovi to přijde až příliš skvělé na to, aby to mohla být pravda, ale jelikož se nachází v tíživé životní situaci, rozhodne se nabídku přijmout.

Po příjezdu do Craven Manor se ho zmocní podivný pocit. Dveře do starého sídla jsou totiž otevřené dokořán a uvnitř se nachází sněť pavučin a uschlého listí. Je na první pohled jasné, že tady už léta nikdo nebydlí. Za dveřmi na něj však čeká obálka plná peněz a příslib, že brzy dostane další. Daniel je zoufalý, a tak se ubytuje ve správcově domku za rodinnou kryptou. V sídle ale začne docházet k podivným událostem. Daniel se je rozhodne nebrat na vědomí. Když se ale v opuštěné věži rozhoří svíčka, pochopí, že Craven Manor skrývá příšerné tajemství. Brzy mu navíc dojde, že v sázce je i jeho život.

Outsider – Stephen King

V našem žebříčku se k mistrovi hororu ještě jednou vrátíme, tentokrát k jeho novější tvorbě. Kniha Outsider, která se beze sporu řadí mezi nejlepší mysteriózní horory současnosti, začíná záhadnou vraždou jedenáctiletého chlapce. Tedy zprvu se záhadně nejeví ani trochu, očití svědci totiž za viníka označí oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Ačkoli zprvu nikdo nevěří, že zločin spáchal milovaný trenér, jeho vinu potvrzuje přítomná DNA i otisky prstů.

 Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland kdysi také trénoval, je brutálním způsobem vraždy otřesen a dává příkaz k zatčení. Záhy ale vyplývá na povrch, že Maitland má alibi. A další pátrání tuto skutečnost potvrzuje. Jak může být člověk na dvou místech najednou? Anderson sleduje stopy a vyšetřování ho zavádí z Ohia do Texasu, kde se začínají objevovat děsivé odpovědi.

Válka starých duší – Markus Heitz

Než zemřela, jmenovala se Claire. Ještě předtím, než ji srazilo auto, se ale stala svědkyní vraždy svého manžela. A zatímco Claire fyzicky odešla, její duše odmítla opustit tento svět dříve, než se neznámému vrahovi pomstí. A tak se Claire místo smrti probouzí v těle Lene von Bechsteinové, bohaté podnikatelky, která zrovna spáchala sebevraždu. Jenže právě toto tělo si před ní vyhlídla také mocná stará duše, která si chtěla život Lene ukrást pro sebe.

Ačkoli si svého jednání Claire nebyla vědoma, zapletla se kvůli němu do války mezi putujícími dušemi, před kterými se nelze skrýt ani se schopností stěhovat se z těla do těla.  Claire navíc tuší, že jejich pozornost znamená téměř jistou smrt. Tentokrát nadobro. Pokud se chce vyhnout starým duším, fanatikům o intrikám jejího nového života, bude muset našlapovat velmi opatrně. Dokáže splnit úkol, který si předsevzala, a uchránit svou rodinu? Přečtěte si Válku starých duší.

Další zajímavé tipy

Pokud patříte mezi zaryté fanoušky hororového světa a lákají vás převážně duchařské příběhy, určitě sáhněte po knize Poslední vlak do Helsingøru, která představuje sbírku devatenácti noirových povídek oceňované dánské autorky Heidi Amsinckové. Děj se odehrává v současné Kodani a hlavními hrdiny jednotlivých příběhů představují bezohlední či osamělí lidé, kteří skrývají tajemství, která jsou daleko od reality.

Za zmínku určitě stojí také dílo Zlomené duše od spisovatelky Simone St. Jamesové. Příběh se odehrává v roce 1950 v internátní škole pro děvčata. Když jedno z nich zmizí, odstartuje to sérii událostí, které sahají více než šedesát let do budoucnosti. V té se nachází novinářka Fiona, která se snaží odhalit tajemství okolo dávné vraždy své sestry a pomocí přítele policisty odkrývá temný příběh z minulosti a současnosti.


Nejlepší duchařské horory, z kterých vás bude zaručeně mrazit
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno