Nejlepší dobrodružné knihy, které vás zaručeně vtáhnou do děje

0
9781

Romantické příběhy nejsou nic pro vás, stejně jako horor nebo sci-fi? Aby vás kniha bavila, musí kromě originálního nápadu, dobré zápletky a dobře vykreslených charakterů obsahovat také pořádnou dávku dobrodružství? Pak vás jistě potěšíme naším následujícím seznamem, v něž najdete ty nejlepší dobrodružné knihy, které rozhodně stojí za přečtení.

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Ve světě čtenářů pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal příběh slavného trosečníka známého jako Robinson Crusoe, kterého stvořil britský spisovatel Daniel Defoe. Toto dílo dodnes patří k nejslavnějším dobrodružným románům. Koneckonců se jím inspirovala celá řada umělců a jádro příběhu se tak objevilo v mnoha knižních podobách. Robinson Crusoe se dočkal i filmového zpracování.

A o čem toto slavné dílo vypráví? Čtenáři sledují osud trosečníka, který ztroskotal na pustém ostrově v Atlantském oceánu. Na něm nakonec prožije dlouhých třicet let, přičemž dlouhé roky přežívá jen díky své vynalézavosti a logickému uvažování. Když se pak po této zkušenosti, která zahrnovala boj se samotou, nájezdy kanibalů i strach ze smrti, vrátí zpět do svého života, jeho dobrodružství nekončí. Se svým věrným domorodým sluhou Pátkem se totiž vydává na cestu po světě. Domů se pak vrací jako spokojený stařík s životním příběhem, o kterém se kdekomu může jenom zdát.

Bílý tesák – Jack London

Jaký vliv má prostředí na osobnost a chování jedince? Velký. Alespoň v nehostinné severské pustině, kde přežívají jen ti nejsilnější. Své o tom ví Bílý tesák, kříženec vlka a psa, jehož osud sledujeme ve stejnojmenném dobrodružném románu od amerického autora Jacka Londona. Příběh o tom, že láska a přátelství dokáží měnit povahu stejně účinně jako zlost a násilí, původně publikoval jako seriál v časopise The Outing Magazine a až poté jej vydal jako knihu.

Známý příběh odehrávající se na území dnešního státu Aljaška, popisuje život Bílého tesáka, kterému v žilách koluje psí i vlčí krev. Čtenáři sledují jeho osud od malého štěněte, které se učí přežít v kruté divočině, přes první snahy o jeho zkrocení Indiánem jménem Šedý bobr a týrání zbabělým Hezounem Smithem až po jeho úplnou domestikaci a proměnu v domácího psa laskavého inženýra Weedona Scotta.

Eragon – Christopher Paolini

Kdo by neznal dobrodružství Eragona a jeho věrné dračice Safiry, které autor Christopher Paolini začal psát už ve svých 15 letech? Příběh, který se skládá celkem ze čtyř knih, si okamžitě získal miliony fanoušků po celém světě, a to i navzdory tomu, že autor do žánru fantasy nepřinesl žádný nový zásadní prvek a hledal inspiraci u jiných autorů, například v Tolkienově Pánovi prstenů. A o čem dílo vypráví?

Příběh se točí kolem mladého zdatného farmáře Eragona, který v horách nalezne kouzelný kámen. Když se ho snaží prodat a vyměnit za něco k jídlu, zjišťuje, že se jedná o vejce, z kterého se následně vyklube dračí mládě. Eragon je nucen převzít zodpovědnost a o draka se postarat. Jak stvoření roste, vytváří si s farmářem intenzivní pouto. Oba dva se pak společně vydávají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným krutým panovníkem.

Na konci dobrodružství si pak Eragon musí položit jednu zásadní otázku: dokáže naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Koneckonců, osud království leží v jeho rukou.

Hobit – J. R. R. Tolkien

Co by to bylo za seznam nejlepších dobrodružných knih bez Tolkienových děl? Kromě trilogie Pána prstenů napsal také knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Ta známému příběhu Froda Pytlíka a jeho osmi přátel dějově předchází. Hlavním hrdinou je strýc zmíněného hobita Bilbo Pytlík, který si užívá svůj klidný a pohodlný život, dokud se u jeho prahu neobjeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků.

Bilbo Pytlík se s touto skupinou následně vydává vstříc dobrodružství, jehož cílem je uloupit poklad mocného Šmaka, velkého a hlavně velmi nebezpečného draka. Jak už tomu tak ale bývá, věci nejdou zcela podle plánu, a tak se hobit, který nikdy nedošel dál než do vlastní spíže, stane součástí velkolepé výpravy, kde nebezpečí číhá za každým rohem.

Ačkoli je kniha určená spíše pro mladší publikum, svým konceptem zapadá do široké sítě příběhů a legend, které autor pečlivě vybudoval. Vyprávění například velmi rozsáhlým způsobem popisuje reálie Středozemě, což dozajista ocení každý fanoušek Pána prstenů, ale i žánru fantasy obecně. Tolkienova díla se koneckonců stala předlohou mnoha literárních děl, filmů i počítačových her.

Zaklínač – Andrzej Sapkowski

Existuje vůbec někdo, kdo by nikdy neslyšel o bělovlasém a věčně zamračeném bojovníkovi jménem Geralt z Rivie? Koneckonců se jedná o jednu z nejznámějších postav knižního fantastického světa. Za jeho vznikem stojí polský spisovatel Andrzej Sapkowski, který patří mezi nejlepší tvůrce tohoto žánru na světě. Jeho dílo, které nese jméno Zaklínač, se dočkalo velmi pozitivní odezvy a stalo se předlohou počítačových her. V roce 2019 získalo i seriálovou podobu.

Jak už z výše napsaného vyplývá, hlavním hrdinou příběhu je Geralt, který se živí jako zaklínač, což je prakticky synonymum pro nájemného lovce nestvůr. Aby se jím stal, musel podstoupit bolestivý proces, jehož součástí byla magie, jedy a mutageny, ale také tvrdý výcvik.

Kromě bělovlasého bojovníka, kterému ostatní říkají také Bílý vlk nebo Řezník z Blavikenu, se čtenář v knihách setká i s krásnou a mocnou čarodějkou Yennefer z Vengerbergu, slavným pěvcem Marigoldem, či princeznou Cirillou, která je obdařená nadpřirozenými schopnostmi a co víc, s Geraltem je spojená sudbou.

Hraničářův učeň – John Flanagan

Dobrodružná série Hraničářův učeň patří mezi nejoblíbenější fantasy díla pro mládež. Sága původně vznikla jako samostatná kniha, která byla určená pro dvanáctiletého syna australského spisovatele Johna Flanagana, který chtěl chlapce tímto způsobem přilákat ke čtení. Série se nakonec stala tak úspěšnou, že byla přeložena do více než 50 jazyků.

Příběh vypráví o osiřelém chlapci Willovi, který vyrůstá v opatrovně na hradě v Redmontu spolu s několika dalšími dětmi. Will netouží po ničem jiném, než se stát rytířem. Když ho ale bojový mistr nepřijme do svého učení, bolestně se se svým snem loučí. Vyhlídne si ho ale hraničář Halt, který sirotka podrobí zkoušce, díky které se nakonec ukáže, že Will má přesně ty správné vlastnosti pro to, aby se stal hraničářem. Přesně tímto okamžikem pak začíná jeho dobrodružství, na jehož konci by se měl stát tím nejlepším ze všech.

Temná věž – Stephen King

Temná věž bez debat patří mezi románové klasiky a nejslavnější počiny mistra hororu Stephena Kinga, který sedmidílnou dobrodružnou fantasy ságu několikrát označil za své vrcholové dílo, na němž pracoval už od svých studentských let. Knihy, které jsou směsicí fantasy a postapokalyptického světa s prvky westernu, popisují putování za Temnou věží. Tu se snaží nalézt poslední pistolník Ronald Deschain z Gileadu, který se vydává vstříc pravdě, a to i za cenu prokletí vlastní duše.

Po čase se k němu přidává také feťák Eddie, pro kterého si pistolník musel „odskočit“ zpátky do minulosti, a schizofrenička Detta, jež se netají svými rasistickými sklony. Během svého putování naráží skupinka dobrodruhů na mnohé překážky, odhaluje tajemství a ocitá se na samé hranici života a smrti. A to nejen jednou. Co by se také dalo očekávat od místa, které jistým způsobem připomíná peklo.

Tajuplný ostrov – Jules Verne

Představovali jste si někdy, jaké by to asi bylo uvíznout na dočista pustém ostrově? Co byste dělali? Kde byste sehnali jídlo? Přečkali byste noc, anebo byste se stali kořistí některé z velkých šelem? Podobné otázky si jistě pokládala i skupina pěti seveřanů, kteří během americké občanské války uprchli balónem z jižanského zajetí. Jejich balón byl ale kvůli silnému větru zahnán nad moře a následně zničen a skupina skončila na pustém ostrově v Tichém oceánu, a to zhruba 2000 kilometrů od nejbližšího obydleného místa.

Spisovatel Jules Verne ve svém díle Tajuplný ostrov vypráví o různorodé skupince trosečníků, která se skládá mimo jiné z inženýra, lodního tesaře, novináře i přírodopisce. Součástí ztroskotané posádky je také nedospělý chlapec, Afroameričan a bývalý trestanec Ayrton (postava z románu Děti kapitána Granta), kterého přeživší později nachází na blízkém ostrově Tabor. Tito všichni budou muset spojit své síly, aby přežili a ovládli přírodu ve svůj prospěch.

Cesta do středu Země – Jules Verne

A u francouzského spisovatele ještě zůstaneme. Jules Verne totiž napsal i následující knihu našeho seznamu, a sice Cestu do středu Země. Dílo se točí kolem profesora Otta Lidenbrocka, který jednoho dne objeví starou knihu, ve které se ukrývá zašifrovaný rukopis psaný runami. Jak později zjišťuje, jedná se o popis cesty, která údajně vede do středu Země. Zvídavý profesor se tak společně se svým synovcem Alexem a průvodcem Hansem vydává na neuvěřitelnou výpravu.

Sestupují po jícnu sopky, objevují podzemní moře, prochází geologickými obdobími a sledují vývoj života v oblastech, o jejichž existenci mnoho vědců pochybuje. Jsou svědky bojů nebezpečných pravěkých tvorů a jejich zkušenosti se zcela vymykají známým zákonům logiky. Nachází také vzácné prehistorické pohřebiště, které ukrývá mnoho přelomových objevů, a nejednou se ocitají v ohrožení života. Jak se ovšem skupinka dobrodruhů dostane zpátky? Pomůže jim k tomu výbuch sopky.

Dva roky prázdnin – Jules Verne

Abychom náš seznam řádně uzavřeli, i poslední kniha bude odkazem na známého francouzského spisovatele, který i v díle Dva roky prázdnin poukazuje na sílu kolektivu. Napínavý příběh vypráví nelehký osud patnácti chlapců, kteří se vlivem náhody ocitli s výletní lodí na moři a později ztroskotali na pustém ostrově, kde byli odkázáni sami na sebe. Přestože bylo nejmladšímu členovi posádky teprve osm let a nejstaršímu čtrnáct, vybudovali si chlapci na místě osadu, ve které každý pracoval podle svých sil.

Díky tomu, že drželi pospolu, dokázali čelit přicházejícímu nebezpečí a překlenout i vážnou roztržku, která skupinu málem rozdělila na dva tábory. Trosečníci si nakonec dokázali poradit i se skupinou pirátů, kteří na ostrov připluli. Pobyt na neznámém místě se nakonec protáhl o poznání víc, než chlapci čekali. Koneckonců, jak už název napovídá, nešlo zrovna o krátké prázdniny.


Nenašli jste v seznamu svou oblíbenou dobrodružnou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno