Mistborn: vynikající fantasy počin s temným námětem

0
5455

Slunce i obloha jsou rudé a na svět plný utlačovaných otroků a zkorumpovaných šlechticů se den za dnem snášejí čerstvé vrstvy temného popela. Tak přesně vypadá Finální říše, kde se odehrává začátek epické fantasy série Brandona Sandersona s názvem Mistborn. Pokud jste fanoušci fantasy žánru a přelouskali jste už kdekterou klasiku, tyhle knihy by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Epická fantasy odehrávající se v originálním prostředí

Americký spisovatel Brandon Sanderson se věnuje především sci-fi a fantasy příběhům, které si během let získaly srdce milionů fanoušků po celém světě. Jeho populární série s názvem Mistborn momentálně obsahuje 6 románů, byla však originálně zamýšlena pouze jako trilogie. Původní tři knihy se odehrávají ve Finální říši, která je součástí světa jménem Scadrial, kde mají slunce a obloha rudou barvu, vegetace je hnědá a seschlá a zemi už dlouhá staletí konstantně zasypává černý sopečný popel.

Jak k tomu došlo? Tisíc let před začátkem prvního příběhu získal vládce Finální říše přístup k nekonečné moci prostřednictvím Studny povýšení. Díky své nové síle přebudoval okolní svět na nehostinnou pustinu a místní obyvatelé jsou tak nuceni živořit v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou nadvládou nesmrtelného Lorda Vládce.

Kromě napínavých a často šokujících zápletek, neohraného prostředí a skvělých nápadů se může série Mistborn pochlubit také důmyslným systémem magie. Ta je zobrazena jako nadpřirozená síla, kterou využívají tři odlišné disciplíny – allomancie, feruchemie a hemalurgie. Všechny jsou založeny na práci s kovy, které kouzelníci používají k tomu, aby z nich získali speciální schopnosti.

Mistborn knihy

Série Mistborn, kterou v originále můžete znát pod názvem Mistborn series, se v současné době skládá ze dvou cyklů. Brandon Sanderson sice nejprve zamýšlel, že se bude jednat o trilogii, později však napsal také sequel, který odstartoval další tetralogii, jejíž děj se odehrává o 300 let později. Kromě toho autor plánuje ještě další dvě navazující trilogie.

Mistborn: Finální říše

První díl série Mistborn, který nese podtitul Finální říše (v originálu The Final Empire), čtenáře postupně seznamuje se světem, kde už přes tisíc let z oblohy padá popel, nekvetou květiny a Skaové musejí snášet utrpení, ponižování a každodenní strach o život. Náhle se však objeví naděje na únik z tohoto pekla v podobě Kelsiera, který v sobě nese schopnosti allomancie, díky nimž může spalovat kovy a krátkodobě tak získávat mimořádné schopnosti.

Jelikož se teď Kelsier řadí mezi mistborny a může pomocí své zvláštní síly ovlivňovat druhé, rozhodne se společně s elitou podsvětí vrhnout do boje proti Lordu Vládci. Zároveň také potkává dívku jménem Vin, u které odhalí magické schopnosti mistbornů a pomůže jí je ovládnout. Příběh plný intrik, napětí a nečekaných překážek vyvrcholí ve chvíli, kdy se dívce podaří infiltrovat okolí Lorda Vládce a Kelsierův plán se pomalu ale jistě začne hroutit.

Mistborn: Pramen povýšení

Pokračování s názvem Pramen povýšení (The Well of Ascension) se vrací do Finální říše ve chvíli, kdy se nemožné stalo skutečností. Lord Vládce, kterého všichni považovali za ztělesnění božské moci a který po celé tisíciletí brutálně utiskoval své poddané, byl konečně poražen. Radost a opojení svobodou však nemá dlouhého trvání. Finální říše se totiž rozpadá a panovníci jednotlivých dominancií začínají usilovat o svržení nové vlády a dobytí hlavního města Luthadelu.

Zatímco všude docházejí potraviny, bují kriminalita a pokusy připravit krále o život jsou na denním pořádku, za hradbami se postupně shromažďují vojska okolních dominancií. Aby toho však nebylo málo, na scéně se objeví také vražedný kolos, který zůstal jako obrovská ničivá síla po Lordu Vládci. Nikdo také stále netuší, co je to vlastně Bezednost, jak tuto mocnou sílu porazit a zabránit jí, aby navždy zničila celý svět. Podaří se Vin a jejím přátelům tuto bitvu vyhrát?

Mistborn: Hrdina věků (The Hero of Ages)

Ačkoliv to neměla v plánu, u Pramene povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která zde byla uvězněna tisíc let. Ve třetím dílu s podtitulem Hrdina věků (The Hero of Ages) se teď musí s Elenderem naučit bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru a pokusit se toto zlo zničit, stejně jako se kdysi Kelsier postavil Lordu Vládci.

Se světem to však nevypadá vůbec dobře, protože Zmar se snaží krůček po krůčku zemi zahubit. Mlhy, které se dříve přikrádaly pouze v noci, setrvávají i během dne a zabíjejí lidi, zatímco hory chrlí popel, který dusí oblohu a hubí veškerou úrodu, na níž závisí přežití místních obyvatel. Vin s Elanderem se proto pouštějí do boje s časem a snaží se najít prostředek, jak všudypřítomné zlo porazit. Ale mají ještě vůbec šanci? Závěrečné pokračování trilogie Mistborn čtenáře udržuje v napětí až do úplného konce, než všechny dílky skládačky postupně zapadnou do sebe a dojde k překvapivému vyvrcholení.

Mistborn: Secret History

Originální trilogii doplňuje také novela s názvem Mistborn: Secret History, která bohužel prozatím nebyla přeložena do češtiny. Sleduje příběh Kelsiera, který se objevil v prvním dílu a obsahuje důležité spoilery nejen pro celou trilogii, ale také ke knize Pouta dědictví. Sám autor varoval čtenáře, že dokonce i znalost existence tohoto příběhu je svým způsobem spoiler, protože vždycky je zde nějaké další tajemství. Z toho důvodu určitě není dobré s tímto vyprávěním začínat.

Co se týče samotného děje, tato novela obsahuje mnohem méně akce než předchozí knihy. Sanderson se zde však soustředí na budování svého detailně propracovaného světa a čtenářům přináší spoustu doplňujících informací, které se nedozvěděli již během čtení původní trilogie.

Mistborn: Poselství práva

Aby Brandon Sanderson literární publikum připravil na přechod k novému příběhu, vytvořil sequel s názvem Poselství práva (The Alloy of Law). Ten se odehrává 300 let po událostech předchozí trilogie a sleduje osudy samozvaného ochránce zákona Waxiliáa Ladriana. Ten se ocitá ve Scadrialu, který připomíná New York na počátku 20. století – na ulicích svítí elektrické lampy, na kolejích se prohánějí moderní vlakové soupravy a ve městě se začínají stavět první mrakodrapy.

Co má tedy toto poměrně novodobé vyprávění společného s původní Mistborn trilogií? Ačkoliv život teď ovládá moderní technika, stará magie úplně nezmizela. Allomancie a feruchemie mají i v tomto světě své nezpochybnitelné místo a postupně se stávají nástrojem lidí, kteří se nebojí konfrontací a snaží se zavést spravedlnost a pořádek nejen ve velkoměstě Elendel, ale také v zákonem nepoznamenaných divokých Burinách.

Mistborn: Stíny minulosti

Další díl s názvem Stíny minulosti (Shadows of Self) začíná ve chvíli, kdy rodinné povinnosti přiměly Waxiliána Ladriana k tomu, aby opustil divoké Buriny, ve své rodné metropoli se chopil rodinného majetku a postavil se do čela domu Ladrianů. To ovšem ani zdaleka netuší, že veškeré dovednosti, které se naučil v Burinách, se mu budou stejně dobře hodit také uprostřed rušného velkoměsta.

Elendel zažívá obrovský technický pokrok, ale zároveň ho postihla společenská krize. Demokracie bojuje s korupcí, náboženství se stává stále významnější hybnou silou společnosti a sekty nemilosrdně soupeří o věřící. Way s Waynem, kteří jsou oba twinborni, se musí spojit s mladou policistkou Marasi a pomocí svých allomantických a feruchemických schopností postupně odhalují nebezpečné spiknutí, které představuje hrozbu pro samotnou existenci civilizace.

Mistborn: Pouta dědictví

Prozatím poslední dokončená kniha v sérii Mistborn se nazývá Pouta dědictví (The Bands of Mourning). Tak se totiž jmenují také mytické náramky, které před staletími nosil krutý Lord Vládce, ale to jen do té doby, než ho o ně připravila Následnice Hrdiny z Hathsinu. Všichni předpokládali, že se náramky ztratily v nenávratnu. Nyní se však Waxilián dozvídá, že náramky nejen stále existují, ale jejich moc by navíc mohla způsobit obrovskou katastrofu, jelikož v elendelské kotlině vře konflikt mezi Elendelem a venkovem.

Když ovšem přijde nabídka vydat se po stopě ztracených náramků, Waxilián ji striktně odmítá, jelikož se cítí podvedený bohem Souladem. Místo toho se za každou cenu snaží za pomoci své snoubenky Steris osvobodit sestru Telsin ze zajetí Sboru, který vede jejich strýc Edwarn. Na cestu za Pouty dědictví proto vyráží Waxiliánův kolega Wayne, kterého doprovází mladá Marasi. Jak už to tak ale bývá, cesty společníků se brzy propojí.

Mistborn: The Lost Metal

Jelikož předposlední kniha v tetralogii Wax & Wayne vyšla již v lednu 2016 a zanechala čtenářům spoustu nezodpovězených otázek, fanoušci se těšili, že brzo se dočkají i závěrečného pokračování. Brandon Sanderson má však plné ruce práce se svými dalšími projekty (nově třeba kniha Vzhůru k obloze), a sérii Mistborn proto na nějaký čas opustil. Momentálně je datum vydání posledního dílu s názvem The Lost Metal naplánované zhruba na druhou polovinu roku 2020 nebo dokonce až na rok 2021.

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno