Nejlepší autoři detektivek aneb jistota kvalitního čtení

0
14482

Měla by dobrá detektivka obsahovat komplikovanou zápletku a vychytralého vraha nebo je důležitější napínavý děj a mrazivá atmosféra? Vnímání kvality jednotlivých krimi knih je velmi subjektivní záležitost. Přesto existují autoři, jejichž jméno je pro většinu čtenářů zárukou dobrého příběhu. Tady je seznam deseti nejlepších autorů detektivního žánru, které vás jistě nezklamou.

Agáta Christie

Královna detektivek. Tak mnozí nazývají dnes už nežijící legendu kriminálního žánru Agathu Christie, která patří k nejúspěšnějším autorům všech dob. Za svůj život napsala více než 80 románů, povídkových knih a divadelních her. Její díla byla přeložena do více než 100 jazyků a prodána v celkovém nákladu přesahující 3 miliardy výtisků.

Agatha Christie se řadí mezi nejlépe prodávané autory na světě. Více výtisků prodal jen William Shakespear. Její divadelní hra Past na myši je navíc nejdéle hraným představením. V londýnském Ambassadors Theatre se hraje nepřetržitě od premiéry v roce 1952.

Spisovatelka, která v detektivním žánru porušovala nepsaná pravidla, se do historie zapsala slavným puntičkářským detektivem Herculem Poirotem, který se poprvé objevil v autorčině prvním díle Záhada na zámku Styles. Velmi výraznou postavou jejích děl je také slečna Marplová, která vystupuje jako amatérský detektiv. Objevila se třeba v díle Vražda na faře nebo Zapomenutá vražda. Za zmínku bezpochyby stojí i kniha s názvem Deset malých černoušků, který patří mezi nejznámější díla krimi žánru vůbec.

Agatha Christie se narodila v Anglii v roce 1890 do typické viktoriánské rodiny. Poté, co získala základní vzdělání od svých rodičů se vydala do Paříže studovat hudbu. Kvůli strachu z vystupování a nedostatečně silnému hlasu však od kariéry zpěvačky upustila. Během první a druhé světové války pracovala jako dobrovolná zdravotní sestra a lékárnice. Z této zkušenosti později čerpala ve svých příbězích, kde vrahové k zabíjení svých obětí často používali jedy a léky.

Dvakrát vdaná Agatha Christie za svůj život získala hned několik titulů, včetně Řádu britského impéria. Zemřela v roce 1976 ve věku 85 let na zápal plic.

Jo Nesbø 

Pokud bychom norského spisovatele chtěli vystihnout za použití přesného klišé, řekli bychom, že Jo Nesbø je muž mnoha tváří. Během dospívaní se chtěl stát fotbalistou, nakonec se stal finančním analytikem a po nocích vystupoval na rockových koncertech. Nejvíce ho však proslavila až vášeň, kterou v sobě objevil po smrti otce, jenž byl vášnivým čtenářem. Tehdy si Nesbø uvědomil, že by do konce života chtěl stihnout napsat román.

Jeho první dílo, které vydal v roce 1997, ho nakonec proslavilo více, než čekal, a naplno odstartovalo jeho literární kariéru. Kniha Netopýr, ve které poprvé vystupuje svérázný detektiv Harry Hole, autorovi vynesla cenu Rivertonprisen za nejlepší literární a dramatický počin s kriminální tématikou a Skleněný klíč, což je skandinávská cena za nejlepší kriminální román.

Následovala další díla s Harrym Holem v hlavní roli, a sice Švábi, Červenka nese smrt nebo velmi úspěšný Sněhulák. Kromě detektivních příběhů píše Nesbø také humorné knihy pro děti, ve kterých vystupuje excentrický Doktor Proktor. Celkem byly jeho knihy přeloženy do více než 35 jazyků a vyšly ve 140 zemí světa.

Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle proslul především příběhy o výstředním detektivu Sherlocku Holmesovi, jimiž výrazně ovlivnil podobu detektivního žánru. Postava svéhlavého Holmese uchvátila celý svět, a to natolik, že když ho spisovatel v jedné ze svých knih nechal zemřít, zaplavily ho stížnosti mnoha čtenářů, kteří si přáli svého oblíbeného hrdinu vzkřísit. Doyle jim nakonec vyhověl. Kromě toho stvořil autor také postavu profesora Challengera nebo brigadýra Gerarda.

Doyle navštěvoval medicínu na edinburské univerzitě, kde si od jednoho z tamních profesorů osvojil metodu dedukce, kterou velmi úspěšně používal Sherlock Holmes. Svůj život kromě tvůrčí činnosti plnil také rozsáhlou občanskou aktivitou. Angličané ho právem považují za postavu mezinárodního významu, která věřila v suverenitu bystrého zdravého rozumu. Byl navíc zastáncem spravedlnosti a vzorem mnoha občanů. Francouzi mu v této spojitosti vymysleli přezdívku dobrý obr.

První spisovatelovy romány vznikaly v lékařském prostředí, konkrétně je psal ve své ordinaci, když čekal na pacienty. Působil také jako soukromý detektiv či válečný zpravodaj. V některých svých knihách lze navíc nalézt vědeckofantastické prvky dávno předtím, než se tento druh literatury zformoval do vlastního žánru. V pozdějších letech napsal i několik knih o spiritualismu.

Stieg Larsson

Vyrůstal v severním Švédsku a za největší vzor považoval svého dědečka, přesvědčeného antifašistu, který kvůli svým názorům za druhé světové války skončil v pracovním táboře. Investigativní novinář, spisovatel a významný odpůrce pravicového extremismu Karl Stig-Erland Larsson, kterého většina veřejnosti zná pouze jako Stiega Larssona, si získal svět díky své trilogii Milénium, která vyšlo těsně po jeho smrti v roce 2004, kdy padesátiletého spisovatele přemohl těžký infarkt myokardu.

Ačkoli autor původně zamýšlel vydat hned deset dílů, z jeho pera vzešly jen první tři (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda). Na zesnulého spisovatele však navázal David Lagercrantze, který v psaní série stále pokračuje.  

Příběh o novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé Lisbeth Salanderové se dočkal obrovského úspěchu a vyšplhal se na první příčky světových žebříčků v prodeji. V roce 2008 byl Larsson označen za druhého nejprodávanějšího autora beletrie na světě.

Chris Carter

Spisovatel Chris Carter patří k nejoblíbenějším autorům detektivek současnosti. Proslavila ho především série s názvem Robert Hunter, ve které vystupuje stejnojmenný detektiv, jenž v každém díle přichází do styku se sadistickými zločinci. I přes velkou oblíbenost Carterovy příběhy rozhodně nejsou pro každého. Vyvarovat by se jim měli hlavně slabší povahy. Brutální vraždy totiž spisovatel popisuje do posledního detailu.

Původem Ital narozený v Brazílii vystudoval psychologii a chování zločinců na Michiganské univerzitě. Jako člen týmu soudní psychologie tak přišel do styku s mnoha zločinci včetně sériových vrahů, které vyslýchal a následně i studoval. Své zkušenosti následně aplikoval při psaní svých detektivek, které se dodnes drží mezi světovými bestsellery. Dříve, než se Carter začal živit psaním knih, přestěhoval se do Los Angel, kde zhruba deset let působil jako kytarista v různých hudebních skupinách. Poté hudební branži opustil a stal se spisovatelem na plný úvazek.

Lars Kepler

Lars Kepler, zdroj: CC BY-SA 4.0: Frankie Fouganthin

Lars jako odkaz na spisovatele Stiega Larssona a Kepler podle astronoma Johanesse Keplera. Použitím tohoto pseudonymu chtěla švédská manželská dvojice Alexandera a Alexandry Ahndorilových, která se za ním skrývá, odkázat na trilogii Milénium, jejíž kvalitě se dvojice chtěla přiblížit, a současně na jednoho z největších objevitelů v oboru astronomie.

Společně se manželé snažili psát i pod svými skutečnými jmény, konkrétně dětské knihy a později i divadelní hry. Ani v jednom případě se však nedokázali dohodnout. Až do doby, než břímě psaní předali vymyšlenému autorovi. Pod svým uměleckým jménem momentálně vydávají detektivní romány, jejichž hlavním hrdinou je detektiv Joona Linna, který řeší složité vraždy. Přesto, že se dvojice snažila, aby nebyly knihy spojovány s jejich jmény a předchozí tvorbou, byla jejich identita odhalena ihned po vydání prvního dílu.

A kdo jsou manželé Ahndorilovi? Alexander je autorem románů i divadelních her a mezi jeho nejprodávanější tituly patří biografický román s názvem Režisér, který v roce 2006 napsal o filmovém tvůrci Ingmaru Bergmanovi. V podobném stylu píše i spisovatelova manželka Alexandra, jejíž debutový román Stjärneborg vyšel v roce 2003 a mapoval život slavného astronoma Tycha Braha.

Jeffery Deaver

Jeffery Deaver, zdroj: CC BY-NC 2.0: mtkr

Svou první knihu Jeffery Deaver napsal už v 11 letech a od té dobry psát nepřestal. Zkoušel se však prosadit country písněmi a básněmi. Nakonec však skončil u thrillerů. Studoval žurnalistiku, kterou nakonec shledal neuspokojivou a vyměnil ji za práva. Ta absolvoval a začal pracovat jako právník pro známou právnickou společnost na Wall Street. Právě v tomto období začal psát první beletristické příběhy. V roce 1990 nakonec s prací právníka sekl a začal se psaní věnovat na plný úvazek.

Dnes je Deaver držitelem několika ocenění, včetně Čtenářovy ceny Elleryho Queena za nejlepší krátkou povídku, či Thumping Good Read Award za knihu Prázdné křeslo. Dosud byly knihy přeloženy do více než 25 jazyků, přičemž nejlepšího ohlasu se dočkala krimi série o ochrnutém detektivovi Lincolnu Rhymovi.

Stefan Ahnhem

K psaní knih se švédský spisovatel uchýlil z rodinných důvodů poté, co stál před rozhodnutím, zda se přestěhovat do Hollywoodu, nebo jít úplně jinou cestou, kterou se nakonec vydal. Stefan Ahnhem má za sebou více než dvacet let zkušeností uznávaného televizního a filmového scénáristy. Pracoval na rozmanitých žánrech, zabředl například do komedií či thrillerů. Na svědomí má třeba scénář čtyř epizod filmové série Wallander.

Momentálně má rozpracovanou knižní ságu Fabian Risk, jejímž hlavním hrdinou je stejnojmenný detektiv. Dosud vyšly čtyři díly detektivního příběhu, přesný počet knih však zůstává záhadou. Autor na něm údajně hodlá pracovat tak dlouho, dokud ho hlavní hrdina neomrzí.

Angela Marsonsová

Začátky britské autorky Angely Marsonsové nebyly lehké. Celých 25 let, které psala, se potýkala s jedním odmítnutím za druhým, která přicházela ze strany různých vydavatelství.

Úspěch bývalá členka ochranky obchodního domu zaznamenala až v roce 2014, kdy jí nabídl spolupráci vydavatel digitálních knih Bookouture. Autorce se díky tomu podařilo dostat do povědomí mnoha čtenářů a ve 47 letech mohla opustit své zaměstnání a naplno se věnovat svému koníčku.

Ještě předtím, než se začala věnovat kriminálnímu žánru, napsala a na vlastní náklady vydala dva romány My Name Is a The Middle Child. Do povědomí veřejnosti se však zapsala až díky sérii Kim Stoneové, která se stala světovým bestsellerem a zařadila se mezi deset nejlepších krimi roku. Angela obratem dostala nabídku k pokračování a přislíbila dalších šest dílů.

Samuel Bjørk

Pod pseudonymem Samuel Bjørk se skrývá norský spisovatel, dramatik, písničkář a frontman několika hudebních skupin Frode Sander Øien, který se proslavil svými knihami V lese visí anděl, Sova a nejnovějším dílem Clona, jejichž hlavním hrdinou je detektiv Holger Munch. Ten si ze všeho nejvíc chce užít zaslouženého důchodu. Místo toho si ale musí poradit se sérií zapeklitých vražd, které se začaly objevovat v jeho městě.

Kromě zmíněných knih, které boří žebříčky bestsellerů po celém světě, napsal Bjørk ve svých 21 letech také divadelní hru a dva velmi uznávané romány Pepsi Love a Speed til frokost. Kromě psaní se autor věnuje také výtvarnému umění a ve volném čase překládá Williama Shakespeara.


Kromě zmíněných autorů stojí za zmínku například také švédský zesnulý spisovatel Henning Mankell, který se nejvíce proslavil sérií o detektivu Kurt Wallanderovi. Dále se do povědomí čtenářů zapsal také Tim Weaver, bývalý britský novinář a současný autor série o soukromém vyšetřovateli Davidu Rakerovi, který se specializuje na hledání pohřešovaných osob. Oblíbená je také tvorba Roberta Galbraitha, což je pseudonym spisovatelky J. K. Rowlingové, která kromě sedmidílné ságy o Harry Potterovi napsala také několik detektivek, její novinkou je momentálně kniha Smrtící Bílá.


Nenašli jste v našem výběru svého oblíbeného autora? Podělte se o něj s námi v komentářích!

Nejlepší autoři detektivek aneb jistota kvalitního čtení
4 (80%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno