Nejlepší biografie slavných českých filmových osobností, které by vám neměly uniknout

0
2066

Rádi ve volném čase chodíte do kina, nevynecháte jedinou filmovou novinku a nejraději máte české snímky, kde hrají vaše oblíbené filmové hvězdy? Nebo patříte mezi fanoušky slavného období první republiky, kdy světlo světa spatřily kultovní klasiky, na něž svět kinematografie dodnes nedá dopustit? Pak byste si rozhodně neměli nechat ujít ty nejlepší biografie slavných českých filmových osobností.

Jmenuju se Tomáš – Ota Kars

Tomáš Holý bezpochyby patří mezi nejslavnější a možná i nejlepší dětské filmové hvězdy, které se na československé scéně kdy objevily. Svými hereckými výkony ve snímcích Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Pod Jezevčí skálou si získal srdce statisíců diváků, kteří na něj nezapomněli ani po tragické nehodě, jež ukončila jeho život v pouhých dvaceti dvou letech. Chcete se o jeho osudech a herecké kariéře dozvědět víc? V tom případě určitě sáhněte po knize s názvem Jmenuju se Tomáš.

Autorem slavné biografie je Ota Kars, spisovatel a blízký přítel rodiny Holých. Ten knihu vytvořil na základě spolupráce s Tomášovým tatínkem a také díky hloubkovým rozhovorům s jeho přáteli, láskami (včetně Lucie Bílé) i širší rodinou. Kromě toho zde najdete také unikátní a nikde nezveřejněné vzpomínky dětského spoluherce Miroslava Batíka, který se po boku Tomáše Holého objevil ve filmu Upír ve věžáku.  Kniha Jmenuju se Tomáš je jasným, živým a osobním průvodcem všemi fázemi hercova života. Ukazuje jeho kořeny a dětství, počátek i konec jeho filmové kariéry, osobní život včetně různých přátelství a lásek, ale také jeho mladou tragickou smrt. Nenechte se ovšem zmást, Ota Kars se Tomáše Holého v žádném případě nesnaží čtenářům idealizovat. Právě naopak – zobrazuje ho zde jako skutečného člověka a nabízí pouze ověřená fakta. Díky svému poutavému náhledu do života dětské filmové hvězdy navíc obdržela jeho kniha již několik ocenění, a to včetně ceny Magnesia Litera 2018 – Cena čtenářů.

Ecce homo Forman – Radim Kratochvíl

Pokud máte rádi knihy o životě slavných a inspirativních osobností, rozhodně byste si neměli nechat ujít ani novou publikaci s názvem Ecce homo Forman, kterou vytvořil Radim Kratochvíl. Ta totiž přináší možnost prohlédnout si slavného režiséra Miloše Formana skrze optiku lidí, kteří měli to štěstí a nějaký čas s ním spolupracovali. Jeho život totiž dodnes baví a inspiruje velkou spoustu lidí.

Převážnou část knihy tvoří vzpomínky samotného Radima Kratochvíla, což je syn herečky Věry Křesadlové-Formanové, který s režisérem procestoval západní Evropu a měl možnost ho sledovat při práci. Dále zde najdete příspěvky slavných osobností, lidí ze zákulisí známých projektů i několika režisérových přátel. Ti se společně s Kratochvílem rozhodli dát dohromady dosud nepublikovaná vyprávění doplněná o fotografie ze soukromých archivů, které čtenářům skvěle přiblíží Formanovo dětství, filmové začátky i slavné americké období, kdy získal dva Oscary.

Poslední deník Květy Fialové – Josef Kubáník

Pro některé byla herečka Květa Fialová charismatickou dámou se zvláštním tajemstvím v očích, pro jiné jízlivou komentátorkou s kousavým humorem a další ji zase viděli spíše jako pokornou ženu, se kterou se život nemazlil, ale ona přesto dokázala stárnout s elegancí a noblesou. Co z toho je pravda a jaká vlastně byla jedna z nejoblíbenějších českých hereček ve skutečnosti? To můžete zjistit v biografii s názvem Poslední deník Květy Fialové.

Autorem zajímavého náhledu do života Květy Fialové je herec Josef Kubáník, který v její bezprostřední blízkosti prožil čas od září 2008 až do jejího odchodu o devět let později. Měl díky tomu možnost poznat ji hodně zblízka, stal se jejím přítelem a zpovědníkem. Teď dává čtenářům možnost přečíst si příběhy z jejího života, o kterých nikomu neřekla a nosila je v sobě až do posledních dnů, ale přeci jen si je nechtěla odnést s sebou na věčnost.

Vlasta Burian: Život za smích – Pavel Taussig

Když se mluví o filmech z období první republiky, jen málokdo si nevybaví slavného českého divadelního a filmového herce Vlastu Buriana. Toho totiž Češi dodnes považují za hvězdu první třídy, a to především díky jeho nespoutané živelnosti, improvizaci a jedinečnému smyslu pro humor. O jeho oblibě svědčí také vítězství v anketě o „Krále komiků“ a neustálé reprízování jeho nejznámějších filmů.

Také v době okupace Vlasta Burian zářil na stříbrném plátně v mnoha českých komediích, které měly u porobeného obyvatelstva navodit pozitivní náladu a dojem idylického života v kulisách Protektorátu. Byl tedy po válce odsouzený a zostuzený Burian kolaborantem, nebo se jedná pouze o falešná nařčení? Jaké byly jeho poválečné osudy? A co všechno tento slavný komik během svého života viděl a prožil? To zjistíte v knize Vlasta Burian: Život za smích z pera Pavla Taussiga, která přináší nově objevená fakta a vzpomínky očitých svědků.

Jan Werich za oponou – Pavel Janoušek

Dalším oblíbeným českým filmovým hercem a scénáristou, který patřil zároveň mezi představitele meziválečné divadelní avantgardy, je Jan Werich. Ten působil především v autorské trojici společně s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem a později si vysloužil titul národní umělec. Pokud i vy patříte mezi jeho obdivovatele, rozhodně sáhněte po knize pojmenované Jan Werich za oponou. Ta fanouškům přináší na tři stovky unikátních fotografií z Werichova rodinného archivu a mapuje jeho život od narození až do smrti.

Werich byl známý jako světácký dandy, geniální komik, advokát proletářů, kumpán známých umělců i osamělý Mistr. Nejnovější publikace o jeho životě však zmiňuje i jeho nectnosti. A tak se dozvíte, jak byl někdy nespravedlivý, panovačný nebo sebestředný. Přepadaly ho frustrace, sužovaly ho zdravotní potíže, a navíc holdoval dobrému jídlu, pití a kouření. Jedinečné fotografie a dvanáct rozhovorů, kde se Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, doplňují také dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku.

Tisíc tváří Kristiána: Po stopách Oldřicha Nového – Blanka Kovaříková

Všichni známe Oldřicha Nového v jeho nejslavnější roli, kde se objevil jako okouzlující džentlmen, který rozdává šarm a úsměvy v nočním baru Orient. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, ze snímku se brzy stala kultovní záležitost a Oldřich Nový se jako Kristián nesmazatelně zapsal do historie československé kinematografie.

Jaký byl ale Oldřich Nový ve skutečnosti? O co musel bojovat a jaký život vedl? Která tajemství před světem pečlivě skrýval? A existoval vůbec někdo, komu se svěřoval? Oblíbená autorka Blanka Kovaříková se za pomoci pamětníků, příbuzných a různých dokumentů pokouší přiblížit méně známé tváře jednoho z největších českých herců 20. století. Jak se s tím poprala, můžete zhodnotit v její nejnovější knize s názvem Tisíc tváří Kristiána: Po stopách Oldřicha Nového, kde najdete také spoustu unikátních fotografií.

Smích a slzy Vladimíra Menšíka – Slávka Kopecká

Snaha nahradit Vladimíra Menšíka na české umělecké scéně (především té veseloherní) se už léta pojí se stále většími rozpaky. A to navzdory tomu, že od jeho smrti uplynulo již několik desetiletí. I proto se spisovatelka Slávka Kopecká, která v minulosti spolupracovala s televizí a rozhlasem, rozhodla vytvořit vzpomínkovou knihu s názvem Smích a slzy Vladimíra Menšíka. Ta vám představí hercovy nejšťastnější momenty, ale také neveselé okamžiky jeho života.

Při zapisování jednotlivých příběhů se Slávka Kopecká setkala s vlídností, úsměvy a téměř hmatatelnou radostí ze vzpomínek na oblíbeného herce. Ve své knize čtenářům Vladimíra Menšíka představuje pomocí šedesáti vybraných reportáží, rozhovorů, studií, kreseb a fotografií. Najdete zde také vzpomínky Jiřiny Bohdalové, Josefa Kemra nebo třeba Jiřího Sováka. Určitě vás ale nepřekvapí, že všichni tito lidé na Menšíka pohlíželi s upřímnou snahou definovat jeho čestné místo na české herecké scéně, které je dodnes prázdné.

Vaše Dana Medřická – Bohumila Spisarová, Václav Vydra

Dana Medřická vytvořila na jevištích, ve filmech, v rozhlasu i v televizi stovky různých dramatických postav. Do svých rolí vždy vkládala kus vlastního života a také mimořádný prožitek, který diváci dokázali vycítit. Díky svému nadání dokázala oslovit nespočet diváků, kteří měli pocit, že herečka mluví právě k nim, že se jí mohou svěřit a za všechno jí poděkovat. O tom svědčí také desítky soukromých dopisů, které Dana Medřická pravidelně dostávala a zároveň na ně i odpovídala.

Také vás tato herečka okouzlila? V tom případě by vám neměla uniknout biografie pojmenovaná Vaše Dana Medřická, kterou mají na svědomí Bohumila Spisarová a Václav Vydra. Publikaci otevírá vlastní vyprávění oblíbené umělkyně, kde čtenářům přibližuje své dětství, dospívání i počáteční angažmá. Tuto část totiž psala herečka jako úvodní kapitoly své vlastní knihy, kterou však nestihla dokončit. Dále zde ovšem najdete i osobní svědectví jejího syna Václava Vydry a kapitoly sestavené divadelní kritičkou Bohumilou Spisarovou, která informace čerpala z rozličných dokumentů, kritik i deníků.

Hvězdy stříbrného plátna – Miroslav Graclík

V meziválečném období patřilo Československo v mnoha různých oborech mezi světovou špičku. To samozřejmě platilo také pro kinematografii, jež tehdy přinesla nadšeným divákům spoustu obdivovaných snímků. Mezi ty divácky nejvděčnější se zařadily filmy jako Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše, Eva tropí hlouposti, U pokladny stál či Bílá nemoc, které i po sto letech stále baví další generace filmových nadšenců.

Pokud si chcete toto plodné období československé kinematografie připomenout, ideální volbou je kniha Hvězdy stříbrného plátna z pera Miroslava Graclíka. Najdete zde vyprávění ze života herců, jako byli Vlasta Burian, Lída Baarová, Karel Hašler, Jindřich Plachta, Oldřich Nový nebo třeba Věra Ferbasová. O herecké generaci první republiky, která rozhodně neměla na růžích ustláno, se dočtete také v pokračování pojmenovaném Osudy hvězd stříbrného plátna.

Hvězdy první republiky – Alžběta Nagyová

Stejnému tématu, které je mezi českými čtenáři tak oblíbené, se věnuje také spisovatelka Alžběta Nagyová. Ve své knize pojmenované Hvězdy první republiky se soustředí na 50 filmových ikon z meziválečného období a protektorátu, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí mnoha diváků a doslova psaly historii. V dokonalé úpravě s elegantním leskem a pomocí velice čtivého jazyka vás publikace provede i těmi nejtajnějšími zákoutími hereckých životů.

Adina Mandlová, Hugo Haas, Jan Werich, Jaroslav Marvan, Ljuba Hermanová, Nataša Gollová, Oldřich Nový, Theodor Pištěk nebo třeba Zita Kabátová. To jsou jen některá ze jmen, která v první polovině 20. století zářila na československé filmové scéně. Pokud vás zajímá, jak tehdejší hvězdy stříbrného plátna prožívaly svá vrcholná léta mezi kulisami ateliérů, můžete nahlédnout také do pokračování s názvem Hvězdy první republiky 2, které přináší osudy dalších 45 ikon československého filmu.

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno