Červený trpaslík: knihy pro milovníky kultovního seriálu

0
6132

Patříte mezi vášnivé fanoušky Červeného trpaslíka, kteří si nenechali ujít ani jeden díl tohoto kultovního sci-fi seriálu? V tom případě vás jistě potěší, že na motivy tohoto díla bylo napsáno také několik knih. Na svědomí je mají britští komediální autoři Rob Grant a Doug Naylor, kteří kromě seriálového scénáře společně vytvořili také čtyřdílnou vesmírnou ságu pojmenovanou jednoduše Červený trpaslík.

Humoristické sci-fi příběhy

Červený trpaslík (v originálu Red Dwarf) je britský sitcom, který se odehrává ve vesmíru ve více než tři miliony let vzdálené budoucnosti. Hlavním hrdinou kultovního sci-fi seriálu je technik Dave Lister, který jako jediný z posádky přežil výbuch tepelného štítu těžařské lodi Červený trpaslík, protože byl za trest umístěn do časové stáze.

Když se po třech milionech let konečně snížila úroveň radiace, Listera probudil prudce inteligentní palubní počítač jménem Holly. Aby se na palubě necítil tak sám, společnost mu dělá holografická verze jeho nadřízeného Arnolda Rimmera, android Kryton a také Kocour, příslušník humanoidního druhu, který se v útrobách vesmírné lodi postupně vyvinul z kočky domácí.

Oblíbená vesmírná série se brzy dočkala i románové verze, kterou mají stejně jako scénář seriálu na svědomí komediální spisovatelé Rob Grant a Doug Naylor. Originální knihy Červený trpaslík jsou sice v mnoha ohledech odlišné od televizní verze a seriálového příběhu se drží jen rámcově, v knihovničce správného fanouška kultovní sci-fi ságy by však rozhodně neměly chybět.

Červený trpaslík 1: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

První kniha Červený trpaslík s podtitulem Nekonečno vítá ohleduplné řidiče vyšla v originále roku 1989. Její děj je založený na prvních dvou sériích televizního sitcomu a oproti nepříliš ucelenému vyprávění jednotlivých epizod přináší komplexní příběh. Najdete zde mimo jiné i několik příhod, které se do seriálu nedostaly, jako jsou například okolnosti Listerova příchodu k těžební společnosti, a dozvíte se také informace o lidstvu budoucnosti.

Románové zpracování Červeného trpaslíka přináší čtenářům také hlubší náhled do charakterů všech hlavních postav. Můžete se tak podrobně seznámit s Listerem, posledním žijícím člověkem, a blíže poznáte také Arnolda Rimmera, který si bohužel ponechal veškeré své odpudivé vlastnosti i v holografické formě. Autoři samozřejmě nezapomněli ani na popleteného mechanoida Krytona, marnivého mutanta Kocoura nebo senilní palubní počítač jménem Holly, který má IQ 6000 a rád se vměšuje do cizích záležitostí.

Červený trpaslík 2: Lepší než život

Druhý díl knižní série Červený trpaslík líčí další komické příhody party vesmírných břídilů z Červeného trpaslíka. První část knihy se odehrává ve virtuálním světě, a to konkrétně ve hře s názvem Lepší než život (LNŽ), podle které je pokračování také pojmenované. Tam se společně ocitnou Lister, Kryton, Kocour a Rimmer, kteří mají jeden velký problém. Hra totiž na jednu stranu uspokojuje všechny jejich potřeby a touhy, ale je tak smrtelně návyková, že z ní nelze zaživa uniknout.

Na palubě Červeného trpaslíka je zatím Holly nucen se vypnout a nic tedy nefunguje, jak má. Zatímco motory stojí, těla hráčů LNŽ chátrají a k lodi se nebezpečně blíží bludná planeta. Při snaze vše zachránit na palubě dojde k záhadné dilataci času a různá místa Červeného trpaslíka tak mají různý čas. V knize se objevuje také ekologické téma zdevastované Země, která je vybrána jako planeta, jež má sloužit jako smetiště pro ostatní osídlené světy.

Červený trpaslík 3: Poslední člověk

Třetí díl s podtitulem Poslední člověk si vzal na starosti pouze Doug Naylor. Jeho vyprávění sleduje další eskapády kosmické partičky, která má na palubě Červeného trpaslíka opět spoustu problémů. Zatímco se posádka pokouší vrátit do svého domovského vesmíru skrze řadu dalších paralelních vesmírů, čeká je nebezpečné dobrodružství.

Kryton se z androida trasformuje na člověka, Lister se rozdvojí a na scéně se navíc objeví ztracený Rimmerův syn jménem Michael R. McGruder nebo také krásná Listerova bývalá přítelkyně Kristina Kochanská. Rozptýlí je také hledání ztraceného virového kmene, který údajně slibuje nesmrtelnost. Dokáží si hlavní hrdinové poradit s tím, že Listerův dvojník způsobí v galaxii pořádný masakr? Nebo se jim to zase všechno nepříjemně vymkne z rukou?

Červený trpaslík 4: Pozpátku

Poslední pokračování s podtitulem Pozpátku, které má na svědomí pouze Rob Grant, nenavazuje na třetí díl, jak by se někomu mohlo zdát. Místo toho pokračuje ve vyprávění z knihy Lepší než život a informace ze samostatného díla Douga Naylora nebere v potaz. Z toho důvodu jsou zde patrné velké rozdíly (například celková absence Kristiny Kochanské) a děj třetího i čtvrtého dílu Červeného trpaslíka se proto údajně odehrává ve dvou alternativních realitách.

A o čem tedy Grantova kniha vypráví? Dave Lister konečně nalezl to, co celou dobu hledal – Zemi. Jak už to tak ale bývá, není to tak skvělé, jak by si přál. Čas zde totiž běží pozpátku, všechny čeká postupné mládnutí a pokud se Listerovi nepodaří včas uniknout, bude si muset znovu projít pubertou, stane se miminkem a skončí jako embryo. Naštěstí ho však přichází zachránit povedená partička z Červeného trpaslíka a o zábavu ani tentokrát nebude nouze.

Červený trpaslík – Omnibus

Chcete si pořídit všechny díly vesmírné ságy v jednom kompletním vydání? V tom případě máte nyní jedinečnou šanci. Čtyři příběhy partičky z Červeného trpaslíka totiž vychází v knize s názvem Červený trpaslík – Omnibus, která nabízí všechna ztřeštěná dobrodružství na jednom místě.

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno