Nejčtenější knihy všech dob: které příběhy si získaly nejvíce čtenářů?

0
17928
Zdroj: Shutterstock

O tom, jaké knihy patří mezi nejlepší, bychom se mohli hádat donekonečna. Každý člověk je jiný, a proto také preferuje rozdílné příběhy, postavy i autory. V případě nejčtenějších knih je to trochu jinak. Tam totiž mluví zcela jasně čísla prodeje. Tušíte, jaké knihy patří mezi nejžádanější vůbec?

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha – Miguel de Cervantes y Saavedra

Když se řekne nejprodávanější kniha, každému se pravděpodobně vybaví Bible, které se prodalo kolem neuvěřitelných 4 miliard kopií. Pokud se ale budeme držet pouze beletrie, na nejvyšším pomyslném žebříčku s přehledem spočine kniha s názvem Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha od španělského autora Miguela de Cervantese, jehož díla se prodalo zhruba 500 milionů kopií po celém světě.

A čím si tento spisovatel získal srdce tolika čtenářů? Především humorným dějem, který je pro jeho více než sedmisetstránkové dílo naprosto typické. Příběh totiž vypráví o dobrodružném putování tak trochu bláznivého rytíře dona Quijota de la Mancha, který spolu se svým zbrojnošem, kterého si získal netradičním úplatkem, cestuje po Španělsku a brání dobré mravy tamních dam. A to i přesto, že o to mnohdy vlastně vůbec nestojí.

Příběh dvou měst – Charles Dickens

Mezi nejčtenější knihy dále bezesporu patří také Příběh dvou měst, za jehož vznikem stojí klasik a jeden z nejuznávanějších spisovatelů vůbec Charles Dickens. O jeho oblíbenosti koneckonců svědčí i fakt, že se jednoho z jeho nejznámějších děl celosvětově prodalo přibližně 200 milionů kopií.

A o čem příběh vypráví? Jak už název napovídá, děj se točí kolem dvou metropolí, konkrétně Londýna a Paříže, do kterých se čtenář podívá v době Velké francouzské revoluce, která za sebou zanechala potrestané viníky i nevinné oběti. Změnila navíc osudy mnoha lidí, a to úmyslně i zcela náhodně. Podobně je tomu i u hlavních hrdinů.

Jedna z nejprodávanějších knih přináší nezapomenutelný příběh, ve kterém se mísí láska a nenávist, závist a zášť i věrnost a zrada. To vše je navíc zasazeno do prostředí zhýralé aristokracie a drásavé chudoby zároveň.

Pán prstenů – J. R. R. Tolkien

Mezi čtenáři fantasy pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal jméno slavného spisovatele a zakladatele fantastického žánru J. R. R. Tolkiena. Ten se proslavil hlavně trilogií Pán prstenů, jehož prvního dílu Společenstvo prstenu se prodalo kolem 155 milionů výtisků. Podobně úspěšná byla i další dvě pokračování. Druhého dílu s podtitulem Dvě věže se prodalo „pouze“ o pět milionů méně, třetího Návratu krále pak 140 milionů kopií. Stejně úspěšné pak bylo i předchozí dílo s názvem Hobit, které Pánovi prstenů volně předchází.

Knihy popisují světoznámé dobrodružství skupiny tvořené lidmi, hobity, elfem, trpaslíkem a jedním mocným čarodějem, která se společně vydávána cestu, na jejímž konci se rozhodne o tom, zda zvítězí dobro anebo zlo. Hlavní hrdinové totiž míří do nepřátelského Mordoru, kam mají za úkol odnést a následně zničit prsten, který má moc ovládnout celý svět. 

Alchymista – Paulo Coelho

Mezi nejprodávanější knihy všech dob patří také dílo Alchymista, za kterým stojí brazilský spisovatel Paulo Coelho. Jeho počin si oblíbili miliony čtenářů po celém světě, ve kterém se prodalo celkem 150 milionů výtisků. Na příběh jako takový lze totiž nahlížet více způsoby. Někteří ho považují za zdroj životních pravd, které si lidé mnohdy ani neuvědomují, jiní v něm vidí motivaci. A pak je tu třetí skupina lidí, jež stránku po stránce „pouze“ hltá zábavný pohádkový příběh.

Ten se točí kolem španělského pastýře, který se žene za zakopaným pokladem. Vyprávění vychází z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc a je současně výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě plné zkoušek a důležitých setkání je navíc třeba dbát všech znamení a za pomoci neustálé trpělivosti a odvahy změnit svou osobnost.

Malý princ – Antonie de Saint-Exupéry

Pohádka pro děti a zároveň poučný příběh plný dvojsmyslů a ponaučení. Malý princ od francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho velmi dobře znají dospělí i děti různého věku. Obě skupiny si v knize totiž přijdou na své. Záleží jen na úhlu pohledu, kterým se na pohádkový příběh díváme.

Zatímco malí čtenáři v něm vidí dobrodružství malého mužíka pocházejícího z malé a velmi vzdálené planetky jménem B612, který zatoužil poznat vzdálený vesmír, dospělé publikum z něj dokáže vyčíst i mnohá poselství týkající se dobra a zla, přátelství, krásy i odpovědnosti a toho, čemu se říká pravé štěstí. Dobro, které z hlavního hrdiny čiší, navíc mnohým dokáže vykouzlit úsměv na tváři.

A jak moc je Malý princ ve světě oblíbený? Knihy, která vznikala během druhé světové války, se v celosvětovém měřítku prodalo neuvěřitelných 140 milionů kopií.  

Harry Potter – J. K. Rowling  

S trochou nadsázky se dá říct, že dnes už neexistuje nikdo, kdo by neznal příběh osiřelého kouzelnického chlapce Harryho Pottera a jeho přátel Hermiony a Rona, kteří společně navštěvují čarodějnickou Školu čar a kouzel v Bradavicích. Nejen, že se J. K. Rowlingová, která za vznikem díla stojí, stala z prakticky neznámého člověka jednou z nejvyhledávanějších autorek současnosti, ale vytvořila také originální příběh, který uchvátil prakticky celý svět.

Koneckonců, jen prvního z celkem 7 dílů, se prodalo na 107 milionů kopií. Podobně úspěšná pak byla i jednotlivá pokračování. Například druhý díl s podtitulem Tajemná komnata se prodal v nákladu 60 milionů výtisků, u třetího dílu s názvem Vězeň z Azkabanu je celkové číslo zhruba o 5 milionů nižší.  

Pro ty, kterým by byl příběh o kouzelnících přeci jen cizí, máme krátké shrnutí. Jak už zaznělo výše, hlavním hrdinou série je chlapec jménem Harry, který přišel o oba rodiče a žije nepříliš láskyplný život se svou tetou a strýcem. Všechno se ale změní v momentě, kdy se dozví, že není ani zdaleka tak obyčejný, jak si myslel. Má totiž kouzelnou moc. A tak nastoupí do čarodějnické školy v Bradavicích, kde se seznámí se svými přáteli. Společně s nimi pak svádí dlouholetý boj proti zlému černokněžníkovi Voldemortovi.

Deset malých černoušků – Agatha Christie

Kromě toho, že dílo Deset malých černoušků od slavné anglické spisovatelky Agathy Christie patří mezi nejčtenější knihy všech dob, patří mu také pomyslný titul nejprodávanější detektivky. Od roku 1939, kdy dílo poprvé spatřilo svět, bylo prodáno na 100 milionů výtisků, a přestože se nejedná o zrovna současnou literaturu, svou nadčasovostí, důmyslnými a zdánlivě nevinnými slovními hříčkami i svou dokonalou promyšleností si stále dokáže získat srdce mnoha čtenářů po celém světě.

V tomto díle se navíc ukazuje spisovatelčina záliba v dětských říkankách a básničkách. A v rytmu jedné z nich se koneckonců nese celý napínavý příběh. Hostů v luxusním sídle na soukromém ostrově, kam přijeli po přímém pozvání, totiž ubývá stejným způsobem jako černoušků ve známém popěvku. A stejným způsobem mizí i figurky na stole v jídelně. Vrahovi navíc nahrává i silná bouře, která potenciálním obětem neumožňuje místo opustit. To nejhorší ale teprve přijde. Hosté si totiž brzy uvědomí, že pachatel se skrývá přímo mezi nimi. V básničce ale umírají všichni. Tak kam se poděl vrah?

Alenka v říši divů – Lewis Carroll

Kdybyste měli jmenovat nejznámější pohádku, část z vás by jistě zmínila také Alenku v říši divů, světoznámý a oblíbený příběh britského autora Lewise Carrolla, který okouzlil velké množství čtenářů nezávisle na pohlaví a věku. A to natolik, že se vytisklo a na celém světě následně prodalo kolem 100 milionů kusů. Dílo se stalo tak oblíbeným, že bylo několikrát převyprávěno a dočkalo se také komiksové i filmové podoby.

A o čem dnes už legendární příběh vlastně vypráví? Popisuje dobrodružství malé zvědavé holčičky, která se jednoho dne propadne králičí norou. Nejedná se ale o žádný obyčejný zvířecí příbytek, nýbrž o průchod do zcela jiného světa, v kterém žijí mluvící králíci s hodinkami a nedává vůbec nic smysl. Světa, kde Alenka mění svou velikost, pije čaj s podivnými společníky a dostává se do smrtelného nebezpečí.

Padesát odstínů šedi – E. L. James

Do žebříčku nejprodávanějších knih se probojoval i erotický román od britské autorky A. L. Jamesové s názvem Padesát odstínů šedi, který okamžitě odstartoval obrovský a celosvětový boom tohoto žánru. První z celkem tří dílů série si přečetly desítky milionů čtenářů po celém světě, kniha šla na odbyt tolik, že se nakonec prodalo kolem 100 milionů výtisků. Dílo se navíc stalo inspirací pro mnoho dalších knih stejného žánru. 

Děj více než šestisetstránkového příběhu se točí kolem dvaadvacetileté Anastazie, jejíž život je nudný a plný stereotypů. Všechno se ale změní v momentě, kdy potká pohledného, chytrého a tajemného Christiana, mladého podnikatele, který očividně skrývá velké tajemství. Naivní a nevinná Anastazia si brzy začíná uvědomovat, že se jím stává posedlá. A Christian? Ani ten není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní. Připouští navíc, že po ní také touží, i když za vlastních a velice specifických podmínek

Letopisy Narnie – C. S. Lewis

Moudrý lev Aslan, kouzelná skříň a země, ve které čas plyne jinak než v našem světě. Příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie odehrávající se v Narnii má na svědomí britský spisovatel C. S. Lewise, který se při tvorbě románu Lev, čarodějnice a skříň inspiroval antickou mytologií. V knize proto vystupují kentauři, najády i faunové. Co už si někteří čtenáři možná tolik neuvědomují, je přítomnost základních křesťanských konceptů.

Ačkoli kniha vyšla už v roce 1950, do povědomí současných čtenářů se více dostala až díky stejnojmennému filmu. Ten znatelně napomohl tomu, že se dílo britského spisovatele C. S. Lewise stalo jedním z nejčtenějších vůbec. Celkově se totiž prodalo kolem 85 milionů kopií. Úspěšné samozřejmě byly i následující díly jako Princ Kaspián, Plavba Jitřního poutníka či Stříbrná židle.

Nejčtenější knihy všech dob: které příběhy si získaly nejvíce čtenářů?
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno