Knižní novinky: únor 2020

0
5715

Dny se začínají pomalu prodlužovat, ale za okny stále panuje zima. Mrazivé počasí střídají nenápadné paprsky slunce či chladné dešťové kapky a není proto divu, že spousta lidí raději tráví čas doma pod dekou. Chcete si tento čas zpříjemnit nějakou pěknou knížkou? V tom případě si nenechte ujít únorové novinky, které rozhodně mají co nabídnout.

Na okraji propasti – Bernard Minier

Pokud se řadíte mezi fanoušky slavného francouzského spisovatele Bernarda Miniera, který je známý především díky svým mrazivým thrillerům, máte se v únoru na co těšit. Na pultech českých knihkupectví se totiž objeví jeho nejnovější kniha s názvem Na okraji propasti. Tentokrát zde ovšem detektiva Servaze nehledejte. Místo něj vás totiž čeká znepokojující příběh, který ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa.

Vyprávění sleduje dívku jménem Moira, která pracuje ve světě moderních technologií a zabývá se vývojem nového softwaru. Když se ovšem mladá Francouzka kvůli tomu ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, nemůže se zbavit nepříjemného pocitu, že ji někdo neustále sleduje. Ještě horší ale je, že mezi zaměstnanci začíná rychle přibývat počet násilných úmrtí. Moira si brzy dá dvě a dvě dohromady a zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. A bohužel to není žádná dystopie – už se to totiž děje.

Lunapark – Volker Kutscher

Kultovní retro krimi, které fascinuje čtenáře po celém světě. Tak by se daly označit knihy německého spisovatele Volkera Kutschera, kde hlavní roli hraje vyšetřovatel Gereon Rath. Na světě se prodalo již více než milion výtisků a na motivy slavné série vznikl také úspěšný seriál. V letošním roce proto autor literárnímu publiku odhalí další případ oblíbeného komisaře, který bude ještě temnější než ty předchozí.

Děj románu zavede čtenáře do roku 1934, kdy je pod berlínským železničním mostem nalezen mrtvý příslušník SA. Jelikož se nad ním skví také komunistické heslo, tajná státní policie okamžitě pojme podezření, že jde o politicky motivovanou vraždu. Komisař Gereon Rath si ovšem není tak jistý, a rozhodne se proto vést vyšetřování zcela jiným směrem. Během pátrání ovšem začíná být politická situace stále výbušnější, tlak na komisaře roste a SA se brzy zmocní i jeho ženy. Jak se tedy Gereon Rath zachová, když on sám obdrží jednoznačnou objednávku vraždy?

Sexy hoteliér – Alice Claytonová

Patříte mezi romantické duše? Pak jistě víte, že s únorem je neodmyslitelně spojený také Valentýn. Pokud hledáte nějaké čtení, které vás na svátek zamilovaných skvěle naladí, rozhodně si nenechte ujít nejnovější knihu oblíbené americké spisovatelky Alice Claytonové. Po Sexy farmáři a Sexy mlékaři tentokrát přichází na scénu Sexy hoteliér a opět se máte na co těšit.

A kam vás autorka populárních erotických románů tentokrát zavede? Hlavní hrdinkou nejnovějšího příběhu je Clara Morganová, úspěšná podnikatelka, která si žije svůj sen. Běhá maratony, modernizuje staré hotely a miluje adrenalin. Protože vyrostla v pěstounské péči, nedokáže však nikde zapustit kořeny a nechává se raději okouzlit rodinnými tradicemi, s nimiž se ve starých prostorách setkává. A výjimkou samozřejmě není ani hotel Bryant, kde pečou ty nejlepší bochánky.

Ale nebudeme si nic nalhávat, Claru rozhodně nepřitahují pouze místní laskominy. V hotelu totiž pracuje také jeho budoucí majitel Archie Bryant, jehož hýždě jsou podle Clary k nakousnutí. Je pevně odhodlaný rodinné dědictví zachránit, ale v žádném případě si do věcí nenechá mluvit od mladé expertky, která chce jeho dlouholeté tradice obrátit vzhůru nohama. Brzy si ovšem bude muset přiznat, že Clařiny nápady nové hosty skutečně přitahují a jeho zase přitahuje tahle neuvěřitelně pracovitá žena.

Hříchy Hollywoodu – Alessandra Torreová

Romantiku nabízí také nejnovější kniha z pera Alessandry Torreové, která čtenářům přináší netradiční příběh o lásce zasazený do jižanského maloměsta. Hlavním hrdinou tohoto vyprávění je Cole Masten, slavný herec, kterého opustila manželka a teď se stává nejžádanějším hollywoodským nezadaným mužem. Jde z jedné party na druhou, střídá ženy jako ponožky a naplno si užívá Hříchy Hollywoodu. Město Los Angeles by se před ním mělo mít na pozoru.

Summer Jenkinsová se zdá být jeho pravým opakem. Pochází z malého městečka jménem Quincy, umí dobře vařit a zvolili ji za nejkamarádštější holku školy. Ačkoliv se zdá, že životy tak rozdílných lidí by se nikdy neměly protnout, Cole si jednoho dne přečte knihu o Summeřině městečku, kde žijí samí šťastlivci a zbohatlíci, a o šest měsíců později už na letišti vystupuje ze soukromého tryskáče. Summer od začátku tuší, že s Colem, který do Quincy přináší záblesk Hollywoodu, budou jen problémy. A to jak pro její milované město, tak i pro ni samotnou.

Kočka na cestách – Hiro Arikawa

Hledáte spíše nenáročné čtení na dlouhé večery, u kterého nebudete muset až tak moc přemýšlet? Pak byste měli sáhnout po knize Hira Arikawy, která se nazývá Kočka na cestách. Ta se odehrává v japonském prostředí a potěší všechny milovníky zvířat. Vypráví totiž dojemný příběh o kočce a jejím člověku, který vás zahřeje u srdce.

Hlavním hrdinou celého příběhu je toulavý kocourek Nanu. Toho před jistou smrtí jednoho dne zachrání mladý muž jménem Satoru Mijawaki, který mu na pět let poskytne dokonalý domov. Poté však zasáhne osud a Satoru musí najít kocourkovi nového páníčka. A tak se spolu vydávají na cestu, kde Nanu pozná Satoruovy přátele z dětství a navštíví místa, kam by se jinak nedostal. Zároveň je mu však čím dál jasnější, že plánované rozloučení má vážnější důvod, než se zprvu zdálo. Proč se Satoru musí své milované kočky vzdát? A jaký osud ho v životě vlastně potkal?

Moderní česká cukrařina – Josef Maršálek

Každý z nás si někdy rád pochutná na sladkém čokoládovém dortíku, ovocném koláči nebo punčovém řezu. Pokud ovšem každý den mlsně obcházíte kolem cukrárny, takové ochutnávání se vám může pěkně prodražit. Co si tedy raději upéct něco doma? S tím vám může pomoci slavný cukrář Josef Maršálek, který vyzradil svá sladká tajemství a sepsal 47 skvělých receptů.

Moderní česká cukrařina sází jak na osvědčenou klasiku, tak i na nejnovější cukrářské trendy. Na jednu stranu vás tedy Josef Maršálek naučí připravit netradiční sladkosti, jako jsou marshmallows nebo kandované mandarinky s mořskou solí, na druhou stranu zde ovšem najdete i recept na tradiční frgál nebo oblíbenou domácí marmeládu. Zároveň se dozvíte, jak rafinovaně vylepšit laskonky či větrníky a do kterého zákusku přidat navíc špetku chilli. A pokud vás zajímá životní příběh prestižními cenami ověnčeného cukráře, který pekl i pro britskou královnu, sáhněte také po knize s názvem Péct, milovat a žít.

Prokletý rok – Kim Liggettová

Oblíbili jste si ponurý televizní seriál s názvem Příběh služebnice, který inspirovala stejnojmenná kniha Margaret Atwoodové? Tak to pro vás máme dobrou zprávu! Na začátku února totiž pulty českých knihkupectví vezme útokem novinka pojmenovaná Prokletý rok, která slibuje dystopicky laděný příběh s neotřelým motivem. A o čem tedy napínavý příběh z budoucnosti vypráví?

Dívkám ve vesnici lidé tvrdí, že mají moc vylákat muže z náruče jejich manželek a vyvolat v nich tak šílenou žárlivost. Jejich kůže totiž na prahu dospělosti vyzařuje omamnou esenci mládí, které nikdo nedokáže odolat. A tak jsou v šestnáctém roce života vyhnány do lesa, kde ze sebe musí tuto nečistou magii vypudit. Ne všechny se odtamtud ale vrátí živé. To trápí i Tierney Jamesovou, jejíž prokletý rok se nezadržitelně blíží. Ačkoliv sní o světě, kde mají i ženy svou hodnotu, brzy si uvědomí, že největší nebezpečí se skrývá právě v nitru samotných dívek.

Hříšní světci – Emily A. Duncanová

Už máte dost sexy upírů, hodných vlkodlaků a princezen v nesnázích, ale přesto byste si chtěli přečíst nějaký dobrý fantasy příběh? Pokud hledáte temné gotické vyprávění, kde není nouze o magii, ale najdete zde také hororové prvky, máme pro vás skvělý tip. Na pultech knihkupectví se totiž v únoru objeví fantasy s názvem Hříšní světci, kterou má na svědomí mladá americká spisovatelka Emily A. Duncanová.

Děj začíná ve skrytém vysokohorském klášteře, kde žije Naďa, jejíž život se zdá být k uzoufání nudný. Ale to je opravdu jenom zdání. Naďa má totiž zvláštní moc – dokáže hovořit s bohy, kteří plní její přání. Jednoho dne ale na klášter zaútočí nepřátelský oddíl a život mladé Nadi se od základů změní. Musí se chtě nechtě vzdát svého domova i svých přátel a spojit se s lidmi, o nichž by ještě před pár dny přísahala, že je zabije. Dokáže tajemná dívka zvrátit průběh války a zachránit tak svou zem? A jakou roli hraje v jejím příběhu netvor s temným tajemstvím a princ, jehož život se ocitne v ohrožení kvůli dvorním intrikám?

Rez a záře hvězd – T. Greenwood

Co se týče temných příběhů, v únoru nebude nouze ani o strhující romány s hororovými motivy. Jedním z nich je také kniha pojmenovaná Rez a záře hvězd, která sleduje příběh únosu mladičké Sally Hornerové založený na skutečných událostech. Život zmizelé dívky před lety šokoval celou Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání legendárního románu Lolita. Dnes se po stopách temného případu vydává také T. Greenwoodová, která dává slovo samotné Sally.

Když Sally Hornerová roku 1948 ukradne v camdenském supermarketu notes, vůbec netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank Salle. Tento muž teprve nedávno vyšel z vězení, ale při pohledu na mladou dívku je připravený okamžitě zaútočit. Před obchodem ji napadne, přesvědčí ji, že je agent FBI, a donutí ji udělat vše, co chce. Během následujících dvou let Frank se Sally cestuje na západ do San José, duševně i tělesně ji týrá a navždy tak změní její svět, stejně jako život její rodiny a přátel.

Kdo chytá v síti – Vít Klusák, Marika Pecháčková

Internet je místo, kde nelze jednoduše oddělit svět dětí a dospělých, s čímž samozřejmě souvisí také spousta potenciálních rizik. Podle statistik se mladiství stále častěji potýkají se zneužíváním v kyberprostoru a bezmála třetina českých dětí už na vlastní oči zažila situaci, kdy před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Virtuální predátoři se často skrývají za falešnými profily, pomocí sofistikovaných triků si získají důvěru dítěte a později z něj tahají obnažené fotografie.

Na dosud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu se rozhodli upozornit českou veřejnost režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová. Výchozím bodem výbušného dokumentu, který ještě před odvysíláním oslovil tisíce lidí, se staly tři falešné profily dvanáctiletých dívek založené na internetové seznamce, na něž se do pěti hodin ozvalo více než osmdesát mužů. Z lovců se ale tentokrát stali lovení a režiséři zorganizovali také osobní schůzky s predátory pod dohledem kamer. Pokud vás toto téma zajímá a chcete se dozvědět více, sáhněte po knize Kdo chytá v síti, která nabízí čtenářům soubor rozhovorů a hlubší rozbor jednotlivých postav z šokujícího filmu.

Zrádce – Jonathan de Shalit

Příběh o manipulaci, přetvářce, klamu, zradě, špionážním řemesle a zarputilém pronásledování. Tak by se dal jednoduše shrnout děj nové knihy, která nese název Zrádce. Jelikož autor patří mezi bývalé vysoce postavené členy izraelské zpravodajské komunity, vystupuje pod pseudonymem Jonathan de Shalit. Původně roku 2015 vyšla jeho kniha v hebrejštině a o pět let později se konečně objeví také na pultech českých knihkupectví. Svět špionáže představí ve zcela novém světle a čtenáře tak zajisté udrží celé hodiny v napětí.

A o čem tento thriller vypráví? Když mladý Izraelec vkročí na americkou ambasádu a nabídne, že zradí svou zemi za peníze a moc, nemá vůbec ponětí, že agent CIA, který s ním dělá pohovor, je ve skutečnosti ruský krtek. Zatímco Izraelec tedy buduje svou kariéru a dostane se až do blízkosti izraelského premiéra, celých třicet let ve skutečnosti předává cenné informace Kremlu. Bývalý šéf Mossadu však dostane za úkol od samotného prezidenta, aby sestavil zvláštní tým a zrádce odhalil. A tak začíná hon přes několik států.

Když jsi odešel – Brooke Harrisová

Dalším zajímavým tipem na dlouhé únorové večery je kniha Když jsi odešel, kterou má na svědomí irská spisovatelka Brooke Harrisová. Vypráví příběh ženy jménem Holly, jejíž život se ze dne na den naprosto změnil. Ačkoliv totiž po dlouhé době konečně otěhotněla, miminko se nevyvíjelo dobře a tuto emocionální zátěž nevydržel ani její vztah. A aby toho nebylo málo, Holly zjišťuje, že umírá také její nejmilovanější babička Annie.

Před smrtí má babička jediné přání – chce, aby Holly prohledala půdu a našla krabici s jejími ručně psanými poznámkami. Zatímco mladá žena pročítá zažloutlé stránky, před očima se jí odvíjí dojemný životní příběh babičky Annie a její jediné velké lásky Arthura „Sketche“ Talbota. A jak stránky postupně plynou a vyprávění se chýlí ke konci, Holly v sobě konečně nachází sílu čelit budoucnosti. Díky milované babičce si uvědomí, že nezáleží na tom, jak dlouho někoho milujete, ale jak moc.

Tereza Ramba DobroDruhům – Tereza Ramba

Cestování si nikdy nenaplánujete na sto procent – vždycky se najde něco, co vás překvapí. Své o tom ví i oblíbená herečka a cestovatelka Tereza Ramba (Voříšková). Za dva roky navštívila dvacet zemí, odvezla si z nich spoustu zajímavých zážitků a rozhodla se dát dohromady informace o jejich známých i nečekaných podobách. Ty najdete v knize s názvem DobroDruhům, která se objeví na pultech knihkupectví koncem února.

Laos, Thajsko, Čína, Bosna a Hercegovina, Austrálie, Kanada, Barbados nebo třeba Peru. To všechno jsou místa, která Tereza během svého putování navštívila. Ať už máte sami neklidného cestovatelského ducha, nebo raději jezdíte prstem po mapě z pohodlí domova, Tereziny zážitky v kombinaci s autentickými fotografiemi a ilustracemi jsou natolik inspirující, že i vás brzo začnou svrbět pohorky.

Kuráž – Sam Bracken

První měsíce roku vždy vybízejí k tomu, aby si člověk dal nějaká předsevzetí a konečně našel tu správnou motivaci k pozitivním životním změnám. Pokud i vy hledáte nějaký impuls, který vás v tomto směru povzbudí, určitě sáhněte po knize s názvem Kuráž. Tu má na svědomí Sam Bracken, který byl sice v dětství týrán a zneužíván, ale dnes vede jednu z nejúspěšnějších společností v USA, cestuje po světě a svými přednáškami dodává odvahu stovkám lidí.

Poutavé vyprávění se soustředí především na autorovy autentické životní zkušenosti. Na vlastním příkladu tak Bracken ukazuje, jak naslouchat svému vnitřnímu vedení, jak jít s kuráží vpřed, jak se zvednou z prachu a pokračovat dál, jak být sám sebou a jak navzdory osudu dosahovat svých velkých cílů. Zároveň přináší inspiraci, jak se stát dobrým šéfem, ať už sobě, nebo také druhým. Máte i vy dost kuráže na to, abyste objevili svou vášeň a konečně vystoupili ze své komfortní zóny? V tom případě na nic nečekejte a pusťte se do uskutečňování svých snů!

Další zajímavé tipy

Pokud nade vše zbožňujete napínavé thrillery a detektivky, vězte, že ani v únoru nebude o takové romány nouze. Jedním z nich je třeba kniha Vražedný rozsudek, kde policie řeší případ zmizení desetileté Kláry, která se o rok později objevila se zády potetovanými motivy z Dantova Pekla. Mezi další zajímavé tipy patří třeba tituly Chladná jako led, Posedlé dítě, Mstitel, Máš mě v krvi nebo Sněhurčina rakev.

Únorové novinky jistě potěší také milovníky zajímavých sci-fi počinů. Můžete se těšit třeba na knihu Dvojníci, kde do školy společně s ambiciózními teenagery chodí také jejich klony. Dočkají se i všichni fanoušci Marthy Wellsové a její série Z deníku Robokata. V Česku totiž konečně vychází také třetí díl pojmenovaný Chybný protokol. Co se týče fantasy, těšit se můžete třeba na knihy Pravda krve, Rytíři vypůjčené temnoty, Strážkyně brány: Dědictví nebo Bitevní mág.


Nenašli jste v našem seznamu novinku, na kterou se těšíte nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno