Nejlepší české knihy, které by měl znát každý vlastenec

0
11290

Spíše než zahraniční autory upřednostňujete tuzemskou tvorbu? Anebo vás už omrzely příběhy z cizího prostředí a raději byste se začetli do popisu míst, která vám jsou dobře známá? Pak si určitě přečtěte náš výběr nejlepších českých knih, které by neměl minout žádný nadšený čtenář. 

Krysař – Viktor Dyk

Příběh o krysaři, který na žádost občanů očistil město od krys, zná snad každý z nás. Tuto lyrickou prózu jednoho z nejznámějších českých autorů Viktora Dyka, který se inspiroval staroněmeckou pověstí ze 13. století, mnozí považují za vrchol jeho prozaické tvorby. Kniha je rovněž označována za jakousi rekapitulaci jeho myšlenek a postulátů.

Příběh vypráví o poklidném životě ctihodných občanů hanzovního městečka Hammeln, které ale naruší krysy. Nacházejí se úplně všude, a tak se občané rozhodnou obrátit na toho nejpovolanějšího. Zavolají krysaře. Jenže nic není zadarmo. Otravní hlodavci navíc nejsou jedinou špínou, která město obývá.

Krysař od Viktora Dyka je příběhem o lásce, zradě, lidské hamižnosti, ale zároveň i naději, která se někdy může objevit i v té nejzoufalejší situaci. Kromě toho, že kniha nabízí neotřelý pohled na klasický příběh, také mistrným způsobem snoubí iluzi s realitou.

Hana – Alena Mornštajnová

Co prověřuje opravdovost lidského života? Jednoznačně utrpení. A existuje něco, co život znehodnocuje? Utrpení, které člověk působí druhým. Ale co když je přesto nevinen a všechno je pouhá shoda okolností a on jen bezmocným nástrojem osudu? Přesně těmito myšlenkami se ve svém úspěšném díle Hana zabývá česká autorka Alena Mornštajnová.

Příběh začíná v zimě roku 1954, kdy se devítiletá Mira i přes zákaz svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne ale do vody, čímž se její neposlušnost prozradí. Následně je potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. To, co se zdá jako nevinná příhoda z dětství však Miru poznamená na celý život. Následuje navíc tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k depresivní tetě Haně, a odhalení pohnuté rodinné minulosti, která jejím životem popluje jako ona ledová kra.

R.U.R. – Karel Čapek

Co by to bylo za seznam nejlepších českých knih, kdyby v něm nefiguroval jeden z nejznámějších českých autorů Karel Čapek a jeho divadelní hra R.U.R.? Právě v ní se odráží Čapkův zájem o moderní vědu a technický pokrok, který se mísí s obavami o osud lidstva. Vlády nad ním se totiž zmocňuje jeho vlastní výtvor, který vede k úplnému zničení lidstva. Čapek svým sci-fi dílem dosáhl mezinárodního úspěchu.

Děj se odehrává na neznámém ostrově, kde se nachází továrna na Rossumovy universální roboty. Ti jsou pak prodáváni do světa jako levná pracovní síla. To má za důsledek, že lidé přestávají vykonávat svou práci, protože už na všechno mají roboty, které později využívají i jako vojáky. Nemají totiž strach, netuší, co je špatné a bez jakýchkoli pohnutek dělají jen to, co mají. Problém začíná až v okamžiku, kdy se lidé začnou snažit, aby se jim roboti více podobali.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou – Arnošt Lustig

Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou od známého českého autora ocení především ti jedinci, kteří vyhledávají téma týkající se druhé světové války, konkrétně pak holokaustu či nelidských podmínek, které zažívali lidé v koncentračních táborech. Dílo, které je inspirováno tragickými osudy židů, nese výrazné autobiografické rysy.

Hlavní hrdinkou příběhu je devatenáctiletá židovská tanečnice Kateřina Horovitzová, která je společně s rodinou transportována do koncentračního tábora v Osvětimi. Stane se přitom obětí sadistické léčky. Nacističtí pohlaváři se totiž snaží využít příležitosti a získat majetek od zajatých bohatých židovských obchodníků, mezi které se dostala i Kateřina.

Příběh o ponižování lidské důstojnosti a využívání strachu ostatních ve svůj prospěch se nakonec zvrhne ve vyprávění o síle a schopnosti překonat strach ze smrti i přirozený pud sebezáchovy.

Memento – Radek John

Co s člověkem dokáží udělat drogy? Z dvacetiletého Michala Otavy, hlavního hrdiny románu Memento, naprostou trosku s myslí pětiletého dítěte. Jeho příběh přitom začínal poměrně nadějně. Byl studentem pražského gymnázia, který se rád chodil bavit s přáteli. Po několika experimentech s drogami se mu ale život začal obracet vzhůru nohama. Z občasné zábavy se postupně stala nutnost a Michal musel společně se svou závislou přítelkyní opustit školu. Potřebovali totiž čas k tomu, aby denně sháněli další dávku.

Autor Radek John ve svém díle velmi podrobně proniká do lidských osudů, díky čemuž čtenář velmi dobře cítí, jak málo stačí k tomu, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. Ačkoli román vznikl už v sedmdesátých letech minulého století, kdy problémy s drogovou závislostí teprve začínaly, neztratil na síle ani účinnosti. Osud, který potká hlavní hrdiny, se totiž chtě nechtě dotkne úplně každého z nás.

Poslední Aristokratka – Evžen Boček

Kdo by neznal chudého Františka Antonína alias hraběte Kostku z Kostky, potomka šlechtického rodu? Jeho příběh začíná v době, kdy se po pádu komunismu vrací z New Yorku s manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) zpátky do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku ale hrabě „zdědí“ také personál, který tak úplně nezapadá do jeho představ. Kastelán se až příliš brání pokroku, zahradník je typický hypochondr a kuchařka, která si ráda cvakne, to občas přežene. Navíc mluví jak dlaždič.

Zábavná satira z nejchudšího zámku v Čechách Poslední Aristokratka, kterou má na svědomí spisovatel Evžen Boček, se po vydání v roce 2012 dočkala tak pozitivního ohlasu, že za ni autor dostal cenu Miloslava Švandrlíka. V následujících letech se pak příběh rozrostl ještě o další tři díly. Následovala Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni a Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka.

Malý pražský erotikon – Patrik Hartl

Po prvotině s názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která se těšila velkému zájmu čtenářů, vydal český autor Patrik Hartl druhý román s názvem Malý pražský erotikon. Ten autorovým nadhledem a osobitým stylem popisuje osudy lidí ze dvou sousedních pražských řadovek, kteří prožívají zdánlivě všední milostné příběhy.

Honza cítí pokušení, ale nechce si komplikovat život, a tak mu pokaždé odolá. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk? Ten se ani odolávat nepokouší. Táňa je tajně zamilovaná, Petra čelí vlastním zábranám, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril zase zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni zmínění dohromady jen proto, aby se necítila sama.

Zkrátka a dobře, Malý pražský erotikon je zábavným obrazem intimního života skupiny lidí, jejichž touhy, okamžiky radosti i katastrofy jsou líčeny vtipnou a netradiční formou.

Občanský průkaz – Petr Šabach

Podobně jako román Hovno hoří i Občanský průkaz patří k nejznámějším dílům českého spisovatele Petra Šabacha. A i tentokrát autor vzpomíná na doby, kdy se i cesta s odpadky před dům mohla stát osudovou. Tedy za předpokladu, že jste u sebe neměli občanský průkaz.

Hlavním hrdinou příběhu je Petr, který se prostřednictvím vzpomínek vrací zpět do svého mládí. A jak už název napovídá, začíná v době, kdy dostává občanský průkaz. Ten ale Petr někam zašantročil, zasedá si na něm navíc jeden z příslušníků veřejné bezpečnosti.

Kniha charakterizuje život party kamarádů, kteří společně zažívají první láky, zklamání a problémy s působením na škole či odchodem na vojnu, které se snaží vyhnout všemi možnými prostředky. Do potíží se navíc dostává i Petrova rodina, která je po nezdařilém pokusu o emigraci nucena vrátit se zpátky do Československa. Někdo ji totiž udal. Podobnou zkušenost brzy získá i sám Petr, který zjistí, že ne každý, kdo se vydává za rebela, jím skutečně je.

Smrt krásných srnců – Ota Pavel

Smrti krásných srnců je soubor sedmi povídek, do které autor otiskl vlastní vzpomínky a zážitky ze svého života. Většina z nich se točí kolem jeho povedeného tatínka, ale taky maminky a bratrů. Kniha vypráví o dětství, které spisovatel se svou rodinou prožíval v těžké době války s židovskou hvězdou na kabátě.  V jiných povídkách autor vzpomíná na rybaření, přírodu, ale zmiňuje rovněž i složité lidské vztahy.

V jednom ze svých nejznámějších děl se autor ukázal jako mistrný lidový vypravěč. Jeho povídky mají jednoduchou linku, současně ale čtenáře donutí se nad tématem zamyslet. Jsou navíc plné detailních popisů dobře známých míst. Dominantní úlohu ve všech povídkách hraje řeka Berounka a okolní příroda, kterou Pavlova rodina tolik milovala.

Autorovi se v jedné knížce podařilo zachytit komické příběhy, ale i strasti a bolesti každodenního i nekaždodenního života. Je navíc jedním z mála spisovatelů, kteří dokázali skloubit útrapy války s dobou veselí a štěstí.

Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě

Abychom nevychvalovali jen známé hry a romány, přidáváme do našeho seznamu také současné cestopisy. Momentálně je v tomto ohledu velice oblíbený autor Ladislav Zibura, který má na kontě už celkem čtyři knihy tohoto žánru. Humorným způsobem do nich zaznamenává své osobní poznatky a dobrodružství, která zažívá na svých cestách.

Poprvé své zkušenosti z cest sepsal do díla 40 dní pěšky do Jeruzaléma, kam se autor vydal bez mapy i orientačního smyslu. Nakonec pěšky ušel zhruba 1400 kilometrů napříč krajinou Turecka a Izraele. O svých dalších cestách informuje také v knize Pěšky mezi buddhisty a komunisty nebo Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.

Jeho nejnovější publikací jsou Prázdniny v Evropě, kde popisuje 14 tisíc kilometrů, které urazil stopem ve společnosti svérázných řidičů. Navštívil Athény, divoký Balkán, malebné Pobaltí i polární kruh. Pokud si jeho knihu přečtete, dozvíte se, že existují místa, o kterých jste neměli ani tušení. Nebo to, že žijete na jednom z nejrozmanitějších kontinentů světa.


Nenašli jste v seznamu svou nejoblíbenější českou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Nejlepší české knihy, které by měl znát každý vlastenec
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno