Knižní novinky pro děti: listopad 2019

0
7163

Venkovní teploty se rychle blíží nule a chladná odpoledne jsou stále kratší a kratší. Pro milovníky teplých letních večerů možná noční můra, pro čtenářské duše ideální podmínky pro čtení. Vždyť kdy jindy se bez výčitek zabalit do deky a s hrnkem teplého čaje si vychutnat napínavý příběh? I v listopadu se navíc můžete těšit na spoustu knižních novinek pro děti a mládež. Přinášíme vám výčet těch nejzajímavějších z nich.

Striker force 7 – Cristiano Ronaldo

Cristiana Ronalda zná většina dětí jako jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob, který je neodmyslitelně spjatý s číslem sedm. Stejné číslo ale známý Portugalec nosí i na svém druhém dresu. Jakém? No přece na tom superhrdinském. Ronaldo se totiž letos v listopadu poprvé objeví v komiksu inspirovaném animovaným seriálem Strike Force 7 a společně se svým týmem agentů z celého světa bude chránit naši planetu Zemi před zničením.

Že toho fotbalista proti nepřátelským monstrům, padouchům, vetřelcům a šíleným vědcům příliš nezmůže? Tak to jste na omylu. Každý z Ronaldova týmu je totiž obdařený různými nadpřirozenými schopnostmi, které se při záchraně světa rozhodně nebojí použít. A můžete si být jisti, že dílo to bude skutečně autentické. Hráč italského Juventusu se na jeho tvorbě totiž sám podílel.

Deník Malého poseroutky 14: Na spadnutí – Jeff Kinney

Série s názvem Deník malého poseroutky v současné době patří mezi nejoblíbenější dětské knihy. První díl, kde se čtenářům poprvé představí malý poseroutka Greg, spatřil světlo světa už v roce 2007 a od té doby se série každým rokem rozrůstá. Jak už samotný název napovídá, knihy jsou psané formou deníčku, který puberťák Greg dostal od své mámy. A ačkoli ho zpočátku považoval za nejtrapnější věc na světě, vzal ho nakonec na milost a rozhodl se ho naplnit svými příhodami ze školy. A nejen to. Do svého sešitu Greg také hodně kreslí a popisuje život s otravnými bratry a přátelství s chlapcem jménem Rowley.

Ve čtrnáctém dílu s podtitulem Na spadnutí se bude rodina Grega Heffleyho potýkat s nečekanou událostí. Zdědí totiž velký obnos peněz, díky kterému se bude moci vrhnout na rekonstrukci. Brzy ale zjistí, že přestavět barák není žádná legrace. S každou zdí, kterou zbourají se objeví nějaký nový problém. Nejprve shnilé dřevo, pak jedovatá plíseň a nakonec nevítané potvůrky. Není tedy divu, že Greg i jeho rodina začnou brzy pochybovat, jestli to celé byl dobrý nápad. Dost možná se totiž budou muset odstěhovat z města.

iPohádka – Karel Kovy Kovář

Na to, že technologie vládnou světem, jsme si už všichni zvykli. Vždyť surfování po internetu je denní rutinou snad každého z nás. A buďme upřímní, svět, ve kterém chybí Google, Facebook a Instagram, si dnes umí představit jen hrstka dospívajících. A co víc, internet je v současnosti tak rozšířený, že si našel cestu i do pohádek, ve kterých kromě něj hraje hlavní roli také princezna a zlý drak.

Co se stane, když se království, které stojí za devatero horami a devatero řekami znečištěnými plastem, připojí k internetu? Rozhodně nic, co byste čekali od tradiční pohádky. Koneckonců, jedná se taky o iPohádku, jejímž autorem je známý český youtuber Karel Kovář, kterého většina lidí zná jako Kovyho.

A o co v ní běží? Když král Bořivoj III. Připojený a jeho choť Ljuba IV jedné noci nečekaně zmizí, musí se jejich dcera Amálie postavit zlu, které přichází zcela odjinud, než by ho kdo mohl čekat. K tomu všemu nad královstvím zrovna krouží drak.

Gerda: Příběh moře a odvahy – Adrián Macho

Zatímco v předchozím prvním dílu malá velryba Gerda potkávala kosatky, tučňáky, racky a chobotnice, ze kterých se postupně stávali její přátelé, v druhé knize s podtitulem Příběh moře a odvahy zažije zase trochu jiné dobrodružství. Poté, co se znovu shledala se svým ztraceným bratrem Larsem, si oba sourozenci zpívají společnou písničku, kterou je jako malé naučila jejich máma.

Když se jednoho dne dozvědí, že jejich oblíbená ukolébavka má i pokračování, rozhodnou se ho i navzdory strachu z neznáma hledat. Cestou za ním zažijí nečekané dobrodružství a seznámí se s mnoha obyvateli podmořského světa. Jak to s nimi nakonec dopadne? Podaří se jim najít chybějící sloky maminčiny písničky, anebo jejich výprava skončí fiaskem?

Pravidla skutečných ninjů – Petra Štarková

Třída, o které vypráví knížka Pravidla skutečných ninjů od autorky Petry Štarkové, je jako každá jiná. Nachází se v ní chytré děti, zlobidla i malí lumpové, kteří jsou pro každou špatnost. Ale i přes svou odlišnost tvoří jedinci skvělý kolektiv. No a pak je tu Ivoš, nový spolužák, který s sebou do třídy přináší spoustu problémů. S nikým se nebaví, je sprostý, nadává a kromě toho se také pere. Že to s ním nebude lehké, brzy zjišťují i spolužáci, kteří se k němu zpočátku stavějí odmítavě.

Naštěstí je tu ale sociální pracovnice Lenka, která se věnuje bojovému umění. Díky ní a knize o bojovnících ninja se ze zlobivého Ivoše brzy stává následovník umění starodávných bojovníků a učí se, že problémy se dají řešit i jinak než útěkem či rvačkou. Dokáže se jim Ivoš nakonec postavit jako skutečný ninja?

Jezevčíkovo štěstí – Frauke Scheunemannová

Oblíbili jste si příběhy jezevčíka Herkula? Pak pro vás máme dobrou zprávu. V listopadu se na pultech českých knihkupectví objeví další pokračování úspěšné série, tentokrát s názvem Jezevčíkovo štěstí. A zatímco v předchozích knihách jsme se s malým psíkem podívali do nového bytu, na svatbu i za narozeným dítětem jeho paničky Carolin, tentokrát Herkulovo dobrodružství začíná o poznání smutněji.

Jeho přítel kocour Felix totiž odešel do věčných lovišť a psíkova milující rodina pro něj bohužel není dostatečnou útěchou. Všechno se změní jednoho rána, kdy na dveřích do Markovy ordinace visí taška s nečekaným obsahem. Přímo uvnitř ní se totiž nachází malé černé koťátko. Jezevčík ani netuší, že se tímto okamžikem jeho život od základu mění.

To je metro, čéče! – Kolektiv autorů

Ať už jste rodilí Pražáci, přistěhovalci, anebo jste do hlavního města nikdy nezavítali, o podzemním metru, které pod ním jezdí, jste minimálně slyšeli. Tušili jste ale, že soupravy, které každý den vozí do práce a z práce tisíce lidí, projíždějí místy, která jsou plná zajímavostí, tajemství, nápadů a dobrodružství? Že ne? Pak je načase to napravit.

Seznamte se s Karlem Kroupou a jeho svérázným dědečkem a společně s nimi se ponořte do chodeb a tunelů podzemních drah. Poznejte jejich historii i současnost. Dozvíte se například to, jak se metro budovalo nebo čím jsou jednotlivé stanice zvláštní. A tušíte, co se děje v metru v noci a jak jej zasáhla tisíciletá povodeň? Na všechny vaše otázky vám jistě odpoví knížka s názvem To je metro, čéče!, která je doplněná o ilustrace, plánky a komiksy.

Čtyřlístek První půlstoletí v Třeskoprskách – Pavel Kořínek

Kdo by neznal vynalézavého Myšpulína, jedlíka Bobíka, parádnici Fifinku a strašpytla Pinďu? Vždyť se jedná o nejznámější postavy českého komiksu Čtyřlístek, který u nás letos vychází už padesátým rokem. A právě k tomuto významnému výročí vychází elegantně vyvedená a bohatě ilustrovaná kniha, díky které se čtenář stane takřka přímým svědkem vzniku i rozmachu fenoménu Čtyřlístek, jenž je podle dětí mimo jiné neoblíbenějším komiksem roku 2014.

Kniha Čtyřlístek První půlstoletí v Třeskoprskách, která je rozdělena do šesti obsáhlých oddílů mapuje v podstatě celé tvůrčí období otce příběhu Jaroslava Němečka. Její součástí je i speciální příloha obsahující faksimile prvního vydání nebo grafický list s podpisem původního autora. To vše je navíc uloženo v ochranném pouzdru.

Vánoční tramvaj – Daniela Krolupperová

Bramborový salát, dárky a sladké cukroví. Vánoce jsou svátky, na které se těší snad každé dítě. Výjimkou není ani Víťa, který se kromě dárků od Ježíška těší také na svého tatínka, který se na Štědrý den vrací domů z ciziny. Malý prvňáček je šťastný, že prožije svátky s těmi, které má ze všech nejraději.

Zvědavost Víťovi nedá a ještě předtím, než usne zkontroluje výhled ze svého okna, které se nachází hned nad konečnou stanicí tramvají. Venku zrovna sněží, ale i přes sněhové vločky klouček v dáli cosi spatří. Tramvaj. Co je na ní tak zvláštního a proč řidič každý večer vystupuje a promlouvá ke křoví? Přihodí se snad novopečenému školákovi v předvánočním čase něco kouzelného? To se dozvíte v napínavé knize Daniely Krolupperové s názvem Vánoční tramvaj.

 Jirka 2 – Jirka Král

Oblíbili jste si komiksový časopis Jirka, který obsahuje příhody ze života bývalého populárního českého youtubera Jirky Krále? Pak pro vás máme skvělou zprávu. Výběr toho nejlepšího z komiksů nově naleznete v druhém díle! Ten obsahuje celkem 23 příběhů z let 2017 až 2019.

Aby bylo jasno, žádné prázdné psaní nečekejte. Kromě toho že se v komiksu objevují postavy Jirkovy sestry Katky nebo psa Arona, má každé vyprávění výchovný charakter. A pro koho je sbírka komiksů určena? Pro všechny, kteří na bývalého youtubera nedají dopustit.


Nenašli jste v novinkách knihu, na kterou netrpělivě čekáte? Podělte se o ni s námi v komentářích.

Knižní novinky pro děti: listopad 2019
3 (60%) 2 hodnocení

Newsletter

Nenechte si utéct naše novinky!

Přejete-li si dostávat naše knižní novinky, stačí vyplnit Váš email.

Souhlasím s podmínkami

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno