Knižní novinky: září 2019

0
1801

S přicházejícím podzimem se dny postupně zkracují, děti se vracejí do školních lavic a končí období dovolených, letních grilovaček i spaní pod širákem. Spousta čtenářů se však na tento čas těší, protože přichází babí léto a na pulty knihkupectví přibydou dlouho očekávané tituly, na které se milovníci knih už opravdu těší. Podívejte se s námi na ty nejlepší knižní novinky za měsíc září, které byste si ani vy rozhodně neměli nechat ujít.

Po italsku do hubky – Marta Kučíková

První ze zajímavých novinek, která se objeví na pultech knihkupectví již 5. září, je vtipný román Po italsku do hubky. Ten má na svědomí oblíbená česká spisovatelka a blogerka desetiletí Marta Kučíková, která v Itálii žije šestnáct let a své zkušenosti z této země již potřetí převedla do knižní podoby. Dozvíte se tak třeba, jakou tajnou ingredienci přidává správná italská hospodyně do houbového rizota, co tvoří základ pravé horské carbonary nebo proč se o místních těstovinách tvrdí, že jsou udobřující. Zároveň odhalíte některé italské zvyky, o kterých jste dodnes neměli ani tušení.

A pro koho je vlastně tato kniha určená? Samotná autorka tvrdí, že si v ní přijdou na své jak vařící nadšenci, tak i lidé, kteří nemají v kuchyni žádné zkušenosti. Její třetí knižní počin totiž kromě typických italských receptů přináší také humorné historky, radostné příběhy a laskavé drby z dolomitského podhůří. A pokud vás toto vyprávění láká, nezapomeňte sáhnout také po předchozích knihách z pera Marty Kučíkové. Italské jednohubky i Italské dvojhubky se totiž stejně jako třetí díl soustředí na život v oblíbené evropské prázdninové destinaci a přibližují život Italů tak, jak ho neznáme.

Paní smrt – Ljudmila Pavličenková

Zajímají vás spíše strhující memoáry, které popisují osudy a životní volby zajímavých osobností? Pak si rozhodně nenechte ujít knihu jménem Paní smrt z pera Ljudmily Michajlovny Pavličenkové. Román s podtitulem Vzpomínky Stalinovy odstřelovačky totiž odkrývá minulost této obávané ženy, která roku 1941 opustila univerzitní studia, odmítla nabídku stát se zdravotní sestrou a místo toho v Rudé armádě narukovala k pěchotě a brzy se zařadila mezi elitu sovětských odstřelovačů.

Během roční služby dosáhla Pavličenková 309 potvrzených zásahů, stal se z ní postrach německých vojáků a vydala se na turné po zemích západních Spojenců. Právě při návštěvě USA, kde se vyjadřovala k tématu genderové rovnosti a apelovala na zapojení Spojených států do války v Evropě, si také vysloužila svou přezdívku „Paní smrt“. Vzpomínky na tyto události i mnohé další příběhy se později tato silná ženská osobnost rozhodla převyprávět čtenářskému publiku. Jedna z nejlepších knih odstřelovačské literatury u nás vychází 5. září.

Dívka, která musí zemřít – David Lagercrantz

Slavná série Milénium, jejíž příběh našim čtenářům jako jeden z prvních představil krásu a napětí severských detektivek, se po letech dočká svého velkolepého finále. Autorem posledního dílu s názvem Dívka, která musí zemřít, je opět David Lagercrantz, který ve svých knihách navázal na původní trilogii spisovatele Stiega Larssona a odkryl tak čtenářům další část tohoto dechberoucího vyprávění.

A o čem že poslední příběh ze série Milénium vlastně je? Šesté pokračování oblíbené krimi série, které by se na pultech knihkupectví mělo objevit 12. září, fanoušky opět přivede do Stockholmu a odhalí jim, jakým směrem se budou ubírat osudy populárního novináře Mikaela Blomkvista i věčně podrážděné a hodně výstřední hackerky Lisbeth Salanderové.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se v jednom ze stockholmských parků najde tělo žebráka s amputovanými prsty. Ačkoliv to vypadá pouze na nešťastnou smrt bezdomovce, patoložka si pro jistotu zavolá na pomoc Mikaela Blomkvista, u kterého případ vzbudí značnou pozornost. Nebožtíka totiž lidé slyšeli několikrát vyprávět o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi.

Co se týče Lisbeth Salanderové, kterou by Mikael opět rád požádal o pomoc s vyšetřováním, ta po pohřbu opatrovníka Holgera Palmgrena odjela ze země a nikdo o ní od té doby neslyšel. Proto ani Mikael netuší, že momentálně pobývá v Moskvě a chystá se jednou provždy vypořádat se svou sestrou Camillou, před kterou se už nehodlá dále skrývat.

Krvavý květ – Louise Boije af Gennäs

Fanoušky Stiega Larssona jistě potěší také nový severský thriller, který se na pultech knihkupectví objeví jen několik dní po uvedení šestého dílu ze série Milénium. Jedná se o knihu s názvem Krvavý květ, kterou má na svědomí švédská spisovatelka a známá feministka Louise Boije af Gennäs. Ve svém příběhu, kde se soustředí na lidskou psychiku, čtenáře varuje, že nic nekvete tak rychle jako strach.

Příběh vypráví o dívce jménem Sara, která prožila děsivé znásilnění a po smrti svého otce se rozhodne přestěhovat do Stockholmu a začít zde s čistým štítem. Zpočátku se jí sice moc nedaří, pak se ale situace rychle změní. Najde si skvělou práci, hezký byt, nové kamarády i přítele. Že se vám to zdá až příliš krásné? I Sara si nakonec musí připustit, že něco není v pořádku. Má pocit, že ji někdo sleduje, hrabe se jí ve věcech a snaží se ji zastrašit. Celá situace ale rázem začíná dávat smysl, když Sara objeví tajnou otcovu složku, která obsahuje spoustu novinových výstřižků popisujících případy, v nichž Švédsko porušuje lidská práva občanů.

Smrtící bílá – Robert Galbraith

Nemůžete se dočkat dalšího příběhu soukromého detektiva Cormorana Strika? V tom případě si v kalendáři poznačte datum 9. září, kdy se nové vyprávění s názvem Smrtící bílá konečně objeví v českých knihkupectvích. Čtvrtá kniha z pera J. K. Rowlingové, která své detektivní romány píše pod pseudonymem Robert Galbraith, vás bude opět udržovat v napětí až do samotného konce.

Vše začíná ve chvíli, kdy Cormorana kontaktuje zoufalý mladý muž, který tvrdí, že na vlastní oči viděl strašný zločin. V dětství se totiž údajně stal svědkem vraždy. Než ho však stačí soukromý detektiv vyslechnout, nevyrovnaný mladík zpanikaří a uteče. I přesto jeho historce ale Cormoran z nějakého důvodu věří, a pouští se proto společně s kolegyní Robin do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.

Město žen – David R. Gillham

Podzim samozřejmě nebude ochuzený ani co se týče válečných románů. V září se totiž na pultech knihkupectví objeví mimo jiné i kniha s názvem Město žen, kterou napsal americký spisovatel David R. Gillham a která se velmi rychle stala mezinárodním bestsellerem. Není to totiž jen tak obyčejný příběh o konfliktech minulého století, ale ucelené vyprávění o osudech několika německých žen, které bortí stereotypní pohled na druhou světovou válku.

Děj románu se čtenářům otevírá ve chvíli, kdy se píše rok 1943, muži jsou na frontě a z Berlína se stává město žen. Sigrid Schröderová patří mezi typické Němky – pracuje, snaží se vyjít s přídělovými lístky, zatímco její manžel bojuje ve válce, a stará se o svou tchýni. Kromě toho má však tato obyčejná žena i nečekané tajemství. Nemůže totiž zapomenout na svého bývalého židovského milence a postupně se dostává do začarovaného kruhu, kdy není schopna říct, co je dobré a co naopak naprosto nemorální.

Sucho – Neal a Jarrod Shustermanovi

Líbily se vám originální postapokalyptické romány Smrtka a Nimbus z pera Neala Shustermana a nemůžete se dočkat třetího pokračování? Nebo byste si prostě v září chtěli přečíst nějakou sci-fi pecku? V tom případě neváhejte a 27. září si zaběhněte do knihkupectví pro knihu s názvem Sucho. Tento dramatický počin má totiž na svědomí spisovatelské duo tvořené Nealem Shustermanem a jeho otcem Jarrodem a po celém světě si už získal miliony nadšených fanoušků.

Příběh čtenáře přivádí do slunné Kalifornie, kde už nějakou dobu panuje neskutečné sucho. Bezvodí, jak tuto situaci všichni označují, proměnilo život místních občanů v nekonečný seznam zákazů. Lidé tak nesmějí zalévat zahrady, nesmí se dlouho sprchovat a už vůbec ne koupat. Jenže ani tato drastická opatření nepomohla, žádná voda již nezbývá a ulice, kde bydlí hlavní hrdinka Alyssa, se proměnila ve válečnou zónu plnou zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, dívka dá dohromady skupinku osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, vydává se hledat vodu a čeká ji několik obtížných rozhodnutí.

Boží hrob – Jay Kristoff

Patříte spíše mezi fanoušky fantastické literatury a vyžíváte se v příbězích, které mistrně kombinují černý humor, smysl pro dramatičnost, lechtivé erotické scény a sem tam nějaké drastické krveprolití? Pak vám jistě neunikl ani román s názvem Nikdynoc, který stvořil populární australský spisovatel Jay Kristoff. Ten vypráví o dívce jménem Mia Corverová, která je dcerou popraveného zrádce, touží po brutální pomstě, a proto se stává učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi. O napětí zde tedy rozhodně není nouze.

Druhý díl fantastické série, která uchvátila čtenáře po celém světě, na sebe nenechal dlouho čekat. V knize s názvem Boží hrob je Mia sice Čepelí Rudé církve, k zabití konzula a kardinála má však pořád ještě hodně daleko. Jakmile ale zjistí, že se oba dva zúčastní velkých her v Božím hrobě, neváhá ani na chvilku a přidá se ke gladiátorským kolegiím. Jaká tajemství Mia mezi jejich zdmi odhalí, se dozvíte 26. září.

Everless: Panství krve a kovu – Sara Hollandová

Co se týče fantasy literatury, podzim bude novinkami opravdu nabitý. 5. září se totiž na pultech knihkupectví objeví další v zahraničí velmi oblíbená kniha, a to konkrétně Everless: Panství krve a kovu z pera mladé americké spisovatelky Sary Hollandové. Jedná se o první díl zamýšlené duologie, který čtenáře zavede do království jménem Sempera, kde se za vše platí časem. Hodiny, dny i roky jsou zde neúprosně extrahovány z krve pomocí magie a přetavovány v kovové mince, pomocí kterých lidé platí třeba za jídlo nebo střechu nad hlavou.

Everless je sídlem rodu Gerlingů, což jsou bohatí aristokraté, kteří si díky obrovským daním zajišťují dlouhověkost. Toto panství však dříve bylo i domovem chudé hlavní hrdinky Jules Emberové, která se sem musí chtě nechtě vrátit, aby získala nějaký čas navíc pro svého umírajícího otce. Jules se snaží nepřitahovat na sebe přílišnou pozornost, brzy však zjišťuje hrozivá tajemství a její srdce je rozpolcené mezi dvěma lidmi, o kterých si myslela, že je už nikdy neuvidí. Navíc se ukáže, že její rozhodnutí mají moc změnit osud samotného času.

Za zády slavných – Miloš Zapletal

Chtěli byste alespoň na chvilku nakouknout pod pokličku českého showbyznysu? To se vám poštěstí, pokud si pořídíte knihu s názvem Za zády slavných, na níž si však budete muset počkat až do konce září. Autorem této publikace není nikdo jiný než manažer, dramaturg a scénárista Miloš Zapletal, kterého veřejnost zná především jako prezidenta soutěže Miss České republiky. Ten se po mnoha letech v branži rozhodl zdokumentovat ty nejzajímavější vzpomínky, které pobaví mladší i starší čtenáře.

Jak již samotný název napovídá, Miloš Zapletal v knize odkrývá příběhy slavných českých osobností, se kterými během své kariéry spolupracoval. Díky němu tak budete moci nahlédnout do zákulisí koncertů, zábavných pořadů i populární soutěže Miss. Zároveň se také dozvíte, proč Bolek Polívka nechtěl vystupovat v televizi, kterou kapelu se autorovi podařilo koupit za jedinou korunu a jak ho kdysi Eva Olmerová opila do němoty. Všechny tyto příběhy jsou navíc popsány humornou formou, takže se u nich rozhodně nebudete nudit.

Další zajímavé tipy

Na své si v září přijdou především fanoušci young adult fantasy. Mohou se těšit třeba na pokračování temného příběhu o třech magií nadaných sestrách z pera spisovatelky Kendare Blakeové, které se jmenuje Jeden temný trůn. Další zajímavou novinkou je prvotina mladé české spisovatelky Martiny Čekalové s názvem Město duší.

Dobrou zprávu máme i pro všechny, kteří zbožňují romány Jodi Picoultové. V září totiž vychází její další kniha Záblesk života, kde autorka popisuje příběh policejního vyjednavače, který zjistí, že mezi rukojmími uvězněnými na reprodukční klinice je i jeho patnáctiletá dcera.

Mladé čtenáře jistě zaujme třeba odvážný román Ranařky nebo také netradiční dílo s názvem Eliza a její nestvůry, kde se mísí obyčejný text s komiksovými prvky.

Na kterou knihu se momentálně těšíte ze všeho nejvíc a která ze zářijových novinek rozhodně nemůže chybět ve vaší knihovničce? Dejte nám vědět v komentářích!

Knižní novinky: září 2019
1 (20%) 1 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno