Letopisy Narnie: poutavá série pro malé i velké

0
3445
Letopisy Narnie

Chcete se na chvíli přenést do magického světa, kde zvířata mluví, čas plyne jinak a nic není nemožné? V tom případě určitě sáhněte po knižní sérii s názvem Letopisy Narnie z pera britského spisovatele C. S. Lewise. Tento sedmidílný cyklus fantasy románů vypráví příběh několika dětí, které se ocitnou v magickém světě jménem Narnie. Jejich prostřednictvím se seznámíte s tajemným lvem Aslanem, poznáte spoustu magických bytostí i krajů a budete s napětím sledovat, jak dopadne nekonečný souboj dobra a zla.

Země plná prastaré magie

Ačkoli se může zdát, že říše, kde vládne magie a zvířata mluví, je určená pouze pro děti a mladší publikum, u těchto fantastických knih se rozhodně nebudou nudit ani dospělí čtenáři. Sedm krátkých románů se totiž nesoustředí jen na dobrodružství dětských hrdinů v magickém světě, ale postupně odkrývá také historii Narnie od jejího vzniku až po závěrečnou bitvu.

C. S. Lewis se při psaní Letopisů Narnie inspiroval antickou mytologií, a proto zde vystupují kentauři, najády nebo třeba faunové. Kromě toho jsou však knihy také alegorií základních křesťanských konceptů. A co dalšího je na této sérii speciální? Zajímavý je především fakt, že čas v Narnii neubíhá stejně jako v našem světě. Někdy tedy mezi návštěvami magické země uplyne pouze velice krátká doba a jindy jsou to naopak celá staletí.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

První díl fantastické série s názvem Lev, čarodějnice a skříň, který C. S. Lewis napsal pro svou kmotřenku Lucy Barfieldovou, se na pultech knihkupectví objevil v roce 1950. Hlavními hrdiny napínavého příběhu jsou sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie Pevensiovi, kteří musí kvůli bombardování Londýna utéct na venkov. Tam se ubytují u profesora Digoryho, objeví tajuplnou skříň a projdou do magického světa jménem Narnie. Společně poznají mluvící zvířata a další kouzelné bytosti, budou muset čelit svým obavám i temným tužbám a zažijí neopakovatelné dobrodružství, když budou za pomoci lva Aslana bojovat proti nadvládě Bílé čarodějnice.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Ve druhém díle s názvem Princ Kaspian, který C. S. Lewis vydal roku 1951, se sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie opět vrací do milované Narnie. Ačkoliv ale v našem světě od jejich poslední návštěvy uplynul teprve krátký čas, Narnie mezitím zestárla o několik staletí. A to zdaleka není jediná věc, která se změnila. Zemi vládne rod Telmarínů, mluvící zvířata se musí skrývat a magického lva Aslana již dlouho nikdo neviděl. Jedinou naději v této nešťastné situaci představuje mladý princ Kaspian, který unikne ze spárů svého nemilosrdného strýce, spojí se s magickými bytostmi a za pomoci čtyř sourozenců svede bitvu o záchranu Narnie.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Plavba Jitřního poutníka čtenářům odkrývá vzdálenější kouty Narnie, kam se v předchozích dvou dílech neměli šanci podívat. Na místo se tentokrát vracejí pouze Edmund s Lucií, které doprovází také jejich neoblíbený bratranec Eustác. Společně se ocitají na lodi prince Kaspiana a souhlasí, že mu pomohou najít sedm narnijských pánů, kteří se kdysi ztratili na moři. Během náročné cesty na samotný konec světa si hrdinové vytvoří nová přátelství, čekají je však také mnohé zkoušky a nečekaná nebezpečí.

Letopisy Narnie: Stříbrná židle

Ve čtvrtém díle s názvem Stříbrná židle jsou hlavními hrdiny Eustác a jeho spolužačka Julie, kteří při útěku před spolužáky otevřou dveře a projdou do zaslíbené Aslanovy země. Majestátní lev zachrání Eustáce před pádem ze skály a pověří děti důležitým úkolem, aby našli ztraceného prince Riliana, který zmizel při pátrání po vrahu své milované matky. Když se hrdinové přenesou do Narnie, setkávají se s mluvícími zvířaty, zúčastní se sovího parlamentu a seznámí se s Paní v zelené kytlici. Během svého pátrání také zažívají mnohá dobrodružství, která je zavedou třeba mezi obry a která jim také nakonec pomohou odkrýt pravdu o tom, co se s nešťastným princem Rilianem vlastně stalo.

Letopisy Narnie: Kůň a jeho chlapec

Pátá kniha Letopisů Narnie s podtitulem Kůň a jeho chlapec se odehrává během narnijského zlatého věku, čtenáře ovšem zavede také za hranice tohoto magického světa, do zemí jménem Kalormen a Archenland. Hlavním hrdinou celého příběhu je chlapec Šasta, který společně s mluvícím koněm jménem Brí uprchne od svého krutého nevlastního otce. Jeho cílem je Narnie, kde by mohl konečně žít svobodně. Po cestě se setkává s tarkínkou Aravis a její mluvící klisnou, s oslavovanými vládci Narnie i s laskavým lvem Aslanem, který mu několikrát zachrání život. Svou statečnost musí chlapec prokázat ve chvíli, kdy zhrzený kalormenský princ Rabadaš začíná spřádat intriky, chystá se zaútočit na Archenlandské království a Narnii hrozí nebezpečí.

Letopisy Narnie: Čarodějův synovec

Ačkoli byla kniha s podtitulem Čarodějův synovec vydána až jako předposlední, chronologicky je ve skutečnosti úplně první. Čtenáři se zde totiž seznámí s chlapcem jménem Digory a jeho kamarádkou Polly, kteří se nečekaně stanou svědky zrození magického světa Narnie. Když děti najdou v domě strýčka Ondřeje kouzelné prsteny a přenesou se do Lesa mezi světy, zažijí mnohá dobrodružství, prozkoumají vzdálené světy a naneštěstí se jim podaří probudit k životu zlou Jadis, která se později promění v Bílou čarodějnici. Zároveň však odkryjí tajemství o tom, jak vlastně lev Aslan stvořil bájný svět jménem Narnie a jak vznikla tajemná skříň, která později do této země přenesla sourozence Pevensiovi.

Letopisy Narnie: Poslední bitva

Jak samotný název napovídá, Poslední bitva je závěrečným dílem celé série. Do pochybnostmi zmítané Narnie, kde mluvící zvířata otročí pro národ Kalormenců, se opět vrací Eustác a jeho kamarádka Julie. Ti odpověděli na zoufalé volání o pomoc, které do našeho světa vyslal narnijský král Tirian. Společně se odkryjí lež o falešném lvu Aslanovi, za něhož se vydává naivní osel jménem Zmatlík převlečený do lví kůže, a snaží se zvířata přesvědčit o tom, že by měla věřit v pravého Aslana. Když poté kalormenská vojska napadnou Narnii a podaří se jim dobýt hrad Cair Paravel, shromáždí se k poslední bitvě, ve které se budou snažit ubránit svou milovanou Narnii před naprostou zkázou.

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno