Nejlepší české detektivky, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle

2
20256

Máte rádi detektivky plné všudypřítomného napětí, vychytralých zločinců a brilantních vyšetřovatelů, ale dáváte přitom přednost českým autorům? V tom případě máme pro vás jednoduché řešení. Podívejte se na náš seznam, v němž figurují ty nejlepší české detektivky, které by rozhodně neměly chybět ve vaší knihovničce.

Hříšní lidé Království českého – Vlastimil Vondruška

Jelikož spousta z nás nedá dopustit na zajímavé příběhy našich dějin, české literární publikum si velice oblíbilo historické detektivky z pera Vlastimila Vondrušky, který v současné době patří mezi nejslavnější české spisovatele. Ten má na svědomí třeba populární sérii s názvem Husitská epopej, kde se soustředí na osudy lidí za dob husitských válek, nebo několik knížek pro děti a mládež. Největší obliby se však dočkala sága pojmenovaná Hříšní lidé Království českého.

A o čem vlastně tyto české historické detektivky vypráví? Píše se druhá polovina 13. století, v čele království stojí Přemysl Otakar II. a naše země patří k nejmocnějším v celé Evropě. I na domácí půdě však panují jisté problémy. Král musí bojovat s úklady domácí šlechty a aby utvrdil svou moc, buduje nové stavby a města.

Mezi nově vzniklé hrady patří i Bezděz v severních Čechách, jehož stavbou je pověřen mladý královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Ten pracuje v zastoupení panovníka a zároveň velí královské vojenské posádce, vybírá daně, stará se o bezpečnost na cestách a obhajuje zemské právo. Jeho kompetence jsou však ještě širší – pouští se totiž do vyšetřování hrdelních zločinů, kam patří vraždy, loupeže, ale i znásilnění. Série prozatím obsahuje 26 dílů a zahrnuje knihy jako Dračí náhrdelník, Duch znojemských katakomb či Právo první noci.

Rychtář Jakub Protiva a mnich Blasius – Jan Bauer

Co se týče historických detektivek, na tomto poli se u nás proslavil také novinář a spisovatel Jan Bauer. Ten vydal již více než 160 knih a srdce čtenářů si získal především díky knihám, kde se do vyšetřování tajemných případů společně pouští novoměstský rychtář Jakub Protiva a mazaný františkánský mnich Blasius. Ačkoliv jsou to velice rozdílní muži, oba jsou odhodlaní hodit své neshody za hlavu, přijít jednotlivým zločinům na kloub a právoplatně potrestat všechny, kteří se nějakým způsobem provinili.

První díl pojmenovaný Pražský rozparovač zavede čtenáře do našeho hlavního města, kde na konci 14. století řádí tajemný vrah, který po nocích krutě vraždí místní lehké ženy. Lidé mají strach, že se jedná o vtěleného ďábla nebo dokonce samotného božího mstitele, a Jakub Protiva s mnichem Blasiem proto musí rychle dopadnout skutečného pachatele. V následující knize jménem Vampýr z Koňského trhu se poté objeví vrah, který své oběti rdousí a prokusuje jim hrdlo, a třetí pokračování s názvem Číše jedu pro krále zavede vyšetřovatele přímo na dvůr Václava IV.

Zločiny na Velké Moravě – Stanislav Češka

U českých historických detektivek ještě na chvilku zůstaneme. Jejich psaní se totiž věnuje také oblíbený autor Stanislav Češka, který má na svědomí několik krimi románů, kde hlavní roli hraje brněnský soukromý detektiv Stanislav Berka, ale také populární sérii s názvem Zločiny na Velké Moravě. Dvanáct historických případů zavede čtenáře do období raného středověku a postupně je provede velkomoravskou historií od poloviny 9. století do začátku 10. století.

Populární série historických detektivek začíná knihou Případ úzké dýky. V té se literárnímu publiku poprvé představí kníže mojmírovského rodu jménem Slavomír a jeho vikinský přítel Erik, kteří se stávají velkomoravskými „detektivy“ a společně řeší vraždu stavitele Radslava. Případ podivného gombíku pak sleduje jejich výpravu do Starigradu, která se nečekaně zvrtne, zatímco v pokračování s názvem Případ hrozničkové náušnice se detektivové budou snažit ochránit věrozvěsty Konstantina a Metoděje.

Komisař Eduard Plischek – Marie Macková

Aby to nevypadalo, že historické detektivky z českého prostředí u nás píšou pouze muži, zařadili jsme do našeho seznamu také jednu populární českou autorku. Tou samozřejmě není nikdo jiný než historička, archivářka a pedagožka Marie Macková, která se věnuje především dějinám správy, jednotlivých regionů a církve v 19. století a soustředí se hlavně na okres Ústí nad Orlicí, ale i dějiny Němců v Čechách. Své historické znalosti uplatnila také při psaní krimi románů, kde zločiny řeší komisař Eduard Plischek.

Historická série Marie Mackové momentálně obsahuje tři samostatné knihy. První z nich je Příběh vzácné tabatěrky, která čtenáře zavede do období dlouhé vlády císaře Františka Josefa I., kdy na dodržování litery celního a monopolního zákona dohlížela finanční stráž. Jejím velitelem v Králíkách se stal komisař Eduard Plischek, který bojuje proti pašerákům, kteří posílají své zboží ze sousedního Pruska k nám a zase zpátky. Chod jinak poklidného města však jednoho dne naruší tajemná vražda mladé ženy. Zaujal vás komisař Plischek? Znovu se s ním můžete setkat v Příběhu staré šperkovnice a v Příběhu falešného copu.

Série Eliáš Sattler – Vilém Křížek

Český spisovatel Vilém Křížek je známý tím, že ho vždy zajímaly dějiny, především pak období konce Rakouska-Uherska a československé první republiky. Tento zájem ho dovedl také ke zkoumání vlastní rodinné historie, kde narazil na poměrně zajímavou věc. Podařilo se mu totiž vynést na světlo střípky z pozoruhodného života jednoho z prvních soukromých vyšetřovatelů na našem území, který se jmenoval Eliáš Sattler a přátelil se s jeho dědečkem Adamem Křížkem. Zmínek o něm bylo sice nemnoho, ale Vilém Křížek si dal tu práci, aby čtenářům poskytl ucelený obraz jeho podivínské osobnosti.

Série Křížkových historických krimi románů odstartovala knihou Smrt má vůni inkoustu, která si vysloužila Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2017. Její děj se odehrává v Praze na počátku 20. století, kdy se soukromý detektiv Eliáš Sattler ujímá případu výhružných anonymních dopisů. V tom mu pomáhá také jedna speciální schopnost – jeho citlivý nos totiž dokáže zachytit i stopy, které jiným unikají. Další netradiční případy poté zkušeného vyšetřovatele čekají v románech Incident s dragouny, Strach za oponou a Zločin na stříbrném plátně.

Série Josef Bergman – Michaela Klevisová

Historické detektivky vás nezaujaly a místo toho byste si rádi přečetli nějaké současné české krimi romány, kde není nouze o napětí, záhady a atmosféru strachu? V tom případě sáhněte po knihách spisovatelky Michaely Klevisové. Ta má na svědomí prozatím šest detektivek, kde se do vyšetřování složitých případů pouští sympatický inspektor Josef Bergman, který si dokáže poradit s kdejakým hlavolamem a odhaluje staré hříchy, utajované vášně i důmyslné lži.

První případ detektiva Bergmana pojmenovaný Kroky vraha se na pultech knihkupectví objevil již roku 2007. Zde se inspektor musí vypořádat s vraždou mladé ženy, která byla uškrcena v pražském lesoparku. Ve druhé knize s názvem Zlodějka příběhů se charizmatický Josef Bergman snaží pomoci šéfce televizního scénáristického týmu Anně Valentové, jejíž pracně vybudovaná pověst se hroutí a její dcera se navíc pohřešuje. Dále následují čtyři další případy, kam patří knihy Dům na samotě, Ostrov šedých mnichů, Zmizela v mlze a Sněžný měsíc.

Série Josefína Divíšková – Marie Rejfová

Další oblíbenou autorkou českých detektivek je Marie Rejfová, která se psaní věnuje už od mládí a v posledních letech se zúčastnila hned několika literárních soutěží. Její detektivky, kde hlavní roli hraje mladá učitelka a malířka Josefína Divíšková, slaví mezi českými čtenáři obrovský úspěch. Tahle vyšetřovatelka je totiž podobná slečně Marplové, akorát tak nějak po česku. Nitky složitých případů proto rozplétá s humorem sobě vlastním a nikdy neváhá pustit se po stopě nebezpečného pachatele.

Nenápadnou vyšetřovatelku Josefínu Divíškovou představila Marie Rejfová čtenářům poprvé v knize Kdo jinému jámu kopá. Mladá učitelka se zde spolu s komisařem Tvrdíkem pouští do objasnění vraždy, která rozvířila poklidný život městečka na brdském pomezí. Další skandální zločin čeká Josefínu v knize Komu straší ve věži, kde bude muset přijít na kloub událostem, jež se odehrály před více než třiceti lety, a napravit tak staré křivdy. Pokud se vám první dva díly humorných českých detektivek zalíbí, můžete sáhnout i po dalších dvou knihách, které se nazývají Kdo má za ušima a Kdo maže, ten jede.

Série Mikuláš Syrový – Martin Goffa

Mezi oblíbené české autory posledních let, kteří se věnují především psaní krimi románů, patří také Martin Goffa. Ten v druhé polovině 90. let nastoupil k Policii ČR, mnoho let pracoval jako detektiv kriminální služby a když později policii opustil, rozhodl se své zkušenosti zužitkovat při psaní knih. Tak vznikla série detektivek, kde autor čtenářům prostřednictvím detektiva Mikuláše Syrového krok za krokem odhaluje způsoby práce a uvažování policistů.

Detektivní série Martina Goffy prozatím obsahuje 10 knih. První z nich, která nese název Muž s unavenýma očima, se na pultech knihkupectví objevila roku 2013 a sklidila skvělé ohlasy jak od nadšených čtenářů, tak od literárních kritiků. Nejnovější díly pojmenované Primární důvěra: Prst na spoušti a Primární důvěra: Úhel pohledu čtenáře zavedou do situace, kdy detektiv Miko Syrový bezmocně přihlíží zatčení svých nejbližších přátel. Pokusí se toto absurdní obvinění za každou cenu zvrátit, ale sám se tak dostane hlouběji do labyrintu nejistoty, pochyb a výhonků vlastní minulosti.

Detektivové od Nejsvětější Trojice – Michal Sýkora

Do vyšetřování zapeklitých případů se v našich českých končinách pouští také detektivové od Nejsvětější Trojice, které vytvořil spisovatel Michal Sýkora. Jedná se o profesionální tým vyšetřovatelů, kam patří nekompromisní komisařka Marie Výrová, která potřebuje při přemýšlení vždy poslouchat hudbu Boba Dylana, ale také její mladší kolegové Martin Edelweiss a Kristýna Horová. Tyto postavy jsou napsané se smyslem pro psychologickou věrohodnost, ale autor do svých knih zároveň vnáší prvky humoru.

Všechno začíná v knize Případ pro exorcistu, kde se Marie Výrová pouští do vyšetřování velice neobvyklého případu. Ve Štěpánově nedaleko Olomouce totiž lidé našli mrtvou dívku, jejíž tělo bylo hrůzně vystaveno na oltáři místního kostela. Ještě podivnější však je, že stopy vedou na olomouckou univerzitu. Další případ pojmenovaný Modré stíny se zpočátku jeví jako běžná lokální zpronevěra, ale brzy se ukáže, že prospěchářství zde stoupá až do nejvyšších pater politiky. A pokud vás romány s komisařkou Výrovou baví, sáhněte také po knihách Ještě není konec, Pět mrtvých psů a Nejhorší obavy.

Série Matěj Mlynář – Martin Stručovský

Za zmínku jistě stojí také romány Martina Stručovského, jehož čtenáři označují za začínají hvězdu českých detektivních příběhů. Má na svědomí prozatím třídílnou sérii, kde hlavní roli hraje soukromý vyšetřovatel Matěj Mlynář. Ten přes den sice pracuje jako knihkupec, ale v noci je tu pro ty, kteří se ocitli v nesnázích, nevědí si se svou situací rady a nemají se na koho jiného obrátit.

V prvním dílu s názvem Bez duše vyhledá soukromého vyšetřovatele Marta Kučerová. Potřebuje totiž ochránit před svým bývalým přítelem, který se nedokáže smířit s jejich rozchodem a na každém kroku ji pronásleduje. Jenomže to, co Matěj Mlynář považoval za rutinní kšeft, se brzy promění v drsnou hru bez pravidel. Pokračování pojmenované Zavátá sněhem donutí detektiva vrátit se do své minulosti a pátrat po dívce, kterou zná od dětství. Třetí kniha nazvaná V temnotách poté zastihne Matěje Mlynáře nepřipraveného. Zatímco hledá zmizelou dívku, někdo začne provádět rituální vraždy novorozenců.

Další zajímavé tipy

Máte už všechny zmíněné krimi romány přečtené, nebo zkrátka jen hledáte nějaké další tipy na skvělé čtení? V tom případě by vám jistě neměla uniknout Edice Původní česká detektivka, kterou připravilo nakladatelství MOBA. Od roku 2000 pod touto značkou vyšlo již více než tři sta různých titulů české detektivní literatury, které bezpečně poznáte podle typicky zelené obálky s černým rámečkem v pravém rohu. Čtenáři navíc díky této edici objevili spoustu skvělých autorů, jako je například Naďa Horáková či Jitka Ludvíková.

Co se týče zajímavých krimi románů, rozhodně nemůžeme opomenout ani Jiřího Březinu. Ten debutoval detektivkou s názvem Na kopci a později se pustil do psaní krimi série s detektivem Tomášem Volfem, kam patří romány Promlčení, Polednice a Vzplanutí. Za zmínku dále stojí knihy Františka Niedla, který se věnuje psaní historických románů, ale má na svědomí také několik detektivek ze současnosti, kde vystupuje Michael Dabert. Jedná se o knihy Pohled šelmy, Štvanice, Světla na pobřeží a Dotek zla.

Pokud dáváte přednost ženským autorkám, zaujmout by vás mohla třeba série Vinařská krimi, kde vyšetřovatel Otakar Kuba řeší složité případy v jihomoravském kraji pod Pálavou. Autorkou pěti románů, kam patří Tramín s příchutí krve, Ryzlink ostrý jako nůž, Nevěrné ženy pijí sauvignon, Vražedné chardonnay a Zrádná frankovka, je spisovatelka Věra Fojtová.


Zapomněli jsme na vaši oblíbenou českou detektivku? Dejte nám vědět do komentářů!

Nejlepší české detektivky, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle
5 (100%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

2 KOMENTÁŘE

  1. Napadají mě třeba Jiří Březina a jeho Policista Tomáš Wolf, Antonín Mazáč – Letargie, dva díly Rychlopalby Štěpána Kopřivy, některé knihy Lenky Chalupové a Petry Zhřívalové. Detektivky píše i Naďa Horáková, její Hrob třinácté panny byl fajn. Líbil se mi i Déšť od Sáry Saudkové, nebo i detektivky Jany Abrahamové.
    Určitě bych toho našel víc.

    • Děkujeme za skvělé tipy na další zajímavé české detektivky. Do našeho seznamu se bohužel všechny nevešly, ale čtenáři jistě tyto náměty ocení.

      Redakce Blog.Kniha.cz

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno