Knižní novinky: prosinec 2019

0
10138

Hledáte inspiraci na vhodné vánoční dárky pro vaše blízké, nevíte si rady, o jakou zajímavou publikaci si napsat Ježíškovi, nebo se prostě jen chcete začíst do nějaké pěkné knihy, která vás zabaví na dlouhé zimní večery? Prosinec bývá ohledně knižních novinek obvykle poměrně skoupý. I tak se ale najdou zajímavé tituly, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Chůva – Gilly Macmillanová

Mezi nejočekávanější prosincové novinky patří nový thriller z pera Gilly Macmillanové, který se nazývá Chůva. Ten sleduje osudy malé Jo, která nade vše zbožňuje dívku na hlídání jménem Hannah. Jelikož ji má dokonce raději než svou vlastní matku, je naprosto zničená, když chůva jedné noci beze stopy zmizí. A když jsou o třicet let později na jejich pozemku objeveny lidské ostatky, začíná Jo pochybovat o všem, co dosud považovala za naprosto jasné.

Další šok na sebe nenechá dlouho čekat. Na dveře rodného domu totiž zaklepe nečekaný host a Jo si začíná uvědomovat, že by si měla rychle doplnit mezery ve svých vzpomínkách. Co byla vlastně její chůva zač a proč zmizela? A může Jo věřit vlastní matce, se kterou má velice složitý vztah? Chůva přináší temný a nepředvídatelný příběh plný tajemství a klamů, který čtenářům připomíná, že někdy je místo bolestivé pravdy mnohem snazší přijmout milosrdnou lež.

Pandemie – Robin Cook

Další zajímavý thriller, který se na začátku prosince objeví na pultech knihkupectví, má na svědomí Robin Cook. Kniha s názvem Pandemie sleduje doktora Jacka Strapletona, kterému se do rukou dostane nepochopitelný případ z newyorského metra, kde zničehonic zkolabovala neznámá zdravá žena, která hned po příjezdu do nemocnice zemřela. Ačkoliv se lékař snaží uvažovat pozitivně, její smrt mu nepříjemně připomíná chřipkovou pandemii z roku 1918.

Jelikož se děsí toho, že by se hrozivá nákaza mohla po letech opět vrátit, Jack se několik hodin po smrti pacientky ujme její pitvy a zjistí, že v minulosti podstoupila transplantaci srdce. Všechna vodítka naznačují, že o chřipku se v tomto případě ale rozhodně nejedná. Pátrání nakonec doktora zavede ke skupině lidí, kteří se zabývají genetickou modifikací a obchodem s lidskými orgány. Tam pozná megalomanského byznysmena, jenž se touží stát průkopníkem medicíny. Aby svého cíle dosáhl, je však ochotný riskovat mnohé životy. A pokud si Jack nebude dávat dostatečný pozor, mohl by se stát jeho další obětí.

Skryté karty – Angela Marsonsová

Ani o zajímavé detektivky nebude v prosinci nouze. Čtenáři se mohou těšit třeba na nejnovější krimi příběh Angely Marsonsové, kde se znovu objeví vyšetřovatelka Kim Stoneová. Osmý díl populární série s názvem Skryté karty tentokrát odkrývá případ zdánlivě jasné sebevraždy, který inspektorku těžce zasáhne. Vyčítá si totiž, že na místo nedokázala dorazit včas a smutnému činu nezabránila.

Když na elitní soukromé škole Heathcrest dojde k tragickému úmrtí třináctileté Sadie Wintersové, všichni její smrt považují za sebevraždu. Kim Stoneová se ovšem nehodlá s tímto verdiktem tak snadno smířit. A nakonec se samozřejmě ukáže, že měla celou dobu pravdu. Za smrtí mladé žákyně se totiž skrývá daleko temnější tajemství, které vede vyšetřování nejen do vyšších společenských kruhů, ale také hluboko do minulosti. Škola je navíc připravená za každou cenu chránit svá tajemství a dobrou pověst bez ohledu na to, koho při tom ohrozí.

Ukradené životy – Patricia Gibneyová

Drsný náhled do světa, kterému vládne obchod s bílým masem a lidskými orgány, sebepoškozování a další nepochopitelné zrůdnosti. Tak přesně by se dal popsat druhý román Patricie Gibneyové z celosvětově úspěšné detektivní série s inspektorkou Lottie Parkerovou, který je ještě temnější než její předchozí dílo. Román s názvem Ukradené životy si v zahraničí získal velkou popularitu a v českých knihkupectvích se konečně objeví začátkem letošního prosince.

A o čem vlastně kniha vypráví? Silniční dělník jednoho dne objeví ve výkopu tělo těhotné dívky a ve stejnou chvíli se u dveří inspektorky Parkerové objeví zoufalá cizinka s malým synkem, která prosí o pomoc při hledání ztracené přítelkyně. Kopáč ale brzy objeví další mrtvolu a inspektorka musí rychle zmobilizovat veškeré své síly. Jsou oběti nějak propojené, nebo se jedná o podivnou náhodu? Vyšetřování však nepostupuje dostatečně rychle a záhy z povrchu zemského zmizí další dvě dívky.

Žena bez minulosti – Dominic Nolan

Fanouškům napínavých detektivek a thrillerů by rozhodně neměla uniknout ani kniha s názvem Žena bez minulosti z pera Dominica Nolana. Ta se soustředí na osudy detektiva Abigail Boonové, která se jednoho dne probere vedle mrtvé dívky a nepamatuje si vůbec nic ze svého předchozího života. Čtenáři se tak mohou těšit na příběh plný mrazivého napětí a nečekaných zvratů.

Abigail Boonová je zcela ztracená ve vlastním světě. Trpí amnézií, nepoznává svého syna a její muž je pro ni také úplně cizí. Naprosto jistě si však uvědomuje, že se musí vrátit k případu, při jehož vyšetřování ztratila paměť. Zmizení mladé Sáry Stillové totiž bez její pomoci jen tak někdo nevyřeší. A tak navzdory námitkám své rodiny i kolegů od policie bezhlavě sleduje stopu. I kdyby se jí však Sáru podařilo najít, bude dívka stejná jako dřív? Nebo ji cesta na okraj lidské krutosti navždy změní?

Ecce homo Forman – Radim Kratochvíl

Máte rádi knihy o životě slavných a inspirativních osobností? Tak to by vám rozhodně neměla uniknout publikace s názvem Ecce homo Forman, kterou vytvořil Radim Kratochvíl. Přináší možnost seznámit se se slavným režisérem Milošem Formanem optikou lidí, kteří měli to štěstí s ním nějaký čas spolupracovat. Převážnou část knihy tvoří vzpomínky samotného Radima Kratochvíla, nevlastního bratra Petra a Matěje Formanů a syna herečky Věry Křesadlové-Formanové.

Kromě vyprávění z pera Kratochvíla, který s Milošem Formanem procestoval západní Evropu a měl možnost sledovat ho při práci ve střižně, zde najdete příspěvky slavných osobností, lidí ze zákulisí známých projektů i několika režisérových přátel. Ti všichni se spojili a přinášejí dosud neslyšené příběhy doplněné o fotografie ze soukromých archivů, které čtenářům přibližují Formanovo dětství a dospívání, jeho filmové začátky i slavné americké období, kdy se stal držitelem dvou Oscarů.

Božský Karel

U slavných osobností ještě chvíli zůstaneme. V prosinci se totiž na pultech knihkupectví objeví také nová publikace pro fanoušky nedávno zesnulého Karla Gotta, která nese příznačný název Božský Karel: Srdce nehasnou, legendy nekončí. V té se dozvíte spoustu zajímavých informací ze života nejznámějšího českého zpěváka populární hudby, který vyhrál nespočet soutěží a získal mnohá ocenění.

Publikace jménem Božský Karel přibližuje život i dílo oblíbeného českého zpěváka Karla Gotta (1939-2019), a to od jeho uměleckých počátků a pobytu v americkém Las Vegas přes nejslavnější období na domácí scéně i v německy mluvících zemích v 70. a 80. letech až po znovuobnovení kariéry na přelomu tisíciletí. Kromě toho se dozvíte spoustu zajímavých informací z Gottova soukromého života a poznáte také jeho nejbližší spolupracovníky.

Jako v pohádce – Danielle Steelová

Patříte mezi fanoušky zamilovaných románů světoznámé spisovatelky Danielle Steelové? Pak byste si rozhodně neměli nechat ujít její nejnovější knihu s názvem Jako v pohádce. Ta se podobně jako její ostatní díla soustředí na propletený milostný příběh a sleduje dívku jménem Camilla, která vyrostla v Napa Valley obklopená kouzelnými rodinnými vinicemi. Po promoci na Stanfordu se vrací domů, aby rodičům pomohla řídit jejich malé, ale v okolí poměrně proslulé vinařství. Svou práci má ráda a všechno se zdá být dokonalé.

Pohádku rodiny Lammenaisových však z ničeho nic ukončí matčina smrt, a aby toho nebylo málo, osud brzy udeří podruhé. Camillin otec, který je zoufalý z úmrtí své milované manželky, se totiž záhy stane „kořistí“ okouzlující Francouzky. Nejen že si tato žena jeho domácnost brzy přisvojí, ale přivede s sebou také své dva syny. A tak je Camilla vydána na milost a nemilost své maceše. Že se vám to zdá jako příběh z pohádky? V tom případě vězte, že ani tady nechybí dobrá víla a místo prince na bílém koni se na scéně nečekaně zjeví přítel z dětství.

Spřízněná duše – Nicholas Sparks

Čtenáře, kteří nedají dopustit na romantické příběhy, jistě potěší také román s názvem Spřízněná duše. Populární americký spisovatel Nicholas Sparks, jehož knihy se v mnoha případech dočkaly také filmového zpracování, zde vypráví o osudech Hope Andersonové, která se ocitla na životní křižovatce. Je jí třicet šest let, s přítelem už strávila nějaký ten pátek, ale svatba je bohužel stále v nedohlednu. A aby toho nebylo málo, její otec těžce onemocní.

Jelikož Hope cítí, že je toho na ni poslední dobou trochu moc, rozhodne se strávit týden na rodinné chatě v Severní Karolíně, aby zde připravila dům na prodej a zamyslela se nad svou budoucností. V tu samou chvíli však do Severní Karolíny míří také Tru Walls, který se rozhodl opustit svou práci safari průvodce v Zimbabwe, najít svého ztraceného otce a odhalit všechna tajemství ohledně jeho zemřelé matky. A jak to tak v romantických vyprávěních bývá, cesty Hope a Truea se osudově zkříží. Ačkoliv se jejich vztah zdá být až neskutečně intenzivní, ne všechno je tak růžové, jak se zpočátku zdálo. Dají nakonec přednost povinnosti k rodině, nebo zvítězí touha po osobním štěstí?

Život v jeho stínu – Kristína Pavelková

Silné a dojímavé vyprávění plné trpkých zklamání, životních ran, lidské zrady, ale i nekonečné lásky, vášně a obrovské síly bojovat. Tak by se dal popsat příběh, který přináší kniha s názvem Život v jeho stínu. Slovenská spisovatelka Kristína Pavelková, jejíž knihy jsou obvykle z velké části založené na pravdivých událostech, zde sleduje ženu, která má ve svém životě vše, co by si jen mohla přát.

Haně by mohla kdejaká žena závidět. Je totiž velice úspěšná, má milujícího manžela, společenský status i peníze. A navíc založí vlastní nadaci na pomoc nemocným dětem. Brzy však pozná, jaké je ocitnout se na druhé straně. Po několika přesně mířených životních ranách totiž ztratí úplně všechno a padne na samé dno. Když se jí však podaří trochu sebrat a znovu se postaví na nohy, přichází další trpká odhalení. Zvládne se vzepřít nepřejícímu osudu? Dokáže prorazit ve světe, kde vládnou pouze peníze? A bude ještě někdy šťastná?

Čas zrady – Sabine Ebertová

Mezi zajímavými prosincovými novinkami samozřejmě nesmí chybět ani nejnovější kniha německé spisovatelky Sabine Ebertové. Na pultech knihkupectví se totiž konečně objeví třetí díl její populární série Meč a koruna, která sleduje vzestup oslavovaného a obávaného Fridricha Barbarossy, jenž se stal jedním z nejmocnějších panovníků středověku.

A o čem historický román vlastně vypráví? Ve třetím svazku obsáhlého eposu, který autorka pojmenovala Čas zrady, se čtenáři seznámí se zářivou osobností Fridricha Barbarossy. Historickou postavu totiž popisuje ve všech jejích aspektech – jako charismatického a cílevědomého muže, který ovšem s nepřáteli nemá pražádné slitování. Kromě Fridrichovy cesty k postu císaře však kniha nabízí také zajímavý náhled do osudů žen v dané době, které se snažily zachovat si svou důstojnost a navzdory nerovnoprávnosti ve společnosti se chtěly také prosadit.

Stezka v troskách – Gemma Liviero

Další zajímavý počin na poli historických románů, který se na pultech českých knihkupectví objeví začátkem prosince, má na svědomí Gemma Liviero. Kniha s názvem Stezka v troskách se vrací do roku 1945, kdy Ital Stefano putuje skrze válkou zničené Německo. Cestou však potká malého osamělého chlapce, jehož matka zemřela, a rozhodne se o něj postarat. Nedokáže se totiž smířit s tím, že by ho nechal napospas neznámému osudu.

Stefano si s chlapcem najde útočiště v odlehlé chatě, která patří bývalému německému vojákovi. Na místě se později objeví také nedaleko žijící Rosalind se svým traumatizovaným manželem Georgem. V tuto chvíli ještě netuší, že jejich setkání povede v budoucnu k něčemu fatálnímu. I když se společně snaží fungovat, postupně jim totiž dojde, že válka možná skončila pro státy a generály, ale ne pro obyčejné lidi, kteří jsou chycení v pasti daleko od jakékoliv pomoci.

Sparsholtova aféra – Alan Hollinghurst

Čtenářům, kteří si zamilovali prózy Alana Hollinghursta, je moc dobře známo, že si se svými knihami dává načas. Poslední dílo tohoto známého anglického spisovatele, básníka a překladatele u nás vyšlo před více než šesti lety. Čekání na další titul se však v tomto případě rozhodně vyplatilo. V knize s názvem Sparsholtova aféra se totiž vrací „starý dobrý“ Hollinghurst a drží se jako obvykle svého tématu i formy. Klasická struktura pěti obsáhlých částí zachycuje i tentokrát po jedné konkrétní situaci, které se odehrávají v mnohaletém časovém odstupu a sledují osudy postav během několika desetiletí.

Román Sparsholtova aféra se i tentokrát vyrovnává se zkušenostmi gayů v proměnách doby a společenských poměrů. Tentokrát však Hollinghurst okořenil svůj výstižný a rafinovaný styl o britský humor. Děj se točí kolem sedmnáctiletého studenta Davida Sparsholta, který přichází na Oxford v době letecké bitvy o Británii. Jeho spolužák Evert Dax se do něj bezhlavě zamiluje a po nějaké době slaví úspěch, ačkoliv se brzo ukáže, že z Davidovy strany šlo pouze o protislužbu za finanční půjčku. Román dále sleduje osudy Davida i jeho syna Jonathana, které se v prostředí britské kulturní a mediální scény neustále protínají s životem Everta Daxe.

Černobíle – Alexandra Bajnarová

I jednoduché situace mohou mít někdy složitá řešení a obyčejné věci se nás mohou neobyčejně dotýkat. To moc dobře ví Alexandra Bajnarová, která toto životní moudro přenesla na stránky své knihy poeticky pojmenované Černobíle. Ta vypráví o osudech několika různých lidí, kteří mají jedno společné. Už si toho hodně prožili a nemají to v životě jednoduché.

Emin pohled na svět ovlivnil traumatický zážitek z mládí, Václava tíží nekonečný smutek, ačkoliv se navenek snaží kolem sebe šířit pozitivní energii, Lea odešla od svého tyranského manžela a Tomáš je muž silných mravních zásad, který by kvůli Emě nad nimi měl z ničeho nic přimhouřit oči. A mezi nimi všemi jsou Ben a Maria, Afričan a Češka, kteří řeší dilema, zda je láska opravdu tak silná, aby dokázala zaoblit ostré hrany dvou naprosto odlišných kultur.  

Billie Eilish: fankniha – Sally Morgan

Na závěr tu máme ještě perličku pro všechny nadšené fanynky a fanoušky Billie Eilish. Tato zpěvačka vzala nedávno svět pop music útokem a získala si srdce milionů mladých lidí. Její hudba má totiž jasný názor, její styl je jedinečný a její texty nenechají nikoho chladným. Kdo navíc v dnešní době nezná její nejslavnější hity, jako je například Bad Guy či píseň Bury a Friend, jako by ani nežil na této planetě.

Chcete se této hudební megastar dostat pod kůži a zjistit o ní všechno, co jde? V tom případě sáhněte po knize s názvem Billie Eilish: fankniha (100% neoficiální), kterou má na svědomí Sally Morgan. Dozvíte se v ní třeba to, kde se Billie narodila, co dělají její rodiče, jaké jsou kromě zpěvu její další koníčky a kudy vlastně vedla její cesta na světová pódia. Zároveň zde najdete spoustu ne příliš známých faktů o mladé Billie, kvízy i zákulisní informace, které by žádnému opravdovému fanouškovi rozhodně neměly uniknout.

Další zajímavé tipy

Kromě výše zmíněných titulů se můžete těšit třeba na nový příběh z pera spisovatelky Amandy Quick, který se nazývá Nedotknutelný a sleduje životní osudy konzultanta FBI Jacka Lancastera, jenž má nadpřirozenou schopnost nahlédnout do mysli vrahů. Zajímavý a mimořádně akční thriller mají na svědomí také švédský bestsellerista Anders Roslund společně s Börgem Hellströmem. Kniha s názvem Tři hodiny sleduje případ třiasedmdesáti udušených běženců, jejichž těla se najdou ve stockholmském přístavu.

Mezi další zajímavé počiny patří nejnovější kniha Sandry Brown s názvem Kouřová clona, válečný román Pekelní andělé, který má na svědomí britský spisovatel Charles Whiting známý pod pseudonymem Leo Kessler, nebo historická romance s názvem Pokušení osudu, která je určená primárně pro ženy.


Nenašli jste v našem seznamu novinku, na kterou se v prosinci těšíte ze všeho nejvíce? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Knižní novinky: prosinec 2019
2.5 (50%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno