Napínavé knihy, jejichž děj vás naprosto pohltí

0
11893

Necháváte se při čtení rádi unášet autorovou fantazií a lákají vás hlavně tituly, které vás nutí otáčet jednu stranu za druhou, pokládat si spoustu otázek a s napětím očekávat, jak to asi celé dopadne? Pokud se i vy řadíte mezi fanoušky thrillerů, hororů či mysteriózních příběhů a hledáte další podobné čtení, nechte se inspirovat naší nabídkou napínavých titulů, které si čtenáři nemohou vynachválit.

Vermontský cyklus – Eric Rickstad

Provokativní, ambiciózní a nezapomenutelné. Tak čtenáři obvykle popisují knihy amerického spisovatele Erica Rickstada, který má na svědomí populární sérii detektivních románů pojmenovanou Vermontský cyklus. Sem patří trojice knih s názvem Tiché dívky, Číhání a Jména mrtvých dívek, kde hlavní roli hraje soukromý vyšetřovatel Frank Rath a detektiv Sonja Testová, kteří společnými silami rozplétají nitky nových případů nečekaně propojených se starými nočními můrami.

Pokud se vám napínavé knihy z pera Erica Rickstada dostaly pod kůži, určitě si nenechte ujít ani jeho nejnovější dílo, které se nazývá Co po ní zbylo. Tato kniha sleduje osudy profesora Jonaha Bauma, jehož manželka a dcerka jednoho dne beze stopy zmizí z domova. Když poté o pětadvacet let později Jonah v lese narazí na malou dívku, nemůže uvěřit vlastním očím. Mohla by to být jeho malá Sally? A je holčička skutečná, nebo představuje pouze výplod jeho zoufalé fantazie?

Komisař Sharko – Franck Thilliez

Mezi oblíbené detektivní série, v nichž panuje napínavá atmosféra hned od prvních stránek, se rozhodně řadí také knihy francouzského spisovatele Francka Thillieze, kde vystupuje neohrožený komisař Sharko. Ten se hned na začátku první knihy s názvem Krvavý anděl pouští do vyšetřování vraždy zohavené ženy, zatímco se stále vyrovnává se zmizením milované manželky. Další kniha pojmenovaná Syndrom E pak komisaře svede dohromady s poručicí Lucií Henebellovou.

Román Smrtící DNA sleduje vyšetřování brutální vraždy postgraduální studentky Evy Loutsové. Ačkoliv to zpočátku vypadá, že šlo o útok šíleného zvířete, komisaři Sharkovi brzo dojde, že celá situace bude asi mnohem komplikovanější. Na začátku knihy pojmenované Atomka je pak ve sněhem pokrytých Alpách nalezeno tělo novináře Christopha Gamblina. V prozatím poslední knize s názvem Strach komisař Sharko spolu s Lucií Henebellovou řeší případ ženy, kterou kdosi v podzemí věznil tak dlouho, dokud téměř neoslepla.

Funebračka – Bernhard Aichner

Jak daleko byste byli ochotni zajít, abyste pomstili toho, koho milujete? Tuto otázku i mnohé další si klade rakouský autor a fotograf Bernhard Aichner v oblíbené detektivní sérii s názvem Funebračka. Hlavní hrdinkou první knihy pojmenované Přítelkyně smrti je Brünhilda Blumová, která se snaží skrývat dávno pohřbené tajemství. Po smrti manžela se jí ovšem z minuty na minutu hroutí svět, a proto se rozhodne pro nemilosrdnou pomstu. 

Když jsou později při exhumaci na innsbruckém hřbitově ve vyzvedávané rakvi objeveny dvě hlavy a čtyři nohy, jako pachatelka připadá v úvahu pouze funebračka Brünhilda Blumová, která kdysi mrtvé pohřbívala. V pokračování s názvem Dům smrti se proto lovkyně mění v lovnou zvěř a musí se skrývat. Zda se jí podaří najít bezpečné útočiště v Hamburku a začít se svými dcerkami znovu, pak čtenářům prozradí strhující finále napínavé série, které nese název Agónie smrti.

Tajemství detektiva Jude Fontaineové – Anne Frasierová

Trochu jiný pohled na věc nabízí cyklus románů, který má na svědomí Anne Frasierová. Hlavní hrdinkou jejích děl je totiž detektivka oddělení vražd jménem Jude, jež strávila tři roky zavřená v temné podzemní cele, a nakonec dokázala sadistickému vězniteli uprchnout. Návrat do normálního života však není ani zdaleka tak snadný, jak si představovala. Její přítel si našel novou ženu a kolegové z policejního sboru jí nevěří. I přes to se ale v knize Nejsem mrtvá Jude pouští do vyšetřování případu utonulé dívky.

Pokračování pojmenované Nejsem živá pak detektiva Jude Fontaineovou zavede na místo, kde před lety každý den zažívala peklo. Útroby zchátralého domu jí poskytnou nepravděpodobné útočiště před neklidem, jenž v ní vyvolala série krutých vražd, které absolutně nedávají smysl. Na fanoušky oblíbeného detektivního cyklu pak čeká i třetí díl s názvem Nejsem z ledu, v němž se vyšetřovatelka bude potýkat s děsivým nálezem mrtvých těl několika dvanáctiletých chlapců.

Trhlina – Jozef Karika

K nejoblíbenějším napínavým knihám posledních let se jistě řadí také román Trhlina, jenž pochází z pera slovenského experimentálního spisovatele Jozefa Kariky. Tato kniha vznikla poměrně zvláštním způsobem, kdy autora kontaktoval člověk, který mu povyprávěl jeden velice děsivý příběh. Jozef Karika pak jeho vyprávění zaznamenal, ověřil a doplnil o vlastní poznatky.

Na stránkách napínavého románu spisovatel rozmotává tajemný, tragický a hrůzostrašný případ, který žádného čtenáře nenechá chladným. Zároveň se pokouší poodhalit jednu z největších slovenských záhad, kdy v pohoří Tríbeč nevysvětlitelně mizí lidé. Jedná se pouze o dlouho tradovanou legendu, záměrnou mystifikaci, nebo o děsivou skutečnost? Na to vám odpoví strhující hororový příběh, který byl nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.

Osvícení – Stephen King

Když jde o čtení plné napínavých momentů, rozhodně nesmíme zapomenout ani na mistra literární hrůzy, kterým samozřejmě není nikdo jiný než americký spisovatel Stephen King. Mezi jeho nejoblíbenější díla patří mimo jiné i kniha Osvícení, jejíž děj se odehrává v hotelu Overlook, který spousta lidí považuje za nejkrásněji položené horské letovisko na světě. A hodně znamená i pro nového zimního správce Jacka Torrence, jeho ženu Wendy a syna Dannyho.

Zatímco Jack vidí v Overlooku příležitost k tomu, aby unikl své obrovské smůle a začal žít nanovo, Wendy touží po samotě, která by mohla pomoci jejich rodinu zachránit od všudypřítomných problémů. Pokud jde o malého Dannyho, ten je požehnaný i prokletý náhlým osvícením. Ve sto deseti prázdných hotelových pokojích totiž vidí skryté zlo, které si na nové obyvatele brousí zuby a nenechá je jen tak odejít.

Jáma – C. J. Tudorová

Za nástupkyni Stephena Kinga někteří čtenáři považují britskou spisovatelku C. J. Tudorovou, která roku 2018 debutovala drásavým psychothrillerem s názvem Kříďák. Ještě větší dávku napětí pak čtenářům nabídl její druhý román pojmenovaný Jáma. Ten sleduje příběh čtyřicátníka Joe Thorna, jenž se sice nikdy nechtěl vrátit do rodného Arnhillu, ale jeho dramatická minulost ho stejně dohnala.

Se svou partou zažil Joe šikanu, zradu i sebevraždu. Pak navíc zmizela jeho malá sestra Annie a přišel také o rodiče, takže se jeho svět naprosto zhroutil a on se začal protloukat životem daleko od domova. Teď ovšem nemá na vybranou a musí se na místo všech těch katastrof vrátit, jelikož to, co se kdysi přihodilo Annie, se teď děje znovu. Jen on totiž moc dobře ví, že nejhorším dnem jeho života nebyl ten, kdy se jeho sestra vytratila z domu, ale ten, kdy se zase vrátila.

Temná hmota – Blake Crouch

„Jsi v životě šťastný?“ Tahle věta byla tím posledním, co Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Když se však hlavní hrdina románu Temná hmota, který má na svědomí spisovatel Blake Crouch, probudí připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích, něco mu na této situaci nehraje. A o to víc ho překvapí, když se k němu nakloní člověk, kterého v životě neviděl, a řekne: „Vítej zpátky!“

Ve světě, kde se Jason probral, vypadá jeho život úplně jinak, než si ho z období před útokem pamatuje. Jeho žena není jeho ženou, nikdy se mu nenarodil syn a místo, aby pracoval jako průměrný profesor fyziky, se z něj stal proslulý génius, jenž dokázal něco, o čem všichni tvrdili, že je nemožné. Ačkoliv ho momentálně lidé oslavují, Jason celou dobu přemýšlí nad tím, jak se vrátit do původní reality. Cesta zpět však bude mnohem děsivější, než si kdy dokázal představit.

Languedocká trilogie – Kate Mosse

Pořádnou dávku napětí slibuje čtenářům také cyklus označovaný jako Languedocká trilogie, který vytvořila britská spisovatelka Kate Mosse. V první knize s názvem Labyrint se protínají osudy Alais a Alice, které od sebe dělí dlouhých osm století. Ačkoliv jedna žije v současnosti a druhá se potýká s následky křižácké výpravy v průběhu třináctého století, jejich životy se nečekaně prolínají a jsou úzce spjaté také s jeskyní pradávného Labyrintu, jenž symbolizuje hledání skutečného Grálu.

V pokračování jménem Hrobka posílá autorka do své milované jižní Francie dva mladé Pařížanky, které sice žijí každá v jiné době, ale obě jsou nezadržitelně přitahovány ničivým tajemstvím polorozpadlé hrobky. Zatímco pro jednu z nich se toto dobrodružství stává osudným, druhá si klade za cíl její smrt pomstít. Poslední kniha, která nese název Citadela, pak čtenáře zavede do roku 1942, kdy v Carcasonne mladá Sandrine pátrá po prastarém textu, jenž by mohl změnit osud celé války.

Duch domu Ashburnů – Darcy Coatesová

O starobylém domě Ashburnů se podivné zvěsti šířily prakticky odjakživa. Jeho majitelka Edith totiž nenechala dovnitř nikoho vstoupit a město navštěvovala jen sporadicky. Po její smrti však nemovitost zdědila Adrienne, která toto místo vidí jako příležitost, jak konečně začít nový život. Ačkoliv však starým povídačkám nevěří, brzy při zkoumání nového domova začne narážet na podivné věci, které v ní vyvolají narůstající neklid. Že by za všechno mohl Duch domu Ashburnů?

Adrienne postupně odhaluje další a další tajemství rodinného sídla, jako jsou například podivné nápisy vyryté do zdí, starý hrob ukrytý v nedalekém lese nebo tajuplné portréty, které ji sledují na každém kroku. Díky těmto záhadám jí tak konečně začíná docházet, že pověsti, jež se o starém domě tradují, mají pravdivější jádro, než si myslela, a že pokud si nedá pozor, možná ji něco nadpřirozeného připraví o život.

Pokud vás první román, který má na svědomí australská spisovatelka Darcy Coatesová, zaujal, rozhodně si nenechte ujít ani její další díla, jako jsou například knihy Tajemství sídla Craven Manor či Přízraky domu Carrowů.

Další zajímavé tipy

Mezi oblíbené napínavé knihy, které si oblíbily miliony čtenářů po celém světě, se řadí také romány z pera Ruth Wareové, jako je například Smrt paní Westawayové či Všude kolem černý les. Populární je také kanadská autorka Shari Lapena a její knihy pojmenované Manželé odvedle, Někdo cizí v domě, Nevítaný host či Jeden z nás.

Spoustu napětí slibuje také série o Hannibalu Lecterovi, kterou má na svědomí americký spisovatel Thomas Harris. Ta vypráví o psychopatickém vrahovi jménem Dr. Lecter, jenž je známý tím, že konzumuje části svých obětí. Patří sem knihy Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal a Hannibal: zrození.

Pokud se toužíte začíst do napínavého románu, který vás absolutně pohltí, zaujmout by vás mohla také kniha Pastýř smrti z pera Ethana Crosse. Mezi oblíbená díla patří také román Kořist, který má na svědomí Michael Crichton či horor Psycho: Sanatorium.


Nenašli jste v našem výběru svou oblíbenou napínavou knihu? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno