Nejlepší detektivky, bez kterých se fanoušek krimi neobejde

0
18512

Milujete napětí, strach vás fascinuje a rádi přicházíte věcem na kloub? Pak jste jistě čtenářem detektivek. Žánru, který se v posledních letech stává stále oblíbenějším. Ať už holdujete severským románům, anglickým klasikám nebo jste otevřeni všemu, kde nechybí dobrý motiv, vychytralý padouch a temné prostředí, určitě si v následujícím článku přijdete na své. Přinášíme totiž žebříček těch nejlepších detektivek, které můžete najít v regálech knihkupectví.  

Milénium – Stieg Larsson

Pokud se považujete za zarytého fanouška detektivek, rozhodně vám v knihovně nesmí chybět série Milénium od švédského investigativního novináře a autora kriminální literatury Stiega Larssona, která vypráví příběh o novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé hackerce Lisbeth Salanderové. Ti se společně pouštějí do rozkrývání problematiky korupce i dětské prostituce. Odhalují navíc temnou rodinnou minulost.

Série sklidila mimořádný úspěch u čtenářů i kritiků ihned po svém vydání. O kvalitě díla koneckonců svědčí i ocenění, která náleží každé jednotlivé knize. První s názvem Muži, kteří nenávidí ženy byla v roce 2005 označena za nejlepší skandinávský román, druhá kniha s podtitulem Dívka, která si hrála s ohněm získala ocenění nejlepšího švédského kriminálního románu a poslednímu dílu Dívka, která kopla do vosího hnízda náleží cena Knihy roky.

Celkem vyšlo šest knih, přičemž pouze první tři jsou dílem zmíněného Stiega Larrsona, který v roce 2004 zemřel na infarkt. Dopsání série, pro kterou spisovatel plánoval hned deset dílů, se tak chopil švédský novinář a spisovatel David Lagercrantz.

Deset malých černoušků – Agatha Christie

Náš žebříček by nemohl být úplný, kdyby v něm chyběla nejprodávanější detektivka všech dob, za jejímž vznikem stojí britská spisovatelka Agatha Christie. Legenda tohoto žánru proslula svou láskou k dětským říkankám, slovním říčkám a zapeklitým zápletkám. Tuto kombinaci pak dovedla k dokonalosti ve svém nejznámějším díle s názvem Deset malých černoušků.

Příběh se odehrává v luxusním sídle na osamělém ostrově, kam přijíždí několik hostů. Hned u večeře se dozvídají pravdu o skutečném důvodu jejich pobytu. Všech deset přítomných má čelit spravedlnosti za své hrozné činy, a tak tu v rytmu známého popěvku každý den podivnými způsoby umírá jeden obviněný. Stejně tak mizí i figurky na stole v jídelně, až nakonec zmizí úplně všechny.

Ale kdo je tedy vrah?  

Robert Hunter – Chris Carter

Pokud se vyžíváte v detektivních příbězích, ve kterých vrazi pro své oběti volí netradiční a často zvrácený způsob smrti, sáhněte po sérii s názvem Robert Hunter, kterou má na svědomí spisovatel Chris Carter. Jako vystudovaný psycholog byl autor členem týmu soudní psychologie, kde vyslýchal a studoval mnoho zločinců, a to včetně sériových vrahů odsouzených k doživotnímu trestu.

Své zkušenosti proto vkládá i do kriminálních příběhů, jejichž hlavním hrdinou je detektiv Robert Hunter, který v každém jednotlivém díle přichází do styku s mnohdy sadistickými zločinci. Knihám by se však měly vyhnout slabší povahy. Brutální vraždy totiž spisovatel popisuje do posledního detailu.

Případy Harryho Holea – Jo Nesbø

Hlavním hrdinou série Případy Harryho Holea je svérázný stejnojmenný policista sloužící v Oslu. Jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie je schopný vyřešit ty nejzapeklitější případy, paradoxně si však neumí uspořádat osobní život a podvolit se jakékoli autoritě mu činí nevídaný problém. Harry se k tomu všemu navíc potýká také s problémy s alkoholem.

Autorem napínavé série, která momentálně čítá dvanáct knih, je oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø, který ve své rodné zemi prodal miliony výtisků. Ty putovaly také do více než 140 zemí světa a některé z nich byly dokonce i zfilmovány.

Lincoln Rhyme – Jeffery Deaver

První případ detektiva Lincolna Rhymea se odehrává v New Yorku, kde právě začal řádit šílený vrah, který své zohavené oběti pohřbívá velmi morbidním způsobem. Za sebou přitom nechává drobné stopy, které dokáže rozluštit jen zkušený kriminalista Lincoln Rhyme.

Ten se ale na místo činu nemůže sám dostavit. Je totiž trvale upoután na lůžko, a tak o pomoc požádá mladou ambiciózní kriminalistku Amélii Sachsovou, která se záhy stane rukama a nohama ochrnutého detektiva. Společně spolu pak řeší i další zapeklité případy.

Sérii Lincoln Rhyme, jejíž součástí je čtrnáct dílů, má na svědomí americký spisovatel Jeffery Deaver.

Hercule Poirot – Agatha Christie

Puntičkářský a velmi výstřední belgický detektiv Hecule Poirot, kterého každý pozná podle typického navoskovaného kníru, drahých obleků a zakulacené postavy, je zřejmě nejvýraznější postavou Agathy Christie. Spisovatelky, kterou mnozí dodnes považují za legendu kriminálního žánru.

Hercule Poirot není tak docela obyčejný detektiv, na lidi často působí jako sebestředný snob. Vyžívá se v luxusu, v navštěvování drahých restaurací a nesnáší, když si lidé myslí, že je Francouz. Anebo když někdo komolí jeho jméno. A přesto, že umí plynule francouzsky, anglicky i německy, nejraději mluví lámanou angličtinou. To proto, aby lidi kolem sebe zmátl.

Od ostatních detektivů se liší i metodou vyšetřování. Za zločinci a podezřelými se nehoní za každou cenu, složité případy raději odhaluje pomocí systému, pořádku a za přítomnosti svého pomocníka kapitána Arthura Hastingse.

Případy Kim Stoneové – Angela Marsonsová

Britská autorka Angela Marsonsová, jež debutovala s detektivní sérií s názvem Případy Kim Stoneové, se v roce 2015 dostala do povědomí milionů lidí. První díl její zatím sedmidílné ságy se stal kriminálním bestsellerem a díky jejím dalším dílům se pak stala jednou z nejoblíbenějších krimi autorek současnosti.

A čím si čtenáře tolik získala? Napínavými i když mnohdy děsivými příběhy, jejichž hlavní hrdinkou je detektiv Kim Stoneová, která za pomoci svého týmu řeší ty nejzapeklitější případy. Od únosů, přes sériové vrahy až po brutálně zohavené oběti. Stoneová patří k nejlepším ve svém oboru, v osobním životě však značně pokulhává. Táhne s sebou totiž démony, kterých se ne a ne zbavit.

Fabian Risk – Stefan Ahnhem

Mezi nejlepší krimi knihy bezpochyby patří i série temných švédských detektivek Fabian Risk od autora Stefana Ahnhema, která sklízí úspěch již v šestadvaceti zemích světa. Někteří spisovatele dokonce označují za nástupce zesnulého autora detektivek Stiega Larssona, který se proslavil oblíbenou sérií Milénium.

Příběh, ve kterém vystupuje švédský detektiv Fabian Risk, začíná jeho návratem do rodného Helsingborgu, kde nastupuje na místní kriminální oddělení. Hned po příjezdu dostane na starost případ brutálních sériových vražd. Oběti obou útoků spojuje společná třídní fotografie. Fabian tak musí čelit nejen samotnému případu, ale také svým vzpomínkám na dětství. Na fotografii se totiž nachází i on sám.  

Pes baskervillský – Arthur Conan Doyle

Jeden z nejslavnějších a nejčtenějších detektivních románů všech dob. Pes baskervillský od spisovatele Arthura Conana Doyla byl vydán v mnoha světových jazycích a dočkal se i divadelních a filmových zpracování. Stejně jako mnoho jiných Doylových děl, i toto vypráví příběh slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného přítele doktora Watsona.

Tentokrát bude známá dvojka čelit případu, který se zprvu vzpírá veškerému logickému chápání. Všechno začíná záhadným úmrtím mecenáše sira Charlese na venkovském panství. Kdo by chtěl ublížit někomu tak dobrosrdečnému a jakou roli hraje v celém případu nepolapitelný a děsivý pes?

Joona Linna – Lars Kepler

Série Joona Linna, která popisuje příběhy stejnojmenného detektiva, je dílem manželů Alexandra a Alexandry Ahndorilových, kteří vystupují pod pseudonymem Lars Kepler. Jejich postava záhadného, osobitého detektiva se poprvé objevila v knize Hypnotizér, která se bleskově po vydání ocitla mezi nejprodávanějšími tituly. Její práva odkoupilo hned třicet zemí a dočkala se i filmového zpracování.

Detektiv Joona Linna je bezpochyby nejlepší ve svém oboru. Zkušeným okem hledá důkazy, které ostatním policistům zůstávají skryté a neohroženě se hrne do případů, které mnohdy postrádají logiku. Jak daleko je však Linna schopný zajít? Riskoval by kvůli případu i roky strávené ve vězení?

Nejlepší detektivky, bez kterých se fanoušek krimi neobejde
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno