Knižní novinky: říjen 2019

0
2906

Teplé počasí vystřídaly přízemní mrazíky a pravidelný déšť, listy na stromech začaly žloutnout a říjen pomalu klepe na dveře. Ačkoliv je léto nenávratně pryč a na věšák se opět vracejí teplé kabáty, čtenáři rozhodně nemusí zoufat. Říjen s sebou totiž přináší nejen patrné ochlazení a kratší dny, ale také spoustu zajímavých novinek, které vám zpříjemní dlouhé podzimní večery.

Teorie vraždy – Andrew Mayne

Uchvátily vás bestsellery Šelma a Hračkář nebo prostě a jednoduše patříte mezi fanoušky skvělých detektivních příběhů? Pak se máte v říjnu rozhodně na co těšit. Vychází totiž třetí díl napínavé série, kde se profesor bioinformatiky Theo Cray pouští do honu za nebezpečnými sériovými vrahy.

V nejnovější knize s názvem Teorie vraždy osloví geniálního profesora FBI s neoficiální nabídkou, aby prošetřil podivnou dvojnásobnou vraždu. K té totiž došlo na místě, kde pohřbíval své oběti zabiják, jehož Theo v minulosti odhalil. Policie nejprve podezřívá forenzního technika, který je v šoku a na nic si nevzpomíná. Když se však Theo podívá na sken jeho mozku, objeví něco zvláštního. Zároveň také zjistí, že na místech činu se pohybuje záhadný muž, který je stejně geniální jako on sám.

Pekingský rozparovač – Peter May

Patříte mezi fanoušky série čínských thrillerů z pera slavného skotského novináře, scénáristy a spisovatele Petera Maye? V tom případě budete mít v říjnu o čtení na temné podzimní večery rozhodně postaráno. Vychází totiž šestý, závěrečný díl tohoto oblíbeného cyklu, který opět sleduje osudy detektiva Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové.

Velitel pekingského oddělení Li Jen je pod velkým tlakem a upírá se na něj veškerá mediální pozornost. V ulicích totiž začal řádit člověk, který si říká Pekingský rozparovač, a nechává za sebou mladé, krásné a odporně znetvořené oběti. Když ovšem Margaret Campbellová provede pitvu, její nález šokuje všechny zúčastněné. A aby toho nebylo málo, Li navíc začne od vraha dostávat osobní dopisy a jeho život se začíná pomalu rozpadat. Jak to všechno dopadne, se dozvíte v knize s názvem Pekingský rozparovač.

Nůž – Jo Nesbø

Kromě toho, že se v říjnu na pultech knihkupectví objeví spousta dalších zajímavých kriminálních příběhů, zaplesá i srdce nejednoho milovníka severských detektivek. V románu s názvem Nůž se na scénu vrací brilantní policejní důstojník Harry Hole, jehož temné předtuchy se tentokrát mění v krutou realitu. Jednoho dne se totiž probudí nejen s kocovinou a třeštěním hlavy, ale také s rukama a nohama pokrytýma krví. A vůbec neví, co vlastně včera večer dělal.

Když Harry Hole pomalu začne skládat všechny útržky dohromady, dojde mu, že ztratil všechno, na čem mu kdy v životě záleželo. V jeho životě se navíc objeví i jeho dávný nepřítel Svein Finne, kterého kdysi pomohl dostat do vězení. Jestli se deprimovanému detektivovi podaří vyhrát boj proti zlu, nebo bude na jeho nástrahy tentokrát příliš krátký, vám prozradí Jo Nesbø ve svém nejnovějším románu.

Chlapec a jeho pes na konci světa – C. A. Fletcher

Dobrodružný příběh o lásce, naději a odvaze. Tak přesně by se dala popsat kniha s názvem Chlapec a jeho pes na konci světa z pera britského spisovatele C. A. Fletchera. Pokud jste fanouškem napínavých dystopií, které se pyšní nezaměnitelnou ponurou atmosférou, sympatickými hlavními hrdiny i nečekanými dějovými zvraty, je tento román přesně to pravé pro vás.

A o čem příběh vlastně vypráví? Jelikož před několika generacemi lidé ztratili schopnost mít děti, na světě momentálně přežívá pouze několik izolovaných skupinek. Hlavní náplní jejich života je shánění obživy, hledání potřebných nástrojů a snaha udržet si zdravý rozum v tomto novém světě. Monotónní život na opuštěném ostrově, kde bydlí dospívající Griz a jeho rodina, jednoho dne přeruší příjezd cizince. Když se jim však rozhodne odvézt několik věcí včetně Grizova psa, chlapec to rozhodně nehodlá nechat být.

Debutantka z rodu Kennedyových – Kerri Maherová

Máte rádi romány inspirované životem zajímavých osobností? V tom případě si nenechte ujít knihu s názvem Debutantka z rodu Kennedyových, kterou má na svědomí spisovatelka Kerri Maherová. Tento působivý román vypráví příběh Kathleen „Kick“ Kennedyové, zapomenuté rebelky a silné emancipované dívky z významné politické dynastie, která nicméně žila v době, kdy mít vlastní názory a dělat si věci po svém nebylo u žen zrovna v módě.

Když otce Kathleen Kennedyové roku 1938 jmenují do funkce amerického velvyslance v Británii, inteligentní mladá dáma konečně může uniknout z drobnohledu své rodiny. Díky neobyčejnému charismatu a duchaplnosti se jí podaří zaujmout anglické vyšší kruhy a získá si také srdce Billyho Hartingtona. Jejich láska je ale kvůli náboženským důvodům oběma rodinami přísně zapovězená. Druhá světová válka nakonec donutí Kathleen vrátit se zpět do Spojených států, kde se však odhodlaná dívka bude muset jednou provždy rozhodnout, zda si vybere život po boku milovaného muže, nebo zůstane loajální ke své rodině.

Nezlomná – Richard Askwith

U inspirativních osobností ještě na chvíli zůstaneme. Během října se totiž na pultech knihkupectví objeví také kniha s názvem Nezlomná z pera novináře a spisovatele Richarda Askwitha. Ta sleduje osudy hraběnky Lety Brandisové, která se i přes nechuť a opovržení okolí rozhodla bojovat a zúčastnit se tehdy nejnebezpečnějšího dostihu. Příběh plný odvahy, zármutku, vzdoru a třídní nesnášenlivosti byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Píše se rok 1937 a v Československu panuje tíživá atmosféra. Zároveň se však chystá nejprestižnější sportovní událost celé země. Velká pardubická je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami a lidé jí neřeknou jinak než „ďáblův dostih“. Německo sem proto opět vyslalo elitní důstojníky SS, kteří mají Slovany roznést na kopytech. To ale ještě netuší, že závodu se zúčastní také Leta Brandisová, jež se tak navždy zapíše do dějin jako hraběnka, která dala národu naději v hodině temna a hrdě se postavila nacistům.

Helix – Marc Elsberg

V říjnu vychází také nový román Marca Elsberga, který se do povědomí čtenářů dostal díky svým thrillerům Blackout a Zero. Jeho nejnovější počin s názvem Helix přináší literárnímu publiku další neobvyklý příběh, tentokrát zaměřený na speciální výzkumný program, který se pravděpodobně vymkl kontrole.

Děj začíná výčtem podivných událostí, které se nezávisle na sobě ve stejnou chvíli na světě odehrávají. Čtenáři se tak dozvídají, že pitva amerického ministra zahraničí odhalila zvláštní znamení na jeho srdci a v Brazílii, Tanzanii a Indii zaměstnanci mezinárodní chemické společnosti narazili na plodiny a zvířata, která by neměla existovat. Helen a Greg se zároveň rozhodnou obrátit na genetickou kliniku s žádostí o umělé oplodnění. Když ale dojde na neoficiální výzkumný program, díky němuž se narodilo několik speciálních dětí, a jedno z nich zmizí, ukáže se, že všechny tyto události spolu vlastně souvisí.

Zjizvený král – Leigh Bardugová

Ačkoliv ještě nedávno u nás nebyla moc známá, v poslední době se Leigh Bardugová zařadila mezi nejoblíbenější young adult autory. Pro fanoušky fantastické literatury totiž mají její knihy jedinečné kouzlo, jelikož tato spisovatelka dokázala vytvořit unikátní magický svět, kde není nouze o napětí, dojemné životní osudy, zoufalství i smrt, ale také humor a nepokrytý sarkasmus. Jinak tomu samozřejmě není ani v její nejnovější knize, která nese název Zjizvený král.

Nikolaj Lantsov, panovník oslabené Ravky, bezradně sleduje, jak se na hranicích shromažďuje stále více nepřátel. Lidé od něj očekávají, že naplní prázdné pokladnice zlatem, že získá mocné spojence, a hlavně že zastaví nevyhnutelnou zkázu jejich milované země. V nitru zjizveného krále ovšem den ode dne sílí zrádný démon, a proto se Nikolaj spolu s větrostrůjkyní Zojou musí vydat na riskantní cestu za tajemným lékem, který může pád království odvrátit.

Šedí bastardi – Johnatan French

Žij v sedle. Zemři na divočákovi. To jsou základní pravidla poloorků, kteří obývají zemi jménem Lot a střeží svůj kraj na hřbetech obrovských divokých prasat speciálně šlechtěných k boji. Navíc jsou tím jediným, co stojí mezi dekadentním srdcem ušlechtilého Hispartského království a divokými tlupami čistokrevných orků.

Hlavní hrdina jménem Šakal střeží svůj kraj společně s bratrstvem kopyt, které se nazývá Šedí bastardi. Jelikož je mladý a velice ctižádostivý, pokusí se svrhnout svého tyranského velitele. Nebezpečný pokus o puč však kvůli příchodu cizího čaroděje Šakalovi nevyjde a mladík se proto ocitá v sedle se zajatou elfkou, se kterou brzy naváže přátelství. Blíží se ale krvavý rituál a Šakal se musí rychle rozhodnout, na čí stranu se vlastně postaví. Jak to všechno dopadne? To se dozvíte v novém fantasy příběhu s názvem Šedí bastardi, který vytvořil americký spisovatel Johnatan French.

Loutkář z Krakova – R. M. Romerová

Strhující příběh, prvky fantasy, lidové motivy a události druhé světové války. To vše v sobě spojuje román Loutkář z Krakova, v němž se důmyslně protíná kouzelná říše panenek a reálné, nacisty okupované polské město. Dojemný debut spisovatelky R. M. Romerové, který působivě vykresluje sílu lásky, nadchl tisíce čtenářů po celém světě a v říjnu konečně zavítá i na pulty českých knihkupectví.

A o čem že tento příběh vlastně vypráví? Když do země panenek vtrhnou kruté krysy, panenka Karolína se nečekaně ocitne v jednom krakovském hračkářství. Tam se postupně spřátelí s uzavřeným Cyrilem, židovským houslistou Josefem a jeho dcerou Renou. Jejich společné štěstí však netrvá dlouho, protože Polsko se stane kořistí německých vojáků a všichni židovští obyvatelé jsou nahnáni do ghetta. Karolína a Cyril se proto rozhodnou spojit své neobyčejné síly a vrhají se do nebezpečí, aby zachránili své nejlepší přátele.

Moderní etiketa – Ladislav Špaček

Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak se správně obléknout do společnosti nebo kdy je vhodné tykání a kdy zase vykání, a hledáte vhodnou příručku, kterou byste mohli vozit všude s sebou? Pak je Moderní etiketa Ladislava Špačka přesně to pravé pro vás. Že vám tento název zní povědomě? Aby také ne, jedná se totiž o menší verzi obsáhlé Etikety, která v praktickém a příjemném provedení přináší to nejdůležitější, co byste ohledně etikety měli vědět.

Pokud jde o etiketu, lidé často chybují nebo si vůbec nevědí rady. Své o tom ví hlavně Ladislav Špaček, který se v minulosti setkal s desítkami prezidentů a členů královských rodin a momentálně působí jako konzultant v oboru komunikace a etikety. V knize s názvem Moderní etiketa proto shrnul všechny současné trendy v oblasti etikety, které by každý člověk měl znát. Dozvíte se tak třeba, jak vybrat vhodný oděv do společnosti nebo na pracovní pohovor, jak řešit různé zapeklité situace nebo jak správně stolovat.

Holky to někdy nemaj lehký – Radkin Honzák, Alena Večeřová Procházková, Klára Mandausová

Říká se, že žena vydrží více než kůň. Někdy to však ani ty nejsilnější bytosti křehkého pohlaví nemají v životě snadné, což dokazuje speciální publikace s názvem Holky to někdy nemaj lehký. Podle jejího autora Radkina Honzáka, který působí jako psychiatr, je bláhové si myslet, že lidský život řídí rozum. V rozhovoru s Klárou Mandausovou se proto soustředí na emoce, lásku, vztahy, rodinné vzorce, výchovu a zkrátka vše, s čím každý den člověk zápolí.

Honzákovo vyprávění je protkáno příběhy deseti žen, se kterými se život nemazlil. Jejich životní osudy komentuje psychiatrička Alena Večeřová Procházková, která do těchto smutných vyprávění vnáší laskavý nadhled. Připadá vám, že podle názvu i popisu je kniha určena pouze pro ženy? V tom případě jste na omylu. Trojice autorů se totiž shoduje, že stránky této knihy zaujmou nejednoho muže, jelikož i pánové toho v životě musí hodně vydržet.

Péct, milovat a žít – Josef Maršálek

Neuvěřitelná životní cesta na cukrářský Olymp. Tak by se dal popsat životní příběh Josefa Maršálka, který se navzdory svému mládí vypracoval na jednoho z nejrenomovanějších odborníků svého oboru. O tom, jak se naučil péct u svých babiček, jak hledal inspiraci po celém světě a jak po návratu do Česka tvrdě narazil, vypráví v autobiografii příhodně nazvané Péct, milovat a žít.

Ačkoliv se mu o tom v dětství pravděpodobně ani nesnilo, Josef Maršálek ve světě prorazil jako velice úspěšný cukrář. Dlouhá léta pracoval ve Velké Británii, pomohl založit cukrářství v Indii, procestoval svět, a nakonec se vrátil do Čech, kde si otevřel vlastní podnik. Zatímco peče sladké dobroty, vyučuje, píše, užívá si život plnými doušky a na jaře 2020 se navíc zařadí mezi porotce zcela nové soutěže Peče celá země. S jeho recepty a životními příběhy se však můžete seznámit již v říjnu právě prostřednictvím knihy Péct, milovat a žít.

Jak hubnout a nezblbnout – Daniela Kovářová

Člověk, který chce shodit pár přebytečných kilo, to má v životě těžké. Společnost mu totiž jeho úsilí nijak neulehčuje a na každém rohu navíc naráží na překážky v podobě lákavých zákusků v cukrárnách, posezení s přáteli u dobrého jídla nebo rodinných oslav plných obžerství. Chcete shodit nadbytečná kila, a přitom se z toho nezbláznit? V tom případě vás pobaví nová kniha Daniely Kovářové s názvem Jak hubnout a nezblbnout aneb Peklo s kily navíc.

S tématem snižování váhy se oblíbená autorka a známá advokátka, která má na svědomí také knihy Jak se žije padesátkám nebo Jak chovat muže, vyrovnává po svém. Můžete se tak těšit na spoustu humorných a ironických poznámek nebo třeba na základní hladové desatero, které mimo jiné tvrdí, že hladovějící nezná bratra.

Autismus a Chardonnay 2: Pozdní sběr – Martin Selner

Život s autismem rozhodně nevypadá jako v nějakém romantickém filmu, a ne každý s touto diagnózou musí být zákonitě geniální matematik. To jsou slova Martina Selnera, který pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem. Své poznatky již podruhé převedl do knižní podoby a přichází s novinkou, která v tom nejlepším navazuje na jeho předchozí tvorbu.

Kniha s názvem Autismus a Chardonnay 2: Pozdní sběr čtenářům odkrývá další podrobnosti ze života autistů a nijak ho nezlehčuje. A tak se dozvíte třeba to, co vás autismus v životě naučí, proč někteří lidé prostě musí ze salátu vyndat rajčata až ve chvíli, kdy je všechno hotové, nebo že někdy dokáže problémy vyřešit víno a Jesenka v akci.

Další zajímavé tipy

Kromě výše zmíněných novinek přinese říjen také spoustu dalších zajímavých knižních titulů. Za zmínku stojí třeba Vlčí mluva pro pejskaře z pera Elli H. Radingerové a Güntera Blocha. Tato kniha majitelům psů přináší zajímavé rady ohledně toho, co se jejich zvířecí přátelé mohou naučit od vlků, kteří žijí ve volné přírodě, a vyvrací některé zažité omyly pejskařů.

Fanoušci české literatury zajásají třeba nad novým titulem Vlastimila Vondrušky s názvem Kronika zániku Evropy, který vypráví o postupném úpadku evropské civilizace z pohledu rodiny Wagnerů. Antologie trefně pojmenovaná Rodinné povídky, kterou má na svědomí kolektiv těch nejlepších současných českých autorů, zase čtenářům nabízí zajímavý náhled na to, jak to vlastně v různých rodinách funguje.


Na kterou říjnovou knihu se těšíte úplně nejvíc? A která novinka nám na seznamu chybí? Napište nám do komentářů!

Knižní novinky: říjen 2019
2 (40%) 3 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno