Knižní novinky pro děti: únor 2020

0
3103

I když se dny postupně protahují, stále nejsou dostatečně dlouhé a teplé na to, aby většinu z nás přiměly opustit teplo našich domovů. Proč si tedy raději neuvařit čaj a nepřečíst si s dětmi dobrou knihu? A co třeba některou z letošních únorových novinek? Přinášíme výčet těch, které vaše děti zaručeně zabaví na celé hodiny.

Zvířata v noci – Thomas Müller

Co dělají zvířata, když zapadne slunce a vy jdete spát? Mysleli jste si, že usnou stejně jako vy? Kdepak. Tedy určitě ne všichni. Spousta z nich naopak ožívá právě s přicházejícím večerem. Obrázková knížka Zvířata v noci od autora Thomase Müllera vám ukáže, která to jsou. Nahlédněte do nočního dění v přírodě, vydejte se po stopách výrů, bobrů, rysů i netopýrů. Budete překvapeni tím, kde všude se tito noční tvorové scházejí, zatímco vy si spokojeně pochrupujete v teplé posteli.

Na koho asi narazíte v nočním lese, kdo se skrývá u rybníka, která zvířata se nepozorovaně procházejí po vaší zahradě a jaká se plíží mezi městskými stavbami, kde byste je přes den potkali jen stěží? A co celou tu dobu dělají? Jak to, že se dokáží tak ladně pohybovat, i když je venku naprostá tma? To, a ještě mnohem víc, se dočtete uvnitř knihy.

Potemnělá pláň – Philip Reeve

V nejchladnějším měsíci roku vychází také finále fantastické tetralogie Smrtelné stroje, kterou napsal Philip Reeve. Poslední díl s podtitulem Potemnělá pláň se stejně jako předchozí knihy této ságy odehrává v daleké postapokalyptické budoucnosti, konkrétně půl roku po Pekelných vynálezech. Wren Natsworthyová cestuje ve vzducholodi po Ptačích stezkách s otcem Tomem, kterého na životě ohrožuje staré zranění, kvůli čemuž mu lékaři nedávají příliš mnoho času.

Zdánlivý klid, který kolem hlavních hrdinů vládne, ale brzy končí. Křehký mír mezi Zelenou bouří, antimobilisty a mobilními městy je totiž narušen. K tomu, aby se opět rozhořel plamen nenávisti mezi znepřátelenými stranami, stačí škrtnout pomyslnou sirkou. Tom a Wren se mezitím vracejí zpět do Londýna. Hester, Wrenina matka, se v doprovodu Stopaře Krutihlava živí jako žoldák. A k tomu všemu se na scéně objevuje opravdová stopařka Fangová, jež ve své rozpolcené mysli ukrývá klíč ke strašlivé zbrani.

Jak se zdá, osudy našich hrdinů se opět protnou a jednou provždy se ukáže, kdo se stane vítězem dlouhých válek.

Lapka – Poklad tří králů – Janne Kukkonen

Kdo by neznal fikanou, obratnou a nebojácnou Lili? Podřadné vloupačky a drobné krádeže má tato lapka už dávno za sebou. Konečně si získala plnou důvěru ostatních členů cechu. Koneckonců se podílela na záchraně světa a tváří v tvář čelila vydírání mocichtivého hraběte! V únoru se vrací s dalším a tentokrát už posledním nevídaným dobrodružstvím Poklad tří králů.

Poradí si malá loupežnice s prastarými silami zla? V předchozích dílech Lili prošla tajuplné hrady, prozkoumala ponurá sklepení i hrobky ukrývající drahocenné poklady. Zkrátka a dobře si poradila se vším, co se jí postavilo do cesty. Teď ji ale na paty nelítostně šlape Klan ohně. Začíná jít opravdu do tuhého. Jak se malá lapka zachová v momentě, kdy se bude muset postavit dávno pohřbeným silám, které nikdy neměly za cíl nic jiného než zničit lidské pokolení?

Hvězdný prach: Kouzlo měsíční záře – Linda Chapmanová

Prázdniny jsou pro děti nejoblíbenější částí roku. Tedy za předpokladu, že je mají s kým prožít. I Lucka by si užívala volné chvíle, kdy se nemusí trápit ve školní lavici a psát domácí úkoly, chybí jí ale kamarádka, s kterou by mohla něco podniknout. Všechno se ale změní v momentě, kdy se vedle domu, ve kterém se svými rodiči žije naše hrdinka, přistěhují noví sousedé. Už na první pohled na nich ale něco nesedí.

Lucka brzy zjišťuje, že se narodila s tajnými vlohami hvězdného prachu. Co to znamená? Lidé jako ona umějí létat a mají magické schopnosti. Mít zvláštní moc ale není jen tak. Spolu s ní totiž přichází také zodpovědnost a jedno důležité poslání – chránit přírodu a s láskou o ni pečovat. A tak se Lucka spolu se svými přáteli vydává na nevídané dobrodružství. Na jaké? To se dozvíte v díle Hvězdný prach: Kouzlo měsíční záře.

Míša a její malí pacienti: Zápisník malé veterinářky – Aniela Cholewinska-Szkoliková

Míša je sympatická sedmiletá holčička, která miluje zvířata. Není tedy divu, že se rozhodla otevřít si veterinární kliniku. Hrdince při její práci pomáhá jedno velké tajemství. Oproti jiným veterinářům má teda obrovskou výhodu. Rozumí totiž řeči zvířat, což z ní dělá tu nejspolehlivější zvířecí lékařku široko daleko. V řešení zapeklitých případů jí navíc pomáhá její kamarád a pejsek Pupík.

A o koho se pečlivá Míša bude starat? Tentokrát bude veškerá práce na vás! Zápisník malé veterinářky je určený pro všechny děti, které se stejně jako Míša touží stát veterináři. V knize najdete spoustu cenných informací. Dozvíte se například to, jak se o jednotlivá zvířata starat, čím je krmit, čeho se bojí a co mají naopak ráda. A to není všechno! V zápisníku je prostor také pro vaši fantazii. Můžete kreslit, doplňovat a nalepovat společně s Míšou z Lipové kliniky.

Bratrstvo: Návrat Temudžajů – John Flanagan

V pořadí již osmé knize série Bratrstvo, tentokrát s podtitulem Návrat Temudžajů se Volavky utkají s dosud nejhrozivějším nepřítelem a v nebezpečí se tak ocitne i celá Skandie. Nemilosrdní válečníci z východních stepí Temudžajové se nikdy nevzdali plánů na její ovládnutí a nehodlají to udělat ani teď. Po poslední porážce Skandijců, jimž k vítězství pomohl legendární araluenský hraničář, vyčkávali Temudžajové dlouhá léta v ústraní. Nyní nastal čas dát věci zase do pohybu.

Skandijci momentálně soustředí svou obranu v jednom z horských průsmyků a připravují se na boj. Ale co když Temudžajové najdou jiný způsob, jak se k nim dostat? Co když existuje i jiná cesta? Skandijský oberjarl Erak nehodlá nechat nic náhodě, a tak posílá bratrstvo Volavek proti proudu Ledové řeky, aby tuto možnost prozkoumalo. A pokud to bude nutné, aby nebezpečné Temudžaje zastavilo za každou cenu.

Čokoládové dortíky pro všechny! – Katja Frixeová

Klárka má před sebou velice důležitý den. Za pár dní bude mít totiž narozeniny! Momentálně se tak nejvíce ze všeho těší na svoji oslavu, která se bude odehrávat v Čarokrásném knihkupectví. Na přípravy samozřejmě není sama! Pomáhají jí s nimi kocour Gustaf a mluvící zrcadlo pan Král. Když už se oslava blíží nezadržitelným tempem, Klárka zjišťuje, že paní Sovová, majitelka knihkupectví, musí nečekaně odcestovat.

Pan Hibou, který ji má zastoupit, má sice spoustu nápadů a dokonce i křišťálovou kouli, je ale příliš velký zmatkář. Není tedy divu, že má Klárka vážné obavy o to, aby všechno šlo tak, jak má. Divoké cvičení s knihami, sýr nakrájený na kostičky a narozeninová party jsou v ohrožení! Nenechte si ujít Klárčino v pořadí již třetí dobrodružství.

Kolik pater má strom – Jörg Hilbert

Patříte mezi milovníky přírody? Nedáte dopustit na procházky lesem, kde se nachází nespočet listnatých i jehličnatých stromů? A přemýšleli jste někdy o tom, že každý z těchto stromů je vlastně takový vysoký dům, ve kterém v různých patrech žije velké množství zvířat? Možná vás to překvapí, ale tyto vysoké a mnohdy velmi staré porosty mají opravdu velký počet obyvatel. Že netušíte jaké? Nevadí, od toho je tu publikace s názvem Kolik pater má strom od autora Jörga Hilberta, která vás tímto dosud neprozkoumaným světem provede, a to s pomocí toho nejpovolanějšího.  

Seznamte se s průvodcem veverčákem i jeho sousedy a pomozte mu najít oříšky, které schoval tak pečlivě, že zapomněl, kde jsou. Přečtěte si krásný příběh o přátelství, nezištné pomoci, ale také o tom, co vlastně veverky jedí.

Encyklopedie obyčejných věcí – Štěpánka Sekaninová

Nacházejí se všude kolem nás, denně je používáme a připadá nám to naprosto přirozené. Ale upřímně, zamyslete se nad tím, kdy naposledy jste zapřemýšleli o původu těchto věcí? Napadlo vás někdy, kdo je vynalezl a jak se v průběhu dějin měnil jejich vzhled? A teď nemáme na mysli žádné přelomové vynálezy, jakým byl například parní stroj, ale obyčejné předměty každodenní potřeby.

Ponožky, brusle, deštník, švihadlo anebo zubní kartáček? Zalistujte si neobyčejnou Encyklopedií obyčejných věcí od Štěpánky Sekaninové, která vás přesvědčí o tom, že i na první pohled zcela běžné předměty za sebou mohou skrývat zajímavý příběh.

Dračí oči: Čarodějka – Kristina Hlaváčková

Princezna Elena není jako ostatní vznešené slečny. Nezajímají ji typicky dívčí činnosti, jakými je třeba tanec anebo vyšívání. Mnohem raději by bojovala po boku svých bratrů a prožívala stejně nevídaná dobrodružství jako oni. Elena netuší, že zdánlivě nesplnitelný sen se brzy možná stane skutečností. Čeká jí osudové setkání s rudým drakem Ašrakem, který její život od samotných základů změní.

Princezna je nucena opustit pohodlí svého domova a své královské komnaty vyměnit za kouzelný les elfů. Právě tam se má totiž naučit ovládat a skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro dámy. Elena má před sebou tvrdý výcvik, který ukáže, jestli je onoho vysněného dobrodružství skutečně hodna. To se koneckonců dozvíte jen tehdy, pokud si přečtete knihu Dračí oči: Čarodějka.


Nenašli jste v našem seznamu knihu, na kterou čekáte? Podělte se o ni s námi v komentářích!

Ohodnoťte článek

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno